Rychlá zpověď - psycholožka Alžběta Protivanská: Nejen o závislosti na sociálních sítích

Psycholožka o sociálních sítích, příčině úzkostí a vnitřním klidu
24. července 2019
 
Hlavní stránka Nové články

Jak sociální sítě ovlivňují náš každodenní život? Ničí nám vztahy, nebo je naopak budují? A jak vypadá taková závislost na Facebooku či Instagramu a jak ji řešit nejen u sebe, ale také u dětí? Nejen na tyto otázky mi dokázala srozumitelně odpovědět psycholožka, psychoterapeutka a lektorka Alžběta Protivanská, která pomáhá lidem pochopit svou mysl a předává jim nástroje, jak se zbavit nepříjemných pocitů, úzkostí a strachů. Je to žena, která vyzařuje nesmírný klid a vyrovnanost, takže ve vás přirozeně probudí nutkání se na chvíli zastavit.

Alžběta Protivanská

Video

Alžběto, jak podle vás vypadá šťastný člověk? Jak byste ho definovala?

Když se s klienty zabýváme tím, že je neposlouchá vlastní hlava, mají pocit, že bojují s vlastním mozkem a že se neustále znovu a znovu opakuje něco, co si nepřejí, tak se začneme zabývat tím, co to vlastně znamená být šťastný. Co znamená být spokojený a dospělý člověk. Máme velmi dobrou představu o tom, jak vypadáme, když jsme unavení, přepracovaní, nervózní nebo třeba ve strachu. Ale vlastně nás už naše vlastní myšlenky nepustí k tomu, abychom si mohli představovat, co to znamená být spokojený a šťastný.

Ta největší svoboda začíná ve chvíli, kdy známe své možnosti a hranice. A o obojí s láskou pečujeme. Takže žijeme svůj život tak, aby se naše možnosti a naše svoboda rozšiřovaly. Když každý den rozšiřuju svoje možnosti, pátrám po tom, co se mohu naučit, pracuji na něčem kreativním a někam se posouvám – a zároveň ale vím, že ještě na něco nemám sílu, na něco ještě není pravý čas a je to v pořádku – tak tam někde začíná spokojenost. Šťastný člověk nevypadá tak, že je neustále v euforii a je neustále vše správně. Šťastný člověk ví, že když už je tady v dané chvíli velké štěstí i neštěstí, je to vše součástí života, za který je neskutečně vděčný.

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m, Okolí Prahy

Do jaké míry nám v nacházení vnitřní spokojenosti brání internet a sociální sítě? Jak velký podíl mají na našem štěstí?

Pokud se budeme bavit o internetu jako takovém, tak ten je jednou z nejúžasnějších věcí, které jsme vymysleli. Nicméně to, co díky němu můžeme dělat, jako docházet na Google, Facebook a na nekonečnou zásobu videí, veškerých fotek a obsahu, tak to už je něco, co našemu myšlení velmi ubližuje. 

Internet je prostředí, kde se neustále něco děje, kde neustále můžeme kliknout na něco dalšího a něco dalšího zažít. Pro mozek je toto neuvěřitelně lákavá věc, protože mu to dodává stimulaci a odměnu třeba ve formě palečků a srdíček. Zkrátka to na něj reaguje. A mozek miluje interaktivní podněty.

Nicméně, to nedává žádný prostor pro to, abychom ty dané informace uložili do dlouhodobé paměti a začali s nimi nějak kreativně pracovat. Prostředí internetu vytváří rychlé, uspěchané a povrchní myšlení bez schopnosti využívat dlouhodobou paměť. Dělá z našeho mozku jen něco, co neustále reaguje. A toto je obrovské nebezpečí, protože tady vyrůstá generace, která si zvykne jen konzumovat a vnímat jen to, co k ní přichází. Je tady generace, která nebude umět využít své zdroje a svou dlouhodobou paměť k tomu, aby přišla s nějakými novými řešeními. To je velmi nebezpečná věc a je zapotřebí už nyní začít pracovat s vědomým odkládáním přístrojů a s pauzami od internetu. A to už od nejmenších dětí. 

Druhé téma jsou sociální sítě. Opět na začátek úžasný nápad, který rozšířil naše možnosti komunikace, nákupu, prodeje nebo inspirace. Zároveň ale třeba na Facebooku nebo Instagramu vzniká naše další, tentokrát virtuální osobnost. Ta se tvoří tím, jak se zde chceme prezentovat, jak naše fotky a příspěvky vypadají, jací lidé na nás reagují, za co vlastně dostáváme palečky… A v tu chvíli, kdy se začnu ztotožňovat s tímto online obrazem, začnu více vnímat, za co moje virtuální osobnost získává odměnu. Stačí vyvinout velmi malou snahu, aby přísun sociální a virtuální potravy přišel. Tam někde začíná iluze, že tahle online pozornost jde opravdu ke mně.

Nejde. Jde k tomu, co jsem vytvořila na internetu. Je to velké nebezpečí právě proto, že začneme lpět na tom, jak ta online osobnost vypadá. Poté naskakují myšlenky typu: „Měl bych v tom pokračovat, nemůžu zklamat fanoušky, měl bych plnit očekávání toho, co ode mě lidi, kteří mě sledují, chtějí.“ A v tu chvíli se stává ta malá krabička tím, co posloucháme my, a ne tím, co poslouchá nás.

Je pravda, že se fotografie na Facebooku nebo Instagramu prezentují v mnohem lepším světle, než pak naopak vyplyne z reality. Co nás vede k tomu ukazovat náš život perfektní?

Mozek během života dělá v podstatě dvě věci – buď jde cestou růstu, nebo úspory energie. Ve chvíli, kdy jde cestou růstu, se učíme novým věcem, budujeme nová spojení mezi neurony, rozšiřujeme svou komfortní zónu nebo budujeme vztahy s lidmi. To vše vede k růstu kvality myšlení a naší neuronové struktury. Mozek to stojí hodně energie. A protože ví, že jeho nejdůležitější úkol je naše přežití, dokáže něco takového jen tehdy, když se cítí v bezpečí. Když je dobře vyživený, má dostatek spánku a hlavně když dostane pochvalu z okolí. Sociální tlak a vliv jsou pro mozek největším motivátorem.

Jakmile se mozek v bezpečí necítí, převládne druhá síla – energií šetřit. Co když bude zapotřebí se něčemu bránit? Co když vznikne nějaká hrozba? Za jeden den na internetu je náš mozek vystaven mnoha informacím o smrti, nemoci, hrozbách a nejrůznějších krizích. Narazíme na tolik utrpení a bolesti jako naši prarodiče, pokud nebyli ve válce, nezažili za celý život. A tak je tu mozek, který je neustále vyděšený z toho, že se něco může stát, a směřuje k tomu, aby svou energii raději šetřil. Nakonec je snazší vyrobit nejkrásnější fotku z pláže, než se postavit před lidi a udělat cestovatelskou přednášku. Co kdyby totiž přišla kritika?

Vezměte si, že ve chvíli, kdy odstraním televizi a přestanu koukat na filmy, kde se zabíjí, přestanu konzumovat cokoliv, co by můj mozek „ohrožovalo na životě“. V tu chvíli se objeví vnitřní síla a trpělivost zůstat u něčeho, co trvá delší dobu. Ty nejkrásnější věci v životě čekají na druhé straně od pravdivosti k sobě a upřímné práce.

Jak k tomu ale dojít?

Na začátku musí být můj mozek v bezpečí. Dokud budeme „živit“ mozek podněty, ve kterých mu hrozí nebezpečí, smrt a utrpení, nikdy nevydrží u věcí, které vyžadují více práce. Naopak se uchýlí k tomu, co vyžaduje práce méně a u čeho je výsledek co nejjistější. Neštěstí naší doby je v tom, že se radujeme, že máme dvacet tisíc followerů, ale vlastně si nevšimneme, že to nepřináší nic. Žádný z těch lidí si se mnou ráno nedá snídani, s žádným z těch lidí nemůžu sdílet to, že můj táta má krizi, žádný z nich mi nepřiveze pomeranče, až budu nemocná. To, co je na začátku, je permanentně ohrožený mozek, který je ve stresu.

Proto tak moc mluvím o odpočinku a meditaci, protože to přesouvá krev, živiny a pozornost do přední části mozku. A to nám pomáhá k tomu, abychom mohli jasně myslet a beze strachu se podívat na to, jak se dají věci řešit. Je opravu nejvyšší čas začít si to uvědomovat.

Jak se závislost na sociálních sítích projevuje? V jakém momentě by se člověk měl zastavit?

Tehdy, když se začne citelně snižovat kvalita každodenních činností. To znamená v momentě, kdy nemůžu usnout, během noci se probouzím, nebo naopak nemůžu vstát z postele. Mám špatné sny, po ránu mě bolí břicho, mám pocit, že neustále nestíhám, odpoledne mě bolí hlava. Nemám chuť na jídlo, nebo se naopak přejídám. Mám pocit, že se mi špatně dýchá a v těle se mi objevuje nějaká chronická bolest. Nemám chuť na to, na co jsem chuť dřív měl, mám pocit, že se opakovaně chci pustit do něčeho nového, a místo toho najdu sám sebe na gauči s telefonem v ruce. Špatně se mi drží pozornost třeba u oblíbené knížky nebo s člověkem, kterého mám rád, a když uvědomím, že vlastně nevím, co před chvílí říkal. A znovu ulehnu do postele s tím, že mám v hlavě tolik myšlenek, že nemohu usnout.

To, od čeho nás nadměrné používání sociálních sítí a technologií oddaluje, je kontakt s každodenností. A tak se vrátím k vaší první otázce – spokojený člověk je takový, který má spokojenou průměrnou středu. A tak to je. Za mnou přicházejí i lidé, kteří jsou na každodenní úrovni naprosto nespokojení, a to mluvím o spánku, vztazích, jídle. Spokojenost přichází s kvalitní každodenností.

Jak se z této závislosti vymanit? Říct si ze dne na den „od teď budu na Instagram dávat méně fotek a budu trávit na Facebooku jen dvě hodiny denně“?

Začínat s čímkoliv ze dne na den může být podhoubí pro velké zklamání, protože jsme do hloubky zvykové bytosti. Takže je těžké něco utínat ze dne na den. Pokud si už všimneme, že chceme začít čas trávit jinak, je na místě přijít s nějakým plánem, na kterém budou návrhy jiných činností. Nenapsat si nejen to, s čím chci přestat, a také s čím chci začít. A přistoupit k tomu s velkou laskavostí. Mozek si totiž lehce zvyknul na to, že jakmile přijde pocit nudy nebo prázdna, sáhne po placičce na stole, která mu dá nějaké podněty.

Co byste poradila rodičům dětí, které se od telefonu nebo tabletu neodtrhnou? Zakazovat, nebo nezakazovat?

Na Instagramu či Facebooku narážíme na výsledek toho, co lidé udělali a zvládli. Vyfotí to, co je hotové, postavené či uvařené. Ale nedochází nám, že člověk, který vyfotí svůj obraz nebo své jídlo, investoval určitou dávku práce, zkušeností a především velké nadšení pro danou činnost.

Právě proces než vznikne daný projekt nebo věc, nás dělá šťastnými. Když si sami sobě na základně nadšení pro věc vytvoříme úkol, který naplňujeme. Proto mi přijde zásadní, aby děti zažily pocit, jaké to je, když svou vlastní snahou či rukama vytvoří něco, co dává smysl. Takže místo toho, aby rodič telefon zakázal, by mohl dítě zvát a motivovat například k sázení kytek, ke kreslení, k procházkám do přírody nebo třeba k vaření. K něčemu, co dítě bude moc ve finále držet ve svých rukou. Závislosti u dětí jsou dány také tím, že rodiče s dětmi tráví málo času. A netráví ho společně či v nějaké komunitě.

Co argument, že žijeme v uspěchané době? Času je opravdu málo…

Něco jako uspěchaná doba neexistuje. Existuje pouze náš život a to, jak ho vnímáme my. To, jestli máme pocit, že musíme někam spěchat, abychom vydělali dost peněz, je jen proto, že jsme uvnitř přesvědčeni, že peníze přinesou větší spokojenost. V dlouhodobém měřítku nepřinesou. Jsou to spokojené vztahy, zdravé tělo a objevení, jak můžu pomáhat bytostem okolo.

Rychlá zpověď:

Věříte v lásku na první pohled?

Nevěřím. Myslím si, že můžeme potkat někoho, s kým si hodně rozumíme, sdílíme stejné hodnoty. A pak lásku vytvořit.

Facebook, nebo Instagram?

Instagram, protože mě baví, jak moc je vizuální.

Jaké je vaše životní motto?

Mám vesmír v zádech.

Čím jste chtěla být jako malá?

Už ve dvanácti jsem přišla s tím, že budu psycholog.

V co nebo v koho věříte?

Věřím v to, a hluboce to prožívám, že je tady vesmír či podstata, se kterou jsme všichni propojeni.

Jak vypadá vaše dovolená snů?

Moře, jídlo a možnost vyjít i do přírody.

Kdybyste mohla změnit jednu věc na světě, která by to byla?

Potřebu peněz.

Co pro vás třemi slovy znamená svoboda?

Nádech. Možnosti. Výdech.

Když máte nějaké trápení, za kým jdete jako první?

Za sebou samotnou do meditace.

Odhadnete v prvních deseti minutách povahu člověka?

Netroufám si říct, že v prvních deseti minutách, ale mám velmi dobrý čich na to, když lidé dělají zdravé a nezdravé věci. A umím se na ně zeptat.

Jaké tři hlavní rysy mají psychopati?

Často vysokou inteligenci, neschopnost prožívat věci stejným způsobem, ale zároveň dobrý kontakt s tím, jak je prožívají lidi okolo, a schopnost toho využít.

Kdo je vaším vzorem?

Guru Mooji.

Jaké jsou tři nejčastější příčiny depresí?

Když o tom mluvím s lidmi, kteří tím procházejí nebo ji mají za sebou, tak se ukáže, že někde v jejich životě udělali kompromis s vlastní duší a šli hluboko proti vlastním hodnotám a proti svému přesvědčení. Další příčinou bývá pocit z uvěznění ve svém světě a hluboké přesvědčení o tom, že svět je nebezpečné místo.

Jaké je vaše oblíbené místo v Praze?

Stromovka.

Na co byste se vy zeptala mě?

Zkusíte po dnešku meditovat?
Určitě, zkusím, snad mi to půjde…
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (3)

Alžběta také pořádá kurz s názvem Manuál na mozek.
Meditace uvolňuje nejen mysl ale i tělo.
Psycholožka a psychoterapeutka Alžběta Protivanská.
View photo gallery

O autorovi

Nela Štefanová v minulosti působila jako redaktorka pro metropolitní televizi Praha TV a Novinky.cz. Ráda navštěvuje kulturní akce, je vegetariánkou, hraje na klavír, miluje divadlo a nesnáší lež. Se svým manželem a kříženým labradorem Šónem žije v Praze.
Nela Štefanová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
140 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks