Top hledané
Výsledky (0)
O budoucnosti, nelehkém dětství a snech, dceři Hance, absolutním hudebním sluchu a nových vládních opatřeních.

Rychlá zpověď – zpěvák Robo Opatovský: K očkování by se nemělo nutit

Kristina Valachyová
11. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut

Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu. V rodině zpěváka Roba Opatovského to rozhodně platí! Charismatickému zpěvákovi vyrůstá doma vážná konkurence. Zdá se, že otcovy slavné geny zdědila i jeho dcera Hanka, ve které dříme velký talent. Během loňských Vánoc spolu nahráli vánoční duet s názvem Sněhulák, který odprezentovali na sociálních sítích. Po pozitivním ohlasu fanoušků se přesunuli před kamery a natočili i videoklip. Robo Opatovský si však zatím netroufá odhadnout, zda se dcera skutečně vydá v jeho šlépějích. V rozhovoru pro LP-Life.cz nám zpěvák povyprávěl o tom, jak prožívá pandemii, co si myslí o očkování i o snubním prstenu za 220 tisíc eur.

Jak vnímáš současnou covidovou situaci na Slovensku a v zahraničí?

Byl to chaos. Měl jsem pocit, že levá ruka neví, co dělá pravá. Právě proto jsem se rozhodl, že nebudu ty věci sledovat až tak do hloubky a vždycky jsem se dozvěděl to, co jsem se dozvědět chtěl. Muzikanti a umělci - my jsme dost citliví lidé a když v kuse posloucháte jen o covidu ... kolik je nakažených... kolik lidí zemřelo... tak jsem si řekl - stačí!

Měl jsi covid?

Neměl.

Tvoříš i během pandemie?

Bylo to moje nejplodnější období. Letos 25. prosince mi bude padesát, takže jsem si řekl, že udělám radost sobě, ale i fanouškům. Vytvořil jsem dvanáct vánočních skladeb, nedávno jsme dokončili nahrávání. V září mám točit se symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, pokud všechno dobře dopadne, měl bych mít duety s Ondřejem Brzobohatým, Bystríkem, Mirkou Partlovou, ale také s mým otcem. Vytvořil jsem nejen vánoční, ale i nové skladby. Například skladby s názvem Je nad slunce jasné, Modlím se hudbou.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Mají tvé písně nějakou souvislost i s aktuální situací? Mnoho lidí ztrácí v této době naději, že někdy bude lépe.

Mám skladbu Je nad slunce jasné. Udělal jsem pozitivní skladbu, protože jsem měl pocit, že je přetlak negativního. Stejně jako skladba Modlím se hudbou - hudba je dar od Boha a léčí tělo i duši.

Jak vnímáš slovenskou kulturu? Přežije?

Nic jiného nám nezbývá. Musíme se vzchopit. Já jsem si také řekl, že nebudu plakat do polštáře, ale nastartuji se a vytvořil jsem hodně nových skladeb. Jsem šťastný, že zase začínám koncertovat a doufám, že i celá slovenská kultura vstane nyní jako fénix z popela a odrazíme se ode dna.

Tento rok spatřil světlo světa i tvůj videoklip s názvem „Blázen“. Silný a krásný text je z pera Olgy Záblacké a je pokračováním skladby Když muž miluje ženu. Na rozdíl od ní je ale píseň Blázen o tvrdé realitě a mluví o nevěře. Jaký máš na nevěru názor? Odpustil bys ji?

Asi bych neodpustil. Když si vyberete partnera, jako jsem si vybral já svou ženu, rozhodl jsem se vnitřně. Řekl jsem si, že tohle bude matka mých dětí a žena, se kterou chci zestárnout. Ona to cítí stejně a neměl jsem žádnou negativní zkušenost. To, co napsala Olga, jsem si musel jen nějak představit a vnitřně to prožít. Já mám ale velké štěstí, že jsem našel ženu, kterou jsem si jistý a která si zase může být jistá mnou. Mám svoje roky, nechtěl bych si komplikovat život. I kvůli mojí dceři, kterou nadevše miluji. Před tím, než jsem se oženil, jsem se i já hledal a zažil různé aférky. Přišel ale moment, kdy mi Bůh poslal do cesty ženu, se kterou chci zestárnout a já si myslím, že to i tak bude.

Klip jste natáčeli i v Maďarsku, kde byla stejně jako všude jinde kvůli koronaviru zavedena přísná opatření. Vyprávěj nám, jak to celé probíhalo. Určitě byla potřeba nějaká povolení.

Spousta. Bylo s tím hodně papírování a nakonec jsme přijeli na hranice a tam nikde nikdo /smích/. A totéž v podstatě zpět, fůra papírů připravených a prošli jsme bez jakýchkoliv problémů. Na druhé straně jsme byli připraveni na všechno. Další den už tam přišel tvrdý lockdown, takže jsme to stihli.

Jak trávíš v této době čas s rodinou? Chodíte na výlety?

Ano. I to předchozí období jsem chtěl být pořád venku, v lese. U Skalice máme Zatnickou dolinu, chodil jsem se otužovat, meditovat a hledat inspiraci. Vždycky, když jsem se tam ocitl, jsem zpátky přinesl nějaký hudební nápad. To mi pomohlo překonat ty věci, které, jak pevně věřím, už máme za sebou.

Co tvoje koníčky? Je nějaká zajímavost, kterou o tobě málokdo ví?

Miluji otužování. Rád provádím dechová cvičení, které jako zpěvák potřebuji. Rád běhám, chodím do vinohradu a věnuji se běhání. Teď jsem si řekl, že se vrátím k tenisu. V Skalici jsem si našel trenérku. Dcera krásně kreslí, takže jsem si řekl, že až bude trošku klid a inspirace, tak se začnu učit malovat a kreslit i já.

Například, že rád vaříš… to není pravda?

Začal jsem, protože jsem k tomu byl přinucen. Nikde mi nenavařili tak dobře, jak si umím uvařit sám /smích/. Jsou to jednoduchá jídla, ale vím, co tam dávám. Vím například, že mám vajíčka od paní, která s láskou chová slepice. Věřím, že strava je velmi důležitá, abychom měli dobrý imunitní systém. Manželka začala pracovat a už mi každý den nevyváří /smích/, takže si vařím sám.

Jaké jsi znamení?

Kozoroh.

Platí tedy, co se o sobě dočteš v horoskopech?

Horoskopy nečtu. Já si to tak všechno přivolávám tím, že umím poprosit, ale určitě je potřeba nezapomenout i poděkovat. Za každý sebemenší úspěch v životě je třeba poděkovat. Děkuji Bohu za to, že mě denně potkávají úžasné věci. Jsem šťastný člověk, dělám to, co miluji. Minulý rok jsme se všichni ptali, co teď? Jestli vůbec budeme moci hrát. Stačil rok bez hraní. Pokud by to trvalo déle, nedokázal bych uživit svou rodinu. Znamenalo by to hledat jiný způsob obživy. Já mám konzervatoř a nezbývalo by mi nic jiného, než dělat rukama. Mám samozřejmě velký respekt před lidmi, kteří pracují manuálně. Stavěl jsem dům a potkal jsem mnoho šikovných lidí, kteří odvedli svou práci velmi kvalitně. Před takovými lidmi mám velký respekt a úctu. Na druhé straně si neumím představit, že bych měl dělat něco, o čem nemám ani ponětí. /smích/

Plánuješ s rodinou i nějakou společnou letní dovolenou?

Ano, na Slovensku. Jdeme na Kaskády. Tam trávíme léto vždycky. Budeme i v Oravském háji. Dohromady osm dní. Řekl jsem si, že tento čas věnuji pouze své rodině.

Co říkáš na to, že vláda od července zavedla nová opatření pro lidi procházející hranice a rozdělila je na očkované a neočkované?

Bude to zase chaos. Pro mě to teď vlastně bude znamenat to, že když budu chtít pozvat rodinu na kávu a koláč do Hodonína, budu se muset dát otestovat a ještě pak půjdu do karantény /smích/. Jedna káva mě tedy bude stát pět dní v karanténě a pak i ten PCR test za 70 eur, takže... pořádně se to prodraží.

Co si myslíš obecně o očkování?

Očkování určitě pomáhá, to je asi to jediné, co můžeme udělat. Na druhé straně je ale mnoho lidí, kteří se nechtějí dát očkovat a ty by neměl nikdo nutit.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Robovi Opatovskému už doma vyrůstá konkurence. S dcerou Hankou jsi koncem minulého roku nahrál písničku Sněhulák. Jak došlo k vaší spolupráci?

Hanka chce všechno vyzkoušet. Viděla mě, jak zpívám, tak začala i ona. Jednoho dne mi řekla, že by chtěla mít vlastní písničku. Samozřejmě to musela být skladba moderní, protože ona poslouchá Katy Perry, Arianu Grande... a tak vznikla naše společná skladba Sněhulák. Spolu s Rolandem Kaníkem jsme udělali moderní aranže a Hanka tím byla nadšená. Vzal jsem ji do studia, kde jí to šlo velmi dobře a následně do Telerána, kde se mnou zazpívala živě. Když jsem se jí pak ptal, jestli by šla do studia, tak řekla „ne, už jsem tam byla“. Ptám se jí, nešla bys na nějaký rozhovor? Její odpověď: „ne, vždyť už jsem byla“. Ona si to vyzkoušela a tím se to pro ni asi končí.

Proč právě na Vánoce?

Ta píseň není úplně vánoční, spíše zimní. Řekl jsem si, že ji dám na svoje vánoční autorské album. Měl jsem takový nápad, že dám albu pracovní název Rodinné Vánoce. Mám tam duet se svým otcem i dcerou. Ale album se asi bude jmenovat jinak. Dcera si splnila sen, její mise skončila /smích/ a myslím, že už ji na další spolupráci neukecám.

Zajímalo by nás, jak si malá slečna užívala natáčení se svým známým tatínkem.

Ona mě bere jako tátu. Chtěla jít například do Telerána a povídá mi, že to tam zazpívá živě. Já jsem měl stres z toho, jak to dopadne, a ona to prostě dala. Myslím, že se nebojí, to je důležité. Může se stát, že se v budoucnu bude hudbě věnovat, ale nemusí.

Hanka tedy podědila i něco z tvých uměleckých vloh?

Má dobrý sluch, pěkně zpívá a má čistý hlásek. Je to fajn, že geny přešly i na ni. Ale nevidím na ní, že by tím žila. Když jsem byl malý, otec mě v osmi letech vzal k učiteli hry na kytaru a až tehdy jsem se začal věnovat hudbě. Hanka nazpívala svůj první song v šesti letech. 😊

Chtěl bys, aby se z Hanky ​​stala zpěvačka?

Chtěl bych, aby se z ní stala šťastná žena. A hlavně aby byla zdravá a šla za svými sny, jak se to podařilo mně. Já ji budu podporovat ve všem.

Jak vzpomínáš na svoje začátky. Neříkal sis někdy, že s muzikou „praštíš“?

Když jsem se jako dítě začal věnovat hudbě, měl jsem období, že se mi už nechtělo cvičit. Zlomilo se to ve dvanácti, kdy mě hudba začala hodně bavit a já se začal věnovat hraní na kytaru intenzivně. A když mi otec navrhl, abych zkusil konzervatoř, bylo rozhodnuto. Hudba se stala součástí mého života. Začal jsem zpívat, tvořit hudbu, produkovat, založil jsem si vlastní vydavatelství.

Co považuješ za svůj životní úspěch a co naopak za prohru?

Je potřeba přijmout, pokud se člověku najednou přestane dařit. To je normální. Každý neúspěch je vlastně úspěchem, protože nás posouvá dál. Podle mě by to byla nuda, kdybychom měli jen úspěchy /smích/. Pokud spadneš, musíš vstát a jít dál.

5.7.2006 si potkal lásku Svého života. Manželku Katku sis vzal po dva a půl roku chození. Na své svatbě si prý Nešetřil. Mnozí si všimli, že nevěstinu ruku zdobil prsten vykládaný bílými brilianty. Možná to byl tentýž prsten za 220 000 eur (5 607 800 korun), který si obdivoval na výstavě svatebních šperků ...

Ježíšmarjá, to máte odkud?? To ani nevím. Ten prsten... fíha, co já vím, kolik tenkrát stál. Nemám ani ponětí. Kdo by si to pamatoval, bylo to v roce 2009 a dnes máme 2021. To je 12 let (smích).

Jak jste se spolu seznámili, vzpomínáš si?

Na koupališti. Seznámili jsme se v Rakousku. Přišla tam s kámoškami a já s kamarády a najednou jsem se do ní zakoukal.

Věříš v lásku na první pohled?

Ano. U nás jsem uvažoval jak to bude... po pár letech našeho vztahu jsem viděl, jak je Katka obětavá, že se dokáže úžasně postarat i o naše dítě. Skvěle se stará o rodinu. Přesvědčilo mě to a je to to nejúžasnější, co mě mohlo v životě potkat.

Narodil ses na Vánoce, což je krásné období. Má toto datum něco společného s tvými vánočními koncerty? Jsou pro tebe výjimečnější, než ty mimo Vánoce?

Vánoční koncerty jsou úžasné. 25.12. mám narozeniny, takže v prosinci celý měsíc oslavuji se svými fanoušky 😊. Napsal jsem spoustu vánočních písní a jsem šťastný, že lidé rádi chodí na mé vánoční koncerty. Minulý rok jsme měli mít devět koncertů, ale nakonec jsme odehráli jen jeden. Jsou věci, které můžeme ovlivnit a jsou věci, které ovlivnit nedokážeme, proto se jimi nemáme zabývat.

Robo, si milý a dobrosrdečný člověk, který má vždy úsměv na tváři a rozdává pozitivní energii. Málokdo by řekl, že v sobě nosíš i trápení, o kterém má málokdo tušení. Týká se tvého nelehkého dětství.

Je to nepříjemné v tom, že jsem to jako dítě vnímal jako velmi „silné“ a náročné období. Když vám vlastní matka dá z ničeho nic najevo, že se o vás nebude starat... hm... jediné, co bych vyzdvihl jako pozitivní je, že jsem jí dokázal odpustit. Napsal jsem i písničku s názvem Odpouštím. Druhá velmi pozitivní věc byla, že si mě můj otec vzal pod ochranná křídla. Od šesti let jsem byl u něj. Vždycky jsem toužil po tom, abych měl jednou šťastnou rodinu. Tohle jsem si tak nějak vymodlil a splnilo se mi to.

Přejděme na veselejší téma. V jedné relaci se o tobě odborník s absolutním hudebním sluchem vyjádřil, že jsi zpěvák s nejčistším hudebním projevem na Slovensku. To je docela pocta, ne?

Ano. Je ale potřeba za tím vidět i to, že mám vokální koučku, ke které jednou týdně docházím. Mám svůj způsob zpívání, na kterém jsem pracoval tři roky. V podstatě díky tomu vznikl teď v červenci projekt Zpěv nás spojuje. To, co jsem se naučil já, chci učit jiné. Spolu s mojí koučkou budu točit videa, budeme učit zpívat lidi, kteří se chtějí dostat například do Superstar nebo podobných show. Naučíme je zpívat, rozezpívávat se, jak správně pracovat s mikrofonem, správně dýchat... atd.

Dříve se tě v rozhovorech fanoušci ptali, kolik peněz dostávají herci a herečky, kteří účinkují v tvých klipech? Je to tajemství?

To závisí na sponzorech, kolik peněz do klipu vloží. Někdy je to ale tak, že je kompars vděčný i za to, že se v klipu ukáže. Natáčeli jsme například videoklip k písničce Tancuj. Bylo tam hodně tanečníků a po natáčení jsme pro všechny udělali velký mejdan. Objednal jsem pečené prase a postaral jsem se o ty lidi. Nemůžu ale říct, že bych jim dal stovky eur honoráře. Bylo to spíš o tom, že ti lidé byli rádi, že si zahráli v mém klipu.

Jsi jeden z mála zpěváků, jehož jméno není spojeno s žádným skandálem. Čím to podle tebe je, že těch skandálů je v showbyznysu tolik?

Kdysi možná více rezonovaly některé kauzy, dnes jsou to spíše skandály spojené s politikou a s lidmi, kteří vysávají tento stát.

Která tvá píseň se ti nejvíc líbí?

Asi nejvíc jsem pyšný na písničku Když muž miluje ženu. Tam se mi podařilo něco výjimečného. Lidé mají tuhle skladbu velmi rádi a na žádném mém koncertě nemůže chybět. A z těch vánočních skladeb je to Vánoční pošta /autor textu Stanislav Štepka/. Je to takový klenot, který jsem dostal. Myslím si, je to skladba, která tady bude i tehdy, až já nebudu.

Moje poslední otázka, co chystáš pro fanoušky a jaké jsou tvé sny?

Mám spoustu materiálu. Kromě vánočního alba, které vyjde v listopadu, chystám i další skladby. Teď na srpen mám připravenou novou skladbu. Jak říkám, materiálu je plno. Je potřeba najít čas, kdy to dozraje. A můj sen? Sen je pokračovat ve snění. Já sním pořád a moje sny se mi plní denně. Mohu dělat to, co miluji a co mě naplňuje. To je můj sen.

Děkuji pěkně za rozhovor.

Rychlá zpověď:

Co si myslíš o tom, že vláda zakazuje svým občanům cestovat do zahraničí?

Je to nepříjemné, nemělo by se to dít a měla by být možnost lidí cestovat. Je ale samozřejmě potřeba dodržovat nějaká pravidla, ale zase aby to nebylo přes ...

Pokud bys měl porovnat českou a slovenskou hudební scénu, která vyhrává a proč?

Slovenská jde více do moderny, ta česká je taková konzervativnější.

Několikrát do roka jezdíš vystupovat do známých prázdninových destinací, ale místo svého jména raději používáš pseudonym Mr. Roberto, proč?

Tak to jsem ještě neslyšel.

Léto je v plném proudu, na co se nejvíc těšíš?

Těším se na koncerty.

S jakou zahraniční hvězdou bys chtěl nazpívat duet a proč?

Michaelem Bublé. Je to výborný zpěvák, pro mě opravdu velký vzor. Možná i díky tomu, že i on zpívá vánoční písničky a já jsem taky ohromným fanouškem vánočních skladeb. Takže bychom si možná mohli dát nějaký vánoční duet.

Největší životní zklamání?

V dětství jsem to měl trochu těžší. Moje máma se mi moc nevěnovala a z toho jsem byl velmi zklamaný.

Co tě drží nad vodou?

Moje rodina.

Jaký máš denní rituál?

Kromě toho, že ráno vstanu a děkuji Pánubohu za to, že jsem se vzbudil a jsem zdravý a šťastný, tak mám rád studenou sprchu.

Co posloucháš doma nejraději?

Jazz.

Jaká konspirační teorie o koronaviru tě nejvíc rozesmála?

Všechny.

Co ti chybí ve slovenské hudbě?

Ono se to teď posouvá k určité přílišné doslovnosti v textech. Já mám radši takové trošku sofistikovanější, trošku více metafor, personifikace a když to není na první dobrou. Pozoruji, že ve slovenské hudbě to chybí více a více.

Kolik koncertů si odehrál za minulý rok?

Dohromady jich mohlo být 12-13.

Jaká slovenská politička se ti líbí jako žena?

Představ si, že od chvíle, kdy bylo všude v médiích slovo korona, jsem si řekl, že nebudu sledovat zprávy. Čili já vůbec nevím... no ale počkej... a můžu říct i paní prezidentku Čaputovou? Tak Zuzana Čaputová – to je krásná žena, ale je to prezidentka. Ona... tak je to i politička, dobře, no. Tak jste mě nachytali na hruškách.

Co si myslíš, že je tvá fyzická přednost, kterou zaujmeš ženské publikum a proč?

Pokud mezi fyzické přednosti započítám i svoje hlasivky, hlas, tak doufám, že tím nějak zaujmu. Ale co tak... co já vím... moje kudrnaté vlasy... počkej... dobře, mám to dobře? Víš, v podstatě už mám v prosinci padesátku na krku, takže co už. Asi můžu zaujmout už jen tím zpěvem.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Co posloucháš?

No já poslouchám všechny styly a určitě i Roba Opatovského.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze