Top hledané
Výsledky (0)
Byli slavní, bohatí a měli úspěch. Přesto to mělo jednu zásadní trhlinu.

Slavní a bohatí, kteří se nakazili HIV. Zábava s osvětou, ale i opatrností.

Valentina Lebová
06. února 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut čtení
Angelina Jolie

Říká se, že za peníze si štěstí nekoupíš a něco na tom skutečně bude. Dokonce ani všechny peníze světa vám nedokáží vrátit zdraví, pokud si vlastní vinou tuhle devizu sami seberete. A blíží se svátek zamilovaných, tedy den svatého Valentýna, takže je potřeba si uvědomit, že i - nebo zejména - při milostných hrátkách bychom měli být opatrní. 

Byli mladí, úspěšní a měli vykročeno tím nejlepším směrem. Svět jim padal k nohám, než padli oni sami. Řeč je o celebritách, které se nakazily HIV. 

AIDS se poprvé dostalo do širšího povědomí v roce 1981, kdy si američtí lékaři povšimli nezvyklé série úmrtí mezi mladými homosexuály v Kalifornii a New Yorku. Během následujících tří desetiletí zabila na celém světě tato nemoc více než 30 milionů lidí a dalších 33 miliónů lidí nyní žijí s touto nemocí nebo virem HIV, který ji způsobuje. Můžete s ním roky žít, ale lék na něj neexistuje. Dřív nebo později vás AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity zabije. Přesto nebezpečnost nemoci leckdo podceňuje.

JIž pár let dokonce prvního prosince slavíme Světový den boje proti AIDS a tyhle slavné osobnosti jsou důkazem toho, že tato nemoc skutečně stále ničí lidské životy.

"Ačkoliv jde věda stále kupředu a na virus HIV již existuje léčba, je to pouze jakési zapouzdření tohoho viru, aby se dál nešířil. Zcela vyléčit stále nejde. I proto je důležité, aby lidé více vnímali rovinu sexuálních vztahů a chránili se,"

řekla pro LP-Life.cz MUDr. Jana Hranáčová

Luxusní byt na pronájem 181m2 v Karlíně
Luxusní byt na pronájem 181m2 v Karlíně, Praha 8

Dnešní medicína disponuje léky, které umí postup nemoci zásadně zpomalit a tlumit, ale vyléčit se stále nedá. Přitom většinou stačí, aby se lidé chovali více zodpovědně v milostném životě, a když už se chtějí oddávat nezávaznému sexu, tak jedině tomu "chráněnému". Každý si myslí, že se ho to netýká, že jemu se přece nic stát nemůže, příkladem jsou však celebrity, kterým se jejich - poněkud divočejší - životní styl řádně vymstil.

Gia. Kráska, která uvadla brzy

Byla modelkou světového formátu. Supermodelka, kterou svět miloval. Až do té doby, než začala experimentovat s drogami, které se jí staly osudnými. Gia Maria Carangi byla americká modelka považovaná za jednu z vůbec prvních opravdových supermodelek na světě. Její úspěšná kariéra trvala mezi lety 1978 až 1983. Silná drogová závislost ji postupně připravila o zakázky a zanechala za sebou četné zdravotní problémy. V roce 1986 jí bylo během hospitalizace se zápalem plic diagnostikováno onemocnění AIDS, kterým se pravděpodobně nakazila z použitých injekčních jehel. Po propuštění do domácího léčení se pokusila vyhledat psychiatrickou pomoc. Kvůli obavám z tehdy málo známé nemoci ji však všude odmítli. Zemřela ve věku 26 let, na pohřeb přišla pouze hrstka přátel a příbuzných. Novou vlnu zájmu o její život přinesl úspěšný film Gia z roku 1998 s Angelinou Jolie v hlavní roli.

Freddieho "Symfonie" na rozloučenou

Otevřít v galerii (4)
Skupina Queen se svým frontmanem Freddiem Mercurym
Skupina Queen se svým frontmanem Freddiem MercurymZdroj: Profimedia

Frontman rockové kapely Queen Fredie Mercury je označován za jednoho z nejlepších zpěváků historie. Zemřel však předčasně, a to v pouhých 45 letech, jen 25 hodin poté, co veřejně svým fanouškům oznámil, že má AIDS. Ten mu však byl diagnostikován už v roce 1987, Mercury to však celou dobu tajil, což posléze někteří gay aktivisté zkritizovali. Zpěvák mlžil i ohledně své sexuální orientace. I když žil otevřeně jako gay, odmítal o tom veřejně mluvit. Před členy kapely zase předstíral, že je fyzicky v pořádku a natočil ještě album Innuendo. Jeho posledním přáním před smrtí bylo utajit místo svého hrobu.

"Magic" Johnson. Tam, kde kouzlo nepomohlo

Otevřít v galerii (4)
Magic Johnson
Magic JohnsonZdroj: Profimedia

Earvin „Magic“ Johnson je mnohými považován za jednoho z nejlepších basketbalistů všech dob. Za svou kariéru nastřílel 17 707 bodů. Třikrát byl zvolen nejužitečnějším hráčem NBA, pětkrát dokázal vyhrát se svým týmem Los Angeles Lakers finále NBA. Byl ovšem taky prvním světově proslulým sportovcem, který veřejně oznámil, že je HIV pozitivní. Navzdory diagnóze však Johnson neztratil svůj optimismus a prohlásil, že život jde dál. A měl pravdu. Už 24 let přežívá s HIV a za tu dobu napsal knihu o bezpečném sexu, stal se tváří kampaní proti AIDS a rozjel novou „kariéru“ filantropa.

„Medicína odvedla svůj kus práce. Myslím, že já jej odvádím taky. A k tomu svou práci odvedl i Bůh,“

poodhalil tajemství svého úspěchu sportovec, jenž pravidelně cvičí a dodržuje dietu.

"Tohle se mi stalo z nějakého důvodu a já vím, že to bylo proto, abych pomohl někomu jinému,"

řekl v rozhovoru pro časopis Newsweek. Znepokojuje ho ale skutečnost, že zatímco gayové přijali řadu kroků, aby se chránili, Afroameričané se k tomuto problému stále staví jako k tabu a například podle údajů z roku 2006 byl mezi černošskými ženami počet nakažených patnáctkrát vyšší než mezi běloškami.

Dva a půl chlapa a jedno HIV

Otevřít v galerii (4)
Charlie Sheen
Charlie Sheen Zdroj: Profimedia

Čtyři roky herec Charlie Sheen svou nemoc tajil, ale nakonec o ní v roce 2015 veřejně promluvil. Vyděračům, kteří o jeho nemoci věděli a nehodlali mlčet zadarmo, prý zaplatil víc než deset milionů dolarů, a nakonec toho měl dost.

Smutné je, že do té doby úspěšný a oblíbený herec, hvězda seriálu Dva a půl chlapa (2003–2015) či Žhavé výstřely (1991), se rozhodně nemůže vymlouvat na nevědomost. Nakazil se v době, kdy již AIDS nebylo tabu a i děti na základních školách věděly, jak se přenáší. Roky platil za hollywoodského bouřliváka, užíval si alkoholu, drog a sexuální partnerky střídal častěji než ponožky. Za tyhle radovánky zaplatil vysokou cenu.

Otevřít v galerii (4)
Za bujarý život zaplatil Charlie Sheen svým zdravím
Za bujarý život zaplatil Charlie Sheen svým zdravímZdroj: Profimedia

"Víte, když máte v životě po materiální stránce naprosto vše, co si běžný smrtelník dovede představit, nemusí to nutně znamenat, že jste šťastní. Lidské štěstí je totiž odvozeno od zcela jiných atributů než jsou sláva a peníze. Ty vás potěší možná na chvíli, ale spokojený život vám nezajistí,"

řekla pro LP-Life.cz Mgr. Ivana Podrouská a dodala:

"U celebrit je pak velkým problémem naprostá ztráta soukromí, která však s obdivem a slávou nemá nic společného. Z těchto lidí se stává jakási lovná zvěř. Je pochopitelné, že mnoho z nich skončí u drog a alkoholu a života plného večírků, jelikož potřebují tento tlak nějakým způsobem ventilovat. A právě večírky, kde jsou lidé posilnění alkoholem a ztrácí snadno zábrany, jsou místem, kde přijdete k HIV, ani nevíte jak."

Možná je to cena za slávu, možná je to jen neschopnost se s ní adekvátně vyrovnat. A možná je třeba si uvědomit, že sláva, popularita a tučné konto z vás nedělají o nic odolnějšího člověka, než jakým jste bez nich. Proto bychom si měli všichni svého zdraví vážit a pokud jde o sexuální hrátky, měli bychom být opatrní. Luxus je totiž být zdraví.

Zdroje: insider.com, webmd.com, thebody.com, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze