Top hledané
Výsledky (0)
Sčítání proběhne na jaře 2021, zapojit se musí všichni

Česko se po 10 letech opět sečte: Známe první detaily sčítání lidu 2021

David Budai
12. srpna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tisková konference ke sčítání lidu v roce 2021

Po deseti letech Česko opět čeká celostátní sčítání lidu. Zúčastnit se musí každý, a to vyplněním online dotazníku, nebo papírového formuláře. „Sčítacích“ otázek bude tentokrát méně a vyplňování přes internet by nemělo zabrat déle než 15 minut. Právě důraz na elektronizaci sčítání je zásadní v současné nejisté koronavirové situaci.

Marek Rojíček z Českého statictikého úřadu mluví o sčítání lidu v roce 2021
Tisková koneference ke sčítání lidu v roce 2021
Sčítání bude možné provést snadno přes internet

První sčítání v samostatném Česku proběhlo v roce 2001 a tehdy bylo vše řešeno přes složité a mnohastránkové formuláře. Vyplňování zabralo dlouhou dobu a vyžadovalo náročnou koordinaci komisařů, kteří formulááře vybírali a zpracovávali.

Vše se zjednodušilo při sčítání v roce 2011, kdy dostalo větší roli vyplňování přes internet. A právě internet bude hrát zásadní roli i při sčítání v příštím roce. „Klademe primárně důraz na online sčítání, které lze udělat bezpečně z domova. Při něm se nenakazíte chřipkou, ani koronavirem,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Naposledy se podle něj online sečetlo 25 % lidí, tentokrát úřad očekává, že tak učiní nejméně 60 % lidí.

Jako fotografie obyvatelstva

„Sčítání je taková fotografie obyvatelstva a zjišťuje strukturu společnosti, tedy lidí, domů a bytů. Zajímá nás, jak lidé žijí, pracují a jaké mají vzdělání nebo národnost,“ vysvětlil Rojíček a dodal, že sčítání lidu probíhá ve většině zemí světa. „V dnešním propojeném světě jde o vysoce koordinovanou záležitostí. A má dlouhou historickou tradici, konkrétně na českém území máme přesná data od roku 1869,“ dodal.

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Rozpočet na sčítání v roce 2021 je celkem 2,1 miliardy korun a zapojí se do něj přes 10 tisíc pracovníků a komisařů. Půjde o kombinaci statistiků a pracovníků České pošty, která bude zajišťovat roznášení a sběr papírových formulářů v terénu. Sčítání je povinné, pokud se někdo nezúčastní, hrozí mu pokuta 10 000 korun.

Kdy bude sčítání probíhat?

  • Online sčítání: 27. března až 9. dubna 2021
  • Papírové sčítání: 17. dubna až 11. května 2021
  • Zveřejnění výsledků sčítání: přelom 2021/2022

Co se bude při sčítání zjišťovat?

Povinně se budou vyplňovat základní informace a základní údaje o osobách, domácnostech a bydlení. Otázky týkající se národnosti nebo náboženství jsou dobrovolné. Státní občanství, rodinný stav nebo informace o nemovitostech se již zjišťovat nebudou, stát tyto informace má ve svých registrech a pro účely sčítání je použije. Nezjišťují se také majetkové poměry nebo zdravotní stav lidí.

Podstatné je, že všechny údaje budou po sečtení anonymizovány a využity jen pro vytvoření statistik. Formuláře, které obyvatelé vyplní, se po dokončení sčítání skartují.

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Zajímavosti z dřívějších sčítání

  • Sčítání probíhá zpravidla každých 10 let, vynecháno ale bylo třeba v době 2. světové války.
  • Jedno z prvních sčítání, ještě před jeho pravidelnou a moderní podobou, se konalo už v roce 1770 na základě rozhodnutí Marie Terezie. Tehdy se sčítali lidé, domy a tažný dobytek. Po sečtení už lidé nesměli změnit příjmení.
  • Při sčítání v roce 1890 nastala zvláštní situace v pivovaru v Českých Budějovicích. Šéfové tehdy naléhali na zaměstnance, aby se přihlásili k německé národnosti a jazyku, i když to většinou byli Češi.
  • Při sčítání v roce 2011 uvedlo celkem 15 070 lidí, že vyznávají náboženství rytířů jedi z filmové ságy Star Wars
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze