Top hledané
Výsledky (0)
Zajímavosti a moderní technologie pro snazší život. Oslavte Den matek s námi!

Den, který patří matkám! Tipy na originální dárek pro novopečené maminky

Mgr. Jana Höger
09. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut čtení
Lauren Graham a Alexis Bledel - nezapomenutelná Gilmorova děvčata

Významný svátek Den matek je velkou oslavou lásky, mateřství a vzájemného pouta. Věděli jste, že v naprosté většině jazyků slovo "máma" začíná písmenem "m"? Přinášíme vám ze světa perličky a zajímavosti k tomuto dni, okořeněné i o 3 nejlepší technologické vychytávky, které můžete pořídit jako dárek a jistě je ocení každá hrdá nastávající nebo novopečená maminka. A nezapomeneme ani na ty, kdo letos slaví Den matek poprvé, nebo na ty, díky nimž víme, že stát se matkou je super!

Pár střípků z historie. Věděli jste, že...?

S Dnem matek jsou historicky nesmazatelně spjatá dvě jména. Julia Ward Howeová, jakožto zapálená americiká sociální aktivistka bojující proti válečným konfliktům, a Anna Marie Reeves Jarvisová, jež bojovala za práva matek během americké občanské války.

Otevřít v galerii (8)
Dvě dcery přející mamince ke Dni matek
Dvě dcery přející mamince ke Dni matekZdroj: Profimedia

V našich podmínkách byla propagátorkou tohoto svátku dcera Tomáše Garrigua Masaryka, Alice Masaryková. Od roku 1923 se začal slavit i v Československu.

,,Za vše, co jsem, nebo čím se domnívám, že jsem, vděčím své matce." Abraham Lincoln

Luxusní byt na pronájem 181m2 v Karlíně
Luxusní byt na pronájem 181m2 v Karlíně, Praha 8

Jiný kraj, jiný mrav aneb co země, to nápaditost

V České republice se slaví druhou květnovou neděli, ale předchůdce dnešního Dne matek se slavil už v 16. století jako tzv. Mateřská neděle. V tento den dostávali sloužící volno, aby mohli navštívit své matky. Neděle matek připadala na předvelikonoční období a slavila se čtvrtou postní neděli, a toto datum zůstalo například ve Velké Británii dodnes.

Každá země své matky jednou za rok oslavuje, ale tradice jsou všude jiné. Například v Polsku mají pevně stanové datum 26 května. V Rusku naopak připadá Den matek na neděli v listopadu. V Norsku je to druhá únorová neděle. V Etiopii probíhá radostné slavení dokonce až 3 dny.

Zatímco na českém území převládají dárky ze srdce, jako jsou květina, bonboniéry, ale i ručně vytvořené dárky, Francouzsky nebo Mexičanky nejčastěji dostávají pozvání na rodinnou večeři. Filipínci si naopak své matky „skoro nosí v náručí“, považují je za světlo domácnosti a projevují jim patřičnou úctu a respekt. V tento den si je patřičně rozmazlují.

Otevřít v galerii (8)
Lorelai a Rory Gilmorovy a jejich neskutečné dialogy v nás všech určitě vzbudily pocit stát se matkou
Lorelai a Rory Gilmorovy a jejich neskutečné dialogy v nás všech určitě vzbudily pocit stát se matkouZdroj: Profimedia

Matky z filmového plátna a televizní obrazovky

Málokoho z nás nechává již přes dvacet let chladným veleúspěšný americký komediálně-dramatický seriál Gilmorova děvčata, kdy nás často slovní přestřelky, perfektní vztah matky a dcery a jejich osobitý humor a pohotové dialogy dohánějí až k slzám. Vývoj vztahu dvou “děvčat” jsme mohli sledovat ve 153 epizodách a ještě minisérii. Hlavní protagonistky ztvárnily skvělé Lauren Graham jako Lorelai a Alexis Bledel jako její vtipná, pohotová a krásná dcera Rory.

Otevřít v galerii (8)
Viktor Sekanina a Theo Schaefer — oblíbení dětští herci ze seriálu Kukačky
Viktor Sekanina a Theo Schaefer — oblíbení dětští herci ze seriálu KukačkyZdroj: Show Jana Krause / Profimedia

Jako druhý příklad vzpomeňme třeba právě skončivší seriál České televize Kukačky režiséra Bisera A. Arichteva, který skvěle ukázal, čeho všeho jsou matky schopné pro své děti - dva zaměněné kluky. Role matek v opravdu bizarní a nelehké situaci se zde vynikajícně zhostily Sabina Remundová a Marta Dancingerová. Dámy a maminky lvice, děkujeme.

A do třetice buďme aktuální. I když ještě nemůžeme hodnotit, tento týden by se konečně měl dočkat premiéry film Matky režiséra Vojtěcha Moravce, jež je popisován jako film o ženách v nejlepších letech, které jsou elegantní, sebevědomé, chytré, užívají si, a probírají spolu chlapy, vztahy a sex. Můžeme se těšit na čtveřici celoživotních kamarádek, které se buď starají o své děti, nebo je právě porodily, případně jsou těhotné. V hlavních rolích se představí Hana Vagnerová, Petra Hřebíčková, Sandra Nováková a Gabriela Marcinková.

Které české celebrity slaví Den matek poprvé v životě?

Loňský rok znamenal přechod do "statutu maminka" i pro mnohé české osobnosti. Úplně poprvé v roli maminky s velkým pocitem hrdosti slaví Den matek například modelka Renata Langmannová i zpěvačka Moniga Bagárová, jejichž kamarádkou je také zpěvačka Markéta Konvičková, herečka Veronika Arichteva, ale i zcela čerstvé maminky jako jsou Emma Smetana či Monika Leová. Přejeme všechno nejlepší!

Otevřít v galerii (8)
Monika Bagárová oslaví dnes Den matek poprvé v nové roli
Monika Bagárová oslaví dnes Den matek poprvé v nové roliZdroj: Profimedia

Technologie určené nastávajícím matkám

Naše přání za LP-Life letos adresujeme zejména novopečeným a budoucím maminkám. Vzali jsme to z úplně jiného konce, protože vidíme, že v technologiích je budoucnost. Uvědomujeme si potřebu náležité péče a individuálního přístupu k matkám. A proto jsme zabrousili do světa techniky a představujeme vám moderní technické záležitosti sloužící k zjednodušení života. Pokud jste je ještě nezaregistrovali, rozhodně o nich ještě uslyšíte!

MyFetView: aplikace s vizí budoucnosti

MyFetView je aplikace navržená pro nastávající maminky. Postará se o kompletní přehled těhotenství. Vyniká svou jednoduchostí, multifunkčností a jednoznačně schopností sdílet informace přímo s vašim doktorem. Staví na 3 pilířích: snímky a videa, online přístup k dokumentaci, komunikace s lékařem.

„Aplikace FetView je výjimečná v tom, že byla první aplikaci na trhu, která spojuje doktora s pacientkou. Když pacientka, která dostane sdílená data přes myFetView, si tak může být jistá, že doktor používá profesionální program s nejaktuálnějšími postupy a kalkulacemi“

dodává na adresu FetView, ředitel David Dostal.

Otevřít v galerii (8)
MyFetview
MyFetviewZdroj: fetview

Zní to neuvěřitelně? Není nic snazšího než vzít telefon a podělit se o aktuální snímky z vašeho dnešního ultrazvukového vyšetření s blízkými. Je to zároveň i to, co nejvíce oceňují dnešní maminky. Podle Davida Dostala hraje velice důležitou roli okamžitá dostupnost.

„Pacientky mají přístupnou celou dokumentaci svého těhotenství společně s obrázky a videi od svého gynekologa digitálně ve svém myFetView účtu. Bohužel jinde je stále standard, že doktoři pacientce vypálí DVD s dokumentací, což je opravdu nepraktické.“

Otevřít v galerii (8)
FetView, náhled aplikace
FetView, náhled aplikaceZdroj: fetview

Pulsenmore ES

Ultrazvukový přístroj Pulsenmore ES dokáže provádět ultrazvukové vyšetření z klidu vašeho domova i přijímat zpětnou vazbu od lékaře. Velkou výhodou je, že v této nelehké době se budoucí maminka nebude muset vystavovat zátěži a stresu a omezí návštěvy nemocnice či lékaře na minimum. Postačí vám k tomu chytrý mobil, stažená aplikace Pulsenmore ES a také Wi-Fi či mobilní připojení. Přístroj i aplikace je v angličtině. Cena je 10 400 korun.

Na adresu Pulsenmore ES se vyjádřil Prof. Alfred Abuhamad ze zdravotní školy ve Virginii.

„Viděl jsem, že ultrazvukové vyšetření Pulsenmore ES je jednoduché a snadno proveditelné a pro nezkušené uživatele ultrazvuku velmi intuitivní. Toto zařízení může hrát v porodnictví skutečně významnou roli a může mít vliv na způsob péče.“

Otevřít v galerii (8)
Ultrazvukový přístroj Pulsenmore
Ultrazvukový přístroj PulsenmoreZdroj: pulsenmore

Nutrimimi jako aplikace, která usnadňuje život

Nutrimimi by se dalo označit jako nepřeberná studnice maminkovských moudrostí. A co si budeme povídat, praktické rady a tipy se vždycky hodí. Sestavili ji odborníci nejen z řad gynekologů, pediatrů, ale důležité slovo měli i výživoví specialisté. Zaměřuje se na prvních 1000 dnů v životě dítěte od početí až po batolecí věk. Naleznete v ní cenné informace ohledně správné výživy a stravování, pomůže vám vyznat se ve všemožných vyšetřeních, která vás čekají, ale dokáže si pohlídat i hmotnost. A když si nebudete vědět s něčím rady, můžete využít online chat s lékaři. Aplikaci je možné si stáhnout zdarma.

Otevřít v galerii (8)
Nutrimimi aplikace
Nutrimimi aplikaceZdroj: nutrimimi

Na závěr už jen zbývá popřát nejen novopečeným maminkám, ale všem po celém světě - pevné zdraví, optimismus a stálý úsměv na tváři! 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze