Top hledané
Výsledky (0)
O duchovním povolání, videích, životě v řeholi i o tom, zda by měl Ježíš TikTok.

Rychlá zpověď - hvězda sociálních sítí, řádová sestra Lamiya: Myslím, že Ježíš by měl TikTok

Kristina Valachyová
13. října 2021
+ Přidat na Seznam.cz
10 minut

Řádová sestra válcuje sociální sítě a myslí si, že Ježíš by měl TikTok. V současnosti je nejsledovanější řeholní sestrou mezi mladou generací na Slovensku. Nosí barevné ponožky, natáčí videa a vypadá cool. Ráda jezdí na koloběžce, sportuje, chodí na tůry. Vlogerka a youtuberka Lamiya Jalilová pochází z hlavního města Ázerbájdžánu Baku a momentálně působí v Dubnici nad Váhom. Pro Slovensko se rozhodla zejména kvůli kněžím, kteří v té době v její rodné zemi misijně působili. V rozhovoru pro LP-Life.cz vysvětluje, na co se ji mladí na internetu nejčastěji ptají, jak vnímá popularitu, čím chtěla být v dětství, jaký názor na její duchovní cestu mají rodiče a také prozrazuje své další plány do budoucna

Jste taková „netradiční“ řádová sestra. Pořád se usmíváte, máte smysl pro humor, stala jste se hvězdou Tik Toku. Jak vnímáte tuto popularitu?

Já z toho, co jste řekla, nevnímám nic. Nemyslím si, že jsem nějaká hvězda Tik Toku. Mám Tik Tok, Youtube i další věci, ale neprožívám to tak, že bych byla někde jinde než ostatní. Běžný život jde dál.

Jaký je rozdíl mezi jeptiškou a řádovou sestrou?

Populární otázka. Odpověděla jsem na ni už mockrát, ale úplně všechny rozdíly vyjmenovat neumím. Řeholní sestry, tedy i já - my žijeme takový život, že chodíme ven, chodíme do práce, lidé nás často vidí venku. Jeptišky jsou většinou v klášteře a mají jiný apoštolát a život. Rozdílů je tu hodně, ale jsou spíš interní a taky je neznám úplně všechny, takže o nich nechci mluvit, protože bych to popletla (smích). Většinou ale jeptišku až tak často venku nepotkáte.

Mají řádové sestry povoleny sociální sítě?

No jasně, že mají. Nedělám nic, co mi nedovolí, protože mě váže slib poslušnosti. Takže ano, máme povolené sociální sítě. V naší řeholi ano.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

O čem jsou vaše videa na internetu?

Většinou o našem běžném životě, chci ho ukázat a přiblížit lidem. Někdy jsou to odpovědi na otázky, například rozdíly mezi jeptiškou a řádovou sestrou anebo plat řádové sestry. A někdy jsou to i nějaké trendy, které zrovna letí.

Které video má nejvíce zhlédnutí?

Na Youtube to asi bude to úplně první, které mělo více zhlédnutí, a to je pokoj řeholní sestry. Vůbec netuším, proč bylo právě tohle video tak populární. Myslím, že si pořád drží nejvíc zhlédnutí. Můj pokoj.

S jakými netradičními otázkami se na vás mladí obracejí nejčastěji?

Už jsem si na otázky tak zvykla, že už jsou pro mě úplně všechny docela běžné. Vždycky mě zarazí, když se někdo zeptá, jestli bych se mohla vdát. Pro mě je to samozřejmé, že řádová sestra se vdát nemůže. Ale vždycky mě překvapí, když se někdo zeptá: můžeš se vdát? Nebo: můžeš mít přítele? Takže ne. A potom, jestli můžu mít děti. To jsou otázky, o kterých si vždycky myslím, že jsou jasné, ale asi úplně jasné nejsou.

Sledují vás více věřící, nebo nevěřící?

Na to úplně neznám odpověď. Možná se to liší video od videa. Někdy mi pod video napíše strašně moc lidí, že jsou sice nevěřící, ale video bylo super. Častokrát se setkávám s tím, že mi napíší ti nevěřící. Dokonce i napíší, že jsou nevěřící, ale děkují za video a líbí se jim.

Jak jste prožívala pandemii?

Záleží, jestli myslíte první nebo druhou vlnu. Myslím, že dobře. Právě v průběhu pandemie jsem začala natáčet videa. Vnímám to pozitivně. Měla jsem více času na čtení a vztahy. Užívala jsem si věci, na které jsem předtím neměla moc času. Během té druhé vlny už zas až tak moc času nebylo. Nebyly jsme tak dlouho doma, chodily jsme do školy, nebo učily on-line. Bylo to takové pracovnější.

Loni vyšlo na sociálních sítích video polské rapující jeptišky, které ovládlo internet. V písni rapuje o naději. Registrujete to?

Ano, viděla jsem to, bylo to mega. Viděla jsem, jak rapuje. Fandím jí, ale já na to nemám (smích).

Kolik je vám let?

29… zatím...

Proč jste se rozhodla stát řádovou sestrou?

To je složitá otázka. Každý člověk hledá své poslání a svou cestu. Něco, co ho bude naplňovat a dělat ho šťastným. Pro mě bylo jasné, že tou cestou je být řádovou sestrou. Jsem vděčná za to, že jsem to objevila a jsem tady.

Mnoho dětí si v raném věku představuje, jak bude jejich život vypadat, až budou dospělé. Jaké byly vaše původní plány?

Asi ty klasické - rodina, děti. Chtěla jsem hodně dětí. Ale jsem ráda, že je to tak, jak to je.

Zažila jste i vztah?

Asi bych to nenazvala vztahem, spíše takové přátelství, kamarádství. Byli jsme puberťáci. Měla jsem chlapce, který se mi líbil a já se líbila jemu, tak jsme se kamarádili. Takže v podstatě nějaký vztah to byl... jestli jste se ptala na vztah s chlapcem (smích).

Jak na vaše rozhodnutí stát se řádovou sestrou reagovala vaše rodina?

Rodina mě moc nepodporovala. Nějak z té zprávy moc velkou radost neměli. Musela jsem o své poslání bojovat. Nešlo to tak hladce, že by řekli: ano, jdi do toho. Musela jsem absolvovat mnoho věcí. V první řadě jsem se musela přestěhovat na Slovensko. Byla to dlouhá a krásná cesta a bylo to super. Sesterskou formaci jsem měla tady na Slovensku, takže jsem musela opustit rodnou zem. Bylo to těžké. To, že jsem odešla z domu i to, že rodiče nebyli zrovna „pro“… vůbec nebyli „pro“...

A teď? Jak to přijali?

Snaží se. Hodně se snaží. Ale pořád je to těžké.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Pokud byste nebyla řádovou sestrou, čím byste byla?

Řádovou sestrou (smích). Já jsem opravdu šťastná. Je těžké vymyslet si teď nějaké povolání. V podstatě jsem vedle toho i učitelka a vychovatelka. Není to, že bych byla jen řádová sestra. Ale mohla bych být například řádová sestra a zároveň hasička. Ale ta řádová sestra by tam byla stále přítomna. Možná bych si vybrala nějaký jiný směr, třeba zpěvačka nebo umělkyně... ale pořád bych byla řádová sestra.

Můžete zavzpomínat na své začátky? Víme, že pocházíte z Ázerbájdžánu. Proč jste se rozhodla odejít na Slovensko?

Kvůli sesterské formaci. U nás nebyly řeholní sestry, takže jsem přišla na Slovensko hledat své povolání a pokračovat ve své cestě.

Jaký je Ázerbájdžán?

Perfektní, nádherný, krásný.

Vracíte se tam?

Ano, jezdím domů většinou jednou ročně. Teď jsem tam nebyla déle, kvůli covidu... tak uvidíme, kdy se tam dostanu. Už tam určitě musím zajet.

Jaká jste byla jako dítě?

Neposlušná. Myslím, že jsem byla hodně živá. To jsem asi trochu doteď. Snažila jsem se poslouchat, ale moc mi to nešlo. Chtěla jsem si všechno vyzkoušet. Moje máma si myslí, že nemám vůbec strach, protože jsem vždycky zkoušela takové věci, že jsem domů přišla dolámaná, rozedraná do krve... Všechno jsem musela vyzkoušet, všude se vyškrábat, přeskočit. To byla legrace.

Kolik let žijete na Slovensku?

Deset. Hezké číslo, že?

Proč právě řehole salesiánů?

Myslím si, že mě velmi oslovilo to charisma, které salesiánská rodina má. Zakladatelé - naši světci - a jejich styl života. Vybírám si to, jak chci žít celý život. Doslova jsem se zamilovala do salesiánského charisma. Pro mě už jako by nic jiného neexistovalo.

Jak se vám líbí na Slovensku?

Slovensko je můj domov. Tedy druhý domov. Někdy první. Většinu života teď trávím tady. V podstatě jsem tu už deset let, pořád. Čili doma jsem jen týden. Někdy přijedu na Slovensko anebo domů a už si říkám, kdy pojedu domů? Takže je to můj domov. Nerozlišuji jeden nebo druhý. Slovensko jsem si velice oblíbila a jsem ráda, že jsem mohla přijít právě sem.

Jaký je život řádové sestry? Vstáváte už ve čtyři ráno?

Chvála Bohu ne. Vstáváme na šestou. Jde o to, abychom stihly všechny věci. Když nastupujeme do práce například v 7.30, tak si uspořádáme čas. Čas, abychom se pomodlily, nasnídaly a šly. Nejde o to, že musíš vstát přesně o čtvrté, ale o to, abys stíhala všechny věci, které tě čekají.

Před vstupem do řehole se musíte vzdát všech svých věcí. Měla jste to podobně?

Myslíte hmotných věcí? Já se nepamatuji, že bych se něčeho vzdávala. Samozřejmě, že jsem nepřijela nějakým autem. Nikdo mi ale nebral například počítač nebo mobil. To jsou věci, které budu používat. Proč by mi je měl někdo brát? Věci, které budu opravdu využívat, jsem si mohla nechat. Věci typu byt, dům, ty bych asi jako řádová sestra mít nemohla. Zdá se mi, že některé sestry, které do řádu vstupovaly, měly auto, ale to nechaly pěkně doma.

Jak vyděláváte peníze?

V současnosti bydlíme pět sester spolu v jednom domě, tvoříme komunitu a máme společné peníze. Každá z nás je zaměstnaná. Já dělám na této škole učitelku a vychovatelku, ostatní sestry jsou zaměstnány jinde.

Co konkrétně učíte?

Na této škole mám v letošním roce více hodin jako asistentka. Učit budu jen angličtinu a jen prvňáky.

Jaký vztah k vám mají vaši studenti?

Doufám, že dobrý. Myslím si, že fajn. Nemyslím si, že bych měla s někým konflikt. Věřím, že spolu vycházíme. Já je mám určitě ráda, takže věřím tomu, že i oni mě.

Mise v exotických zemích vás nelákají?

Samozřejmě, že mě to láká. Sním o tom, přemýšlím. Přece ale ještě jsem v nějaké formaci, protože ještě nemám sliby. Formaci chci dokončit a pak uvidíme co přinese život.

Co řeholní sestry mohou a co nemohou?

Třeba malovat se, to je speciální věc, to neděláme, nemůžeme. Ostatní věci jsou v pohodě. Chodíme do obchodu, nakupujeme oblečení, potraviny. Můžeme chodit do kadeřnictví. Máme i sestru, která umí pěkně stříhat, takže to využíváme. Nemyslím si, že je až tak moc věcí, které nemůžeme.

Nosíte hábit, máte tedy přehled o tom, co dnes diktuje ženám móda? Vyznáte se v módě?

Ano. Myslím, že ano. Můžeme nosit civilní oblečení, jako máte vy. Jde o to, že se věnujeme mladým a dětem. Některé situace vyžadují, abychom byly třeba oblečené ve sportovním, protože s nimi mnohdy absolvujeme výlety, nocování, tábory nebo turistiku. Většinou si oblékám to, co je pohodlné. Většinou je to sportovní oblečení, protože jde o sportovní aktivity. Když se obléknu do tepláků nebo kraťasů, tak nevypadám, že jsem si vzala věci, které se nosily před 50 lety, protože sleduji lidi venku. Každá z nás je v obraze, co se zrovna nosí.

Jste mladá moderní žena. Nosíte tenisky a barevné ponožky. Líbí se vám tento styl?

No samozřejmě. Pokud mám být upřímná, myslím si, že tenhle styl, ty barevné ponožky, už zas tak neletí. Ale co, mně se to líbí. Já je zatím nosit budu. Je to super, ale možná, že už na takové věci nebudu mít ani věk.

Popularita je v církvi zvlášť citlivá věc. Co na to říká vaše matka představená?

Ahoj (smích). Ona je fajn. To slovíčko popularita - ne že by se mi nelíbilo, ale já to tak nevnímám. Možná jsem sestra, která je více na sociálních sítích a v médiích, protože je mi to blízké, je to pro mě přirozené a baví mě to, ale nevnímám to tak, že jsem populární. Matka představená mě podporuje. Možná si někdo myslí, že dělám něco rebelantského nebo zakázanéno, ale tak to není. Jsem řádová sestra, vždy žádám o povolení, třeba jestli můžu udělat rozhovor, například i před tímto rozhovorem s vámi jsem se ptala, jestli můžu. Pokud někdy přijde odpověď, že ne, tak to respektuji. Většinou mě ale podporuje. Je super, že při mně stojí a mohu s ní komunikovat a radit se s ní. Stejně tak za mnou stojí i moje sestry.

Setkala jste se už s nějakými fanoušky?

Ano, setkala. Byla to náhodná setkání. Jsou i takoví, kteří mi napsali, že se na mě chtějí přijít podívat. Zajímavý pocit. Většinou to bylo moc fajn, popovídali jsme si a bylo to fakt super.

V jednom televizním pořadu vám moderátorka položila teoretickou otázku, kterou zopakuji. Myslíte si, že by měl Ježíš Tik Tok?

No a kvůli svojí odpovědi jsem dostala nejvíc hejtů (smích). Já jsem odpověděla, že ano. A samozřejmě okamžitě se na mě obrátila spousta lidí, jak si něco takového můžu dovolit říct? Já jsem vycházela z toho, co o Ježíšovi vím, tedy že byl mezi lidmi a snažil se s nimi komunikovat o různých věcech. Byly kolem něj davy, tak proč by nevyužil nějaké nástroje moderní doby, aby k lidem promlouval? Ale těžko říct. Já si myslím, že ano… ale je to jen můj názor... (smích).

Co plánujete do budoucna?

Mám strašně moc snů a projektů. Plánuji, sním... a pak si řeknu, co když přijde třetí vlna covidu? Snažím se ale žít tak, jako kdyby to nepřišlo. Plánuji nějaké nové věci, i co se týče těch videí. A v nejbližší době chci... už nevím co jsem chtěla říct (smích)... v nejbližší době mě čeká setkání s papežem, který přijde na Slovensko, na to se teď připravujeme. Těším se, protože jsem se s papežem už jednou setkala a byl to fakt zážitek. Takže se těším i na další setkání.

Děkuji za rozhovor.

Rychlá zpověď:

RYCHLÁ ZPOVĚĎ

Jaký máte názor na očkování?
Jednoduše řeknu, že jsem očkovaná.

Když srovnáte váš předchozí život s tím současným, chybí v něm teď něco?

Spíš bych řekla, že mi něco chybělo v tom předchozím životě.

Jaké jsou vaše koníčky?

Jednoznačně sport.

Kteří ze sedmi smrtelných hříchů se vám nejvíce protiví?

To je těžké. Nevím. Všechny.

Co vás v životě dokáže nejvíce naštvat?

Asi nespravedlnost.

Jak tráví řádové sestry dovolenou?

Asi tak, jako běžní lidé, odpočívají a užívají si přítomnou chvíli.

Co byste dělala, kdybyste se osudově zamilovala? Opustila byste řeholi?

Nevím. Asi nic, protože už přece zamilovaná jsem, ne?

Smí řádová sestra kouřit?

Nevím, jestli jsem někde četla takové pravidlo, ale předpokládám, že ne.

Co byste na Slovensku změnila, pokud byste mohla?

Já nevím. Asi nic. Mně se Slovensko líbí. Je to prostě krásný stát.

Musíte na veřejnosti stále nosit řeholní hábit, nebo je v některých situacích povoleno i civilní oblečení?

Pořád ne, pokud to situace dovoluje, můžeme si vzít civilní oblečení.

Jakému Slovenskému sportovci fandíte nejvíce?

Běžci Jánu Volkovi. Takže fandím ti, Janko...

Jakým dárkem by vás člověk potěšil?

Určitě něčím, co je vlastnoručně vyrobené. Líbí se mi například ručně pomalovaná trička nebo mikiny. To mám ráda.

Co říkáte na to, že s papežem se budou moci setkat pouze očkováni?

Je mi to líto. Přála bych si, aby se s papežem mohl setkat každý, kdo chce. Ale nařízení musíme respektovat.

Co byste dělala, kdybyste získala milion?

Asi bych se zaradovala a potom bych musela hodně dlouho přemýšlet, co s tím.

Na co byste se zeptala vy mě?

Asi na to, jestli jste někdy byla v řeholním době a pokud ne, jestli byste se někdy chtěla přijít podívat?
Ne, nikdy jsem tam nebyla, ale pokud by se naskytla příležitost, určitě bych se šla podívat.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze