Top hledané
Výsledky (0)
Koronavirová pandemie odstartovala vyšší zájem o logistické služby

Největší skladaři Česka: Společně zastavěli přes 8 milionů metrů čtverečních

Radek Polák
06. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Lena v helmě pracující ve skladu

Obří skladová centra vzbuzují silné emoce. Opakovaně slyšíme, že se z Česka stává "překladiště Evropy", místo, kde zemědělskou půdu postupně nahrazují především a pouze nevzhledné šedivé krabice. Logistika patří ale zároveň k těm oblastem podnikání, do nichž se u nás v posledních letech investují desítky miliard korun.

Proti výstavbám centrálních skladů se mnohdy staví okolní obce, ale i odpovědné instituce. Ti všichni nejčastěji argumentují tím, že logistické haly s sebou přináší devastaci místní půdy. O tom, že jí není zrovna málo, svědčí fakt, že velká část těchto areál zabírá plochu hned několika fotbalových hřišť najednou.

Otevřít v galerii (5)
Elektronický obchod pomáhá zasilatelství a dalším příbuzným oborům
Elektronický obchod pomáhá zasilatelství a dalším příbuzným oborůmZdroj: Pixabay

Jedním z největších je distribuční centrum Amazonu, které najdeme mezi Prahou a Kladnem. To je velké jako zhruba 13 takových hřišť. Ještě rozsáhlejší areál je v Úžicích u dálnice D8 vedoucí do Německa. Jeho plocha zabírá okolo 30 fotbalových hřišť. Právě střední Čechy, které obsluhují hlavní město, patří k regionům s největší plochou logistických center. Míst, kde by se dalo ještě stavět, už ale tolik není, jak přiznává také jeden z developerů, který nedávno jeden takový park otevřel ve Stochově.

"V okolí Prahy jde o jednu z posledních možností výstavby v takovém rozsahu,"

uvedl k tomu Daniel Kubizňák, šéf pronájmů a developmentu společnosti P3.

V samotné metropoli je pak jedním z největších areálů park v Jirnech, který nabízí plochu téměř 350 000 metrů čtverečních. Celkové číslo je však ještě mnohem větší. Dohromady je totiž u nás přes 8 milionů metrů čtverečních průmyslových ploch.  

Největší hráči 

S tím, jak se počet a velikost skladových projektů v Česku rozšiřuje, rostou také finančních obraty a zisky developerů, kteří haly staví. Například společnost CTP Group, jež patří k těm největším, zvýšila v letošním prvním čtvrtletí svůj čistý příjem na zhruba 2,5 miliardy korun. V meziročním srovnání  obchodníkům pronajala hned o 116 procent více své skladové plochy.

Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m
Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m, Praha 5

Mezi největšími logistickými firmami, jež v Evropě podnikají, jsou především poštovní, kurýrní a rejdařské společnosti a dále pak železniční dopravci. Ukazuje to alespoň žebříček Top 100 logistických firem sestavený výzkumnou organizací Fraunhofer Center for Applied Research on Supply Chain Services SCS. Řada z nich přitom působí rovněž u nás. Nejsilnější z nich je podle výše svých tržeb skupina Deutsche Post DHL. Abychom si udělali představu, o jak velký kolos se jedná, tržby této firmy dosahují každoročně až okolo 400 miliard korun. Vedle Deutsche Post DHL jsou dalšími silnými hráči především Deutsche Bahn a rejdařský Maersk.

Za vše může koronavirus

Na ekonomických výsledcích uvedených společností se v posledních měsících výrazně podepsala také koronavirová pandemie, která umocnila rozmach elektronického obchodování. Právě pandemie podle 36 procent respondentů výzkumu České logistické asociace tvrdí, že nejsilnější hráči na trhu dále posílí a zejména díky své technologické vyspělosti a finanční stabilitě vyjdou z krize silnější, než když do ní vstupovali. Krize a s ní související změny trhu naopak nejvíce postihnou provoz zejména malých a středně velkých společností s národní či místní působností. Myslí si to téměř dvě třetiny odborníků.

Otevřít v galerii (5)
Muž s balky ve skladu ukazuje symbol OK
Muž s balky ve skladu ukazuje symbol OKZdroj: Profimedia

Většina z nich, plných 82 procent, očekává podle analýzy asociace další růst tohoto oboru především v oblasti, která se zaměřuje na zboží běžné spotřeby. K tomu, i když zatím pouze okrajově, samotné prostory jednotlivých skladů. Jak větší, tak menší obchodníci tak mohou nabízet svůj sortiment přímo v areálech, aniž by v nich tak museli mít jinak velké skladové zásoby, které pro ně jinak představují značnou ekonomickou zátěž. Příkladem uvedené cesty je třeba Alza a Mall. Česká pošta připravuje model přeměny v moderní logistickou firmu. Investovat do něho plánuje až zhruba 7 miliard korun.

Otevřít v galerii (5)
Sklady a logistické areály zažily během pandemie boom
Sklady a logistické areály zažily během pandemie boomZdroj: Profimedia

Logistice pomáhají velké přepravní firmy

Listovní zásilky, jež klesají každý rok v průměru o 10 procent, nahrazuje elektronická forma komunikace. České pošta se chce proto přeměnit částečně z přepravní do logistické společnosti. Investovat hodlá především do balíkového trhu, který roste každoročně více než 10procentním tempem.

 „Česká pošta musí obchodně tohoto trendu využít. Cílem je navýšení tržního podílu v oblasti balíků na 40 % a dosažení hranice 60 milionů přepravených balíků v roce 2022,“ 

uvedl ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl.

Jinou cestou jde Simona Kijonková. Její Zásilkovna poskytuje na trhu sdílené doručení prostřednictvím tisícovek výdejních míst, které najdete po celé republice. V červnu ale současně ohlásila, že spouští vlastní doručení na adresu. Zapojena do ní bude mikrodep. Důvodem, proč k uvedenému rozhodnutí došlo, byl loňský nástup koronavirové pandemie.

Otevřít v galerii (5)
Skladový byznys je na vrcholu
Skladový byznys je na vrcholuZdroj: Profimedia

„Klíčovým momentem, kdy jsme se rozhodli obměnit náš byznys model a doplnit další produkt doručení na adresu byl březen loňského roku. Tehdy dramatickým způsobem vzrostl počet přepravovaných zásilek k zákazníkům na adresy domů. Zároveň nám ale naši externí partneři, kteří pro nás službu provozovali, omezili množství zásilek, které nám za den mohli přepravit. Věděli jsme, že se do takové situace můžeme dostávat opakovaně v dalších pandemických vlnách a pokud to zásadně nezměníme, není z toho úniku,“ 

řekla LP- Life Simona Kijonková.

Otevřít v galerii (5)
Svět se postupně globalizuje, přeprava zboží je toho jednoznačným důkazem
Svět se postupně globalizuje, přeprava zboží je toho jednoznačným důkazemZdroj: Pixabay

Skladový byznys roste. To je neoddiskutovatelné. Jeho další vývoj bude záviset jednak na tom, zda a jak rychle se pro něj podaří připravit nové areály, tak na skutečnosti, do jaké míry se v něm využijí nové postupy a technologie. Současně se očekává, že se dále zvýší význam těch největších hráčů na trhu.

Logistika tvoří tepny výrobních společností a lidského bytí! Vždyť bez ní by nebylo ráno na stole čerstvé pečivo, ženy by nedostávaly v zimě kytice rozkvetlých květin, potřebným by neproudila humanitární pomoc od těch, kteří se narodili do bohatších poměrů. Změnu očekávám spíše v chování těch, kteří logistické služby využívají. I menší zákazníci budou hledat společnosti, které jim nad rámec převozu zboží z bodu A do bodu B nabídnou opravdu plný servis včetně nabídky sledování a například sdružení pár jeho zásilek do větší a tím efektivnější, levnější a „zelenější“ formu přepravy,“

předvídá další vývoj Lucie Brklová ze společnosti Kiekert CS.

Zdroje: Ihned.cz, Businessinfo.cz, Czech-logistics.eu, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze