Top hledané
Výsledky (0)

Cover Story: Silonky, Semtex i míchání ras. Co všechno se u nás změnilo za 100 let?

Eva Ledecká
25. října 2018
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ornella Koktová a Alex Damazio

Slavte společně s námi 100 let od vzniku naší země!

V době před 100 lety nikdo netušil, jaké změny náš národ čeká. Co dřív bylo nemyslitelné, je v dnešní době běžné. Rozhlédněte se kolem sebe. Už dávno tady nežijí jen Češi nebo Slováci. Dochází k míchání kultur, národností i ras. Před 100 lety nevídaná věc!

Na letišti se to hěmží jako v mraveništi!

Během uplynulých sta let jsme do vzduchu z pražského letiště vyslali nespočet letadel a stejně tolik jich u nás přistálo. Možná si ještě vaši rodiče či prarodiče pamatují 1. červenec 1930, kdy ČSA zprostředkovalo první let do zahraničí. Tehdy to bylo na trase Praha-Záhřeb. A teď? Svištíme si to vzduchem sem a tam, jakoby se nechumelilo!

Změny nemusíme ale hledat jen ve vzduchu. Zatímco tramvaje Prahou jezdily ještě před první republikou, pražské metro muselo tehdejším uším znít jako science-fiction. Začalo se o něm spekulovat už na začátku 2. světové války, s výstavbou se však začalo až v 60. letech 20. století. A podívejte se dnes, bereme ho jako naprostou samozřejmost!

Pokud si ale myslíte, že první republika je fuč a všechny stopy historie zavál prach moderní doby, rozhodně to tak není! Je to architektura, která nese svědectví o naší historii a tedy i o době první republiky. V Praze je to například Ministerstvo průmyslu a obchodu, kostel svatého Václava ve Vršovicích, Tyršův dům, kostel Nejsvětějšího srdce páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, palác Metro. O to, že stále tyto architektonické skvosty můžeme obdivovat, se zasloužil Národní památkový ústav.

Dali jsme světu silonky i Semtex!

Přestože se doba změnila diametrálně, mnoho českých vědců a badatelů se zasloužilo o vynálezy, které se využívají dodnes, a to nejen u nás, ale po celém světě! Je to například silon. Věděli jste, že první vzorky ponožek a punčoch ze silonu, které používá celý svět, vznikly v Československu v roce 1940 a s průmyslovou výrobou se u nás začalo už v roce 1950?

Dalším příkladem může být Semtex. Ano, i tato plastická trhavina používaná v různých odvětvích, byla vyvinuta v 50. letech 20. století právě v Československu.

Něco z kuchyně? Přestože má dnes každý troubu, existuje spousta hospodyněk, které nedají dopustit na legendární remosku. Začala se u nás vyrábět v polovině minulého století, poté byla výroba pozastavena a dnes je opět na trhu.

Patříme ke světové špičce v oboru kardiochirurgie, očního lékařství i reprodukce!

Veliké změny nastaly v lékařském oboru. Česká republika se stala špičkou v transplantacích a kardiochirurgii. Klinika kardiovaskulární chirurgie IKEM provádí průměrně 1250 operací za rok. V roce 1984 provedla první transplantaci srdce ve východní Evropě. 

Jednu z nejvyšších úrovní na světě má Česká republika v očním lékařství. Nejen, že jsme vynalezli kontaktní čočky, ale především se jedná o oblast oční chirurgie a přístrojového vybavení. Vůbec první laserová operace oční sítnice byla v Československu provedena v roce 1964 na Bulovce. S laserovými přístroji nyní dokáží lékaři operovat oční vadu během několika minut. Stali jsme se velmocí očních operací, kam se jezdí lékaři z celého světa učit nové postupy. 

Obor asistované reprodukce zažívá v posledních letech velkých boom. A jsme to opět my, kdo se řadí mezi špičku v tomto oboru. První dítě z umělého oplodnění se narodilo před 40 lety, v Českoslovenku to bylo o pouhé 4 roky později.

Luxusní byt se zahradou Praha 5 - 100m
Luxusní byt se zahradou Praha 5 - 100m, Praha 5

Místo cinkání haléřů dnes šustíme bankovkami!

Kdo by si před 100 lety pomyslel, že bude existovat Evropská Unie, která otevře hranice mezi zeměmi a umožní volné cestování a svobodný obchod? I my jsme její součástí od roku 2004. Nikdo také v roce 1918 nemohl počítat s tím, že se jednoho dne Československo rozpadne na dvě samostatné republiky, které budou mít svou hymnu, svého prezidenta i svou měnu. A vidíte, stalo se!

A když už jsme u té měny, tady teprve došlo ke změnám! Přesně před 100 lety byla zavedena československá koruna, která měla 100 haléřů. Jeden haléř, dvouhaléř i tříhaléř bylo běžné oběživo. Kam to všechno zmizelo? Co se stalo, že máme najednou běžně v pěněženkách bankovky v hodnotě 1000 Kč, 2000 Kč nebo 5000 Kč a po haléři není ani stopa? 

Co nás čeká v roce 2118?

Jak bude Česká republika vypadat za dalších 100 let? A bude ještě vůbec existovat? Vymyslíme nové materiály, o kterých zatím ani netušíme? Budou mít domy za 100 let klasické dveře na kliku? Kam až dokážeme zajít v medicíně a technologii?

Velmi vzrušující je myšlenka podívat se do budoucnosti, do doby za 100 let. Jaké by to asi bylo procházet se Prahou v roce 2118? A co by asi cítili Pražané z roku 1918 při pohledu na naše současné moderní hlavní město? Chcete se podívat na Prahu očima první republiky? Stačí jen vyslovit přání a přečíst báseň... Klikněte na odkaz níže:

„Z bouřného času jsme se narodili a krok za krokem v bouřných mračnech jdem vstříc hrdě vznešenému svému cíli, šíj kloníce jen před svým národem. My věděli, co na nás cestou čeká; byť hrom však bil a mráz nám v kosti vál — toť jenom česká hudba odevěká, my při ní půjdem k předu — dál, jen dál!“ (Jan Neruda, Zpěvy páteční, Jen dál)

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Návrat v čase! Prahu navštívila neznámá kráska z první republiky
Zobrazit článek
HLAS REPUBLIKY: 10 výroků slavných osobností první republiky
Zobrazit článek