Top hledané
Výsledky (0)
Oblíbená módní návrhářka o své nové kolekci a plánech do budoucna.

Rychlá zpověď - návrhářka Monika Drápalová: Jude Law by měl mít moje šaty

Dominika Žejdl
25. března 2018
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut

Módní návrhářka Monika Drápalová patří mezi oblíbené a profesionální designéry, kteří tvoří módu podle svých emocí, improvizace a náhody. Právě díky své originální a jedinečné tvorbě dnes patří mezi nejvýznamnější české módní návrháře. Svou módu prodává především za hranicemi, ale brzy se možná všechno změní. Monika magazínu Luxury Prague Life svěřila, jaké jsou její další plány, jak vznikajjí její kolekce a jestli u nás konečně otevře butik.

Zaslechla jsem, že momentálně spolupracujete na nové kolekci s Pietro Filipi, jak to probíhá?

Ano, momentálně pracujeme na nové kolekci pro jaro 2019.

Co bude na kolekci zajímavé?

Před pár týdny jsme se vrátili z veletrhu v Paříži, kde jsme vybírali materiály a teď pro mě začíná nejzajímavější část práce, kdy vznikají první nápady. Mám ráda začátek nové kolekce, objevování nových siluet a témat.

Jaká témata?

Objevují se témata návratu k přírodě, recyklované a bio materiály. Většina firem už má v nabídce materiálů speciální kolekci tohoto zaměření. Další silný trend jsou retro vzory, geometrické tvary, pruhy a káro a nová barevnost hnědých,zelených a růžových tónů.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Jak jste se připravovala na MBPFW?

No, docela hekticky. Vzhledem k tomu, že jsem opravdu vytížená, bylo to náročné. Pro mě je to ale velká radost. Ve srovnání s průmyslem v tom mám neustále svoji svobodu, takže se na těch kolekcích vždycky pořádně vyřádím. Přehlídky miluji. 

Co je pro vás na přípravách na přehlídku nejtěžší?

Nejtěžší? Určitě zajištění výroby a všechny věci, co souvisejí s hotovým produktem. Ono je vymyšlení věcí jedna věc, ale je také potřeba, aby to někdo dokázal zrealizovat a vytvořit. A to ještě do určitého termínu.   

Jak u vás probíhá příprava kolekce?

Já u toho strašně dlouho přemýšlím, takže to mi zabírá asi nejvíce času. To je taková ta přípravná fáze a pak mám najednou pocit, že nic nemám a všechno se tak rychle blíží. Přípravná fáze je pro mě ale nejzajímavější, protože si dávám dohromady celkovou představu, co to má být, jak to má celé působit. Je to pro mě hodně o emocích, takže to téma hledám hlouběji, než že to jsou jen šaty. Právě proto v tom pro mě velkou roli hraje i hudba, líčení, styl modelek a celkový efekt přehlídky.

Jak byste svou kolekci FW18 popsala?

Téma jsem nazvala FEEL RELAX. Je to vlastně o dnešní době, kdy jsou všichni přesycení informacemi, hlukem a přístroji, takže si každý hledá takový ten svůj vnitřní svět. Moje kolekce je tedy o tichu, relaxaci, zklidnění a proto jsem zvolila kombinaci domácího oblečení - pyžamový svět vs. ten venkovní, který symbolizují kabáty. Takže vlastně mám takové kombinace, jako jsou pyžama a kabáty v různých variantách.  

Jaké materiály jste vybrala?

Já jsem takový experimentátor s materiály, co se týče technologií a recyklací. Ale tentokrát jsem sáhla po stoprocentních přírodních materiálech - hedvábí, vlna a bavlna.  

Jsou v kolekci i nějaké vzory?

Ano, je tam káro, proužek a drobné vzorečky na pyžamu. Je to hodně o kombinování nesourodých prvků a vytváření individuálního vzhledu  

Kdo bude hvězdou vaší přehlídky?

No, hvězda přehlídky... Já tam mám několik extra modelů, těžko říct, kdo z nich pak bude velkou hvězdou. Většinou hledám zajímavé lidi, jako jsou blogeři, nebo tanečníci atd. vybírám lidi podle toho, čím jsou zajímaví a jakou mají osobnost. Nechtěla jsem tvář, která je prvoplánově známá.

Jaká velikost je podle vás u modelky ideální?

Určitě zůstává ta klasická velikost 36.. Ale modely jsou většinou oversize, takže ta velikost je už taková podřadnější.  

Moniko, popište nám svými slovy, jakou módu tvoříte.

Myslím si, že tvořím osobitý styl, který je odlišný a osloví lidi, kteří smýšlejí podobně jako já. Mám ráda výtvarnější kolekce, které v sobě mají smysl, příběh a osobní přístup k módě.

Která z vašich kolekcí se vám líbí nejvíce?

S každou mám samozřejmě speciální zážitek. Většinou začnu nějaké téma, které potom ještě dále rozvíjím.Takže vlastně každá pokračuje dál v další kolekci a  neustále se vyvíjejí dál.   

Kde hledáte inspiraci?

Řekla bych, že všude. Nejvíce ve svých zážitcích a pocitech, které se snažím do módy zapracovat. Neustále sleduji, co se děje a snažím se z toho něco vydedukovat něco, co je pro lidi zajímavé a jedinečné. 

Líbí se vám styl českých celebrit?

Abych řekla pravdu, moc to nesleduji, protože se nezajímám o lidi podle jejich známého jména, ale především podle toho, čím a jak jsou pro mně zajímaví. A až pak mě tedy zajímá, co nosí atd.

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Máte nějakou oblíbenou zahraniční celebritu?

Nemám. 

Koho byste si přála oblékat?

Třeba nějakého hezkého herce, jako je Jude Law. 

Ke komu vzhlížíte?

K různým osobnostem, kteří jdou ve své práci stále dál. Líbí se mi, když to má vývoj a žene se to kupředu.   

Dokážete říct, která z našich celebrit nemá styl?

Do toho se raději nechci vůbec pouštět.

Jak u vás probíhá váš klasický den?

Hekticky. Mám děti, takže s nimi musím vstávat v sedm hodin, což je pro můj denní režim (byla jsem zvyklá pracovat hlavně v noci) šílené. Teď už jsem to ale musela změnit, takže odvedu děti do školy, jedu do ateliéru nebo momentálně do Pietra Filipi a dvakrát týdně také učím na střední škole oděvní. Každý den mám nabitý od rána do večera. Ale opravdu mě to baví, není to žádný stereotyp. Přichází tak ke mě spoustu inspirace. 

Vzhledem k tomu, že máte děti, přemýšlela jste o tom, že byste navrhovala pro děti?

Zkoušela jsem to ve své poslední kolekci s růžemi. Holkám jsem udělala šatičky a bylo to fajn, ale vzhledem k tomu, že hodně přemýšlím abstraktně a do budoucnosti, tak je to pro mě moc konkrétní zadání. 

Dříve jste hodně mluvila o tom, že se vaše móda u nás neprodává, zlepšilo se to?

No, já nemám hlavně stálé místo, kde by bylo možné modely koupit. Nevyhovuje mi komisní způsob prodeje, který u nás obchody návrhářům nabízejí. To znamená, že s vámi obchod nijak finančně nespolupracuje, jen vámi realizovanou kolekci nabízí s patřičnou marží k prodeji. Nedojde tedy k žádné spolupráci a objednávce a to mi přijde příliš vyčerpávající. Teď se to ale začíná trochu měnit a některé obchody začínají tuto koncepci měnit. Je pro mě důležité, aby moje značka fungovala na určité úrovni a zachovala si exkluzivitu. 

Říkala jste mi, že byste chtěla mít butik v centru, chystáte se to zrealizovat?

Ano, ale je potřeba najít vhodné partnery. Mám své plány, jak bych si to představovala, ale nechci to ještě prozrazovat.. 

Jaký máte názor na českou módu?

Myslím, že všichni dělají, co můžou. Lidé se o módu už zajímají mnohem více, než dříve, takže to je pokrok. 

Jaké módní trendy se vám líbí?

Díky Pietro Filipi mám úžasný zdroj a přehled, takže toho je spoustu, co se mi líbí. Móda vychází z potřeb lidí a já je tedy beru jako součást vývoje. Líbí se mi, jak se začínají věci recyklovat a má to smysl.

Podléháte barevným trendům?

Ono se to tak nějak samo naplňuje. Barvy mě hrozně baví, takže se je snažím zapojovat do svých kolekcí. 

Dosáhla jste už všechno, po čem jste toužila?

Jsem šťastná že mám rodinu a můžu dělat práci, která mě baví. To jsou nejdůležitější body. Pracovně ale žiju s pocitem, že teprve všechno bude. To mě žene stále dopředu, cítit zrod něčeho nového. 

Rychlá zpověď:

Jakou barvu oblečení byste nikdy nezařadila do své kolekce?

Žádná taková neexistuje, protože já mám ráda všechny barvy a myslím si, že všechny se dají použít v kombinacích tak, aby výsledek byl dobrý.

Kdo má lepší vkus? Češky nebo Francouzky?

Tak to je myslím jasná odpověď. Zatím Francouzky, ale Česky se k tomu už blíží.

Co vás dokáže rozesmát?

Mně, asi cokoliv. Myslím, že dennodenní situace třeba na ulici.

Jste introvert nebo extrovert?

Já myslím, že jsem oboje. Někdy se cítím jako introvert a z toho vím, že se někdy dokážu projevovat hodně extrovertně. Takže těžko soudit.

Která Češka si podle vás zaslouží označení módní ikona?

Mám pocit, že určitě Aňa Geislerová a ostatní mladé herečky, co se teď objevují, jsou už hodně stylově vyhraněné.

Jaké je vaše nejoblíbenější místo ve Francii?

Paříž.

Co na sobě nemáte ráda?

Ježiš, já vlastně nevím.

Plastická operace – ano ne?

Ne.

Kde byste si přála mít ideálně svůj butik?

V centru.

V čem při oblékání nejčastěji chybují muži?

V odvaze.

Podléháte módním trendům?

Nepodléhám, ale myslím si, že vyjadřují dobu a pro mě jsou důležité, takže je sleduji.

Váš největší sen?

Můj sen je zdraví, láska, krása, štěstí.

Budete někdy navrhovat pro děti?

Možná jo.

Kolik peněz jste utratila nejvíce za módní kousek?

Já osobně? Já za svou módu vůbec neutrácím.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Koho máte ráda z módních návrhářů?

Vás.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď: Lukáš Macháček
Zobrazit článek
Rychlá zpověď: Michael Kováčik
Zobrazit článek