Top hledané
Výsledky (0)
Petr Fiala byl poctěn pozváním do Bílého domu, jeho roli se pocty dočkal i Miloš Zeman nebo Andrej Babiš.

Setkání Petra Fialy s Joe Bidenem. Jeho předchůdci dělali v USA dojem i ostudu

Radim Červenka
15. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Petr Fiala v letadle během cesty do USA.

Petr Fiala (ODS) vyrazil na setkání s Joe Bidenem. Setkání s prezidentem USA je pro každého politika na světě něčím mimořádných a stojí se na něj dlouhá fronta. Čeští premiéři vyrážejí do Bílého domu pravidelně, Andrej Babiš během cesty zaujal svým bohatstvím, Miloš Zeman se chválil tím, jak si chtěl před americkým prezidentem zapálit.

Zahraniční cesta českého politika nikdy nevyvolá tolik pozornosti, jako když je jejím cílem návštěva nejmocnějšího muže planety - amerického prezidenta. Nejenže jde o vrcholného reprezentanta nejmocnější vojenské velmoci s největší ekonomikou na světě, ale zároveň se americký prezident těší velkému množství exekutivních pravomocí. 

Každý politik si pozvání na audienci v Bílém domě, kde americký prezident se svým úřadem sídlí velmi zakládá. Nejedná se o automatickou záležitost. Podle OSN existuje 203 států světa s různým statusem a v podstatě každý čelní představitel těchto států se chce s americkým prezidentem setkat, jenže v náročném časovém harmonogramu amerického prezidenta zdaleka na všechny řada nevyjde.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Fiala se dostal na čelní místo dlouhého pořadníku

"Premiér Petr Fiala se dnes sejde s prezidentem USA Joem Bidenem v Bílém době... Meanwhile: Na setkání s ním čeká skoro 200 zemí a za funkční období prezidenta se to podaří jen 35 z nich. Česko je mezi nimi...,"

přiblížil na síti X bývalý ministr spravedlnosti za ODS a současný politik TOP 09 Jiří Pospíšil úskalí možností dostat se na audienci k americkému prezidentovi.

Česká republika se privilegiu těší dlouhodobě. Díky tradici nastartované prvním českým prezidentem Václavem Havlem, jehož obdivovali američtí politici napříč demokratickou i republikánskou stranou, je od dob samostatné ČR pravidlem, že český předseda vlády vždy během funkčního prezidenta USA dostane možnost k oficiální návštěvě Bílého domu.

ČR se také pevně drží spojenectví s USA skrze Severoatlantickou alianci (NATO). V současnosti vláda s Američany podepsala mnohomiliardový kontrakt na nejmodernější stíhačky F-35 a stojí v čele iniciativ na podporu Ukrajiny. Mezinárodních úspěchu české vlády si Američané velmi považují, i ty stojí v pozadí pozvánky, kterou Petr Fiala dostal. Český premiér si však nenaplánoval v USA jen zdvořilostní návštěvu a chystá se lobbovat za uvolnění posledního balíku americké pomoci Ukrajině v hodnotě 2,3 biliónů korun. Využít by u toho chtěl i historických přátelských vazeb mezi ODS a republikány, kteří pomoc Ukrajině aktuálně brzdí.

Český Donald Trump, který je ještě bohatší

Před Petrem Fialou se do Oválné pracovny prezidenta USA dostal i jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO). Pozval ho republikánský prezident Donald Trump, který by rád opět uspěl v letošních prezidentských volbách a do funkce se vrátil. Nyní Trump čelí trestněprávnímu procesu kvůli uplácení pornoherečky za mlčenlivost, což americké úřady nedovolují. Andrej Babiš čeká na finální verdikt v kauze Čapí hnízdo, přestože ho prvoinstanční soud zbavil viny, státní zástupce podal dovolání a případ se ještě bude projednávat.

Podobných srovnání mezi Trumpem a Babišem byla plná média právě před cestou bývalého českého premiéra do Washingtonu. Oba politici se nepodobají jen populistickým politickým stylem a kontroverzemi, jako v případě zmíněných soudů a trestním obviněním.

Oba muži vzešli z velkého byznysu a není bez zajímavosti, že majetek Andrej Babiše je ceněn podstatně výše než v případě Donalda Trumpa (cca o 12 miliard korun). Zjištění neuniklo vlivným médiím, jako je např. The Guardian a v dobách politického vzestupu hnutí ANO server Poltico nadepsal článek o Andreji Babišovi "The Czech Donald Trump".

Zemanovi se kouření v Bílém domě nevyplatilo

Zatímco mezi českými premiéry bychom našli plejádu návštěvníků Bílého domu (od Václava Klause, Miloše Zemana, přes Vladimíra Špidlu nebo Petra Nečase), český prezident se ke svému amerického protějšku naposledy podíval v roce 2005. Václav Klaus tehdy navázal na pravidelné Havlovy návštěvy.

Miloš Zeman si přes veškeré úsilí své kanceláře svou premiérskou cestu do Bílého domu v prezidentském úřadě nezopakoval. Ačkoliv nejde o oficiální vysvětlení, v pozadí neobdržené pozvánky stály pravděpodobně neobvykle kontakty Miloše Zemana s čínskými politiky. Výrazný politik se doma na veřejnosti také rád bavil na účet amerického prezidenta George Bushe mladšího, s nímž se v USA setkal.

"Kouřím všude, i v atomové elektrárně. Když jsem si chtěl zapálit v Bílém domě, George Bush jr. se díval dost divně,"

citoval Zemanův bonmot o jeho domnělém kouření v Bílém domě např. web databazeknih.cz. Ex-prezident příhodu často zmiňoval v různých kontextech, ale jak se skutečně situace odehrála z jiných svědectví není známo. Faktem je, že Zeman další pozvánku k setkání se světovým politikem číslo jedna už neobdržel.

Zdroje: ČT, twitter.com theguardian.com, politico.eu, e15.cz, denik.cz, aktualne.cz, databazeknih.cz, wikipedia.org, autorský článek

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze