Top hledané
Výsledky (0)
Podle datových vědců potká průměrný člověk za život desítky vrahů.

Podle americké studie může člověk za život potkat až 36 vrahů. Kriminální psycholožka má ale jiný názor

Radim Červenka
22. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ilustrační obrázek

Internetovým prostorem proletěla virální informace o tom, že průměrný člověk potká za život několik desítek vrahů. Datový vědec Leo Qin se pokusil na svém blogu pomocí matematiky propočítat k tomu, jestli jsou setkání s vrahy tak běžná. My jsme se zeptali významné české forenzní psycholožky, která se vraždami zabývá, jestli je setkání s vrahem běžnou součástí nákupu v supermarketu a jestli by jsme vraha na ulici poznali.

Na televizních obrazovkách vídáme vrahy nejen v kriminálních seriálech ale třeba i ve večerních zprávách. Ovšem  setkaní se skutečným vrahem, z toho běhá mráz po zádech. Jeden z největších znalců sériových vražd, kanadský historik Peter Vronsky začal vrahy studovat právě proto, že se čirou náhodou s takovým vrahem setkal.

Americky datový vědec Leo Qin se na svém blogu pokusil spočítat, kolik vrahů je možné během života potkat. K pokusu o výpočet ho inspirovala virální fotografie na sociálních sítích, které bez bližšího vysvětlení tvrdila, že průměrný člověk potká za život 36 vrahů.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Matematicky je setkání s vrahem běžné

Pokus o podobný výpočet má mnoho úskalí, ale při snaze se dobrat relevantních výsledků z hlediska datové vědy, je možné narazit na řadu zajímavých údajů o vraždách. Qin například bral v potaz to, že drtivá většina vrahů má na svědomí jen jednu oběť, což potvrzují i statistiky české policie. Další zásadní okolností je, že většina vražd je objasněna a jejich pachatelé pak zpravidla putují na dlouhou dobu do vězení. Pak s nimi těžko můžeme počítat pro potencionální setkání s vrahem.

Svou kalkulaci opřel o data dostupná pro USA, které sice ve světovém srovnání nepatří k zemím s největším počtem vražd (první místo drží s počtem 52.1 vražd na 100 000 obyvatel Jamajka), ale i tak zde dochází k nejzávažnějšímu zločinu podstatně častěji než v Evropě.

Pro logaritmický výpočet počtu vrahů, které v životě potkáme je zásadní celkové množství setkání s cizími lidmi. Pokud Američan potká jednoho nového člověka denně, za 75 let života se setká s 0,41 vrahem. Jenže řada z nás potkává lidí mnohem více, pokud někdo žije v rušném městě, klidně může potkat denně 100 lidí, pak by podle výpočtu za život narazil dokonce na 41 vrahů.

Kdo je vrah, dopředu nikdo neví

Opravdu jsou setkání s vrahem v supermarketu, na zastávce autobusu nebo při procházce po ulici tak běžná? Zeptali jsme se odbornice na forenzní a kriminální psychologii Ludmily Čírtkové.

"Myslím, že je zcela zbytečné mít obavy zrovna tohoto druhu. Stát se to ojediněle může, můžeme se třeba v obchodě míjet s pachatelem, který si už odpykal trest ve vězení, ale běžné to v reálném životě rozhodně není. Takové příběhy se mohou objevit na filmovém plátně, ale v realitě je to naopak zcela výjimečné. Stačí se podívat na statistické údaje o nápadu vražd, a tedy o počtu vrahů v populaci,"

řekla pro LP-Life.cz autorka řady knih o policejní psychologii. Pokud by jsme tedy zmíněný výpočet aplikovali na české poměry, musíme vzít v potaz tuzemská fakta. Podle Policie ČR bylo v Česku spácháno 150 vražd v roce 2022 a žádný pachatel tento skutek nezopakoval. To je přibližně třetina vražd oproti americkým datům použitým v příkladu výše. To by znamenalo, že pokud se setkáme se stovkou nových lidí denně, potkáme v tuzemsku přibližně za život 13 vrahů.

Uvedený výpočet je čistou spekulací, protože do něj vstupuje opravdu velké množství proměnných. Největším problémem k ověření tohoto myšlenkového experimentu je otázka, jak bychom takovéhoto vraha při reálném setkání poznali? Existují nějaké základní poznávací znaky? 

"Odpověď je jednoduchá. Nikoliv, žádný takový jednoznačný znak neexistuje. A ani nemůže existovat. Už proto, že i vrazi se vzájemně dost liší a nelze je vtěsnat do jednoho kabátu. Ani budoucí oběť často netuší, že potkala člověka, který ji připraví o to nejcennější, co má. A někdy dokonce ani nejbližší, tedy rodina nemá podezření, že dotyčný jedinec spáchal zločin, který se právě vyšetřuje,"

podle Čírtkové totiž z psychologického hlediska hraje zásadní roli v páchání násilné trestné činnosti také momentální situace, v níž se pachatel nachází.

Matematika nám umožňuje propočítat cokoliv, ovšem lidská společnost funguje na jiných principech než hodinový strojek a jejich pochopení není možné zredukovat na hru čísel, i když taková hra někdy přináší šokující zjištění.

Zdroje: policie.cz, leozquin.com, wikipedia.org, bbc.cz, redakce

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: