Top hledané
Výsledky (0)
Zdražování energií se odrazí v cenách skipasů, přesto řada středisek přišla s dalšími vylepšeními

Skiareály hlásí připravenost na zimní sezónu. Jak se projeví vyšší ceny energií?

Radek Polák
12. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Lyžaři se již chystají na sezonu

Domácí lyžařská sezóna se blíží. První vleky a lanovky by měly spustit provoz již na začátku prosince. Co na návštěvníky skiareálů čeká? A jaké budou podmínky pro lyžování v zahraničí?

Po zimních sezónách, které byly ovlivněny koronavirovou pandemií, by měli provozovatelé lyžařských areálů jásat. Ve skutečnosti se tak ale neděje. Na vině jsou především rostoucí náklady energií, které se v konečném důsledku promítnou do cen permanentek. Pro lyžaře to znamená, že si v sezóně za skipas připlatí v průměru o 10 až 15 procent více než před rokem. Právě o tolik zdraží 30 největších domácích areálů. Podle Asociace horských středisek ČR bude přitom ve skutečnosti růst nákladů vyšší.

Uvědomují si ale, že je do skipasů nelze zahrnout v plné výši. Po započtení dalších stovek skiareálů bude nárůst cen ještě výrazně nižší a bude tak hluboko pod inflací,“

snaží se veřejnost uklidnit ředitel asociace Libor Knot.

Jak již během podzimu potvrzovali někteří ubytovatelé, může inflace navíc způsobit nejen pokles zájmu o návštěvu hor, ale také snížení počtu dní, které zde lyžaři stráví.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10
Otevřít v galerii (4)
Část areálů patří někdy i běžkařům
Část areálů patří někdy i běžkařůmZdroj: Pixabay
 

Provoz startuje už v prosinci

Z větších areálů plánuje přesto už v první polovině prosince zahájit provoz například Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, šumavský Zadov, Ještěd nebo i Praděd a Červenohorské sedlo. Zhruba od poloviny měsíce by měl následovat také Harrachov, Herlíkovice a Deštné v Orlických horách. Středisek, které lyžování umožní, by mělo být v Česku prý celkově až 300.

Navzdory růstu cen se mohou návštěvníci těšit i na některá vylepšení. Na Klínovci se například otevře nová sjezdová trasa, která vznikla úpravou a rozšířením stávajících tras sjezdovky Jáchymovská. Díky tomu se s délkou 3,4 kilometru stane nejdelší domácí sjezdovkou.

Aby se předešlo dalšímu růstu nákladů na energie a současně zkvalitnily služby, investovala část středisek před sezónou rovněž do technologií a jiných novinek přes 700 milionů korun. To zahrnovalo mimo jiné i budování nových akumulačních nádrží na vodu, která se bude potom využívat pro zasněžování.   

Někde proto dojde k rozšíření počtu samoobslužných pokladen, kde si budou moci lyžaři skipas pořídit. Návštěvníci je naleznou na Ještědu, ve Špindlerově Mlýně, ve SkiResortu Černá hora – Pec nebo na Dolní Moravě.  

Region Beskydy-Valašsko pak hlásí zavedení nového integrovaného skipasu, do něhož se zapojí sedm místních areálů. Jedná se mimo jiné o areály Ski Bílá, Karolinku, Razulu a další. Platnost čtyřdenního skipasu zde bude díky tomu hned na 8 dnů.

Otevřít v galerii (4)
Zejména o víkendech bude na svazích plno
Zejména o víkendech bude na svazích plnoZdroj: Pixabay

Zdražuje se i v zahraničí

Také na Slovensku, v Rakousku či Itálii, kam za lyžováním rádi jezdíme, si asi budeme muset sáhnout hlouběji do peněženky. Na Slovensku mají skipasy podražit podle odhadů v průměru o 10 až 25, v Rakousku o 5 až 10 a v Itálii o 10 procent. Některá tamní střediska z důvodu nejistých vyhlídek do budoucnosti a obav z nedostatku přírodního sněhu dokonce vůbec ani neotevřou. Příkladem je Panarotta, která leží kousek od Trenta. Německý Arber, který leží u hranic se Železnou Rudou, sice s provozem počítá, už nyní ale tvrdí, že počítá s úbytkem hostů. Ten zatím odhaduje zhruba na desetinu.

Vedle Slovenska a blízkých Alp navštěvují Češi čím dál častěji i jiná místa. Podle tvrzení cestovních kanceláří je to Slovinsko nebo bulharské středisko Bansko. I tam se ale počítá s tím, že ceny skipasů vzrostou, což se může negativně odrazit v zájmu o jejich nákup.

Otevřít v galerii (4)
Vyšší ceny lze čekat také v zahraničí
Vyšší ceny lze čekat také v zahraničíZdroj: Pixabay

Polovina národa bude doma

Kvůli obavám z dalšího vývoje domácí ekonomiky a vyšším nákladům na lyžování podle Asociace hotelů a restaurací ČR předpokládá zůstat tuto zimu doma více než polovina z nás. Pětina dalších není ještě rozhodnutá. Zejména ta nejznámější střediska budou ale hlavně o víkendech opět asi praskat ve švech. Podle letošního průzkumu MultiSport Index patří lyžování a snowboarding stále ke sportům, které je oblíbené u 11 procent Čechů. To pravděpodobně v Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách umocní ještě i příliv zahraničních, zejména pak polských, vyznavačů „sněhových prkýnek“.

Majitelé lyžařských středisek už několik let po sobě tvrdí, že jim náklady rostou a lidé jsou čím dál náročnější. Přesto jsme se zatím nesetkali s tím, že by někteří z nich ve velkém začali provoz areálů a jejich služeb omezovat. To ostatně potvrzuje rovněž bývalá lyžařka Kateřina Neumannová:

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

 „Skiareály plánují nabízet služby v co největším rozsahu,"

potvrdila Kateřina Neumannová pro LP-Life.

Uvidíme, jaká bude blížící se zimní sezóna. Katastrofických scénářů se sice rýsuje mnoho, otázkou ale zůstává, zda a kolik z nich opravdu také vychází z reálných faktů a kolik je spíše jen snaha vylobbovat si výhodnější podmínky pro vlastní podnikání.

Otevřít v galerii (4)
Na své si přijdou i snowboardisté
Na své si přijdou i snowboardistéZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Asociace horských středisek ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR, MultiSport Index, vlastní dotazování   

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze