Rychlá zpověď - dermatolog Profesor Petr Arenberger: Jak se vyhnout rakovině kůže

S dermatologem Petrem Arenbergerem o opalování se, příčinách stárnutí kůže a rizikových onemocnění
04. září 2019
 
Hlavní stránka Nové články

Největší orgán lidského těla? Nenechte se zmást, není to mozek, nejsou to ani plíce, ale kůže, která plní řadu důležitých funkcí. Sezóna letních dovolených ještě zdaleka nekončí a kromě odpočinku mnozí z nás navštěvují exotická místa kvůli slunci a s vidinou opálení. Otázkou je, do jaké míry je „chytání bronzu“ pro naši pokožku zdravé. Jaká rizika na přímém slunci čekají a jaký příznak by pro nás měl být varováním a signálem k návštěvě kožního lékaře? V rozhovoru odpověděl jeden z nejznámějších českých dermatologů profesor Petr Arenberger.

Video

Pane doktore, jaká rizika čekají kůži na slunci?

Nadměrné vystavování slunečním paprskům přispívá ke stárnutí kůže a ke vzniku kožních nádorů. Ultrafialové záření proniká do kůže a mění ji. Zprvu se naše kůže elegantně ztmavuje, ale postupem času se začnou na pokožce tvořit skvrnité pigmentace. Ty jsou nejnápadnější u seniorů, kde je označujeme jako solární lentigo.

Takže když se mi na těle objeví tyto skvrnky, je už něco špatně?

Ano, je to varování a zároveň známka, že jsme to se sluněním delší dobu přeháněli. UV záření ale proniká i do střední vrstvy kůže a poškozuje vazivová vlákna. Pleť tak ztrácí svou pružnost, pevnost a prohlubují se vrásky. Na místech dlouhodobě a intenzivně vystavených slunečnímu záření vznikají dále aktinické keratózy, které se na kůži projevují hrubými šupinkami.

Luxusní byt na Starém Městě - Praha 1 - 120m
Luxusní byt na Starém Městě - Praha 1 - 120m, Praha 1

Pokud bych to měla shrnout, ze slunění na nás čekají vrásky, skrvnité pigmentace a aktinické keratózy. To zní docela děsivě…

Ano, je to určitě zbytečné poškozování kůže. Možná někdo namítne, že nám o to víc chodí zájemci o aplikaci botulotoxinu, mezoterapie a výplní a že můžeme být vlastně rádi. Správný dermatolog ale přece jen myslí především na prevenci.

Například Číňani v Pekingu chodí zásadně ven jen se slunečníkem a natírají se fotoprotekcí, protože touží vypadat mladě. Prvních dvacet let vystavování se přímému slunci kůže zvládá většinou dobře, ale poté se procesy stárnutí začnou urychlovat. To, co by se vám vytvořilo na kůži v šedesáti, přijde už ve čtyřiceti.

Do jaké míry slunění naopak přináší pokožce vitamíny?

V kůži dochází k aktivaci vitaminu D, není to však vždycky a neplatí to u každého z nás. Nedávno jsem prováděl výzkumný projekt, ve kterém jsem si tyto souvislosti chtěl ověřit. Když za mnou přišli pacienti opálení třeba z Egypta s melanomem, změřil jsem jim množství vitaminu D v těle. Zjistil jsem, že ho mají ještě méně než ti, kteří se před sluncem chrání.

Tento fakt jsem konzultoval se specialisty na metabolismus a látkovou výměnu, kteří se shodli na tom, že vitamin D se v kůži aktivuje pouze tehdy, pokud kůže obsahuje jeho předstupeň. U starších lidí ho ale v kůži už není dostatek. Dobrá zpráva ale je, že se dá nahradit vhodnou stravou, která bude obsahovat například dostatek ryb. Čtenářům bych poradil, aby nevěřili mýtu typu „když se budete každý den v poledne vystavovat přímému slunci, budete mít více vitamínu D“. Toto tvrzení vždy neplatí, s postupujícím věkem navíc čím dál tím méně.

Nedávno jste byl v Turecku na dovolené, a abych pravdu řekla, vůbec na to nevypadáte. Jak jste se dokázal neopálit? Co byste poradil lidem?

Natírám se krémem s ochranným faktorem 50. Samozřejmě nosím klobouk nebo čepici, se kterou plavu, a také vlastním plážové oblečení, které je hitem posledních patnácti let. V České republice ho často využívají rodiče, kteří ho kupují svým dětem. Toto oblečení s ověřenou a certifikovanou UV ochrannou je vyrobeno z velmi jemného a prodyšného materiálu. Od té doby co ho nosím – a to i během plavání – nemám spálená ramena.

A co třeba děti?

Rodiče by své děti do prvního roku neměli vystavovat přímému slunci vůbec. Od prvního roku života doporučuji děti natírat kombinovanou fotoprotekcí, a to jak fyzikální, tak chemickou. Během pobytu u moře je dobré primárně oblékat děti do plážového oblečení. Dnes se vyrábí krásné kombinézy s různými potisky, na výběr je toho opravdu mnoho.

Dalším rizikem velkého vystavování se UV záření je také onemocnění rakovinou kůže…

Ano, kožní nádory vznikají postupnou a dlouhodobou akumulací ultrafialového záření. Hlavním rizikovým faktorem, který svým chováním umíme ovlivnit, je tedy vystavování nechráněné kůže slunečnímu záření.

Je kožní rakovina dědičná?

Nedá se hovořit přímo o dědičnosti, ale o získání konkrétní vlohy nebo vlastnosti kůže od rodičů. Kdo má v rodinné anamnéze kožní rakovinu, určitě by měl chodit pravidelně na kontroly ke kožnímu lékaři.

Jaké znamení by mělo být pro člověka varovné? Jak lze na kůži poznat nádor?

Typů kožních nádorů je celá řada, tak nelze odpovědět na vaši otázku jednoznačně. Metastázovat může začít, i když velmi vzácně, například i velmi častý bazaliom, kterým onemocní v průměru každý třetí Čech. Dalším typem zhoubného nádoru může být spinalion, který už není tak častý, ale o to rizikovější. 

Každý rok v České republice nově diagnostikujeme asi 25 až 30 tisíc pacientů se zhoubnými kožními nádory. Obávanějším nádorem je však maligní melanom, který se zprvu projevuje jako malá pigmentová skvrna. Postupem času se však může rozrůstat, v pokročilejších případech vytvoří třeba i krvácející vřed. Vyrůst může i z mateřského znaménka, nebo se objevit pod nehtem. Nejzáludnější na melanomu je jeho tloušťka. Velikost ještě relativně bezpečného melanomu se pohybuje kolem 0,8 milimetru. Větší než čtyři milimetry je už velmi rizikový.

Dalším typem kožního nádoru může být karcinom z Merkelových buněk. Ten se naštěstí neobjevuje tak často jako melanom, ale pokud se diagnostikuje pozdě, pacientovi asi ve třetině případů zbývá jeden až dva roky života. Jeví se zpravidla jako malý červený pupínek, který se může objevit kdekoliv na těle. Z tohoto důvodu je důležitá prevence – tedy sledovat změny na těle a pravidelně navštěvovat kožního lékaře, který je v diagnostice nenahraditelný.

Co takzvané samovyšetření?

Všichni mají k dispozici naše webové stránky www.melanom.cz, kde mohou lidé zjistit, jak lze pravidelně svou kůži kontrolovat. Pokud se objeví nové projevy nebo se začnou měnit původně klidná znaménka, je dobré přijít za dermatologem. Když pacient přijde včas, jsme schopni mu nabídnout v drtivé většině případů úplné vyléčení. Dobrou zprávou je, že i určitá část pacientů v pokročilém stadiu rakoviny díky dnešní moderní léčbě přežívá dlouhodobě.

Jaká je procentuální úspěšnost vyléčení rakoviny kůže?

Pokud pacient přijde včas, nabízíme téměř stoprocentní úspěšnost, a to i u melanomu. Časový faktor tu hraje velkou roli. U Merkelova karcinomu hrají velkou roli i týdny.

Dnešní moderní léčba pokročilých stádií kožní rakoviny se už neubírá dřívějším směrem poškozování buněk, ale dokáže aktivovat imunitní systém tak, aby nádorové buňky sám zničil. Léčebných možností je dnes stále více, v posledních pěti letech se kromě velmi účinné biologické imunoterapie používá i cílená léčba takzvanými malými molekulami, takže pacientům můžeme nabídnout stále delší přežití s velmi dobrou kvalitou života.

Rychlá zpověď:

Čím jste chtěl být jako malý?

Chtěl jsem být to, co maminka, i když jsem nevěděl, co přesně dělá. A když jsem zjistil, že je lékárnice, tak jsem se rozhodl, že budu tím, co tatínek, tedy lékař.

Jaké jsou tři nejčastější mýty, které kolují ohledně opalování na slunci?

První mýtus je ten, že zdravé opalování neexistuje. Druhý mýtus je tvrzení, že se člověk pomocí pigmentace ochrání, a třetí mýtus je například ten, že opalovací krémy ubližují a neměli bychom je používat. Není tomu tak.

Jaká je nejrizikovější skupina lidí, co mohou onemocnět rakovinou kůže?

Jsou to lidé se světlým fototypem, takže ti, kteří se snadno spálí, lidé s mnohočetnými mateřskými znaménky, lidé, kteří rakovinou již onemocněli, nebo lidé, kteří jezdí do zemí, kde se snadno mohou opálit a kontakt s UV zářením jim tak poškozuje kůži.

Jak by vypadala vaše dovolená snů?

Má dovolená snů by byla na slunci, ale bohužel dermatolog se opálit nemůže. A jak já vždycky říkám: „Když přijde opálený dermatolog z dovolené, je to na pracovní neschopnost.“

Jaký typ opalovacího krému si vzít k moři?

Záleží na vašem fototypu. Pokud žádnou ochranu nemáte, tak určitě opalovací krém s faktorem 50, po několika dnech u moře je možno přejít na faktor 30. Je zapotřebí si ale uvědomit, že dnes to u rybníka v Čechách svítí slunce stejně jako někde na Jadranu

Samoopalovací krémy – ano, či ne?

Pokud chceme získat pigmentaci kůže šetrnějším způsobem než pomocí UV paprsků, tak ano.

Jak často by si lidé měli nechávat svá znaménka kontrolovat?

Pokud máme riziková znaménka, tak se doporučuje chodit na kontroly jednou ročně.

Jak nejraději relaxujete?

Většinou u počítače, kde pracuji. Ale pokud máte na mysli ve volném čase, tak nejraději v přírodě a ideálně ve vodě.

Kdy jste se naposledy spálil?

Minulý rok, kdy jsem si neuvědomil, že i pěšinka ve vlasech se může spálit. Fotoprotekční krém se málokdy maže i na hlavu, takže doporučuji nosit pokrývku hlavy.

Vyjmenujte tři věci, které způsobují rakovinu kůže.

Kromě UV záření to mohou být různé řady chemikálií, které vyrábějí kožní nádory. Mohou to být chronické záněty, rány a podobně. Těch možností je celá řada, pochopitelně také kouření nebo rentgenové záření.

Jaké nejrychlejší kroky by měl člověk učinit při popálení 1. stupně?

Důležité je ochlazení spálené kůže. Nemusí to být jen led, ale i studená voda. Hlavně chladit dlouhodobě.

Zaručená rada na akné?

Asi ta, že po pubertě se to zaručeně zlepší. (smích) Doporučuje se také používat lokální prostředky, u žen například antiandrogeny, některé hormonální antikoncepce, a u mužů se doporučují retinoidy. U vážných projevů akné jsou to deriváty vitaminu A.

Máte nějaký tip proti vráskám?

Tipů je celá řada, například nepoužívání mimiky. Což je takový základ proti vráskám, které když se objeví, tak se u nich doporučují výplně. Ženám bych doporučil kůži zvláčňovat, aby byla pružnější.

Jak zjistím, že to se sluněním přeháním a mám tanorexii?

Varovným signálem by mělo být časté chození do solárií či dlouhé vystavování se slunci. Pokud na svém těle pozorujeme velké poškození kůže, například přesuny pigmentu nebo vznikající urychlené vrásky, tak bychom měli přestat.

Na co byste se zeptal mě?

No, to to radši nechtějte vědět!
OK, tak radši ne… (smích)
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (3)

View photo gallery

O autorovi

Nela Štefanová v minulosti působila jako redaktorka pro metropolitní televizi Praha TV a Novinky.cz. Ráda navštěvuje kulturní akce, je vegetariánkou, hraje na klavír, miluje divadlo a nesnáší lež. Se svým manželem a kříženým labradorem Šónem žije v Praze.
Nela Štefanová
Luxusní bydlení Praha
Luxusní byt na Starém Městě - Praha 1 - 120m
Praha 1

Luxusní byt na Starém Městě - Praha 1 - 120m

3 + KK 120 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní dům na prodej se zahradou a bazénem
Praha 9

Luxusní dům na prodej se zahradou a bazénem

3 + KK 121 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + KK 229 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m

3 + KK 149 m², ter. 31 m²
16 518 300 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka

7 + KK 527 m²
125 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m

4 + KK 139 m², ter. 27 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 94m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 94m

3 + KK 94 m², ter. 11 m²
11 337 400 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt k prodeji - Praha 1 - Malá Strana - 117m
Praha 1

Byt k prodeji - Praha 1 - Malá Strana - 117m

3 + KK 117 m²
22 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Troja 145m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 145m

3 + KK 145 m²
33 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

3 + KK 113 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 69m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 69m

2 + KK 69 m², bal. 4 m²
23 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní činžovní dům na pronájem - Praha 1
Praha 1

Luxusní činžovní dům na pronájem - Praha 1

1126 m², bal. 36 m², ter. 169 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila na prodej Praha 4 - Braník
Praha 4

Vila na prodej Praha 4 - Braník

Atypický 273 m², ter. 21 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila na prodej s luxusním pozemkem v Praze
Praha 4

Vila na prodej s luxusním pozemkem v Praze

Atypický 458 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - 43m
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - 43m

1 + 1 43 m²
18 200 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
21 290 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 48 m²
24 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt k pronájmu Praha 1 - Nové Město - 66m
Praha 1

Byt k pronájmu Praha 1 - Nové Město - 66m

1 + KK 66 m², ter. 19 m²
19 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Josefov
Praha 1

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Josefov

4 + 1 111 m², bal. 1 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní restaurace na pronájem - Praha 1
Praha 1

Luxusní restaurace na pronájem - Praha 1

Atypický 101 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 117 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse k pronájmu s výhledem
Praha 2

Luxusní penthouse k pronájmu s výhledem

6 + KK 600 m², ter. 200 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 130 m², bal. 1 m²
65 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu na Praze 1-75m
Praha 1

Pronájem bytu na Praze 1-75m

3 + KK 75 m²
35 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kanceláře na pronájem Praha 5 - 778m
Praha 5

Luxusní kanceláře na pronájem Praha 5 - 778m

Atypický 778 m²
250 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem - Praha 3 - 72m
Praha 3

Byt na pronájem - Praha 3 - 72m

2 + KK 80 m², bal. 8 m²
22 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 59 m²
26 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 59 m²
27 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město

3 + KK 67 m²
31 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 54 m², bal. 6 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 48 m²
23 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní Dům na prodej v okolí Prahy
Okolí Prahy

Luxusní Dům na prodej v okolí Prahy

6 + KK 240 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m

1 + KK 62 m², ter. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelářské prostory na prodej 620
Praha 6

Luxusní kancelářské prostory na prodej 620

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář Troja 415m
Praha 7

Luxusní kancelář Troja 415m

Atypický 415 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - 393m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - 393m

10 + 2 393 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m

7 + KK 1341 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
130 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
25 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 86m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 86m

2 + KK 86 m², bal. 3 m²
34 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Hotel na prodej Praha 6 - 620m
Praha 6

Hotel na prodej Praha 6 - 620m

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo
Praha 1

Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo

2 + KK 106 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům na prodej Malá Strana Praha
Praha 1

Dům na prodej Malá Strana Praha

3 + 1 92 m²
27 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m
Praha 1

Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m

4 + 1 232 m², ter. 60 m²
29 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Malá Strana Magenta 31m
Praha 1

Byt Malá Strana Magenta 31m

1 + KK 31 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana - 257m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana - 257m

5 + 1 257 m², bal. 10 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks