Top hledané
Výsledky (0)
Rok 2017 se stal rokem české kultury v Japonsku. Obě země si tak připomínají 60. výročí obnovení diplomatických vztahů.

Slavná Slovanská epopej v Japonsku

Eva Ledecká
06. března 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Česká kultura se v Japonsku tradičně těší značné popularitě a současné propojení obou kultur by mělo rozvoj česko-japonských vztahů podpořit.

Rok české kultury v Japonsku

Hlavní událostí kulturní spolupráce se stane luxusní výstava jedinečného díla Alfonse Muchy – Slovanská epopej. Tento významný cyklus uměleckých děl bude tak poprvé ve své historii vystaven v jiné zemi, než v České republice. Výstava bude probíhat od 8. března do 5. června v Tokiu v luxusním National Art Center Tokyo.

Rok české kultury byl v Japonsku zahájen již v polovině října minulého roku ve městě Toyama a to patřičnou výstavou luxusního českého skla, jehož výroba má u nás dlouhou tradici.

Pojďme si však připomenout význam jedinečného díla Alfonse Muchy, které nedávno odcestovalo z pražského Veletržního paláce do japonského Tokya.

Byt s výhledem na Pražský hrad 512m
Byt s výhledem na Pražský hrad 512m, Praha 1

Slovanská epopej

Jedná se o unikátní dílo, které ve světě nemá obdoby. Slovanská epopej je cyklus 20 velkoformátových obrazů, které shrnují dějiny slovanských národů. Dílo vzniklo v letech 1912-1926 na zámku Zbiroh a poprvé bylo vystaveno v roce 1928 ve Veletržním paláci. Stalo se tak u příležitosti oslav 10 let samostatnosti československého státu.

V tomto roce se majitelem luxusního cyklu stalo město Praha, kterému Alfons Mucha dílo daroval s tím, že musí být obrazy na náklady Prahy umístěné v budově vystavěné tomu účelu. Doposud tato podmínka splněna nebyla.

Kvůli okupaci muselo být celé dílo dstraněno. Později bylo vystavováno na zámku v s Krumlově a teprve v roce 2012 bylo znovu zpřístupněno veřejnosti opět ve Veletržním paláci.

Alfons Mucha (1860-1939)

Jeden z našich nejuznávanějších umělců na konci 19. a v první polovině 20. století se proslavil i za hranicemi svými malbami a grafikami v secesním stylu. Především to potom byla jeho plakátová tvorba, která ho proslavila. Konkrétně se jednalo o divadelní plakát Gismonda, který vytvořil na objednávku pařížské herečce Sarah Bernhardtové.

Proslavil se jako malíř divadelních dekorací i dekorací luxusních interiérů. Stal se také uznávaným umělcem v oblasti užitého umění. Věnoval se grafice obalů spotřebního zboží, kalendářů, jídelních menu, svými jedinečnými ilustracemi doplňoval knihy.

Jeho dílo Slovanská epopej bylo vyústěním jeho celoživotního vlastenectví. Zemřel v roce 1939 na zápal plic poté, co byl vyslýchán gestapem.

Stálou expozici děl Alfonse Muchy si můžete prohlédnout v galerii GOAP na Staroměstském náměstí v Praze.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze