Top hledané
Výsledky (0)
Luxusní a slavní dostihoví jezdci

Představujeme 4 slavné české žokeje. Je mezi nimi i žena!

Jana Fikotová
12. června 2018
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Josef Váňa

Jsou koně a koně, jezdci a jezdci. Mnozí se zapíšou do dějin, někteří upadnou v zapomnění. Nejslavnějším českým žokejem je bezesporu Josef Váňa, který začínal jako chovatel. Své místo mezi úspěšnými žokeji mají už i mladší generace, a to nejen mezi muži, ale i ženy sklízí velké úspěchy.

Pokud přežijete pád v rovinovém dostihu, můžete mluvit o štěstí. Pády jsou na dostizích velmi nebezpečné, ale o tom při závodu vůbec nepřemýšlíte. Povolání žokeje je hodně náročné a často podceňované. Je to sport dlouhodobý, vejde se do něj pořádný kus aktivního života. Představujeme vám 4 žokeje, kteří se zapsali do českého jezdectví.

Josef Váňa - legenda mezi českými žokeji

Začínal jako chovatel a ošetřovatel koní v Tlumačově. Poté se vrhl na jezdectví nejen u nás, ale i v Německu. Netrvalo dlouho a stal se z něj fenomén dostihových drah, který má přezdívku Jovan.

Od malička miloval vše, na co mohl sednout a svézt se, ať už to bylo prase, koza či kráva. Svůj první dostih jel 30. září 1979 na kobylce Kalině a hned se stal vítězem. V roce 1985 se poprvé dostal na dráhu slavné Velké pardubické, kde s koněm Paramonem skončil na luxusním druhém místě. Od té doby se na slavné dráze objevoval každý rok.

Rok 1991 se zapsal do dějin jezdeckého hrdinství. Váňa při dostihu spadl ze svého koně Železník, a to na Poplerově skoku. Jako správný bojovník to nevzdal a závod vyhrál. Nejvážnější zranění zažil v roce 1994 na dostihu v německém Iffezheimu u Baden-Badenu, když se s koněm Verona připletl do kolize a byl převezen do nemocnice s vážným otřesem mozku, mnohačetnými zlomeninami a zraněním plic. Dnes o tom mluví, že přežil svou smrt. Po návratu z nemocnice už druhý den seděl v sedle koně Matia Mou.

Osminásobný vítěz v říjnu oslaví 66. narozeniny, a přestože věří, že má stále luxusní kondici na nejslavnější překážkový dostih kontinentální Evropy, na startu Velké pardubické ho jako žokeje neuvidíme. Vlastní licenci na trenérství, proto do 128. ročníku Velké pardubické steeplechase s Českou pojišťovnou přihlásil své svěřence. Váňa tak bude dostihy sledovat 14. října 2018 už jen z tribuny.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Josef Bartoš alias Big Joe

Přestože vyzkoušel mnoho sportů od tenisu, přes cyklistiku až po fotbal, láska ke koním, která ho provázela od dětství, zvítězila. Začínal u svého otce v jižních Čechách, poté jezdil jako amatér a žák pro trenéra Ing. Karla Dvořáka či Miroslava Kašpara. Trénoval i v Německu či Francii. Spolupracoval i s Josefem Váňou. V zahraničí, kde často působí (především v Itálii), ho oslovují přezdívkou Big Joe, kterou získal už na škole.

Je dvojnásobným vítězem Velké pardubické steeplechase (2006, 2008) a vítězem italského dostihového šampionátu. Získal i jedenáct grupových vítězství nebo hattrick při Velké pardubické v roce 2006 (Cena Vltavy, Labe, VP). Náleží mu titul žokej v rovinových i překážkových dostizích.

Marta Růžičková - Váňa v sukních

Bývalá žokejka a dnes trenérka Martina Růžičková se řídí srdcem. Je jednou z našich nejznámějších jezdkyň, proto se jí přezdívá Váňa v sukních.

Poprvé seděla na koni ve dvou letech, tehdy to byl ale ještě houpací. Jako malá se chtěla se starat o koně ve Velké Chuchli, své si prosadila a začala navštěvovat chuchelské jezdecké učiliště. V letech 1998, 2006 a 2007 startuje, vždy jako jediná žena, ve Velké Pardubické a v roce 2009 se opět na startovní listinu VP kvalifikuje s koněm Rubín. V roce 2014 doběhli s dvanáctiletým hnědákem, anglickým plnokrevníkem Rubínem, do cíle patnáctí. Nyní se Martina věnuje trenérství a má ve svých luxusních stájích na Pohoří 30 koní majitelů z celé ČR, z nichž 22 je dostihových.

Tomáš Lukášek - jeden z nejslavnějších světových žokejů

Lásku ke koním má v genech, jelikož jeho dědeček Antonín Lukášek byl v 70. letech úspěšným žokejem a trenérem ve Velké Chuchli. Žokejské zkušenosti se vydal sbírat do zahraničí a procestoval Anglii, Itálii či Francii. První vítězství slavil nakonec v Praze, když mu bylo 21 let. Dnes patří mezi nejslavnější žokeje světa. Velkou kariéru nastartoval v Polsku, v Německu a v Kataru, kde v právě zakončené sezoně posbíral luxusních 24 triumfů.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze