Top hledané
Výsledky (0)
Autonomní vozidla jsou jasnou budoucností osobní mobility. Vzbuzují mnohé naděje, ale i obavy. Odpovědnost řidiče je přenesena na systém, který řídí chod celého auta. Dopřáli byste si takovou luxusní jízdu?

Samořiditelná auta - když auto je řidič

Mgr. Jana Höger
17. února 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Boření mýtů

Technologie umožňující ovládání automobilů bez zásahu řidiče se v luxusních vozech vyskytují už dnes. Nalezneme je v nejrůznějších asistenčních programech, jejichž základní myšlenkou je ulehčit řidičům život. Některá vozidla dostávají jako doplňkové vybavení také systém Stop & Go, který automaticky upravuje rychlost podle stavu komunikace. Standardní funkcí je již i parkovací asistent. Je založený na systému kamer a ultrazvukových snímačů, které vyhledávají vhodná parkovací místa pro řidiče. Vypočítává také optimální trasu pro zaparkování a varuje před kolizí.

Oproti tomu stojí luxusní samořiditelná auta, která by měla jezdit zcela bez zásahu řidiče. Ve skutečnosti to zatím vypadá, že si budeme muset na tento vůz ještě nějaký rok počkat. Z technického ohledu autonomní řízení není zásadní problém. V praxi však představují komplikaci současné vozy bez chytré technologie. Pokud vše půjde správným směrem, autonomní vozidla budou nejradikálnější změnou v historii automobilsmu, která se píše již 125 let.

Co můžeme ve zkratce ocenit?

Na luxusních samořiditelných vozech bychom mohli ocenit bezpečnost, nižší pojistku, která by souvisela s vysokou bezpečností provozu, relax při jízdě či spánek. V neposlední řadě je kladným přínosem předpokládaná úspora paliva.

Loft Praha 6 - 198m
Loft Praha 6 - 198m, Praha 6

Auta budoucnosti 

Nejdůležitější komponentou, kterou používají nejrůznější technologické společnosti při vývoji autonomních aut, je snímací technologie zvaná lidar. Je to rotující senzor umístěný na střeše automobilu sloužící k bezpečné analýze okolí a detekci pohybujících se objektů v provozu. Dále se zkouší využívat laserové senzory, GPS, radary a kameray, pomocí kterých vozidlo zaznamenává své okolí a určuje vlastní pozici.

Mezi přední automobilky zabývající se autonomními automobily patří například luxusní značka Audi, BMW, Volvo a Toyota. Nejznámější firmou, která má v hledáčku samořiditelná auto je také Google, jenž několik let vysílá svou automobilovou flotilu na americké silnice. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze