Top hledané
Výsledky (0)
Předávání Zlatých glóbusů je považováno za jednu z nejprestižnějších akcí v Hollywoodu.

Shrnujeme Zlaté glóby 2023: Cenu si nakonec neodnesli favorité jako Avatar či Top Gun. Virtuálně vystoupil i Volodymyr Zelenskyj, mluvil o válce

Kristina Valachyová
12. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
18 minut
Billy Porter je americký herec a zpěvák

V uplynulých hodinách byly předány prestižní ceny Zlatého Glóbu 2023, které uděluje Hollywoodská asociace zahraničních novinářů (HFPA). Ty letošní přinesly pořádná překvapení. Slavný Avatar: Cesta vody neobdržel žádné ocenění, ačkoli byl nominován. Naopak, dočkal se ho film The Fabelmans od režiséra Stevena Spielberga.

Prestižní filmové ocenění, které je jakýmsi předchůdcem Oscarů, má své vítěze již po osmdesáté. Během přímého přenosu přímo z nablýskaného Beverly Hills jsme se seznámili s favority Hollywoodské asociace zahraničních novinářů. Letošní slavnostní předávání cen bylo plné celebrit. Slavnostní ceremoniál uváděl stand-up komik Jerrod Carmichael, který během zahajovacího ceremoniálu vtipkoval.

„Řeknu vám, proč jsem tady, jsem tady, protože jsem černoch." 

Dále hovořil o problematické minulosti HFPA a také o tom, jak se stal hostitelem večera.

„V jednu chvíli si doma vaříte mátový čaj. V příští chvíli tě požádají, abys byl černou tváří této bílé organizace." 

Dodal, že ačkoli zpočátku váhal, zejména milionový honorář ho inspiroval k rozhodnutí nabídku přijmout. V průběhu večera překvapil několika ostrými vtipy, například na účet Toma Cruise v souvislosti se scientologií, a nevynechal ani nechvalně známou facku, kterou Will Smith uštědřil moderátorovi Chrisi Rockovi na loňském předávání Oscarů.

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy

Nyní se ale podívejme na vítěze předávání cen Zlatý glóbus 2023. Kdo jsou podle výsledků 80th Golden Globe Awards vítězové a kdo poraženi?

 

FILM

Nejlepší film - drama

Největší pozornost je tradičně věnována kategorii Nejlepší film. Avatar: Cesta vody, Top Gun: Maverick, Elvis, Thor, Fabelmani. Pokud jste však čekali, že Avatar 2: Cesta vody bude jasným vítězem, šeredně jste se mýlili. Tuto pozici zaujal film Stevena Spielberga Fabelmani.  Film o mladém chlapci, který se zamiluje do filmu a filmové tvorby, je volně založen na dětství a dospívání samotného režiséra Spielberga.

Nejlepší herečka v hlavní roli - drama

Cate Blanchett byla za svůj výkon ve filmu Tar vyhlášena nejlepší dramatickou herečkou, ale během slavnostního ceremoniálu nebyla přítomna převzetí ceny, protože pracuje na produkci ve Velké Británii. Mezi jejími kolegyněmi byly Olivia Colmanová - Říše světla, Viola Davisová - Král žen, Ana de Armas - Blondýna a Michelle Williams - Fabelmanovi.

Nejlepší herec v hlavní roli - drama

Otevřít v galerii (13)
Priscilla Presley, Austin Butler, Lisa Marie Presley a Baz Luhrmann
Priscilla Presley, Austin Butler, Lisa Marie Presley a Baz LuhrmannZdroj: Profimedia

V kategorii mužský herecký výkon v hlavní roli porazil Austin Butler v silné konkurenci Brendana Frasera, Hugha Jackmana, Billa Nighyho a Jeremyho Popea. Svým výkonem ve filmu Elvis přesvědčil organizaci.

„Vděčím za to odvážnému, vizionářskému režisérovi, který mi dovolil riskovat a já vždy věděl, že mě podpoří. Bazi Luhrmanne, miluji tě. A nakonec sám Elvis Presley. Byl jsi ikonou a rebelem," 

Butler prohlásil.

Nejlepší film - komedie nebo muzikál

Příběh Banshees of Inisherin se odehrává na odlehlém ostrově u západního pobřeží Irska a vypráví o dvou přátelích, kteří se rozešli, když se jeden z nich rozhodl náhle ukončit svůj vztah. Tento film získal v této kategorii první cenu. 

Podle časopisu Variety si film vysloužil osm nominací, včetně jedné za nejlepší film v kategorii komedie nebo muzikál nebo za scénář a režii pro Martina McDonagha. 

Nejlepší herečka v hlavní roli - komedie nebo muzikál 

Otevřít v galerii (13)
Michelle Yeoh
Michelle YeohZdroj: Profimedia

Několik vítězů ve svých děkovných projevech uvedlo, že dostali výjimečnou příležitost poté, co filmový průmysl v minulosti přehlížel nebo nedokázal rozpoznat jejich talent, jako například Michelle Yeoh a Ke Huy Quan. Yeoh získala cenu za hlavní roli ve sci-fi komedii Všechno, všude, najednou. Herečka malajského původu se tak stala teprve druhou herečkou asijského původu, která v této kategorii na Zlatých glóbech zvítězila.

„Loni mi bylo 60 let. A myslím, že vy všechny ženy to chápete. S přibývajícími dny, roky a čísly se zdá, že příležitostí začíná ubývat. A asi jsem byl v období, kdy jsem si říkal, hele, měl jsi opravdu dobrou kariéru, pracoval jsi s těmi nejlepšími lidmi, a pak přišel ten nejlepší dárek - Všechno, všude, najednou." 

Michelle Yeoh řekla.

Ta zvítězila i nad kráskami, jako jsou Lesley Manville, Margot Robbie , Anya Taylor a Emma Thompson.

Nejlepší herec v hlavní roli - komedie nebo muzikál

Otevřít v galerii (13)
Colin Farrell a Martin McDonagh
Colin Farrell a Martin McDonaghZdroj: Profimedia
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Herec Colin Farrell, který byl za svůj výkon ve filmu Banshees of Inisherin oceněn jako nejlepší herec v hlavní roli, poděkoval režisérovi Martinu McDonaghovi za to, že mu pomohl překreslit jeho kariérní cestu, když ho v roce 2008 obsadil do černé komedie V Bruggách. 

„Nikdy neočekávám, že mé filmy budou fungovat nebo že si najdou diváky, takže když se tak stane, je to šok. Takže jsem velmi vyděšený, ale vzrušujícím způsobem, co se děje s Banshees v posledních několika měsících,"

dodal.
V této kategorii bojovali také Diego Calva, Daniel Craig, Adam Driver a Ralph Fiennes.

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Otevřít v galerii (13)
Angela Bassett
Angela BassettZdroj: Profimedia

Emotivním momentem byla děkovná řeč Angely Bassett, která zvítězila za svůj výkon ve filmu Black Panther: Navždy Wakanda, v němž ztvárnila roli truchlící královny Ramondy. Stala se vůbec první hereckou hvězdou filmového světa Marvelu, která získala Zlatý glóbus. Na pódiu vzdala hold Chadwicku Bosemanovi, který hrál hlavní postavu v prvním filmu Král Wakandy. Herec zemřel v roce 2020 na rakovinu. 

„Truchlili jsme, milovali jsme, uzdravovali jsme se a každý den jsme byli obklopeni světlem a duchem Chadwicka Bosemana." 

Angela Bassettová řekla.
O první místo bojovaly také herečky Kerry Condon - Duchové Inisherinu, Jamie Lee Curtis - Všechno najednou, Dolly De Leon - Trojúhelník smutku a Carey Mulligan - Řekla (když promluvila).

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Porazil Brendana Gleesona , Barryho Keoghana, Brada Pitta a Eddieho Redmayna. Řeč je o americkém herci a kaskadérovi narozeném ve Vietnamu. Herec Ke Huy Quan získal první místo v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli za roli ve filmu Všechno, všude, najednou. Quan, který si jako dítě zahrál po boku Harrisona Forda ve filmu Stevena Spielberga Indiana Jones a Chrám zkázy, se při přebírání ceny za nejlepšího herce ve vedlejší roli dojímal.

„Byl jsem vychován tak, abych nikdy nezapomněl, odkud pocházím, a abych si vždy pamatoval, kdo mi dal první příležitost. Jsem moc ráda, že tu dnes večer vidím Stevena Spielberga." 

řekl.

Nejlepší režisér

Otevřít v galerii (13)
 Judd Hirsch, Gabriel LaBelle, Steven Spielberg, Michelle Williams, a Paul Dano a snímek "The Fabelmans"
Judd Hirsch, Gabriel LaBelle, Steven Spielberg, Michelle Williams, a Paul Dano a snímek "The Fabelmans"Zdroj: Profimedia

V této kategorii byli nominováni například James Cameron - Avatar: Plavba vodnáře, Daniel Scheinert a Daniel Kwan - Všechno najednou, Baz Luhrmann - Elvis nebo Martin McDonagh - Inisherinovy přízraky. Největším vítězem večera se však stal legendární režisér Steven Spielberg. Kromě ceny za nejlepší drama získal také ocenění za nejlepší režii za film Fabelmani. Jeho film získal cenu za nejlepší film již popáté a sám Spielberg, který má na kontě celkem 14 nominací v kategorii režisér, triumfoval potřetí.

„Před tímto příběhem se schovávám od svých sedmnácti let, do cesty jsem si postavil spoustu věcí. Během své kariéry jsem tento příběh vyprávěl po částech. E.T. s tím má hodně společného, Blízká setkání třetího druhu s tím mají hodně společného, ale nikdy jsem neměl odvahu se do toho pustit přímo, dokud mi to neřekl Tony Kushner, když jsme pracovali na Mnichovu, což už je hodně dávno: 
„Začni mi vyprávět všechny ty příběhy, které jsem slyšel o tvém životě. A začali jsme o tom mluvit." 

řekl 76letý ředitel v děkovné řeči.

Nejlepší scénář

Nejlepším scenáristou se stal Martin Faranan McDonagh. Britsko-irský dramatik, producent, režisér a scenárista narozený v Londýně získal za svůj talent několik ocenění. McDonagh je známý svým černým humorem, dialogy nutícími k zamyšlení a inspirací Irskem. Za svou oceňovanou práci získal Oscara, čtyři ceny Bafta, tři ceny Laurence Oliviera a nyní i Zlatý glóbus za svůj nejnovější film The Banshees of Inisherin.

Nejlepší původní hudba

Silné spojení skladatele Justina Hurwitze a režiséra Damiena Chazella opět triumfovalo na Zlatých glóbech 2023, kde si Hurwitz odnesl cenu za nejlepší původní hudbu k filmu Babel.

„Jsem velmi vděčný za to, že jsem měl možnost v mladém věku zjistit, že hudba je pro mě to pravé,"

řekl. 

„Jsem vděčný svým rodičům. Jsem vděčný státním školám, do kterých jsem chodil a které měly hodiny hudební výchovy. Hodně přemýšlím o všech lidech, kteří jsou v něčem opravdu talentovaní, ale nikdy nemají šanci zjistit, co to je... potřebujeme jen příležitost."

řekl.

Nejlepší původní píseň

Indové slaví poté, co se telugský film RRR zapsal do historie a získal Zlatý glóbus, což je první ocenění pro tuto zemi.  Naatu Naatu od RRR získává historický Zlatý glóbus za nejlepší původní píseň. Chytlavá hudební skladba Naatu Naatu z filmu byla oceněna jako nejlepší původní píseň a porazila tak Taylor Swift a Rihannu. Hindská verze filmu na Netflixu patřila v květnu 2022 několik týdnů mezi deset nejsledovanějších titulů této platformy v USA. V prosinci ji filmoví kritici BBC Culture Nicholas Barber a Caryn Jamesová vybrali jako jeden z 20 nejlepších filmů roku a označili ji za "bláznivě propracovaný akční film" se silným příběhem.
Píseň o úspěchu byla natočena před oficiální rezidencí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v roce 2021. Režisér filmu Rajamouli v rozhovoru uvedl , že "naštěstí nám dali povolení k natáčení, protože ukrajinský prezident [pan Zelenskij] byl televizní herec".
Cílem bylo vytvořit píseň, která by posunula "radost a štěstí" na novou úroveň, řekl skladatel písně Keeravani pro BBC Telugu.

Otevřít v galerii (13)
Indický herec Ram Charan a indický filmový režisér SS Rajamouli
Indický herec Ram Charan a indický filmový režisér SS RajamouliZdroj: Profimedia

Při přebírání ceny skladatel MM Keeravani řekl, že je úspěchem písně nadšený. Ve čtyřapůlminutové skladbě Naatu Naatu, v níž vystupují Charan a Jr NTR, hřměly do rytmu tisíce lidí. Jejich energické kroky inspirovaly virální trendy na sociálních sítích v Indii i po celém světě.

Nejlepší animace

Nejlepším animovaným filmem byl vyhlášen Pinocchio režiséra Guillerma del Tora.

Nejlepší cizojazyčný film

Mezi cizojazyčnými filmy se na prvním místě umístilo argentinské drama Argentina, 1985.

 

TV
Nejlepší televizní seriál - drama

Pokud jde o nejlepší televizní seriál, ani zde nebyla volba jednoduchá. Nominovány byly seriály Better Call Saul, The Crown a Severance. Žádný z nich však nedosáhl takového úspěchu jako úspěšný Rok draka (House of the Dragon). Ten předčil naprosto všechna očekávání. 

Nejlepší herečka v hlavní roli televizního seriálu - drama 

Mezi vítězkami, které se ceremoniálu nezúčastnily, byla Zendaya, která získala cenu za nejlepší televizní dramatickou herečku ve filmu Euphoria. Zlatého klobouku se nezúčastnila, protože pracuje. O první místo se dále ucházely Emma d'Arcy - Dragonborn, Laura Linney - Ozark, Imelda Staunton - The Crown a Hilary Swank - Aljašský deník.

Nejlepší herec v hlavní roli televizního seriálu - drama

Kevin Costner, který získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon v dramatickém seriálu za film Yellowstone, předtím řekl, že ho "moc mrzí", že se nedostaví kvůli velkým záplavám, které v současné době postihují Kalifornii. O tuto cenu se ucházeli také Jeff Bridges - Stařec, Diego Luna - Andor, Bob Odenkirk - Volejte Saulovi a Adam Scott - Detachment.

Nejlepší televizní seriál - komedie nebo muzikál

Otevřít v galerii (13)
Abbott Elementary“ vyhrál cenu za nejlepší komediální seriál na Zlatých glóbusech
Abbott Elementary“ vyhrál cenu za nejlepší komediální seriál na Zlatých glóbusechZdroj: Profimedia

Z celé série byl nejúspěšnější komediální titul Abbott Elementary, který získal tři ocenění. Americký seriál sleduje osudy skupiny učitelů, kteří se potýkají se systémem veřejného školství ve Filadelfii a jsou odhodláni pomoci svým studentům uspět v životě navzdory nepřízni osudu. V soutěži porazil The Bear, Hacks, Only Murders in the Building a slavnou Středu. Ve druhém jmenovaném seriálu podala mladá herečka tak procítěný výkon, že si vysloužila svou první nominaci na Zlatý glóbus. Na vítězství to však nestačilo. Ortegová již v několika rozhovorech přiznala, že nepočítala s tím, jak úspěšný tento seriál bude. Na konkurz se dokonce přihlásila pouze online a její obsazení bylo do poslední chvíle sporné. Mladá herečka je ve svých prohlášeních možná až příliš otevřená, protože svým přiznáním v rozhovoru pro NME mnoho lidí naštvala. 

„Probudil jsem se a bylo to divné, nikdy mi není špatně, a i když ano, není to nic vážného. Ale teď mě bolelo celé tělo. Připadal jsem si, jako by mě srazilo auto a skřivan mě škrábal v krku," 

přiznala herečka, která navzdory příznakům pokračovala v natáčení seriálu, dokud nebyla pozitivně testována.

Nejlepší herečka v hlavní roli televizního seriálu - komedie nebo muzikál

Quinta Brunson, Kaley Cuoco, Selena Gomez, Jenna Ortega a Jean Smart se ucházely o ocenění v kategorii Nejlepší herečka v muzikálu nebo komedii na udílení Zlatých glóbů 2023. Cenu získala Quinta Brunson, rodačka z Filadelfie, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Abbott Elementary. 

„Páni, nech mě to dát dohromady, dobře?" 

Třiatřicetiletá Brunson vytáhla telefon, aby si přečetla svůj projev. 

„Dobře, přeskočím rodinné zprávy,"

píše People.

Nejlepší herec v hlavní roli televizního seriálu - komedie nebo muzikál

Jeremy Allen White a jeho film The Bear získal Zlatý glóbus! Tento herec zvítězil v kategorii, v níž se utkali například Donald Glover, Bill Hader, Steve Martin a Martin Short.

„Obdivuji tě. Všichni jste legendy, je mi ctí mít své jméno vedle vašich," řekl o Donaldu Gloverovi ( Atlanta ), Billu Haderovi ( Barry ), Stevu Martinovi ( Jen vraždy v domě ) , a Martinu Shortovi ( Jen vraždy v domě ), kteří se o prestižní cenu ucházeli,".

píše People.

Nejlepší televizní film nebo omezený seriál

Pokračování populární satiry Bílý lotos, kterou HBO natáčela na Sicílii, zvítězilo v kategorii nejlepší limitovaný seriál. Vítězkou se stala také hlavní hvězda, 61letá Jennifer Coolidge, která v emotivním a vtipném projevu poděkovala tvůrci seriálu Mikeu Whiteovi za to, že dal její kariéře nový začátek. O Zlatý glóbus v této kategorii se ucházely také filmy Black Bird, Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story, The Dropout (případ Theranos) a Pam & Tommy.

Nejlepší herečka v hlavní roli v limitovaném seriálu nebo televizním filmu

Amanda Seyfried si odnesla vítězství za dokonalé ztvárnění Elizabeth Holmesové ve filmu The Dropout, The Theranos Affair. Na předávání cen však nebyla přítomna, protože pracuje na novém muzikálu. Sedmatřicetiletá herečka si v úterý poprvé odnesla ocenění ze Zlatých glóbů. 
Dalšími nominovanými v této kategorii byly Jessica Chastainová ("George & Tammy"), Julia Garnerová ("Inventing Anna"), Lily Jamesová ("Pam & Tommy") a Julia Robertsová ("Gaslit").

Nejlepší herec v hlavní roli v limitovaném seriálu nebo televizním filmu

Evan Peters získal na úterním slavnostním ceremoniálu Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v roli kanibalského sériového vraha Jeffreyho Dahmera. Vítězství přišlo uprostřed zuřivého odporu rodin Dahmerových obětí, které tvrdí, že s nimi seriál nebyl konzultován, než se začal natáčet, píše Daily Mail.
Hvězda porazila herce Tarona Egertona ve filmu Black Bird, Colina Firtha ve filmu Schodiště, Sebastiana Stana ve filmu Pam & Tommy a Andrewa Garfielda ve filmu Pod nebeským praporem.

Nejlepší herečka ve vedlejší roli v televizním seriálu

Na 80. ročníku udílení Zlatých glóbů se o toto ocenění ucházely Elizabeth Debicki, Hannah Einbinder, Julia Garner, Janelle James a Sheryl Lee Ralph. Cenu získala Julia Garner. Prohlásila, že hrát její nesmírně oblíbenou postavu Ruth Langmorové bylo největším darem jejího života.

Nejlepší herec ve vedlejší roli v televizním seriálu

Tyler James Williams získal svůj první Zlatý glóbus v konkurenci Johna Lithgowa, Jonathana Pryce, Johna Turturra a Henryho Winklera v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli v televizním filmu za film Abbott Elementary. 

Nejlepší herečka ve vedlejší roli v limitovaném seriálu nebo televizním filmu

Otevřít v galerii (13)
Jennifer Coolidge
Jennifer CoolidgeZdroj: Profimedia

Jennifer Coolidge přednesla jednu z nejpamátnějších děkovných řečí a téměř čtyři minuty bavila publikum poté, co získala jednu z televizních cen za svůj herecký výkon v seriálu Bílý lotos, který byl rovněž vyhlášen nejlepším limitovaným televizním seriálem. Jennifer Coolidge zde hraje roli Tanyi McQuoid. 

„Děkujeme vám, hollywoodský zahraniční tisk. Znamená to opravdu hodně," 

začala dojatě Coolidge a s komentářem položila sošku na zem.

„Můžu to sundat, ne? Víš, já necvičím, takže to dlouho nevydržím," 

vyprskla smíchy.

Poté zvážněla a okamžitě poděkovala tvůrcům, kteří jí během její kariéry poskytli herecké příležitosti. Publikum rozesmála také informací, že se s ní sousedé po jejím úspěchu v seriálu Bílý lotos konečně baví. 

„Nikdy jsem nebyla pozvaná na žádný večírek, a teď? Všichni mě zvou!" 

Coolidge řekl. 
V této kategorii Coolidge porazila Claire Danes (Fleishman má potíže), Daisy Edgar-Jones (Pod nebeským praporem), Niecy Nash-Betts (Zrůda: Příběh Jeffreyho Dahmera) a svou kolegyni z Bílého lotosu Aubrey Plaza. Série White Lotus zvítězila také v kategorii Nejlepší limitovaná série.

Nejlepší herec ve vedlejší roli v limitovaném seriálu nebo televizním filmu

Paul Walter Hauser získal na Zlatých glóbech cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v limitovaném televizním seriálu/filmu. Herec si zahrál roli amerického vraha, násilníka a podezřelého sériového vraha Larryho Halla v seriálu Black Bird televize Apple. Při přebírání ceny Hauser poděkoval mnoha členům štábu. Nezmínil se však o hlavní postavě seriálu, Taronu Egertonovi , který ztvárnil chicagského drogového dealera Jamese Keena. Není jasné, zda šlo o úmyslné opomenutí, protože herec se po vyhlášení vítěze s Egertonem objal. Fanoušci na Twitteru upozornili, že Hauser nezmínil svého kolegu ...proč? To si musíme všichni domyslet.


Během večera Zlaté glóby 2023 udělily Eddiemu Murphymu cenu Cecila B. DeMille Award za významný přínos kinematografii. Herec se nezapomněl zmínit, že Will Smith dal na loňském předávání Oscarů Chrisu Rockovi facku, když dával rady mladším hercům.

„K dosažení úspěchu, prosperity a dlouhověkosti... stačí udělat tyto tři věci," 

Murphy řekl. 

„Plaťte daně, starejte se o sebe a nevkládejte si do úst jméno manželky Willa Smithe,"

píše BBC.

Cenu Carol Burnettové za významný přínos televizi získal režisér Ryan Murphy, který ve svém projevu ocenil homosexuální nebo transsexuální umělce, s nimiž spolupracoval, jako jsou MJ Rodriguez, Jeremy Pope, Niecy Nash a Billy Porter, a označil je za znamení "naděje a pokroku".

 

Volodymyr Zelenskyj během předávání Zlatých glóbů 2023 přednesl mírové poselství

Během přenosu Zlatých glóbů se Volodymyr Zelenskyj virtuálně objevil prostřednictvím nahraného vzkazu. Ukrajinského prezidenta představil herec Sean Penn, který se s ukrajinským prezidentem setkal loni v listopadu.

„Válka na Ukrajině ještě neskončila, ale situace se mění. A už teď je jasné, kdo vyhraje. Ještě nás čekají bitvy a slzy, ale už teď vám mohu s jistotou říct, kdo byl v uplynulém roce nejlepší - byli jste to vy. Svobodní lidé svobodného světa. Ti, kteří se spojili, aby podpořili svobodný ukrajinský lid v našem společném boji za svobodu," 

Zelensky prohlásil.

„Třetí světová válka nebude, není to trilogie. Ukrajina zastaví ruskou agresi na našem území. Zvládneme to společně s celým svobodným světem. A doufám, že vy všichni budete s námi v den vítězství, v den našeho vítězství. Sláva Ukrajině," 

dodal.

Nejkrásnější dámy 80. ročníku Zlatých glóbů: na šatech Margot Robbie se pracovalo přes 750 hodin

Mnoho lidí se samozřejmě nejvíce těšilo na úvodní část večera, která se tentokrát nesla ve znamení červeného koberce. A nyní se s námi podívejte na modely, kterým letos kralovaly flitry, třpytivé kamínky a také módní volánky. Která dáma podle vás vypadala nejlépe?

Otevřít v galerii (13)
Liza Koshy
Liza KoshyZdroj: Profimedia

Nominovaná Jessica Chastain ohromila v nádherných průsvitných šatech od Oscara de la Renty. Složitý síťovaný vzor a okouzlující kulatý výstřih byly vítěznou kombinací.

Otevřít v galerii (13)
Jessica Chastain a Julia Garner
Jessica Chastain a Julia GarnerZdroj: Profimedia

Herečka Margot Robbie , která se letos objeví v kinech jako Barbie, měla na sobě krásný růžový odstín. Oslňovala v růžových šatech Chanel s krajkou a hedvábným tylem. Podle magazínu Vogue její splývavé šaty švadleny Chanelu vytvářely 750 hodin. Ručně šitý model má světle růžovou krajku, hedvábný tyl, korálky a trochu peří.

Otevřít v galerii (13)
Brad Pitt a Margot Robbie
Brad Pitt a Margot RobbieZdroj: Profimedia

Model byl inspirován šaty z podzimní kolekce haute couture kreativní ředitelky Virginie Viard. Podle hereččina stylisty se model připravoval několik měsíců a diskuse o něm začaly loni na podzim v Paříži.
Selena Gomez , která pro tuto příležitost zvolila sametové valentýnské šaty s vysokým rozparkem a odvážnými rukávy, byla také ohromena. Salma Hayeková , která byla jednou z těch, kdo předávali zlaté sošky, zdůraznila své ženské křivky v šatech ušitých na míru. Korzetové šaty jsou dílem módního domu Gucci.
Na červeném koberci zazářila také nominovaná Ana de Armas, která zvolila sametové šaty od Louise Vuittona a doplnila je šperky stejné značky.
Na předávání Zlatých glóbů 2023 vypadala herečka Michelle Williams téměř jako víla. Měla na sobě krémově bílé šaty Gucci, které byly plné módních volánků a po okrajích zdobené třpytivými kamínky. Williamsová byla letos nominována na cenu za nejlepší ženský herecký výkon v dramatu za svůj výkon ve filmu Fabelman.
Na slavnostním ceremoniálu se jich však sešlo mnohem více. 

Otázky zůstávají

Brendan Fraser, nominovaný za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Velryba (The Whale), oznámil, že se představení nezúčastní. Herec v roce 2018 tvrdil, že ho sexuálně napadl bývalý prezident HFPA Philip Berk. Berk však nadále popírá obvinění z roku 2003, která byla zametena pod koberec.

 

Ve stínu korupce a skandálů se lesk a sláva Glóbů vytrácí

Otevřít v galerii (13)
Salma Hayek
Salma HayekZdroj: Profimedia

HFPA má méně než 100 členů, kteří si ponechávají rozhodovací pravomoc nad udělováním cen. Z tohoto důvodu je sdružení často terčem kritiky. Samotné udělování Zlatých glóbů tím trochu trpí, protože nemá takovou váhu jako například filmové ceny Oscar. O vítězích Oscarů rozhodují sami tvůrci filmů, kterých je několik tisíc. Přesto není zcela výjimečné, že vítěz Zlatého glóbu získá ve stejném roce i Oscara.
Udělování slavných filmových a televizních cen se po téměř dvou letech vrátilo na obrazovky NBC. V roce 2022 se budou sošky předávat na komorním ceremoniálu - poprvé po desetiletích bez slavnostního ceremoniálu, přímého přenosu, červeného koberce a přítomnosti nominovaných, píší Aktuality.sk.

Příčinou však nebyla pandemie koronaviru, ale skandál. Vyšetřování deníků The Los Angeles Times a The New York Times v únoru 2021 vedlo k odhalení několika etických pochybení HFPA, která následně čelila rozsáhlé kritice a obviněním z rasismu, sexismu, neprofesionality, zastrašování, korupce a nedostatečné rozmanitosti (mezi 87 hlasujícími členy HFPA nebyl žádný černoch).
V loňském roce proto společnost NBC, která obvykle platí asociaci 60 milionů dolarů ročně za práva na přímý přenos galavečera, odmítla Zlaté glóby vysílat.

Otevřít v galerii (13)
 Zlatý globus
Zlatý globusZdroj: Profimedia

Některá hollywoodská jména dokonce vyzvala k úplnému zrušení loňského udílení cen. Někteří zašli ještě dál - například Tom Cruise na protest vrátil tři Zlaté glóby, které v minulosti získal. Přidal se ke kritice organizace, která přijímala za porotce pouze bělochy.
Asociace nakonec v návaznosti na obvinění oznámila nový soubor pravidel pro rok 2021. Obnovená HFPA si jako hlavní prioritu stanovila přehodnocení způsobu výběru svých členů a řízení a kontroly skupiny; přijala také nové zásady pro řešení etických konfliktů, včetně nového postupu pro hlášení stížností, všeobecného zákazu darů a povinného školení o rozmanitosti pro členy.
Loni v létě převzala Zlaté glóby společnost Eldridge Industries, čímž se z neziskové Hollywoodské asociace zahraničních novinářů stal samostatný ziskový subjekt, jehož členové si ročně vydělají 75 000 dolarů za hodnocení filmů a televizních seriálů, hlasování nebo vytváření obsahu pro organizaci a udělování cen.
Navzdory těmto změnám a nadšení HFPA z transformace však přetrvávala skepse ohledně skutečného pokroku asociace a v Hollywoodu se vedly debaty o tom, jak moc je značka Zlatých glóbů poškozena. Změna nastala loni v září, kdy televize NBC oznámila, že bude ceremoniál vysílat znovu. Nebylo také jasné, zda se studia, publicisté a velké hvězdy budou chtít Globů účastnit ve stejné míře jako v minulosti.
Nakonec však vše dobře dopadlo. 

A jak to na předávání ocenění Zlatých glóbů 2023 vypadalo, se můžete podívat na fotografiích v naší galerii.

 

Zdroje: Aktuality, Vogue, BBC, Daily Mail, People, Variety, 80th Golden Globe Awards, vlastné dotazování

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze