Top hledané
Výsledky (0)
Když jsem se před pár měsíci přestěhovala do Paříže, velmi jsem se těšila na Silvestr a jeden z nejkrásnějších ohňostrojů v Evropě. Všechno bylo ale trochu jinak, než jsem si myslela...

Silvestr v Paříži na vlastní kůži: protesty a nejkrásnější ohňostroj v Evropě!

Simona Deutou
08. ledna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Pařížané oslavují příchod nového roku opravdu velkolepě. Hlavní místo dění je na bulváru Champs-Elysées, ale zajímavých lokací na oslavy je tu několik. Přivítat nový rok můžete plavbou po řece Seině s výhledem na panorama města a ohňostrojem jako na dlani. Pro odvážné je tu kabaret v Moulin Rouge, pro umělecky založené třeba představení I love Piaf v divadle Edgar a pro nadšence výhledů velkolepá street party u Sacré-Coeur.

Jak ve skutečnosti vypadaly moje poslední dny v roce a Silvestr v krásné Paříži? Přípravy na přivítání roku 2019 byly letos trochu netradiční...

Na večer se opět plánují protesty. Champs-Elysées je toho důkazem!

V silvestrovské dopoledne jsem si uvědomila, že nám chybí kafe, které se mi na Nový rok bude po probdělé noci rozhodně hodit. Vyrazili jsme tedy s manželem a dcerkou v kočárku na Champs-Elysées. Příjemně mě překvapilo, že bylo možné všude zaparkovat a lidí bylo ve městě opravdu málo ve srovnání s jinými dny v týdnu. Nic mi nedocházelo...

První, co mě upoutalo při procházce k Vítěznému oblouku, byla zabarikádovaná výloha butiku Louis Vuitton.

Ale přesto tam stál zástup lidí, jakoby tam dávali něco zdarma. Také výlohy Nespressa, kam jsme měli namířeno, byly obložené dřevěnými deskami. V tom mi manžel říká, že se plánují večerní protesty. Podívala jsem se na kočárek a na něj a ptám se, co tu vlastně děláme? To vážně zrovna na Silvestra?!

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Při vstupu do obchodu ochranka prohlédla všechny naše tašky a já jsem se hned cítila víc “bezpečně“.

Dala jsem si kávu a usadila se do pohodlného křesla. Zeptala jsem se pána, který nás obsluhoval, jestli se těší na Silvestra. Zděšeně se na mě podíval: má strach skončit v práci a procházet večer přes Champs-Elysées kvůli plánovaným protestům. Bylo mi ho upřímně líto a přimělo mě to rychle dopít kávu a spěchat domů. Nikdy totiž nevíte, kdy se situace na ulici změní v šílenství!

Vycházíme z Nespressa a nejznámější bulvár je stále “klidný”. Z každé strany je jen slyšet vrtačka a přibíjení desek na výlohy všech butiků. Výjimkou je snad pouze hotel Four Seasons, který chrání vojáci vlastními těly.

Oběd v mém oblíbeném Fouguet's jsem si rozmyslela. Nebyla jsem si jistá, jestli vůbec budeme mít čas ho dojíst.

Po příchodu domů jsem zapnula zprávy. Protesty jsou opravdu v plánu a tisíce policistů je ve službě. Jsou připraveni přivítat nový rok přímo na Champs-Elysées!

Během posledních týdnů se ulice Champs-Elysées stala sobotním místem setkávání protestujících ve žlutých vestách. Mnozí chtějí jen klidně vyjádřit svou nespokojenost s prezidentem Emmanuelem Macronem a jeho vládou. Přesto se znovu a znovu vyskytují nepokoje. Zapalují se auta, rozbíjí výlohy a zoufale se bojuje proti policii. Já jsem věřila, že už je to za námi a že lidé dosáhli toho, co chtěli. Ano dosáhli, ale nyní chtějí více a právě na Silvestra!

My jsme tedy večerní plány zrušili a rozhodli jsme se přivítat nový rok raději v pohodlí domova.

Věříte na dobré konce jako z pohádky?

Já věru ano, ale jak dopadl silvestrovský večer v Paříži, mě osobně velmi překvapilo, přímo zahřálo na duši.

Sledovali jsme zprávy, proslov prezidenta a situaci na Champs-Elysées, kde se lidé pomalu shromažďovali už od 9 hodin večer a netrpělivě očekávali příchod Nového roku. A hádejte co? Protesty se nekonaly!

Lidé nechali žluté vesty doma a rozhodli se oslavit Silvestr velkolepě a v míru! 

Pod Vítězný oblouk zamířilo kolem 250 000 lidí z celého světa a kdo ví, kolik by jich tam bylo, kdyby situace v Paříži nebyla taková, jaká je. Užili si více než půl hodinovou přenádhernou světelnou show a nejkrásnější ohňostroj v Evropě.

Pařížané tedy přivítali nový rok tak, jak se opravdu patří, až mi bylo líto, že nejsem mezi nimi. Tak snad příště.

Proslovy lidí byly plné radosti a emocí. Lidé v ulicích se objímali a vypadalo to, jakoby se ve vteřině změnil svět. Věřím a přeji si, aby to tak zůstalo i po celý rok 2019 a samozřejmě i v těch letech dalších!

Šťastný rok 2019 všem!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze