Top hledané
Výsledky (0)
O pravdě, poctivosti a kultivovanosti, o módních trendech a o lásce k životu bez covidových překážek

Rychlá zpověď- expert na etiketu Ladislav Špaček: Leoš Mareš je trochu šídlo

Šárka Kabátová
26. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Je ctí mít možnost se na chvíli zastavit ve shonu příprav a těsně před začátkem módní přehlídky Natali Ruden s mužem, kterého čekalo moderování celého slavnostního večera, s mužem zvučného jména, Ladislavem Špačkem. Je jedničkou nejen v oboru etikety, ale také má zkušenosti jako bývalý mluvčí a ředitel tiskového odboru prezidenta ČR Václava Havla. Pro LP-life.cz sdělil, že šlo o nejlepší léta jeho života a co je nezbytné ovládat v roli mluvčího hlavy státu. Dozvěděli jsme se i jakou módu vyznává a jak obdivuje pracovitost, kreativitu a energii silných žen. A dokonce se nám svěřil i se vzácnou radou svého otce, které se drží dodnes.

Spolupracujete s Natali Ruden již nějaký čas a sledujete aktivně její tvorbu. Jak vidíte její vývoj a v čem se dle vás posouvá a co vás na tom oslovuje?

Natali je stálicí na našem módním nebi už 20 let. Vzájemně spolupracujeme zatím krátkou dobu. Za ten čas jsem nemohl postřehnout žádný zásadní vývoj. Nota bene v době lockdownu, kdy se Natalie modlila, aby přežila krutou dobu, kdy se šaty nekupovaly, plesy se nekonaly a společenské události byly zrušeny. Takže jediné, co vím o Natálii, není posun v módní tvorbě, tomu ostatně ani tolik nerozumím. Ale obdivuji její neuvěřitelnou pracovitost, nevyčerpatelnou kreativitu a obrovskou energii, s kterou do všeho jde. Když sleduji tady v zákulisí přípravy na takovouto přehlídku, a to tato není tak veliká, jako ty, co pořádala dříve, tak žasnu, co ta holka dokáže.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Jakou roli ve vašem životě hraje móda a její aktuální trendy? Podléháte jim nebo sázíte na klasiku?

Já sázím na klasiku, protože se to ke mně tak jakoby hodí a všichni to ode mě očekávají. Všichni vědí, že já nebudu ten, kdo bude prorážet nějaké módní výstřelky. Já si musím počkat, tak jako většina a pak už mohu také i já. Nejsem frontman v nějakých módních vlivech, nesleduji, co Fashion Week v Paříži, co Fashion Week v New Yorku, ale samozřejmě se rád oblékám pěkně, musím se oblékat hezky společensky a musím dbát o to, abych dodržoval to, co sám hlásám. Abych neporušoval pravidla, která sám vymýšlím.

Jak se cítíte v roli moderátora? Máte zkušenosti i s uváděním přehlídek jiných módních návrhářů?

Kdepak, módní přehlídku jsem nikdy nemoderoval. Moderoval jsem nejrůznější akce. Samozřejmě, když jsem pracoval pro prezidenta Václava Havla, moderoval jsem, takříkajíc, tiskové konference a vedl jsem nejrůznější jiné konference. Takže zkušenosti mám a myslím si, že to nějak zvládnu, i když to je módní přehlídka.

Kdo je pro vás moderátorský guru a jak vás inspiruje?

Těžko říct, když za chviličku budu stát na mole, abych říkal, kdo je lepší než já. To bych si raději nechal pro sebe, ale samozřejmě jsou tady moderátorské legendy. K mé generaci patřil třeba Vladimír Dvořák s Jiřinou Bohdalovou, ale to já jsem byl ještě velmi mladý. Honza Čenský, ten je samozřejmě skvělý. Leoš Mareš, tak to je takové jako šídlo, takový divoch. A takto bychom mohli jednoho po druhém probírat.

Jaký je váš názor, jako bývalého tiskového mluvčího prezidenta Václava Havla, na informace z Hradu směrem k veřejnosti o zdravotním stavu našeho současného prezidenta republiky?

Já jsem si uložil bobříka mlčení a zdržuji se všech komentářů k politice Hradu. Protože kdybych kritizoval jejich mediální politiku, což dělají všichni a je to pochopitelné, tak bych vlastně dával najevo a říkal bych ostatním v podtextu: „Vidíte, my jsme to dělali líp.“ Kdybych říkal, že to dělají špatně, muselo by z toho vyplývat, že já jsem byl ten lepší. Takže to nemohu říkat já, to musí říkat někdo jiný.

Jak by podle vás měl vypadat ideální tiskový mluvčí?

Především musí být zdrženlivý, musí dobře reprezentovat instituci nebo osobnost, pro kterou pracuje. Nesmí podléhat nějakým pokusům o konflikty na sociálních sítích, třeba se pouštět do různých debat, nesmí komunikovat s ostatními ústavními činiteli. On je pouhý státní úředník, takhle malinký oproti všem voleným činitelům. Takže správný tiskový mluvčí je tak trošičku jako šedá eminence, která je lehce v pozadí. Když si vezmete některé tiskové mluvčí historicky, zjistíte, že třeba tiskový mluvčí Václava Klause, který byl mediálně velmi aktivní, že ho vlastně ani neznáte.

Co si myslíte o kampani pro neočkované reálnými fotkami z oddělení covidových jednotek intenzivní péče?

Ještě jsem to neviděl a já jsem taková citlivá duše. Pláču i při Pretty Woman, takže se na to asi dívat nebudu. Ale myslím si, že každý prostředek je dobrý k tomu, abychom přiměli ty, kteří očkovaní nejsou, aby se naočkovat nechali. Protože podle názoru odborníků jiná cesta z této covidové pasti prostě nevede a já už chci žít normálním životem. Chci cestovat, chodit do restaurací bavit se, pořádat módní přehlídky…

Máte obecně nějakou radu, která vás provází životem?

Radu, kterou mi dával můj tatínek: „Boty si musíš čistit každý den.“

Děkuji vám za rozhovor.

Také děkuji.

Rychlá zpověď:

Vlastnost, která spojuje české miliardáře?

Řekl bych, že docela skromnost, už se to naučili.

Deset let s Václavem Havlem ve třech slovech?

Fantastický čas. Nejkrásnější léta mého života.

Patří zastrašování mezi formy slušného vyjednávání?

Ne, ale asertivita je tak někdy na hranici.

Komunikují ženy nepříjemné věci lépe?

Nemyslím si, ženy jsou emotivnější a často to z nich vylítne bez přemýšlení.

Nejsou monarchie již překonanou záležitostí?

Zdaleka ne. Naopak se ukazuje, že je to daleko kultivovanější forma než kterákoliv republika.

Je někdo, pro koho byste rád vykonával funkci tiskového mluvčího se stejným nadšením a nasazením jako pro Václava Havla?

Kdyby to bylo před 30 lety, tak si někoho vymyslím, ale dneska už ne.

Kdybyste vy sám potřeboval tiskového mluvčího, kdo by to byl a jaké vlastnosti by musel mít?

Já bych to nejradši dělal sám.

Měl by tiskový mluvčí sdělovat za všech okolností veřejnosti pravdivé informace?

Tak to je nejdůležitější. Nikdy nesmí zalhat, jenom pravdu.

V současnosti se ve všech pádech skloňuje pojem „udržitelná móda“. Koupil jste si někdy něco v seconhandu?

Ne, ne, tohle mě nebere. To je, řekl bych taková trošku módní záležitost, ne.

Co byste poradil sexuálnímu predátorovi?

Ať něco užívá, tak jako ti, kteří mají opačný problém. Ti také něco užívají a sexuální predátor by měl možná tlumit svoje choutky. Všechno se dá dneska léčit.

Setkal jste se někdy u lékaře s nepřijatelným chováním?

Ne. Já osobně ne, ale vím o tom, že mnozí mí známí si stěžují na chování lékařů. Proto jsem napsal knihu Etiketa pro lékaře.

Těšíte se na dobu, ve které budeme platit za vaše knihy kryptoměnami?

Ne, absolutně ani náhodou. Kryptoměny ani neuznávám, ani netuším, jak to funguje.

Platí, že s kultivovaností člověk dojde nejdál?

Ano, bez pochyby. Je-li člověk kultivovaný, bude oblíbený a lidé ho budou mít rádi.

Kolik kravatových uzlů umíte uvázat a které to jsou?

Tak Shelbyho uzel, ten je běžný. Four in hand a Windsor. To jsou asi tři nejběžnější.
DOTAZOVANÝ SE PTÁ REDAKTORA:

Půjdete se podívat na módní přehlídku? Máte ráda fashion show?

Miluji módu a moc se těším.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze