Rychlá zpověď - kondiční trenér Rytířů Kladno Michael Obrtel: Čpavková sůl možná hokejistu nakopne

O nových tréninkových trendech, efektivním využití plic s dechovou vlnou, čichací soli, zdravém sebevědomí a zápasech bez diváků
07. ledna 2022
 
Hlavní stránka Nové články

S Michaelem Obrtelem jsme se potkali až napotřetí. V době, kdy jsme si domlouvali schůzku, měl dost napilno. Hokejisté Rytířů Kladno v tu dobu hráli významná utkání, a tak potřebovali mít svého kondičního trenéra stále po boku. Nakonec společný čas vyšel, a v rozhovoru pro LP-Life.cz se dozvíte něco málo nejen ze zákulisí kladenských hokejistů a jejich fyzické přípravě, ale i zajímavosti o tom, jak se Michael Obrtel, muž plný energie a elánu, dostal do Kladna rovnou z Kanady. Rozpovídal se i o současných tréninkových trendech vrcholových sportovců, správném dýchání i potřebné relaxaci. A prozradil, co obdivuje na Jaromíru Jágrovi.

Michael Obrtel

Video

Jste kondičním trenérem hokejového klubu Rytíři Kladno. Kolik sezón už pečujete o kladenské hráče a jaká byla vaše cesta právě sem, do Kladna?

Letos dokončuji svou pátou sezónu v realizačním týmu Rytířů Kladna a moje cesta vedla z Fakulty tělesné výchovy a sportu, kde jsem absolvoval bakalářské a magisterské studium. Během magisterského studia jsem se ještě dostal na stáž na půl roku do Kanady. Když jsem se vracel zpět, tak mě oslovil pan trenér Milan Hořava. A od té doby už jsem vlastně zůstal tady.

Staráte se o co nejlepší fyzickou kondici hokejistů z Kladna. Jaký je v tomto směru současný trend a jak probíhají tréninky?

Trend je nyní asi takový, že hra se zrychluje. Takže dominantní je v ní rychlost. Všechno v tréninku na ledě se dělá samozřejmě ve velkých rychlostech. Co se týká kondiční přípravy, tak tam je trendem to, i když se jedná o týmový sport, že se snažíme vše individualizovat pro jednotlivé hráče. Každý z nich má samozřejmě jiné limity, historie zranění, takže já se snažím tréninky co nejvíce přizpůsobovat hráčům na míru.

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590, Praha 6

Jak zasáhl koronavirus do běžného režimu hokejistů ve vztahu k tréninkům? Jaké změny musely nastat?

Já trošku zabrouzdám do historie, do minulého roku. My jsme vlastně museli jezdit na venkovní kluziště. Takže loňské tréninky probíhaly z části i venku, protože jsme nemohli být ve vnitřních prostorách. A co se týká zbytku sezóny, tak jsme byli velmi ovlivněni tím, že na zimáku nebyli diváci. Takže zápasy byly komplikované. Ale tréninkový proces se kompletně tak nějak vyměnil. Někdy jsme byli rozdělení na skupiny, protože jsme museli dodržovat vládní nařízení. Ale jinak, kromě toho, že jsme museli jezdit na venkovní kluziště, se nic nezměnilo.

Koronavirová doba kromě jiného zaútočila na důležitý lidský orgán, a tím jsou plíce. Jak důležitý je tento orgán pro vrcholové sportovce, konkrétně hokejisty?

Lední hokej je hra, kdy se střídá vysoké zatížení s tím nižším. Když si kluci sedají na střídačku, tak samozřejmě při těch 30 až 45 vteřinách potřebují, řekl bych, slušnou kapacitu plic. A také ji musí umět dobře využít, aby se na ledě mohli pohybovat. Zároveň je důležité, když potom přijdou ze střídání na střídačku, aby se uměli vydýchat. Takže samozřejmě plíce jsou důležitý orgán pro hokej.

Jak k dýchání motivujete hráče, aby jejich plíce měly tu nejlepší kapacitu?

Spíš se dá kapacita ovlivnit pravidelným pohybem, což samozřejmě pro nás znamená trénink na ledě. Ten, kdo má kapacitu trošičku nižší, tak se dá se mnou dotrénovat i na suchu. Také se snažím kluky motivovat i k tomu, aby se hýbali i mimo led. To znamená jakýkoliv pravidelný pohyb. Procházka, běh, výjezd na kole… Protože jakýkoliv pohyb pozitivně ovlivňuje kapacitu plic.

Jakým způsobem ovlivňuje kapacita plic hráče při samotném výkonu, jak se to projevuje během zápasu?

Tak to asi navážu, protože kapacita je nesmírně důležitá a zároveň je potom také důležité její využití. S kapacitou plic souvisí i schopnost správného dýchání, konkrétně to znamená udělat správně „dechovou vlnu.“ Samozřejmě to není nic jednoduchého, je to dost náročné a učí se to nejprve v klidu. Ale když má člověk tuto praktiku dobře zmáknutou, tak ekonomika dýchání je prostě tím prvním benefitem v zápase i na tréninku. 

Co je přesně „dechová vlna“?

Učí se nejprve vleže a nádech nejprve probíhá do břicha, potom do hrudníku a vrací se zpět. Proto se tomu říká „dechová vlna.“ Je náročné to navnímat a člověk se na to musí soustředit. Proto je lepší provádět trénink technikou jeden na jednoho.

Hokejisté si často před nástupem na led ze střídačky aplikují nádechem nosem čpavek, lépe řečeno čpavkovou sůl. Co to dělá s organismem? Dříve se jednalo o léčebnou metodu na probrání omdlévajících. K čemu je to dobré? Pomáhá tato metoda nebo spíše škodí?

Momentálně je to předmětem výzkumu. Zrovna na to dělal výzkum jeden můj kamarád z doktorského studia. Nedělá to pro hokejisty, ale dělá to pro vojáky. Zkoumali to u spánkové deprivace a zjistili, že čichací sůl nemá vůbec žádný vliv na výkonnost, ani na žádné kognitivní funkce. Znamená to, že je to stále předmětem dalšího bádání. Myslím si, že to nějakým způsobem probere nervovou soustavu, ale jistě to funguje i v rámci jistého placeba. Stejně jako kdybychom si dali nějaké to kafe s tím, že nás to nakopne. Myslím si, že je to stejné. Čichací sůl nás také nakopne, ale že by to mělo zvýšit výkonnost, není zatím potvrzené. Takže tak.

Máte nějakou zkušenost se situací, že měl vrcholový sportovec díky vysokému sportovnímu nasazení problémy s dýcháním, nebo nějaké závažné zdravotní potíže s plícemi?

Takovou zkušenost úplně nemám. Každopádně lední hokej a samozřejmě i kluziště je specifické prostředí a hráči v něm dýchají. Myslím tím, že nejsme venku, není tam žádný čerstvý vzduch a teplota se tam pohybuje tak kolem 0 °C, takže je to chladné prostředí. U některých hráčů může dojít k jevu, který se jmenuje „hokejové plíce“ nebo k astmatickému záchvatu, ale já sám s tím nemám u nikoho žádnou větší zkušenost.

Správně použitý dech je důležitý také pro zklidnění a soustředění organismu, nejen při podávání vrcholových sportovních výkonů. Trénujete s hokejisty i takový druh dechových technik? A kdy by je měli umět využít?

Vlastně se vracíme k otázce, kde jsme se bavili o ekonomice dechu a „dechové vlně“, která slouží nejen při zátěži, ale také při regeneraci. Může se tedy využít jako relaxační technika. Hráči pomůže i během střídání, když se dobře vydýchá, že může být čerstvý na další střídání a další třetinu.

Děkuji vám za rozhovor. 

Také děkuji.

Rychlá zpověď:

Co je nejdůležitější pro odolnost lidského těla?

Skloubení fyzické a mentální síly.

Které tři nešvary snižují dlouhodobou výkonnost hráče?

Je to lenost… časté onemocnění a určitě deficit fyzické kondice.

Co je nejlepší pro regeneraci hráče po zápase?

Metod je víc, ale dvě nejzaručenější metody, které budou fungovat, tak je to spánek a dobrá strava.

Jakou formu relaxace volíte, když máte čas odpočívat?

Mám rád pobyty v přírodě a nejlépe aktivní formou, to znamená na kole, běh, procházka, cokoliv.

Nejčastější zranění v hokeji a z jakých důvodů?

Mezi nejčastější zranění v hokeji patří zranění ramene a je to z důvodu nárazu protihráče.

Co nejvíc jako trenér obdivujete na Jaromíru Jágrovi?

Dlouhověkost.

Tři nejdůležitější věci v kondičním tréninku?

Určitě je to konzistence, systematičnost a úsilí hráče.

Nejvýznamnější sval lidského těla a jak o něj pečovat?

Jsou to mozek a srdce. Jelikož já jsem víc přes emoce, tak na srdce asi nějaký dobrý kamarád, přítel, kamarádka, přítelkyně, manželka, děti, cokoliv a kdokoliv.

Co je nejdůležitější pro mentální odolnost hráčů?

Věřit sám v sebe a být sebevědomý, ale zdravě.

Váš profesní idol a čím vás inspiruje?

To vám bohužel neřeknu. Na idoly už teď úplně nehraji, ani nevěřím. To jsem měl spíš v dětství.

Co vás zaujalo na letošních volbách?

Výsledek voleb mě zaujal.

Vaše předsevzetí do příštího roku?

Nedělám si předsevzetí.

Co o vás nikdo neví?

Na Kladně, myslím, většina neví, že jsem se narodil na Slovensku.

Fandíte kryptoměnám? A která je pro vás zajímavá?

Nevěnuji se tomu odvětví.
DOTAZOVANÝ SE PTÁ REDAKTORA:

Když jsme na zimním stadionu, tak se vás zeptám, jestli máte ráda lední hokej?

Miluji hokej a mám v rodině dva profesionální hokejisty.
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (6)

Michael Obrtel s Tomášem Plekancem při postupu do extraligy v sezóně 2020/2021.
Michael Obrtel v přírodě u jezera Obersee.
Michael Obrtel během vrcholné přípravy před sezónou.
 Michael Obrtel v diskusi s hráči při tréninku na ledě.
 Michael Obrtel během on-line tréninku pro mládež Rytíři Kladno.
 Michael Obrtel na kladenském stadiónu před rozhovorem.
View photo gallery

O autorovi

V mediálním světě se pohybuji čtvrt století. Miluji život, upřímný úsměv a jiskru v očích. Setkání s inspirativními lidmi je pro mě nesmírně obohacující, je to prostě má vášeň. Stejně jako kultura, umění, hudba a sport. Ráda si dám i chutné a originální jídlo se skvělým drinkem ve společnosti pozitivně naladěných lidí se smyslem pro humor. A moje krédo? Pomáhejme si a buďme k sobě vlídní!
Šárka Kabátová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks