Top hledané
Výsledky (0)
Panenka Barbie rozhodně nepatří jen do dětského pokoje. Sběratelé po celém světě jsou ochotni za luxusní kousky této legendární hračky zaplatit nemalé peníze. Co je k tomu vede a kde se vzal fenomén Barbie?

Sběratelská vášeň: Barbie nebude sedět v koutě

Eva Ledecká
07. prosince 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Dámské a pánské podoby panenek Barbie

Jedná se o jednu z nejdéle vyráběných hraček vůbec. Pokud se však tyto panenky, které na sebe berou různé a někdy až bizarní podoby, dají ještě stále nazvat hračkami. Sběratelé, ani jejich děti, si s nimi rozhodně nehrají. Mají svá exkluzivní místa na vyhraněných poličkách.

Láska na první pohled a výhodná investice

Kouzlu panenek Barbie a jejich sbírání propadli nejvíce Američani. Ptáte se, co je k tomu vede? Ženy zkrátka neodolaly kouzlu luxusních dospělých panenek, které jsou jako živé. Sdružují se ve spolky a odebírají speciální časopisy. Muži je pro změnu berou jako investici, na které se dá slušně vydělat.

Podoby panenek Barbie

Každý rok společnost Mattel produkuje panenky Barbie v nových podobách. Existuje Barbie černoška, rockerka, nebo třeba kosmonautka. Není ani novinkou, že na sebe berou podoby celebrit. Můžete si pořídit luxusní Barbie v podobě Angely Merkelové, která má dokonce řečnický pult.

Jedná se o unikátní produkt, který ve své době dokonale ovládl trh s hračkami a povýšil je na luxusní sběratelské výrobky.

Byt s výhledem na Pražský hrad Praha
Byt s výhledem na Pražský hrad Praha, Praha 1

Vznik dokonalé panenky

V 50. letech minulého století se na trhu objevila švýcarská panenka Lilly, která se stala inspirací pro vznik panenky Barbie. A byl to kupodivu muž, kterého zaujala, a který se rozhodl zahájit výrobu luxusní panenky, jež až do současné doby dokáže vzbuzovat tolik vášně.

Manželé Handlerovi, zakladatelé úspěšné společnosti Mattel, chtěli vytvořit panenku, která nebude vypadat jako dítě, ale jako dospělá žena. Barbie byla od svého počátku vyráběna jen z kvalitního materiálu a již na první pohled byla rozpoznatelná od nekvalitních kopií. A co bylo na tu dobu opravdu jedinečné, byly její ohebné končetiny.

Zapojení módních domů

Barbie si samozřejmě zaslouží veškerý luxus. Proto se i na jejím oblečení podílelo několik významných módních návrhářů. Byl to například Calvin Klein, Christian Dior nebo Gucci. Takovéto kousky seženete v přepočtu za několik desítek tisíc a jen malé šatičky mají možná vyšší hodnotu, než ten nejluxusnější kousek ve vašem šatníku.

Nejdražší panenka na světě

Do kategorie Vintage Barbie spadají panenky vyrobené do roku 1972, které dosahují nejvyšších cen. Nejdražší prodanou panenkou Barbie na světě je „Barbie in Midnight Red“, která byla prodána v londýnské aukci v roce 2006 za neuvěřitelných 17 000 USD.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Mattel
333 Continental Boulevard El Segundo CA 90245-5012 California, USA
310-252-2000