Top hledané
Výsledky (0)
Rozhovor o investování, seberozvoji a cestování.

Simona Kijonková: teď investuji do cestování a ochutnávám mravenčí vajíčka. Bylo to teď, nebo nikdy

Zuzana Hudáčková
12. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Vyzpovídali jsme podnikatelku Simonu Kijonkovou. V rozhovoru jsme se zaměřili na její práci, investice a plány do budoucna. Prozradila nám, že se chce soustředit především na charitu a pomoc dětem ve školním věku. Budoucnost závisí především na jejich vzdělání. Dále zavzpomínala na měsíční cestu kolem světa s rodinou. Popsala nám, jak chutnají například mravenčí vajíčka. Jaké místo se jim líbilo ze všech nejvíc, a kam se letos chystají za dalším velkým dobrodružstvím?  

Simona Kijonková a Natali Ruden
Simona Kijonková na přehlídce
Simona Kijonková

Za oceán a ještě dál

„Když hodně pracujete, tak nemáte čas si jen tak vzít na měsíc a půl volno.“

Roční plánování se stalo skutečností. Rodina Kijonkových se vydala na měsíční cestu kolem světa, kde na ně čekalo jedno dobrodružství za druhým. Nejtěžší na celém plánování bylo sjednotit čas všech členů rodiny. Všechny 3 děti ve věku 11, 13 a 16 let jsou školou povinné. Simona v tu dobu byla velmi zaměstnána a práce se jí kupila nad hlavu. Nebylo to lehké rozhodování, chystala se totiž na kompletní změnu životního stylu.

Řekla jsem si, že buď teď nebo nikdy. Je to těžké, když odejdete z práce a připravujete se na další velké výzvy.

Cestování otevírá nové obzory

Velká podpora nechyběla ani ze strany manžela. Procestovali celkem 11 zemí. Nejzajímavější podle Simony byla Papua Nová Guinea. Nebyla to sice úplně bezpečná oblast, protože šlo o seismicky aktivní místo, ale i tak jí považují za nejlepší navštívené místo.

Jsou zde stovky různých kmenů a jazyků. Místní obyvatelé se spolu nedorozumí a úplně zde chybí infrastruktura.

Nejvíc exotické jídlo, které ochutnali byla mravenčí vajíčka v Mexiku. Simona dodává, že kupodivu nejsou suchá a křupavá, ale připomínají kaviár.

Utracených peněz za cestování bych nikdy nelitovala. Cestování otvírá nové obzory.

Domov nedělá dům, ale lidé, kteří v něm žijí 

Kijonkovi jsou spokojená rodina se 3 dětmi, psem a 2 koni. Simona říká, že obecně hodně peněz neutrácí. S manželem nejvíc peněz investují do nemovitostí, které vlastní. Nyní se celá rodina chystá na dlouhou a náročnou cestu po celé USA.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Ženy podnikatelky

Když hovoříme o tom, že je málo žen podnikatelek v České republice, tak je to jen v našich hlavách.

Simona vyzývá všechny začínající ženy podnikatelky, aby se nebály a skočily do businessu rovnýma nohama. Přála by si, aby bylo více žen investorek, podnikatelek a zaměstnaných v technických oborech. Nejlepší investice je podle Kijonkové diverzifikace. Je důležitá, protože peníze jsou rozděleny do více částí. Například nemovitosti jsou podle Simony jistá a zaručená investice.

Záleží především na tom, kdo má co rád. Někoho baví kryptoměny, jiný se vyzná například v rizikovějších akciích. Vše je o osobních volbách a preferencích. Kijonková vyhledává například private equity.

Charita - hlavní cíl do budoucna

Těch cílů teď mám plnou hlavu, měla jsem čas se uklidnit a nad vším přemýšlet. Hodně se chci se svou nadací věnovat charitě.

Dnes je podle Simony velmi malá podpora nadaných dětí. Budou se snažit o větší rozvoj olympiád, jak sportovních, tak například matematických nebo fyzikálních. Budou spolupracovat s nadací Neuron. Zaměří se třeba také na pomoc sociálně slabším rodinám. Vzdělání dětí se odrazí na naší budoucnosti, patří tedy mezi nezanedbatelné.

Simona má v plánu stavbu volnočasových center, kde budou děti moct trávit volný čas, chodit na zájmové kroužky nebo jen psát úkoly. Chtějí vytvořit příjemné a bezpečné prostředí pro všechny.

Všechny školou povinné děti mají v dnešní době vlastní jedinečný názor. Jsou mnohem vyspělejší než my v jejich věku. Podle Simony je to způsobeno přemírou informací a internetem, který máme všichni ve svých rukách. Nyní do hry vstupuje také AI a možnost najít si úplně cokoliv. Děti se více potýkají s otázkami o životě. Dokonce i s negativními zprávami, které neumí tak dobře zpracovat a vstřebat. Jde například o válečný konflikt na Ukrajině nebo třeba sesuvy půdy.

Z novinových titulků na nás často srší jen samá negativa. Děti tomu nerozumí, může to na ně mít záporný vliv, který způsobí duševní změny.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Zdroj: autorský text, osobní rozhovor

 

Rychlá zpověď:

Generace Z nebo mileniálové?

Obě dvě generace mají své plusy a minusy. Určitě kombinace obou.

Skinny nebo baggy?

Skinny.

Zvonáče nebo boyfriendy?

Zvonáče.

Tiktok nebo Instargam?

Instagram.

Babiš nebo Fiala?

To je velmi těžká otázka. Nedokážu odpovědět.

Hokej nebo fotbal?

Fotbal, ale i hokej.

Červenka nebo Pastrňák?

Oba dva jsou naprosto skvělý. Od Červenky mám doma podepsanou hokejku a Pastrňák je náš severočeský miláček. Takže oba dva.

Nicki Minaj nebo Demi Lovato?

Demi.

Jste ranní ptáče nebo noční sova?

Noční sova.

KVIFF nebo Fashion week?

Fashion week, i když KVIFF taky.

Love Island nebo Survivor?

Nesleduji ani jedno, ale zajímavější by pro mě bylo přežít, takže ten Survivor.

Věřit snům nebo cílům?

Tak abyste dokázala splnit své cíle, musíte věřit ve svůj sen.

Racionalita nebo intuice?

50 na 50, jeden bez druhého nemůže existovat.

Proužky nebo puntíky?

Puntíky.

Otázka pro mě?

Kdybyste měla Arabelin kouzelný prsten, co byste si přála?
Já bych chtěla asi na chvíli zastavit čas. Aby se lidé na chvíli zastavili, nadechli a uvědomili si, co je pro ně vážně důležité. Třeba by stihli i něco dospat.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze