Top hledané
Výsledky (0)
Podle dat z roku 2018 zhruba polovina zeměkoule je single. V Evropě až 1/3 lidí žije v domácnosti sama. To je zhruba 72 milionů lidí.

Single life z nutnosti, nebo po důkladné úvaze?

Barbora Ubochi
13. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut
Sharon Stone si užívá života bez závazků

Jaro právě začalo, všechno se nám to brzy začne v přírodě párovat, kvést. Jsou tu ale jedinci, kteří si krás života užívají sami. Bez partnera. Je reálné být šťastný bez partnera, sám? A které celebrity jsou single a nemají s tím problém?

Slavní a dlouhodobě k mání

Sharon Stone

Herečka, známá především ze Základního instinktu, nebyla od rozvodu v roce 2004 spojována s nikým konkrétním. Kvůli onemocnění nemohla mít vlastní děti, proto vychovává tři adoptované syny.

„S randěním jsem skončila, randění už mám dost. Lidé mi prostě připadají neupřímní a nestojí mi za to, abych jim věnovala čas. Víc si užívám čas strávený o samotě a se svými dětmi a přáteli. Navíc mám opravdu dobré přátele muže, ale mám pocit, že co se týče citové vyspělosti ve vztazích, jsou muži a ženy zdánlivě na odlišných místech,“

vysvětlila Stone.

Otevřít v galerii (7)
Sharon Stone si hledá partnera i na seznamce
Sharon Stone si hledá partnera i na seznamceZdroj: Profimedia

Fran Drescher

Herečka Fran Drescher je víceméně sama od roku 1999, kdy si prošla těžkým rozvodem – její bývalý manžel po 21 letech manželství veřejně přiznal, že je gay. Připustila ale, že je zamilovaná. Do sebe.

„Myslím si, že jsem musela velmi vědomě pracovat na tom, abych nebyla spoluzávislá, abych se nebála být sama nebo dělat věci sama. Musela jsem se opravdu cíleně snažit, abych to překonala. A myslím si, že teď už to zvládám. Ale pořád to není tak, že bych si řekla, že raději zůstanu sama doma, než abych šla ven a dělala věci sama. Ale pak vždycky, když dělám věci sama, tak si to užívám. A to, že jsem se opravdu spojila sama se sebou, byla skvělá cesta, protože teď už ani nemám pocit, že bych musela být ve vztahu, protože jsem ve vztahu sama se sebou – a jde to docela dobře.“

 

Lenny Kravitz

Kravitz byl spojován s desítkami žen, jeho sex-appeal uhranul hodně z nich – za všechny jmenujme třeba Lisu Bonet nebo Nicole Kidman. Od roku 2004 je ale převážně svobodný.

Jared Leto

Za jednoho z nejžádanějších „starých mládenců“ je Leto považován již několik let. Žen se kolem něj za ta léta motalo nespočet, on je na své soukromí ale velmi zatížený a se vztahy jde „ven“ jen málokdy.

Madonna

Popová královna Madonna byla v minulosti dvakrát vdaná – za Guye Ritchieho a Seana Penna – a během své bohaté kariéry prožila nespočet románků, třeba se svými tanečníky. V současné době se převážně věnuje hlavně několika adoptovaným dětem.

Otevřít v galerii (7)
Madonna má mimo jiné zálibu v „zajíčcích“
Madonna má mimo jiné zálibu v „zajíčcích“Zdroj: Profimedia

Diane Keaton

Keaton nebyla nikdy vdaná, ačkoli chodila s několika předními muži Hollywoodu. Například s Woody Allenem, Warrenem Beattym nebo Al Pacinem.

O svém věku a svobodě řekla:

„Nemyslím si, že by mi to kvůli tomu, že nejsem vdaná, ubralo na životě. Ten mýtus o starých pannách je nesmysl.“

Single není status. Je to slovo, které nejlépe vystihuje člověka, který je dostatečně silný na to, aby žil a užíval si života bez závislosti na druhých.

Sám – sama, a přesto v pohodě

Singles. Angličtina má pro tak diskutované téma přímo pojmenování. Kdo jsou singles? Jak je poznáme?

 • Jedinec, jenž nežije s žádným partnerem, ani tzv. „na hromádce“.
 • Jedinec, který si potrpí na svou nezávislost a staví svobodu na jeden ze základních pilířů svého života.
 • Člověk, jemuž je zhruba mezi 25 – 40 lety.
 • Člověk, který není nijak na nikom finančně závislý.
 • ... a v neposlední řadě někdo, kdo nemá jasně danou vizi do budoucna a nevadí mu to.
Otevřít v galerii (7)
Jeden z nejvyhledávanějších starých mládenců Lenny Kravitz
Jeden z nejvyhledávanějších starých mládenců Lenny KravitzZdroj: Profimedia

Věděli jste, že také existuje typologie pro singles? Tak tedy: dobrovolní stabilní (dobrovolně si v životě vybrali žít sami a jsou tak naprosto O.K.), nedobrovolní stabilní (lidé, kteří se rozvedli či ovdověli a naučili se akceptovat aktuální stav nebo prostě již rezignovali a stagnují), dobrovolní stabilní (aktuálně mají jiné starosti a priority, ale rozhodně svůj partnerský status chtějí změnit), nedobrovolní stabilní (nejsou spokojeni se svým single životem a velmi pilně a intenzivně pracují na hledání partnera). Pokud jste zrovna single, kam byste se zařadili?

Unikátní vila s možností podnikání na prodej
Unikátní vila s možností podnikání na prodej, Okolí Prahy

Kdo jsou singles? Trochu statistik

K většině čísel a statistik ohledně singles lze dojít velmi jednoduše. Z informací z posledního sčítání obyvatelstva. To se konalo v roce 2011 a minulý rok. Z minulého roku data ještě neexistují. Proto zatím lze pracovat s daty právě z roku 2011.

Právě v roce 2011 žilo v ČR 1 214 201 obyvatel samostatně v domácnosti. Samozřejmě nejpočetnější skupinu tvořili senioři. Avšak více než 300 000 byli singles. Oproti předchozím sčítáním se potírá rozdíl mezi single ženami a single muži. Pořád ale muži mírně převažují.

Asi vás nepřekvapí ani následující informace. Až o polovinu častěji dosahují single ženy vyššího (vysokoškolského) vzdělání v porovnání s obecným průměrem. S tím souvisí i to, že ve většině případů jsou singles ekonomicky nezávislí.

Další kapitolou je bydlení a osamostatnění se. Nejčastěji využívají singles nájemní bydlení – 40 %. 29 % byt samo vlastnilo a pouze 15 % žilo ve vlastním domě. Singles podle dat ze sčítání žijí v bytě zhruba o rozloze 68 m2 se třemi obytnými místnostmi.

Možná jste si mysleli, že typický singles žije pouze a jen sám. Není tomu tak. Někteří i přes vyšší věk stále žijí u rodičů nebo obývají byt s dalšími přáteli a spolubydlícími. Proč? Jedním z aspektů jsou zajisté finance.

Sdílení domácnosti s mladými dospělými je většinou považováno za krátkodobé, přechodné a je spojováno s nedostatkem financí. Na jednu stranu singles stále přibývá, protože si to více než v minulosti svobodní lidé – jednotlivci mohou dovolit. Samostatné bydlení pomáhá v dosahování současných hodnot – individuální svobody, osobní kontroly a seberealizace. Umožňuje jedincům dělat to, co chtějí, kdy chtějí a zaměřit se jen na sebe. Takže ano.

Finanční poměry jsou při rozhodování důležitém, ale mladí a svobodní prostě třeba spolubydlení považují za součást současného životní stylu – síť přátel, kteří vás podporují a usnadňují vaši existenci v období bez partnera či partnerky.

A ještě jedna důležitá poznámka. Zatímco jedna skupina singles – ti ekologicky smýšlející, považují sdílenou domácnost za cool způsob, jak šetřit planetu, ta druhá skupina, které je to jedno naopak smýšlí tak, že samostatné bydlení je znak dospělosti a vyspělosti, a hlavně nezávislosti.

Město versus Vesnice

Každý průměrně inteligentní člověk si dokáže spočítat, že nejméně singles lze najít v obcích s méně než 999 obyvateli. Tedy – čím větší obce, tím více singles v nich. Zároveň je ale na vesnicích a v menších obcích větší podíl mužů, kteří žijí celoživotně bez partnerky. Život na vesnici je patrně spojen s omezenými možnostmi najít si partnerku. Ve velkoměstech singles představují 14 % všech osob v příslušné věkové skupině. Pokud vynecháme velká města jako Prahu a Brno, nejvyšší podíl singles byl zjištěn v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Někomu být sám prostě vyhovuje

Víte, měli bychom vypíchnout, že sám neznamená vždy osamělý. Být single by nemělo znamenat, že jste snad méněcenný. Existují mezi námi lidé, kteří snad slovo nezadaný berou jako nadávku. Ale žijeme v 21. století. Mnoho věcí se v průběhu staletí, tisíciletí změnilo. A důvody, proč jsou lidé sami, bez partnerů, jsou různé. A hlavně, v první řadě, bychom se měli ptát, zda jim takový stav vyhovuje, nebo pracují na tom, aby svůj partnerský status změnili.

Co je dost zvláštní? Že být single do třiceti se obecně vnímá celkem v poklidu. Třicítka je ale jaksi magická, zvlášť pro některé jedince. Skoro jako červený hadr na býka. A začínají ty stokrát opakované otázky. Bohužel je více schytávají ženy – kdy se vdáš, kdy budeš mít děti atd., atd.

Muži také nezůstávají ušetřeni. Samozřejmě. Ale u nich je tak nějak obecně bráno, že si „legraci“ můžou užívat o trochu déle a nemusejí tolik chvátat. K tomu se váže zprvu vtipná, při dalším zamyšlení vlastně spíš smutná poznámka – proč je „starý mládence“ vnímán jaksi neutrálně, až pozitivně, ale „stará panna“ je, jak známo, hanlivé označení? Přitom by mělo jít o stejný stav věci. Nebo ne?

Otevřít v galerii (7)
Diane Keaton na manželství myslela jen s jedním mužem – Al Pacinem
Diane Keaton na manželství myslela jen s jedním mužem – Al PacinemZdroj: Profimedia

V čem je problém?

Zamýšleli jste se někdy nad tím, že vykazujete znaky toho, že se vám líp žije v jednom, bez partnera? Pokud jste se v některém z následujících bodů našli, tak je to jasné.

 • Vaše rodina, přátelé vás často nemohou zastihnout na telefonu a vy ho úplně v klidu necháváte na různých místech, aniž by vám chyběl.
 • Představa cestování v jednom vás neděsí, spíš naopak. Sám/sama si užijete dovolenou nejlépe.
 • Jít do restaurace sám/sama? Proč by to mělo být trapné, spíš naopak.
 • Víkend v posteli. Jídlo. Filmy. Vypnout telefon. To je trávení volného času podle vašeho gusta. A vlastně abychom nezapomněli. Nesmí chybět třeba sklenka vína. Alkohol v jednom chutná stejně dobře.
 • Týden, měsíc, půlrok bez společenské akce. Stáhnutí se ze společenského života vám nedělá problém. Covid necovid.
 • Nesnášíte sdílení postele s někým dalším a nejraději se v ní rozvalujete úplně sami.
 • Milujete brázdit silnice na kole, motorce, v autě sami. Hudba na plné pecky. Neexistuje pro vás lepší způsob, jak si zarelaxovat.
Otevřít v galerii (7)
Radostná single děvčata v lánu slunečnic
Radostná single děvčata v lánu slunečnicZdroj: Unsplash / Antonino Visalli

Pohled odbornice

V rámci předchozích bodů nás zajímalo, jak na single life nahlíží odborník. Psycholožky Mgr. Pavly Sokalské jsme se zeptali, zda si myslí, že single lidé můžou být sami opravdu šťastní. Exkluzivně pro náš magazín odpověděla:

„Myslím si, že hodně záleží na raném emočním vývoji. Pokud proběhl dostatečně dobře, pak se uplatňují přirozené lidské emoční mechanismy, ke kterým patří potřeba sdílet s druhým dospělým svůj život, mít sex a mít vlastní děti.

Pokud se takovému člověku např. nedaří dlouho najít partnera, cítí to jako chybění a stále nějakým způsobem hledá. Nicméně emočně zralý člověk si umí vytvářet životní oblasti tak, aby i bez partnera prožíval svůj život dostatečně šťastně. Prožívá to ale jako dočasné řešení. Hledá si fungující vztah a v partnerském vztahu je šťastnější.

Něco jiného je, pokud člověk raným emočním vývojem neprošel dostatečně dobře. V takovém případě zapíná psychika různé nevědomé obranné mechanismy, protože tento člověk potřebuje necítit chybění partnerského vztahu. Partnerskému vztahu se vyhýbá, protože se nevědomě obává blízkosti druhého člověka.

Vyhýbá se partnerským vztahům a kvůli zapnutým psychickým obranným mechanizmům nemá přístup k přirozenému pocitu chybění vztahu. Takže vám bude vysvětlovat, a na povrchové úrovni to tak i cítí, že je nejlepší žít single, že kariéra je stejně zajímavá jako vztah, že děti přináší jen zátěž, bude zakládat např. single hnutí atd.  

Řekla bych, že člověk, který měl smůlu a neprošel dostatečně dobře raným emočním vývojem (takových lidí je dnes, myslím si, hodně) může žít (spíš musí žít) dlouhodobě nebo celoživotně single, on se tak cítí bezpečněji a tím i v jeho případě šťastněji než v páru.“

 

Umění si užívat

Pojďme si říct, že asi nelze generalizovat, kdo jsou a jací jsou singles, proč se rozhodli žít sami nebo jakými okolnostmi k tomu byli donuceni. Ale v následujících třech bodech se schovají vlastně všichni.

Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská
Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská, Praha 1
 • Asi nejspokojenější skupina – jedinci, jenž si single life užívají. Bez nadsázky. Žít vlastní život, kde vám nikdo nediktuje, jak ho máte žít. To přece dává smysl.
 • Chuť na partnerský život by byla, ale nabídka jaksi neodpovídá zadání. Zažili jsme to asi všichni. První rande, a prostě tam to WOW není. Naproti vám na schůzce neseděl špatný člověk. Ale zkrátka to nebyl správný člověk pro vás – tečka. Znáte svou cenu a zasloužíte si jen to nejlepší. Jen pozor, ať nevybíráte tak dlouho, až přeberete.
 • Takové mezidobí po rozchodu s předchozím partnerem, kdy na další vztah nejste připraveni. Chce to čas. Znáte přece vztahovou kalkulačku. Jak dlouhý byl vztah – tak dlouho potřebujete k zahojení ran (např. po roce vztahu potřebujete minimálně měsíc na „daní se dohromady“). Bez legrace, vědecky dokázáno.
Otevřít v galerii (7)
Lamač srdcí Jared Leto
Lamač srdcí Jared LetoZdroj: Profimedia

Důvod se najde

Jedna z nejznámějších platforem pro seznamování nedávno zveřejnila výsledky ankety, kterou uskutečnila. Zúčastnilo se jí přes 1000 lidí. A odpovídali na otázky týkající se single life. Zde je několik zajímavých čísel.

81 % dotazovaných si myslí, že sigle life pomáhá utužovat přátelství, dává větší prostor novým zážitkům a pomáhá k většímu soustředění se na kariérní růst.

Jak se jako singles podle průzkumu cítí? 32 % se cítilo šťastně oproti 49 %, kteří se cítili smutně a sami.

Nejčastější důvody, proč jsou lidi sami? 40 % dotazovaných odpovědělo, že ještě nejsou připraveni se usadit nebo si prostě jen dávají záležet na tom, koho si vyberou. Dalších zhruba 30 % se jen v klidu chtělo věnovat kariéře nebo si jinak užívat života. Zbytek uvedl, že se jim líbí svoboda.

Otevřít v galerii (7)
Fran Descher a její vztahy ovlivnilo její znásilnění
Fran Descher a její vztahy ovlivnilo její znásilněníZdroj: Profimedia

Šedivá je teorie, zelený strom single života

Zajímal nás konkrétní názor někoho, kdo je single dlouhodobě. Jak se cítí, jak k single životu přistupuje. Slečna Petra. A pan Michal.

Slečně Petře je 40. Za život měla 3 vážné vztahy a nejdelší trval přes 3 roky.

Když jsme se ptali, jak se cítí jako single, odpověděla:

„Nemůžu říct, že mi single život vyhovuje, ale rozhodně se nehroutím z toho, že jsem sama. Umím si udělat program i bez partnera, vedu aktivní život jak sportovní, tak i kulturní, ráda cestuju. Samozřejmě cítím, že v páru by to bylo lepší, ale zvládám to i s kamarádkami. Neříkám, že o mě neprojevují chlapi zájem, ale já nedokážu být s někým jen proto, abych s někým byla. Potřebuju vzájemné sympatie, chemii, zájmy apod. Takže aktuálně jsem sama proto, že vím, co chci a nechci.“

Existuje něco jako ideální partner pro vás?

„Ideální partner? Co si budeme povídat, takový neexistuje, ani já nejsem ideální ;). Ale určitě by měl být vyšší než já, mít svoje zázemí (byt, slušnou práci), být aktivní (sport, kultura), mít smysl pro humor. Co požaduji, také nabízím. A hlavně se musíme navzájem fyzicky přitahovat.“

Panu Michalovi je 36. Nikdy nebyl ženatý. Má jedno dítě.

Nejsem žádný starý mládenec, prostě jsem asi jen neměl štěstí,“

říká.

„Měl jsem v životě několik vážných vztahů, nevím, asi 5 nebo 6. Ten nejdelší trval čtyři roky. A mám z něj úžasnou dceru. S matkou mého dítěte jsme se rozešli v dobrém. Jsme kamarádi. Už kvůli dítěti. Prostě jsme si přestali rozumět. A než být nešťastni spolu, jsme šťastní každý sám. Myslím, že je to fér i vůči dceři.“

Zajímalo nás, zda má pan Michal vysoké nároky, co se týče žen.

„Asi záleží, co si kdo pod tím představí. Ale nemyslím si. Nejsem sám žádný Brad Pitt, ale normální chlap. Takže podobně to cítím i vzhledem k partnerce. Musí mě něčím upoutat. Jsem sportovní typ, takže vedle sebe jen potřebuju někoho, kdo mě bude „stíhat“. Rád bych měl alespoň pár společných koníčků. To je, myslím si, důležité.“

Dodává pan Michal, že se stále dělají rozdíly mezi svobodnou ženou a svobodným mužem.

„No, je to zvláštní, že svobodný chlap po třicítce je vlastně terno, kdežto svobodná ženská po třicítce zavání průšvihem,“

směje se pan Michal a dodává, že on rozhodně hledat tu pravou nepřestal.

A jak jste na tom vy? Dokážete být sami? Nebo jste ve vztahu jen proto, abyste nemuseli? Single life je v moderní společnosti stále více běžný. Doufejme, že lidstvo díky tomuto módnímu vztahovému trendu nevyhyne.

Zdroje: wikipedia.org, novinky.cz, bety.cz, flowee.cz, psychologytoday.com, menshealth.com, Český statistický úřad, vlastní dotazování

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze