Top hledané
Výsledky (0)
Osmý ročník nabídne 15 instalací

Signal Festival rozšiřuje okruh dechberoucích instalací! Nově se rozzáří i Holešovice

Karolína Lišková
03. září 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Signal Festival bude v říjnu.

Organizátory Signal Festivalu koronavirová pandemie nezastavila. Festival digitální a kreativní kultury se uskuteční od čtvrtka 15. října do neděle 18. října. Nově se návštěvníci mohou těšit na přidanou festivalovou trasu v Holešovicích, která doplní oblíbené trasy vedoucí Karlínem a historickými zákoutími Starého Města.

Osmý ročník sjednotí palčivé téma Plan B. Kromě toho, že se organizátoři společně s vizuálními umělci chtějí zamyslet nad tím, co může člověk udělat pro planetu Zemi a jak se chovat udržitelně, mnozí umělci reagují právě na pandemickou situaci letošního roku.

Mezi nejvýraznější česká jména letošního ročníku patří umělkyně Milena Dopitová, Jiří Černický nebo designérské duo Vrtiška & Žák. Chybět nebudou ani slavná zahraniční studia.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Téma ekologie je na prvním místě

Dopitová na festivalu představí kinetický objekt Jeff u vodní elektrárny na Štvanici a upozorní tak na dopady nezdravé existence moderní společnosti na přírodu kolem nás.

Otevřít v galerii (3)
Kinetický objekt Jeff od Mileny Dopitové u vodní elektrárny na Štvanici.
Kinetický objekt Jeff od Mileny Dopitové u vodní elektrárny na Štvanici.Zdroj: archiv Signal Festivalu

Vizuální umělec, tvůrce experimentálních a intermediálních projektů a vedoucí Ateliéru malby na pražské UMPRUM Jiří Černický připraví tajemnou a působivou projekci vodních živočichů skrytých v hlubinách oceánu, kteří se překvapivě dokáží proměnit v nositele jasného ekologického poselství. Jeho instalaci Archaické aktuality najdou návštěvníci v překrásných zahradách Anežského kláštera.

Interaktivní, hravou a energeticky zcela nezávislou kinetickou instalaci Rozkvétání světla vytvořili pro festival designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Rozhýbat techno-luční květy mohou diváci sami na prostranství před budovou Main Point Karlín. Mezi nejočekávanější umělecká díla patří velkolepá 3D projekce od španělského studia Onionlab, která promění známé prostředí Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v jedinečný zážitek.

Otevřít v galerii (3)
Instalace Onionlabu Superar v Průmyslovém paláci.
Instalace Onionlabu Superar v Průmyslovém paláci.Zdroj: archiv Signal Festivalu

Podpora mladého českého umění

Vítězka otevřené výzvy Signal Calling, kterou organizuje festival ve spolupráci se společností PrusaLab, Kateřina Blahutová, zaujme návštěvníky hravou crowdfundingovou interaktivní instalací Živý les, která reaguje na téma odlesňování přírodní krajiny. Festival navázal silnou partnerskou spolupráci s ateliérem Time-Based Media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Studenti představí své instalace na nádvoří Klementina.

Pandemie může být i pozitivní

Chybět nebude ani oblíbený videomapping na kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí.

„Baví nás objevovat další možnosti žánru. Projekce německého studia Weltraumgrafik je abstraktní a hypnotická. Reagují na světovou pandemii, která změnila všechno, ale ne vše ke špatnému. Katastrofu vnímají jako nový začátek. Nechceme být jen negativní a smutní. Spolu s umělci bychom rádi hledali nevšední řešení a alternativní scénáře,“

říká vedoucí programu festivalu Matěj Vlašánek.

Otevřít v galerii (3)
Birdscape od Kláry Míčkové na stěně Klementina.
Birdscape od Kláry Míčkové na stěně Klementina. Zdroj: archiv Signal Festivalu

Organizátoři stojí před hygienickou výzvou

Festival plánuje nové lokace s menší kapacitou a řadu opatření, která učiní festival maximálně bezpečným.

„Od začátku krize jsme věděli, že v přípravách festivalu pokračujeme a chceme jej uskutečnit. Jeho bezpečnost jsme intenzivně řešili s předními českými epidemiology. Maximálně jsme zkrátili čas, který se návštěvníci zdrží na jednom místě a s tím i délku instalací, které běží ve smyčce. Instalace jsou rozumně plánovány tak, že se nikdo nemusí zdržet déle než 15 minut. Plánujeme velmi přísná hygienická opatření také pro personál, který potkáte na festivalu stejně jako častou dezinfekci všech festivalových prostor. Samozřejmě, počítat ale musíme se vším,“

vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze