Top hledané
Výsledky (0)
O práci, snech, budoucnosti i o tom, jaké to je oblékat rodinu českého prezidenta

Rychlá zpověď - Nikol a Jakub Ponerovi: Oblékat první dámu byla čest, odmítli bychom snad jen teroristu

Martina Šmalclová
25. prosince 2019
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut

Nikol a Jakuba Ponerovy nejspíš není třeba představovat. V současné době patří k předním českým módním návrhářům a jejich šaty nechybí na žádné významné společenské události. Sourozenci se před časem navíc rozhodli rozšířit své portfolio, takže dnes v jejich ateliéru najdete i stylové tenisky nebo volnočasovou módu na běžné nošení. Za sebou mají několik úspěšných přehlídek, včetně prestižní Fashion Night Ignites ve Washingtonu, a před časem kývli také na nabídku obléknout první dámu Ivanu Zemanovou s dcerou Kateřinou. V rozhovoru pro LP-Life.cz se Ponerovi rozpovídali nejen o svých ambicích a plánech, ale také o tom, co pro ně znamenalo oblékat rodinu českého prezidenta a jaké překvapení chystají pro své klienty v následujícím roce.

Když se za sebou ohlédnete a vidíte ten kus práce, který jste odvedli, co vás napadá?

Nikol: Že je to neuvěřitelné. Mě to vždy potěší u srdce, když vidím, kolik toho za námi za tak krátkou dobu už je. Občas si říkám, jak jsme to všechno mohli stihnout. A jsem na nás pyšná.

Jakub: Já jsem stejného názoru.

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257, Praha 1

V minulosti jste mluvili o expanzi do zahraničí. Jak to aktuálně vypadá?

Nikol: My tam spolupracujeme s několika herečkami. Jde to pomalu, ale jistě se na tom pracuje. (smích) Začínáme zvažovat také nějaký zahraniční fashion week.

Jakub: Ono si nás to všechno vždycky nějak postupně nachází samo, takže už přicházejí i nějaké nabídky. Ale my se chceme propracovat k něčemu, co má opravdu smysl.

Nikol: Já jsem byla celou dobu proti fashion weekům, protože jsem tak trochu zklamaná z toho českého. Ale čím dál tím víc si pohráváme s myšlenkou, že si zkusíme zahraniční fashion week.

Nikol, vy jste prohlásila, že děláte hlavně marketing a Jakub tvoří a šije. Jak by vypadal den v ateliéru Poner, kdyby se vaše role prohodily?

Jakub: (smích)

Nikol: Musím říct, ze nedělám společenské šaty, ale vymýšlím různé sukně na denní nošení nebo kousky s Poner gumou. Když byl Kuba na dovolené, vymyslela jsem si například pletené šaty, které se dobře prodávají. Já bych si dělala své věci, ale šaty bych asi neušila, takže bych tam chodila po dílně. (smích)

Jakub: Pro mě by to bylo určitě horší, protože já si pomalu neumím poslat ani nájem z účtu. Takže já bych s tím asi docela bojoval. Není to moje silná, ale ani slabá stránka. Není to žádná moje stránka.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Pamatujete si na okamžik, kdy jste si poprvé uvědomili, že je móda vaší životní vášní a chcete se jí věnovat?

Jakub: Já to věděl odmalička, že tohle budu dělat. Jenom na to musel dojít správný čas a správný člověk musel přijít do cesty, v tomhle případě Niky, aby mě k tomu nějakým způsobem dokopal.

Nikol: Mě nikdy nenapadlo, že se jednou budu věnovat módě. Módu jsem měla ráda odmala, ale nenapadlo mě, že se tím budu živit. Naplno jsem se do toho ale ponořila už na začátku, kdy jsem přiběhla za Kubou s tím, že budeme dělat vyšívané spodní prádlo.

V minulosti jste byli kritizováni za to, že jste oblékli první dámu, manželku prezidenta Miloše Zemana a jejich dceru Kateřinu. Dotkla se vás nějak tato kritika?

Jakub: Každá kritika se vás samozřejmě dotkne, kór v začátcích. Ale kdybyste si měla brát k srdci každou kritiku, kterou oproti vám někdo řekne, tak se z toho asi zblázníte.

Nikol: Myslím si, že nás to možná ještě víc zviditelnilo. Lidi se o tom baví a pro nás je to věc, za kterou se nestydíme. Stokrát bych odpověděla stejně, že je pro nás čest oblékat první dámu.

Je někdo, koho byste nikdy neoblékli?

Nikol: Ne. Necítíme k nikomu tak velkou zášť, abychom ho neoblékli.

Jakub: Tak ono záleží. Kdyby do ateliéru přišel nějaký terorista, tak s ním asi spolupracovat nebudu…

Antipatie tedy k nikomu necítíte a řídíte se heslem „náš zákazník, náš pán“?

Jakub: Odmítli jsme už spoustu lidí, kteří u nás byli. Je to ale spíš o tom, že k vám přijde někdo, s kým si vyloženě nesednete. V tomhle případě je lepší říct, že tu zakázku dělat nebudete, než aby pak docházelo k nějakým konfliktům.

Nikol: To je pravda. Taková zakázka vám přináší víc stresu než potěšení. Stává se to sice minimálně, ale už se to stalo.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Jak moc je pro vás důležitá myšlenka udržitelné módy?

Nikol: My tu udržitelnou módu děláme od začátku, neděláme „fastfoodovou“ módu. Pracujeme s kvalitními materiály, takže je to sice o něco dražší, ale zase to člověku déle vydrží. Veškeré materiály zpracováváme do posledního detailu. A kolikrát nějakou věc, která se nám už příliš nezamlouvá, přešíváme. Myslím si, že teď je to populární téma, ale my se tím neprezentujeme a zabýváme se tím od počátku.

Jakub: Je to o tom, že když například použiju krajku na šaty a zbyde mi, tak ji použijeme na boty, na podvazky a snažíme se ji zužitkovat dál. Když nám zbydou látky, tak tady zase máme lidi, kteří si je odnáší do škol, a pak s nimi dál pracují děti. Takže myslím, že je vše zužitkované do posledního detailu.

Když jsme u těch materiálů, se kterými nejraději pracujete?

Jakub: Já miluju samet, hedvábí, krajky.

Nikol: Já mám ráda všechno. Kolikrát se mi líbí látky, které jsou jako podšívky, a brácha mi říká, jestli si z něj nedělám srandu. (smích) Takže já na to nekoukám asi tak odborně jako on. Mně se líbí látka a nepředstavím si, jestli to z toho jde ušít, nebo ne. Hlavní slovo ve výběru má brácha.

Umělá, nebo pravá kožešina?

Jakub: Dnes už jsou takové technologie, že ta kožešina jde vyrobit uměle a vypadá jako pravá. Nebráním se tedy umělým kožešinám.

Co plánujete na rok 2020?

Nikol: Nám se skvěle rozjel e-shop, takže budeme hodně energie investovat do něj. A v roce 2020 bychom určitě chtěli otevřít náš první kamenný obchod.

Jakub: Plány na rok 2020 si budeme dávat teprve dohromady. My máme takovou tradici, že ke konci si všechno sepíšeme. A podle toho se odvíjí i celý náš rok.

Nikol: Určitě plánujeme ještě další velkou autorskou přehlídku. Nám se ty plány a cíle ale neustále posouvají, protože často se věci odehrají hrozně rychle a my je pak upgradujeme. Myšlenku kamenného obchodu už mám ale celý rok v hlavě, tak si myslím, že v roce 2020 ho otevřeme. Začneme v něčem malém a potom uvidíme.

Víte už lokalitu? Budete se chtít držet poblíž ateliéru?

Nikol: Pro nás je hrozně důležité, jak to místo na nás bude dýchat. Měli jsme v tomhle roce už několik nabídek, ale nic z toho nebylo ono. Určitě chceme někde v centru, ale důležité je i okolí, aby to na nás správně dýchalo a my se do toho obchodu těšili. Viď, Kubí?

Jakub: Souhlasím.

A co osobní plány na příští rok? Chystáte nějaké velké životní změny?

Jakub: Já doufám, že vztah, který mi nyní začíná, se vyvine do něčeho dlouhodobějšího.

Nikol: Necháme to otevřené, třeba přijde rodina, kdo ví…

Děkuju za rozhovor a přeju hodně úspěchů v pracovním i osobním životě.

Rychlá zpověď:

Tři slova, která vystihují značku Poner?

Nikol: Tak určitě jsme to my dva, pracovitost a ruční práce.

Kdybyste nebyli návrháři, čím byste byli?

Jakub: Já bych byl kastelánem.

Kdo je podle Vás v Česku módní ikonou?

Nikol: Za nás to jsou všechny naše klientky, ale třeba paní Komárková.

Který světový návrhář je Vaším vzorem?

Jakub: Tak já má rád určitě Oscar de la Renta.

Co děláte pro záchranu planety?

Nikol: Máme například papírové tašky nebo podporujeme akce, kde se vysazují stromky.

Nejhezčí vánoční dárek, který jste kdy dostal?

Jakub: Nejhezčí vánoční dárek byl pro mě ručně šitý medvídek.

A nejhorší vánoční dárek, který jste kdy dostala?

Nikol: Erotické pomůcky.

Co byste na sebe nikdy neoblékl?

Jakub: Nikdy neříkej nikdy, ale nevzal bych si legíny.

Pelíšky, nebo Tři oříšky pro Popelku

Nikol: Tři oříšky pro Popelku.

Meghan Markle, nebo Kate Middleton?

Jakub: Meghan Markle.

Tři věci, které vás vytáčí na Jakubovi?

Nikol: Že je někdy hodně lehkomyslný, ale jinak je dokonalej.

Tři věci, které vás vytáčí na Nikol?

Jakub: Že po mě chce hodně brzo po ránu absolutní produktivitu.

Soudíte druhé podle toho, jak se oblékají?

Nikol: Snažím se to nedělat, ale bohužel to dělám.

Za co jste ve svém životě nejvíce vděčný?

Jakub: Za svou sestru a určitě za okruh přátel.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Už máte všechno na Vánoce?

Ani náhodou!
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze