Top hledané
Výsledky (0)
O pomoci druhým, spravedlnosti, soudržnosti, podpoře kultu rodiny a genderové rovnosti

Rychlá zpověď- zakladatelka nadace Krása pomoci Taťána G. Brzobohatá: Důchodová reforma se moc nepovedla

Šárka Kabátová
01. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut

Pobýt v blízkosti nejen jedné z nejkrásnějších žen světa a světoznámé modelky, ale zároveň vedle ženy, která chce aktivně povýšit život všem seniorům, nesnáší křivdu a nadřazenost, je nesmírně empatická a citlivá, vám dodá inspirativní a oblažující dávku energie. Taťána Gregor Brzobohatá se těsně po módní přehlídce modelů Natali Ruden s úsměvem a nepřehlédnutelnou jiskrou v očích pro LP-Life.cz rozhovořila, jaké to je nebýt na mole, ale užít si společenskou akci z opačné strany jako divák. Prozradila nám mnohé ze současného světa nadace Krása pomoci, kterou založila v roce 2008, sdělila svůj pohled na postavení žen a mužů ve společnosti a odhalila i to, jakou radu jí dal Pierre Richard.

Byla jste poprvé na módní přehlídce Natali Ruden? Jak se vám tu líbí a co vás na jejích modelech zaujalo?

Byla jsem poprvé na její přehlídce a byla jsem pozvaná svým, doufám, že se nebude zlobit, opravdu letitým kamarádem, Láďou Špačkem. Byla jsem tím pozváním moc potěšena, protože je velmi příjemné sledovat přehlídku i z té druhé strany a nejenom z mola, bylo to pro mě i příjemnější. Přehlídka to byla krásná. Samozřejmě vím, co to dá před tím vším práce, všechno natrénovat, nazkoušet a ušít. Protože i já sama jsem letos navrhovala svou vlastní kolekci, tak opravdu vím, že je s tím strašně moc práce a stráveného času. Takže Natali blahopřeji ke krásné přehlídce a myslím si, že se všem velmi líbila.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Založila jste nadaci Krása pomoci, která se zabývá zkvalitněním života seniorů. V čem je podle vás v současné ČR péče o lidi v této věkové kategorii nedostatečná?

S Nadací usilujeme již třináct let o to, aby právě této péče bylo dostatek, a aby byla dostupná všem. Financujeme moderní sociální služby, např. pečovatelskou službu nebo osobní asistenci a máme i vlastní dobrovolnický program. Naši dobrovolníci vídají seniory ve svém volném čase a věnují jim to nejcennější, co člověk může věnovat, a to je svůj vlastní čas lidem, které ze všeho nejvíce trápí samota. Máme i spoustu dalších projektů po celé republice. Cílem je vždy zájem o tuto „cílovku“ a o soudržnost rodiny, která dnes nefunguje nebo přestává fungovat. Mám pocit, že se kult rodiny vytrácí. V této oblasti není ani dostatek finanční podpory. Přála bych si, doufáme a pracujeme na tom, aby se tyto věci změnily. Snažíme se osvětlit mladší generaci to, co seniory trápí, protože, co si budeme povídat, týká se to nás všech. Ať si to přiznáváme více nebo méně, všichni stárneme a jednou budeme v důchodovém věku. Doufejme. A to si možná pak uvědomíme, jakou podporu potřebujeme, co sami nezvládneme a co chybí. Zájem o druhé, soudržnost rodiny a podpora dalších lidí, to bych si opravdu přála v budoucnu vidět více.

Co by podle vás mohla v první řadě udělat nová vláda pro seniory?

Důchodová reforma se zatím moc nepovedla, řeší se už léta letoucí. Doufejme, že nová vláda udělá nějaké další kroky, které budou dlouhodobé, konstruktivní a budou mít opravdu nějaký dlouhodobý plán v horizontu delším než jedno volební období.

Jaké jsou nejčastější legislativní překážky ve vaší záslužné činnosti o seniory nebo i ve shánění finanční podpory a jakou pomoc potřebují senioři nejčastěji, co je nejvíc trápí?

Většina lidí nechce končit předčasně v ústavní péči. Opravdu je to devět z deseti seniorů, kteří chtějí žít důstojně doma a s profesionální péčí. A právě o to usilujeme a financujeme. V praxi pak řešíme to, že to, jak jsou nastavená pravidla, možná funguje na papíře, ale v reálném životě ne. Třeba banální úkon, že pouze zdravotní sestra může podat injekci injekčním perem klientovi. Nikoliv pečovatelka, protože není zdravotník, ale sociální pracovník. Zatěžuje to kapacity celého systému a nám to způsobuje velké komplikace. Sociální pracovníci a zdravotníci obecně nejsou bohužel ani dobře ohodnoceni, ale to se pomalu zlepšuje. Snažíme se zasadit i za to, aby se do pečovatelské služby vrátila důstojnost, aby ji vykonávali kvalitní lidé a byli oceněni za svoji nesmírně těžkou práci. Dává to logiku, protože jestli chceme, aby se o naše stárnoucí rodiče opravdu starali lidé, kteří jsou kvalifikovaní, dělají tuto činnost s láskou a je to pro ně poslání, tak musí být zároveň i dobře ohodnoceni. Snažíme se těmto profesím zase vrátit prestiž.

Znáte ten vtip, že muži umírají dříve, protože chtějí? Ne, teď vážně! Je faktem, že ženy žijí déle, ovlivňuje to činnost fondu?

Nemyslím si, že to nějakým způsobem ovlivňuje činnost nadace, ale ano, ženy se zpravidla dožívají o mnoho let více. Je to na jednu stranu požehnání, ale na druhou stranu na to vše potom zůstáváme samy. Většina našich klientek jsou vdovy, které přežily svého partnera třeba osm, deset let. To je opravdu ten největší problém jednočlenné domácnosti, kde seniory trápí finance. Nevystačí s důchodem na veškeré léky, na náklady spojené s bydlením, a tak dále. V takových případech se jim snažíme zařídit příspěvky na bydlení a na sociální služby. Je to hlavně samota, ta trápí seniory plošně. Mohou to být klidně pětašedesátiletí lidé nebo devadesátiletí staříci, ale pokud člověk žije sám a nemá kolem sebe rodinu, nebo rodina nefunguje a nejsou tam přátelé, třeba ani sousedi, tak ten člověk nemá ani motivaci žít a zabalí to kolikrát i zbytečně brzo. Prostě motivace a okolí, soudržnost přátel a rodiny, to je to nejdůležitější. Myslím si, že to má dopad na psychický stav člověka a psychika zásadně ovlivňuje zdraví.

Cítíte v současné společnosti rozdílné postavení ženy a muže? Narážíte na tuto situaci v běžném životě?

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Tak teď se řeší neustále genderová rovnost, genderové rozdíly a tak dále… Já si myslím, že je to velká výzva do budoucna, protože role ženy i role muže v tom ryzím slova smyslu je nezastupitelná. Určitě nikdo nechceme, aby se ženy vyrovnávaly mužům v tom, aby chodily fárat do dolů a měly stejné povolání jako muži. I když, proč ne? Pokud k tomu má žena blízko a baví jí to, tak opravdu, proč ne?! Ale například platové podmínky jsou u nás velmi rozdílné. Jsou velké rozdíly za stejnou pracovní pozici mezi platem ženy a platem muže. Nechápu proč, žijeme ve 21. století. Navíc největší rozdíly jsou u vysokoškolsky vzdělaných žen, snad až 22 %, a to mi přijde nefér. Myslím si, že jsou věci, za které má smysl bojovat, o které má smysl usilovat a věřím, že se to odrazí i na ekonomické stránce. Například Kanada úžasně investuje do genderové rovnosti a odráží se to i na ekonomice a financích této země, chápou to velmi dobře. Takže je stále co se učit a doufám, že Česká republika nebude pozadu. Zatím jsme, co se týká platové rovnosti, asi druzí nebo třetí od konce v rámci Evropské unie, tak je to ostuda.

Pohybujete se mnoho let ve světě modelingu, v sektoru, kde je mnoho žen. Setkala jste se někdy během kariéry ve svém okolí se sexuálním obtěžováním?

Já osobně jsem to naštěstí nezažila. Jakékoliv narážky nebo sexistické poznámky jsem zarazila hned z kraje. Ale vím od kolegyň, že třeba zažily něco, co bylo již za hranou. Je to velmi citlivá otázka, protože samozřejmě každý z nás máme práh citlivosti někde jinde a každý se za sebe umí postavit nějak jinak. Někdo to, byť vypadá sebevědomě, nedokáže nebo neumí. Ale myslím si, že to není otázka jen naší profese nebo showbyznysu, že je to úplně všude. Je to v herecké i pěvecké branži, najdete to opravdu úplně v každém segmentu a je to vlastně spíše o zneužívání moci z pozice nadřízeného. A netýká se to nutně ani genderu, může to být i žena vůči muži, žena vůči ženě. Já jsem na tohle citlivá a dokážu se zastat lidí. Pokud si někoho všimnu, že zneužívá své pozice, někoho veřejně nebo soukromě shazuje a podobně, snažím se na to upozornit, byť za to třeba nejsem oblíbená. Ale to je jedno, prostě pokud kryjete zlo, nebo pokud si všimnete něčeho, co je mimo, a nezasáhnete, nepodržíte toho člověka, tak s tím tomu druhému dáváte souhlas, a to právě i tím mlčením. Myslím si, že to je špatné. Takže, každý podle svého svědomí a nejlepšího vědomí.

Co se vám na světě modelingu líbí? A naopak kdybyste něco chtěla a mohla změnit, co by to bylo?

Na modelingu, komerční práci, umění a módě se mi obecně líbí kreativita. Protože je to práce nesmírně pestrá, různorodá, člověk musí být manažersky zdatný a schopný, mít kreativního ducha, talent, dobré instinkty, být společenský, mít trošku byznys ducha, umět se prosadit, být komunikativní, naučit se jazyk a tak dále. Je toho strašně moc. Je to zajímavá práce a jsem ráda, že právě v tomto druhu byznysu jsem tak dlouho. Je to pro mě neustále nové a vlastně mě to neomrzelo, což je fajn. Miluji svojí práci a asi je to i o přístupu. Každý ho k tomu má samozřejmě jiný. Nejedná se o prostředí, kde jsem ve volném čase, dovolené netrávím s lidmi z mojí profese, ale pracovně se tam velmi ráda vyřádím a pořád mě to baví. A to je fajn, aby si člověk našel to, kde má srdce, a aby využíval všechny své talenty, které v sobě má. A právě zrovna modeling a komerční práce, to jsou činnosti napříč mnoha sektory, a to mě na tom baví nejvíc.

Čím se ráda bavíte v soukromí?

Sport, příroda, přátelé. Miluji dobré jídlo, takže různé gastronomické zážitky, cestování…. Cestování je hodně spjato s mojí profesí. Je to fajn, že člověk neustále potkává nové lidi, nové týmy a má možnost se podílet na různých kreativních nápadech v rámci kampaní, tvořit své vlastní kolekce. Je to zajímavé a můžu se tam vyřádit po všech stránkách mé osobnosti, to je strašně fajn. A soukromí trávím třeba i někde v teplácích na chalupě. Je to pestré.

Děkuji vám za rozhovor.

Děkuji a hezký večer.

Rychlá zpověď:

Čím to podle vás je, že poměrně velké množství seniorů 65+ není očkovaných? Jedná se o chybu v rodině?

Myslím si, že každý svéprávný člověk má zodpovědnost za své zdraví sám, ale pravda je, že mezi staršími lidmi koluje spoustu hoaxů a fakenews, a tomu se asi nedá úplně zabránit. Díky sociálním sítím, díky internetu se plošně šíří lži a fakenews napříč generacemi. Netýká se to jenom starší generace, i když ta patří mezi nejohroženější a taky je nejvíc „pod palbou“. Mám ve své blízkosti i spoustu mladých lidí, kteří věří neustále proklamovaným lžím, holt je to fenomén této doby. Nelze se za to na seniory zlobit. Ale právě proto by měla zafungovat hlavně rodina a snažit se vysvětlit, že se mohou i v dnešní době šířit lži napříč internetem a někdy dokonce i ve zprávách v televizi. Na mnohá témata je potřeba se podívat trošku z jiného hlediska, opravdu mít kvalitní zdroje a nechat si poradit od odborníků, spíš než věřit něčemu, co je napsané na internetu nebo všemu, co dostanou e-mailem.
Každý se ale musí rozhodnout opravdu sám podle svého svědomí a zdravého rozumu. Zkrátka nemůžete lidi nutit.

Jsou ženy přizpůsobivější než muži?

Asi jak kdo. Myslím si, že je to individuální, že to úplně nesouvisí s gendrem.

Zkoušela jste se proklikat kalkulačkou odchodu do důchodu?

Ne, nezkoušela.

Nejčastější chyba, kterou lidé dělají v závěti?

Že vše odkážou někomu, kdo si to nezaslouží. A druhá věc, že vůbec závěť nenapíšou a vše propadne státu.

Měly by být zvýhodňovány ženy, které odrodily větší počet dětí?

Proč ne? Já si myslím, že každá matka, která má víc, než jedno dítě je opravdu zasloužilá, tak proč ne? A obdivuji to. Sama matka ještě nejsem, ale proč ne?!

Jaký je podle vás optimální věk pro odchod do důchodu?

Je to individuální. Oficiálně je to kolem pětašedesát, ale znám lidi, kteří pracují a je jim skoro devadesát a srší obrovskou energií a elánem. Jsou úžasní a mají stále co předat. Takže pokud se na to cítí a chtějí být součástí společnosti a mají co předat, jsou zdraví, tak žádný optimální věk odchodu není, je to strašně relativní.

Nezvažujete vstup do politiky a zintenzivnit tak pomoc seniorům?

Nezvažuji to, není to aktuální, ale nikdy neříkejte nikdy.

Hlasovala byste pro „zastropování“ věku, ve kterém je možné stát se prezidentem?

Netuším, vůbec na to nyní nemám názor. Myslím si, že vůbec tato omezení v budoucnu nebudou moc relevantní, uvidíme.

Umožňuje současný pracovní trh dostatek pracovních příležitostí pro seniory?

Náš český pracovní trh je strašně zkostnatělý, nejsou sdílená pracovní místa, což by bylo strašně fajn třeba pro ženy na mateřské, a právě třeba pro seniory. Máme jedny z nejzkostnatělejších možností v Evropě a máme opravdu na čem pracovat. Doufám, že příští vláda spousty věcí změní a podpoří a zvýhodní možnost pracovat pro starší lidi, kteří chtějí stále pracovat, i když jsou v důchodu

Díky čemu si někteří senioři uchovají duševní svěžest?

Je to právě tím, že mají pracovní činnost, cítí se tak potřební a mají možnost vyžití. Jsou stále součástí společenského života a aktivní. Mají sociální kontakty a přátele a zkrátka to nechtějí „zabalit“. Mají prostě možnosti žít a využívají je.

Když řeknu „Pokračování příště“, co vás napadne?

Moje knížka, která letos vyšla. Samozřejmě to je asi to první. A doufám, že ještě nějaké to „Pokračování příště“ ještě třeba vznikne a bude.

Rozčílily vás některé vládní kroky a rozhodnutí během pandemie?

Něco ano. Nebylo správné, že se odepřela některá zdravotní péče starším lidem. Právě ta preventivní, která je důležitá a bohužel se musela odsunout. Byly samozřejmě prioritizované akutní případy. Ale není možné, aby se odepřela na tak dlouhou dobu zdravotní péče i ostatním lidem, včetně seniorů. To jsem vnímala jako ne úplně šťastný krok.

Která osobnost v seniorském věku je pro vás ikonou?

Doufám, že se neurazí. Třeba Jiřina Bohdalová, a to rozhodně není seniorka. Ona je prostě neskutečný živel, nesmrtelná teta. Mám ji moc ráda. A vůbec, i její kariéra je neskutečná. Je to nesmírně bezprostřední člověk a vůbec byste neřekla, že je jí tolik, kolik jí je.

Váš recept, jak by se měl člověk udržet „fit“ až do vysokého věku?

Pierre Richard mi kdysi řekl, že dokud je člověk zvědavý, tak nebude nikdy starý. Takže dokud je člověk zvědavý, má v sobě stále mladého ducha a zajímají ho věci a dění kolem sebe i svět, tak to je taková jiskra, která nikdy nezhasne a stále to z člověka čiší. Nechávám si radit od těch starších.
DOTAZOVANÝ SE PTÁ REDAKTORA:

Zeptala bych se vás, jak se máte, jestli máte rodinu a jak se vám líbil dnešní večer?

Mám se skvěle a ve vaší společnosti je strašně fajn. Mám rodinu a dceru už v dospělém věku, ale babička ještě nejsem. Dnešní večer byl velmi příjemný a fajn společenská záležitost.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze