Top hledané
Výsledky (0)
Hlavně to nevzdávat, tím se para hokejista Patrik Sedláček řídí celý život.

Rychlá zpověď - paralympijský hokejista Patrik Sedláček: Život jde dál, ať už s nohou, nebo bez ní

Barbora Večeřová
04. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Patrik Sedláček společně s hokejisty Rytířů Kladno předával plicnímu oddělení Oblastní kladenské nemocnice plicní ultrazvuk, který doktorům dokáže významně usnadnit a zkvalitnit práci. Sám totiž ví, jaké to je, když se něco zanedbá. Plicní embolie ho před necelými dvěma lety málem připravila o život. Patrik byl od malička sportovec, proto ví, že se nic nesmí vzdávat. Po necelém roce a půl, kdy se po amputaci dolní končetiny stal členem národního paralympijského hokejového týmu, se letos pral o co nejlepší umístění na paralympiádě v Tokiu. Se svým týmem o víkendu vyhrál titul českého mistra, a k životu podle svých slov přistupuje pořád stejně. Život jde prostě dál, ať už s nohou, nebo bez ní. 

Patrik Sedláček na první paralympiádě
Jaromír Jágr zkouší para hokej
Jaromír Jágr podporuje Český para hokej

Můžete nám prozradit, co se vám stalo? Věděl jste, že máte nějaké zdravotní problémy nebo všechno přišlo tak nějak zničehonic?

Já jsem prodělal dvojitou plicní embolii a trombózu. A celé to přišlo nějak náhle. Věděl jsem, že tam nějaké onemocnění je, ale nebyl jsem si jistý, co to je, a co to je mi bohužel nikde nikdo neřekl. Takže to bylo náhlé. 

Jak dlouho trvala rekonvalescence? Přece jenom to muselo být hodně těžké vzhledem k tomu, že jste byl ještě student střední školy…

Trvalo to asi tři čtvrtě roku, než jsem se dostal zpátky do normálního života. Bylo to těžké, ale bral jsem to tak, že to je život. 

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Co bylo na tom návratu do běžného života nejtěžší?

Asi to, jak se na mě bude koukat okolí.

Kdo pro vás byl v tomhle období největší oporou?

Celá moje rodina.

Přemýšlel jste po úraze o tom, že se ještě vrátíte ke sportu? Napadlo vás to hned, nebo to chvíli trvalo, než jste k tomu dospěl? A byl vlastně para hokej tou první volbou? Protože vy jste hrál hokej i před tím, než se vám stal tenhle úraz… 

Úplně ze začátku jsem nad takovými věcmi vůbec nepřemýšlel. Spíš jsem přemýšlel nad tím, jak se zpátky dostat do života. Pak jsem si nějaké sporty hledal, dostal jsem možnost, přišlo za mnou plno lidí, jestli bych si nechtěl vyzkoušet ten a ten sport. Pak za mnou přišel v nemocnici táta, a říká: „Hele, je tady něco jako para hokej.“ A jestli bych si ho nechtěl zkusit zahrát. Tak jsem mu řekl: „Dej mi ještě chvíli, chci se z toho co nejvíc zotavit a pak bychom se na to mohli podívat.“

Vy jste se nedávno zúčastnil paralympiády, a to jste členem národního týmu teprve něco kolem roku a půl. Jaké to pro vás bylo, když jste se poprvé dozvěděl, že pojedete na paralympiádu? Je to takový vrchol sportovní kariéry asi každého sportovce, zúčastnit se olympiády…

Nečekal jsem to po tak krátké době. Čekal jsem, že zůstanu doma a že budu kluky podporovat z domova. Ale pak se ta šance naskytla a já jsem ji vzal tak, jak je a řekl jsem si, že pro to udělám maximum.

Máte pocit, že se o paralympiádě nebo obecně o para sportu u nás v Česku mluví dostatečně? Protože přece jenom oproti olympiádě je paralympiáda stále ještě hodně upozaděná…

Neřekl bych, že se o para sportech mluví celkově dost. Sám vím, že když jsme měli nějaké přenosy, ať už z mistrovství, nebo jiné, tak nebyly moc viditelné. A to přitom český národ žije hokejem. Nevím, proč to televize víc nezviditelňuje. Je to škoda.

Dneska předáváme v kladenské nemocnici plicní ultrazvuk. Myslíte si, že prevence Čechů proti plicním onemocněním je dostatečná?

Není, sám jsem to bohužel zažil. Můj stav a mé onemocnění se zanedbalo, právě také na plicním oddělení. Takže myslím, že by se to mohlo řešit trošku víc a líp. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Jaké máte tedy kromě hokeje další zájmy? Dívala jsem se, že vás baví auta a motorky… 

Jo, auta a motorky. Trávení času s kamarády. Je toho hodně, ale když si šel dřív zahrát člověk fotbal, to už se odložilo stranou. Teď se musí hledat jiné alternativy jako třeba posilovna, prostě to, co se dá s handicapem dělat.  

Co byste vzkázal všem, kteří začínají od znova? Ať už jsou to třeba lidé, kteří momentálně utíkají před válkou nebo právě lidé, kterým se stalo něco podobného jako třeba vám…

Já jsem to prostě nevzdával. Život jde dál, ať už s nohou, bez nohy, je to úplně jedno. Život jde dál a člověk si ho může užívat i bez nohou. Já to vidím u nás v týmu. Všichni se tam máme dobře, nikomu nic nechybí, kromě nohou, ale to nějak neřešíme. Je to normální a nikdo se na toho člověka nebude koukat jinak.

Moc děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí.

Rychlá zpověď:

Co vás na parahokeji baví nejvíc?

Tak je to celkově kontaktní sport. Prostě rychlý sport, dravý. Je tam všechno, co si člověk dokáže představit pod pojmem hokej.

Kdo je podle vás největší českou sportovní hvězdou?

Myslíte hendikepovanou, nebo celkově?
Obecně.
Obecně. Jarda Jágr a Dominik Hašek, všechny tyhle legendy.

A kdo je podle vás nejlepším hokejistou všech dob?

Je to Jarda Jágr.

Co o vás nikdo neví?

Co o mně nikdo neví? Já nevím. Nic mě nenapadá.

Tři věci, které by měl vědět každý před tím, než se rozhodne pro kariéru hokejisty?

Že to je drahý sport a že se tomu musí hodně věnovat. A nesmí se to vzdávat.

Co je podle vás na hokej obecně nejtěžší?

Naučit se bruslit.

Tři vlastnosti, bez kterých se podle vás sportovec neobejde?

Bez svalů, myšlení a kondice.

Zajímáte se o kryptoměny a investujete do nich?

Ne.

A jaké je vaše životní motto?

No a teď jsem ho zapomněl. Nemůžu si vzpomenout.

Věříte v Boha.

Ano.

Co si myslíte o ženském hokeji?

Tak je to samozřejmě sport jako každý jiný.

Myslíte si že e-sport je budoucnost?

Ano.

Patří politika do sportu?

Ne.

Myslíte si, že je fér vyřadit ruský národní tým z mezinárodních soutěží.

Nemyslím si.
Dotazovaný se ptá redaktorky:

Baví vás to tady, ta práce?

Baví mě to.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Nový plicní ultrazvuk putuje do Kladna, se sbírkou pomohli i hokejoví rytíři Jaromíra Jágra
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - primář Neurologické kliniky VFN Michal Miler
Zobrazit článek