Putin varoval oligarchy. Ústřice a foie gras jsou prý proti Rusku

Ruští oligarchové se odvrací od Putina zády.
31. března 2022
 
Hlavní stránka Nové články

O sankcích vůči Rusku, které postihují primárně blízké okolí prezidenta Putina a nejbohatší muže Ruska, se mluví již od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Do oligarchů, jak se těmto ruským boháčům říká, se nyní obul i sám prezident. Ve svém projevu je označil za zrádce, které bude chtít Západ využít k tomu, aby oslabil Rusko. Můžou mít opravdu sankční seznamy takovou moc? A odkud se vůbec oligarchové vzali, a o jaké majetky mohou zařazením na sankční seznamy přijít? 

Oligarcha Ališer Usmanov

Putin poslal oligarchům varování 

Ruský prezident v minulém týdnu promluvil k oligarchům a poslal jim varovný vzkaz. Vladimir Putin se vlivem událostí posledních týdnů dostal do situace, v níž ho začínají opouštět i ti nejbližší, mezi něž patří také někteří z ruských oligarchů, kteří v tichosti opouští Rusko. Prezident část svého proslovu věnoval právě těmto lidem, které označil za zrádce. Ve svém proslovu také zdůraznil to, že Západ bude chtít využít právě těchto lidí k tomu, aby oslabil pozici Ruska. 

„Nesoudím ty, kteří mají vilu v Miami nebo na Francouzské riviéře, ty, kteří nemohou žít bez foie gras, ústřic nebo takzvané genderové svobody. Problém ale je, že většina z těchto lidí jsou mentálně tam, kde žijí, a ne s námi, ne s našimi lidmi, ne s Ruskem. To je, podle jejich názoru, známkou toho, že patří k vyšší vrstvě. Takoví lidé by prodali i svou matku, jen kdyby mohli být součástí této vrstvy. Zapomínají ale na to, že je tato vrstva pouze využívá k tomu, aby co nejvíce ublížili Rusku a našim lidem,“

řekl ve své řeči Putin. 

Abramovičova jachta My Solaris připlula do jednoho z tureckých přístavů, aby se vyhnula sankcím.
Abramovičova jachta My Solaris připlula do jednoho z tureckých přístavů, aby se vyhnula sankcím. • Zdroj: Profimedia

Kdo vlastně oligarchové jsou? 

V množství zemí najdeme extrémně bohaté lídry a podnikatele, kteří mají velký politický vliv. V Rusku toto tvrzení dostává nový rozměr. Tito lidé jsou zde velmi významnými osobnostmi a hrají velkou roli. Bohatí muži s dobrými kontakty, kteří začali těžit z transformace ruské ekonomiky a společnosti, která nastala za Borise Jelcina, jsou nyní známí jako oligarchové. Jejich pozice se za vlády Vladimira Putina zásadně proměnila, a v souvislosti se současnou situací je právě sankcionování těchto oligarchů vnímáno jako jedna z mála účinných cest, jak potrestat ruskou vládu za invazi na Ukrajinu.

Velká většina z nich působí mimo Rusko, i když právě v Rusku vydělávají nejvíce peněz. Někteří z nich se od Putina snaží distancovat, například odchodem do zahraničí ze sféry ruského vlivu, a někteří jsou mu stále vděční za to, že jim pomohl v cestě k majetkům, které mají dnes. Někteří z nich platí za Putinovy blízké přátele, kterými se často obklopuje, jiní už tak blízcí nejsou a o současné situaci na Ukrajině zarytě mlčí, a další část se proti invazi na Ukrajinu a Putinovu počínání ostře vymezují. Právě tato část z nich dává zbytku světa naději, že by mohla mít zájem o svržení ruského prezidenta a zastavení války. 

Důležité místo na globální scéně 

Velké množství oligarchů pocházejících z Ruska žije v jiných zemích, ve kterých se také politicky a společensky angažují. Ruské sankce pro ně tedy znamenají vážný problém, protože veškeré jejich aktivity, kterým se mimo Rusko věnují, jsou nyní pozastaveny. Rusové přitom nejsou žádní troškaři. V Evropě nebo Spojených státech vlastní podíly v nadnárodních firmách, podílí se na činnosti charitativních organizací nebo investují do fungování sportovních klubů a pořádají společenské události. 

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy

Sankce jako účinná cesta k sesazení Putina? 

První sankční seznamy vznikly v roce 2014 po anexi Krymu. Na těchto seznamech Evropské unie, Spojených států ale také dalších zemí figurují nejbližší spolupracovníci Putina a členové ruské vlády, kteří se na invazi podíleli, ale také oligarchové z jeho okolí. Jde hlavně o lidi, kteří mají politickou minulost a nyní se angažují v byznysu. V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vznikly nové, rozsáhlejší sankční seznamy. Pokud se něčí jméno na takovém seznamu nachází, znamená to pro něj nejčastěji zákaz cestování do země, která sankční seznamy vydala a také zmrazeni jejich majetku. Účelem těchto seznamů je co největší ekonomické omezení Ruska západními zeměmi. Svůj seznam vypracovala Evropská unie, Velká Británie i Spojené státy. 

Pokud budou mít sankce takový dopad, jaký západní státy očekávají, je otázkou. Některé dopady sankcí však Rusko již pocítilo. Přiznal to i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten řekl, že ruská ekonomika začíná šok a sankce západu označil za bezprecedentní ekonomickou válku. K tomuto prohlášení se připojil ministr zahraničí Sergej Lavrov, který dodal, že země si s ekonomickou krizí poradit zvládne a do budoucna nebude na Západu závislá. Sankce však fungují i opačně, určité dopady pociťují i země, které sankce vytváří. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov • Zdroj: Profimedia

Odkud oligarchové přišli? 

Ruští oligarchové se do popředí dostali ve dvou vlnách. První z nich se objevila v 90. letech, když začala privatizace a prodeje největších státních podniků. Tento proces byl poznamenán významnými korupčními aférami a nechvalně známým schématem půjček na akcie, které převedly podíly ve dvanácti velkých společnostech na vládou vybrané magnáty výměnou za půjčky určené na podporu federálního rozpočtu. 

Další vlna oligarchů započala na přelomu tisíciletí, po nástupu Putina do funkce prezidenta, který oligarchy této vlny stvořil prostřednictvím státních zakázek. Soukromí dodavatelé z mnoha sektorů, mezi které patřila infrastruktura, zdravotnictví nebo obrana nastavili několikanásobně vyšší ceny, než byla tehdejší běžná tržní sazba, a nabízeli úplatky zapojeným státním úředníkům. Putin tak obohatil novou skupinu oligarchů, kterou si tímto zavázal. 

Kdo patři mezi sankcionované oligarchy a o co tito muži přijdou?

Nejbohatším mužem Ruska je podle Forbesu Rus Alexej Mordašov, držitel většinového akciového podílu v ocelářské a těžařské firmě Severstal. Mordašov je také třetinovým vlastníkem v TUI Group, jedné z největších světových společností z oblasti cestovního ruchu, podnikání rozjel také ve Spojených státech, tento byznys však po roce 2014 prodal. Jeho jméno najdeme na sankčním seznamu Spojených států Velké Británie i Evropské Unie. Na rozdíl od ostatních oligarchů, kteří se otevřeně staví na stranu Putina nebo o situaci raději mlčí, se Mordašov vyjádřil následovně:

„Je to tragédie pro dva bratrské národy. Nechápu ale, jak moje zařazení na seznam sankcí pomůže konflikt vyřešit. Se vznikem současného geopolitického napětí nemám nic společného,“ 

řekl nejbohatší muž Ruska. 

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč, Praha 7

Tomu byla mimo jiné zabavena luxusní jachta Lady M, jejíž hodnota je odhadována na astronomických 65 milionů eur, která dosud kotvila v severoitalském přístavu Imperia. Nyní už je v držení italských úřadů.

O hodně přišel vlivem sankcí také Roman Abramovič. Známý majitel fotbalového klubu Chelsea, ze kterého se za jeho vlastnictví stal jeden z nejlepších fotbalových klubů světa. Abramovič je však vlivem sankcí nucen klub prodat, a to zřejmě hodně pod cenou. Klubu jsou nyní pozastaveny všechny finanční transakce, a pokud se rychle nenajde nový majitel, hrozí mu dokonce sestup z nejvyšší anglické soutěže a v krajním případě krach. Oligarcha v posledních dnech velmi intenzivně pracuje na přesunu alespoň některého svého majetku. Jeho luxusní jachta My Solaris, jejíž hodnota se odhaduje na 600 milionů dolarů, totiž zakotvila v tureckém přístavu u letoviska Budrum. Druhá z Abramovičových jachet včera zakotvila do tureckého letoviska Marmaris. Tato jachta je ještě dražší, její cena se odhaduje na 700 milionů dolarů. Turecko si oligarcha vybral proto, že jako jedno z mála zemí nezavedlo žádné sankce vůči Rusku. 

Roman Abramovič musí Chelsea rychle prodat, aby svůj klub zachránil.
Roman Abramovič musí Chelsea rychle prodat, aby svůj klub zachránil. • Zdroj: Profimedia

Plné ruce práce s převáděním majetku mimo dosah sankcí má také Ališer Usmanov, bývalý menšinový majitel fotbalového klubu Arsenal. Fotbal patří mezi jeho záliby, prostřednictvím své vazby na společnosti USM, MegaFon a Yota podpořil další klub Premier League, Everton, několika miliardami. Klub nyní všechny vazby s těmito společnosti přerušil veškeré sponzorské dohody, které měl s těmito společnostmi uzavřené. Usmanov se své majetky rozhodl ochránit a ji dříve je převedl do fondů, na které sankce nedosáhnou. Jeho nejdražší nemovitost se nachází v Anglii – pochází ze 16. století a její cena se pohybuje kolem neuvěřitelných 48 milionů liber. 

Sídlo Ališera Usmanova ze 16. století, které stojí kolem 48 milionů liber.
Sídlo Ališera Usmanova ze 16. století, které stojí kolem 48 milionů liber. • Zdroj: Profimedia

Seznam oligarchů pokračuje, sankce se dotknou dalších celosvětově významných oligarchů, například Olega Deripaska, Igora Sechina nebo Pyotra Avena a Mikhaila Fridmana

Jak se bude situace dál vyvíjet? 

Sám Putin nemůže od roku 2014 cestovat téměř nikam mimo Rusko, protože se nachází na sankčních seznamech. Jeho proslov týkající se ruských oligarchů a jejich označení za zrádce nyní naznačuje, že i ruský prezident se nyní na oligarchy zaměří. Jedním z možných důvodů je to, že se opravdu obává, že by ve spolupráci s Evropskou unií a dalšími zeměmi mohli opravdu oslabit Rusko ještě víc než doposud. Jaké konkrétní kroky podnikne, zatím není známo. 

Zdroje: BBC, The Guardian, The Conversation, Daily Mail, Forbes, Bloomberg, iRozhlas.cz, ČT24, ČTK 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Studentka marketingové komunikace a žurnalistiky. Pokud mě nenajdete na házenkářském hřišti, budu nejspíš na brunchi v některé z pražských kaváren nebo ve víru velkoměsta. Miluju sport všeho druhu - ať už aktivně nebo jako fanynka. Baví mě móda, kosmetika, světové dění, cestování a čtení.
Barbora Večeřová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks