Top hledané
Výsledky (0)
Ernst Wiesner, rodák z malé slovenské dědiny Malacky, srdcem jihomoravák oceněný nejvyšším britským oborovým vyznamenáním „Master of Architecture“.

Slavná brněnská vila Stiassni od architekta Wiesnera sloužila Castrovi

Redakční tým
11. března 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Vila Stiassni v Brně

Jeho nejvýraznější tvorba byla vázána na období mezi 1. a 2. světovou válkou a byla výrazně ovlivněna A. Loosem. Stejně jako on vnímal krásu čistých a úsporných linií. Obdivoval sílu geometrie a jeho výrazovým prostředkem byla klasicizující vyváženost a monumentalita. Jeho stavby vynikají luxusem, přesto jsou stavěny v duchu purismu, bez ornamentální zdobnosti.

Výrazná osobnost brněnské architektury

V Brně září několik jeho achitektonických skvostů. Nejznámější je výstavní a luxusní vila rodiny Stiassny, kterou si Alfréd Stiassni nechal od Wiesnera postavit v roce 1927. Za okupace ji zabavilo gestapo, po válce zůstala v majetku státu a bydlel v ní např. kubánský prezident Fidel Castro. Nyní je z ní brněnská vládní vila stejně tak důležitá jako vila Tugendhat.

Mezi další Wiesnerovy brněnské stavby patří Haasova vila, Münzova vila, vila Neumark, Steinův rodinný dům, činžovní vila Wilhelma Gutmanna, palác Morava, Brněnské krematorium nebo rodinný dvojdům v kolonii Nový dům.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Život této slavné architektonické hvězdy

Ernst Wiesner se narodil 21. 1. 1890 a ve svých 81 letech zemřel v Liverpoolu. Za sebou zanechal kus práce, a to nejen realizované návrhy, projekty či pedagogickou činnost, ale i ukázku trpělivosti a nadšení pro práci, která mu byla vlastní. Jeho stavby nesou trvalou hodnotu a i když byl nucen kvůli svému židovskému původu emigrovat  do Anglie, na své kořeny nikdy nezapomněl.

Jeho architektonickou stopu najdete i v cizině. V Anglii je to například soubor škol sv. Mikuláše v sousedství liverpoolské katedrály, podle jeho návrhů jsou postaveny budovy i v Polsku, Chorvatsku nebo Rakousku. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze