Hlavní stránka Nové články

Život je tím nejcennějším darem, který jsme od rodičů získali. Ať už jste měli jakékoliv dětství, šance vyrůst, poznávat a svobodně se rozhodovat mnohým z nás odepřena nebyla. Smutné je, že taková šance na život není samozřejmostí. Proto se Ludvík Hess, spisovatel, publicista, básník a chovatel koní, rozhodl zřídit babyboxy. Díky nim doposud dostalo šanci na nový život 200 dětí, z toho konkrétně 111 dívek a 89 chlapců. Ale předtím, než byla v roce 2005 v Hloubětíně otevřena první „záchranná schránka pro děti“, musel Ludvík projít dlouhou a trnitou cestou.

Video

V současné době dostalo díky babyboxům šanci na život 200 dětí. Jaký je to pocit?

Po tolika dětech už to nevnímám tak silně jako na začátku. Ale samozřejmě mě to těší, jsou to dobré zprávy.

Jména pro nalezené děti vybíráte vy. Podle čeho se rozhodujete?

Schválně, jak si myslíte, že by se jmenovala holčička, kterou by nalezli v tuto chvíli?

To já nevím, pojmenoval byste ji po mně?

No zcela jistě! Dostala by jméno Nela!

Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m
Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m, Praha 5

Takže vybíráte jména podle toho, s kým sedíte zrovna na kávě?

Ano, i takhle se to dá říci. Samozřejmě nesmím zrovna sedět s nějakým mým úhlavním nepřítelem, toho člověka musím mít rád a musí se mi líbit.

Setkáváte se s nalezenými dětmi v průběhu jejich dospívání?

Ano, s některými se stýkám. Zrovna nedávno jsem otevíral babybox ve Frýdku-Místku a tam za mnou dvě děti přišly. Jejich rodiče mi to předem oznámili a já jsem se s nimi vyfotografoval a vytvořil novoročenku. Bylo to moc milé.

Co nejčastěji vede matky k tomu, že své dítě odloží?

Myslím, že to jsou různé důvody, ale především asi sociální či rodinné. Znám příběhy, kdy druhý partner dítě nechce, a tak mu maminka vyhoví tím, že děťátko odloží. U některých je to samozřejmě i nenávist či odpor k narozenému dítěti. S řadou matek jsem ale měl možnost mluvit a většinou převládaly oné zmiňované sociální důvody.

V kolik hodin se děti nejčastěji odkládají?

Obvykle v odpoledních hodinách.

Vidíte, já bych zrovna čekala, že mi řeknete v časovém rozmezí od půlnoci a dále…

Ne, zdaleka ne. Děje se to normálně za denního světla.

Jaká je cesta miminka z babyboxu?

Okamžitě do nemocnice, kde se mu provede základní zdravotní vyšetření. Pokud vše dobře probíhá, tak nemocnice jeho existenci oznámí příslušenému orgánu sociálně-právní ochrany dětí a ten poté navrhne opatrovnickému soudu svěření dítěte do pěstounské péče. A tak dále a tak dále…

Myslíte si, že když odložené dítě vyroste, má tato skutečnost velký dopad na jeho psychiku?

Podívejte, každé dítě podle mezinárodní úmluvy o právech dítěte by mělo mít právo znát své rodiče hned po narození. Ale já vám tady ručím za to, že jenom v českých zemích jsou statisíce dětí, které své rodiče neznají. První nejčastější důvod je ten, že maminka počne dítě s někým jiným, takže dítě nezná svého tatínka, ale někoho jiného. Druhá nejběžnější varianta je ta, že maminka počne děťátko, ale tatínka přestane mít ráda a do rodného listu ho nenapíše vůbec. Těch variant je mnoho.

Existují ale i případy, že děti dostanou špatné náhradní rodiče a nejsou šťastné. Ale běžnější a pravděpodobnější je ta skutečnost, že když po letech čekání konečně adoptivní rodiče získají možnost mít děťátko, tak se snaží mu ten život vytvořit co nejkrásnější.

Nevylučuju ale ani to, že se může stát, že pro rodiče je adoptivní dítě zklamáním. Znám holčičku z babyboxu, kterou bych si ihned vzal domů, ale znám i děti, které bych domů nechtěl. Já jsem mimo jiné i chovatel koní a z toho vím, že kdybych připustil osla s oslicí, tak se z toho anglický plnokrevník nenarodí nikdy. Ani kdybych ho trénoval a krmil a dal mu ty nejlepší podmínky. Derby by nevyhrál nikdy.

Co vás vedlo k založení babyboxů?

Po celou dobu existence naší společnosti je zvykem pomáhat slabším a bezmocným. A ti nejbezmocnější a nejslabší jsou právě děti. Už ve starém Římě bylo zvykem děti odkládat. Děti se odkládaly v průběhu celé naší historie, akorát se tomu nepřezdívalo babyboxy, ale například „torny“, což vlastně byly schránky ve zdech kláštera, do kterých mohly matky své nechtěné děti vložit. Měl jsem možnost studovat historii „odkládání dětí“ a zjistil jsem, že například v polovině 18. století se v Paříži ročně odložilo až osm tisíc dětí.

Jak moc bylo komplikované v Česku babyboxy prosadit?

Velmi obtížné, velmi. Když jsem poprvé s tím námětem přišel, tak jsem získal i největšího nepřítele, a to tehdejší ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou. Ta vydala tiskovou zprávu o tom, že zřízení babyboxu je proti úmluvě o právech dítěte, kde v článku 7 se uvádí, že každé dítě má mít po narození právo znát své rodiče. Jenže už nejmenovala článek 6, kde je napsáno, že největší právo je právo na život. Její tisková zpráva také obsahovala informace o tom, že babyboxy budou sloužit k odkládání dětí zahraničních dělníků, o které by se Česko následně muselo starat.

Pro zřízení mého nápadu nebyla ani Všeobecná fakultní nemocnice a ani policie. Byla to opravdu dlouhá a komplikovaná cesta. První babybox jsem chtěl původně zřídit v porodnici U Apolináře, ale tím, že mnoho lidí nesouhlasilo, jsem ho otevřel až v červnu 2005 v zámečku v Hloubětíně u svých přátel a zároveň majitelů soukromé gynekologické kliniky.

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m, Praha 8

Vybavíte si nějaký životní příběh, který se vám vryl do paměti?

To mám. Přišla za mnou jedna maminka s tím, že by chtěla své dítě zpět. Já jsem jí pomohl a nabídl jí u sebe ubytování. A to byla chyba. Kromě babyboxů mám i azylové domy v Praze 10, které provozuji. Tuto ženu jsem tam i s dítětem ubytoval, ale po nějakém čase začala devastovat veškeré věci v bytě, pila hodně alkohol a také mě začala fyzicky napadat. Během několika minut byla schopná na mě naházet vše, co jí přišlo pod ruce. Jakmile jí věci došly, šla vedle do místnosti a popadla žehličku, kterou po mně vší silou hodila. Bylo to strašné. 

To jste se nijak nebránil?

Víte, jak by to dopadlo, kdybych se bránil? Dovedete si představit, co by to způsobilo? Kdyby tato žena zašla s jedinou modřinou k lékaři a sdělila, že hodný „baby dědeček“, který se stará o děti a pomáhá ženám v nouzi, ji napadl… Ve vteřině bych tím hodným dědečkem už nebyl. Musel jsem zavolat nejprve městskou policii, která mi sdělila, že je tento případ nad jejich kompetenci. A posléze, když přijela státní policie, uprchla i s dítětem.

Od té doby jste ji neviděl?

Ne, neviděl. Každopádně Nelo, tohle byl můj nejhorší zážitek, který jsem zažil. A přiznám se vám, že tomu není tak dávno. Je mi upřímně líto její dcery.

Kolik stojí jeden babybox? 

Asi 300 tisíc korun i s montáží. Vlastně existují dva druhy babyboxu. Ty původní byly ještě vcelku primitivní, dnes jich je už jenom osmnáct. Dlouho jsem hledal někoho, kdo by splnil mé požadavky, až se mi podařilo seznámit se se Zdeňkem Juřicou.

Jaké ty vaše požadavky byly?

Vymyslel jsem si, že chci, aby babyboxy byly z antikoru, aniž bych tušil, že do tohoto materiálu je velmi složité vrtat či svářet. Zdeňek to ale dokázal a vyrábí nerezové a především klimatizované babyboxy, na kterých jsem velmi lpěl. Vezměte si, že když na schránku svítí v létě slunce, uvnitř se dokáže teplota bez klimatizace vyšplhat třeba na osmdesát stupňů.

Kde zatím babyboxy chybí?

Rád bych zřídil babybox ve Žďáru nad Sázavou, Lounech a v Tachově. Přál bych si, aby to vyšlo.

Ludvíku, já vám děkuji za rozhovor a přeji vám, ať se daří! 

Rychlá zpověď:

Kolik dětí celkem babyboxy v současné době zachránily?

Nikdy neříkám zachránily, maximálně pomohly zachránit. K dnešnímu dni to je 200.

Jak se jmenovalo první miminko, které do babyboxu bylo uloženo?

První miminko se jmenovalo Soňa a pojmenovala ji tak maminka. Odložila ji i s rodným listem.

Kdo je vaším vzorem?

Nemám žádný vzor.

Co vás na životě baví nejvíce?

To vám nemohu říct!

S kým byste chtěl jednou zajít na večeři?

S vámi přece!

Jaké je vaše životní motto?

Chtěl bych zřídit babyboxy ve všech okresních městech a vyměnit osmnáct babyboxů první generace za babyboxy nové generace.

Dokážete si představit, jaké to je být odložen do babyboxu?

To je představa, která je mi skutečně vzdálená. Moje maminka se ke mně chovala vzorně, takže mě nikam neodkládala.

Jak by vypadala vaše dovolená snů?

Já na dovolenou nejezdím, takže bych asi seděl na balkoně a četl si nějakou knížku.

Co vás dokáže rozesmát?

Skoro nic, já se nesměju.

Jaké tři lidské vlastnosti vás dokáží vytočit?

Omezenost, neochota jednat, ignorance a tak podobě.

Kdybyste mohl změnit jednu věc na světě, která by to byla?

To vám nemůžu říct, to by se mohlo velmi neblaze projevit na mé činnosti.

Jak nejraději relaxujete?

V posteli.

Čím jste chtěl být jako malý?

Hajným, protože jsem z lesácké rodiny.

Jaké bylo vaše dětství třemi slovy?

Moje dětství nebylo nijak veselé, protože se rodiče rozvedli. Staral se o mě dědeček, který se mi věnoval a učil mě mnoha věcem.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Půjdete se mnou na večeři?

Moc ráda, ale musím se nejdřív zeptat manžela!
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (3)

View photo gallery

O autorovi

Nela Štefanová
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Unikátní byt na Praze 1 - 174m
Praha 1

Unikátní byt na Praze 1 - 174m

4 + KK 174 m², ter. 14 m²
32 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + KK 229 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m

3 + KK 149 m², ter. 31 m²
16 518 300 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka

7 + KK 527 m²
125 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m

4 + KK 139 m², ter. 27 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
100 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Nové Město

4 + KK 178 m²
17 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 94m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 94m

3 + KK 94 m², ter. 11 m²
11 337 400 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt k prodeji - Praha 1 - Malá Strana - 117m
Praha 1

Byt k prodeji - Praha 1 - Malá Strana - 117m

3 + KK 117 m²
22 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej 267m
Praha 6

Luxusní byt na prodej 267m

7 + 1 267 m²
29 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 94m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 94m

3 + KK 94 m², ter. 11 m²
11 355 100 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Troja 145m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 145m

3 + KK 145 m²
33 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Nové Město 165m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Nové Město 165m

3 + KK 165 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

3 + KK 113 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 1 Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Praha 1 Nové Město

4 + KK 178 m²
44 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář Troja 415m
Praha 7

Luxusní kancelář Troja 415m

Atypický 415 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

2 + KK 81 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m

1 + KK 62 m², ter. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelářské prostory na prodej 620
Praha 6

Luxusní kancelářské prostory na prodej 620

Atypický 620 m²
100 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 1 Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Praha 1 Nové Město

3 + KK 165 m²
39 600 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům na prodej Praha 6 - Dejvice - 235m
Praha 6

Dům na prodej Praha 6 - Dejvice - 235m

7 + 1 235 m², bal. 20 m², ter. 15 m²
22 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m
Mimo Prahu

Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m

7 + KK 1341 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

3 + KK 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila k pronájmu Ořechovka - Praha 6
Praha 6

Luxusní vila k pronájmu Ořechovka - Praha 6

5 + 1 235 m², ter. 15 m²
98 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 86m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 86m

2 + KK 86 m², bal. 3 m²
34 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Hotel na prodej Praha 6 - 620m
Praha 6

Hotel na prodej Praha 6 - 620m

Atypický 620 m²
100 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo
Praha 1

Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo

2 + KK 106 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 50m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 50m

2 + KK 46 m², bal. 5 m²
7 285 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Dům na prodej Malá Strana Praha
Praha 1

Dům na prodej Malá Strana Praha

3 + 1 92 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt Malá Strana - 194m
Praha 1

Mezonetový byt Malá Strana - 194m

5 + KK 194 m²
32 929 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m
Praha 1

Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m

4 + 1 232 m², ter. 60 m²
29 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Novém Městě - 156m
Praha 1

Luxusní byt na prodej na Novém Městě - 156m

5 + KK 156 m²
19 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt s terasou Praha 1 - 310m
Praha 1

Luxusní loftový byt s terasou Praha 1 - 310m

6 + KK 310 m², ter. 31 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Praha 3 - 41m
Praha 3

Byt na prodej Praha 3 - 41m

1 + KK 41 m², ter. 7 m²
3 690 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana - 257m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana - 257m

5 + 1 257 m², bal. 10 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - 48m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - 48m

2 + 1 48 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m
Praha 1

Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m

5 + 1 202 m², ter. 13 m²
90 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 302m
Praha 7

Penthouse Troja 302m

5 + KK 302 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 415m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 415m

Atypický 415 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město

2 + KK 133 m², bal. 3 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m

2 + KK 66 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m

Atypický 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m

4 + KK 234 m², bal. 16 m², ter. 40 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji
Praha 7

Luxusní byt v Troji

1 + KK 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m
Praha 1

Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m

4 + KK 256 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na Praze 6 - 105m
Praha 6

Byt na Praze 6 - 105m

4 + KK 105 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Staré Město 159m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Staré Město 159m

4 + 1 159 m², bal. 2 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Malá Strana
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Malá Strana

4 + KK 239 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257
Praha 1

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257

5 + KK 257 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana

3 + KK 239 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks