Top hledané
Výsledky (0)
Zatímco někteří se po dluhové pasti chovají zodpovědně a platí, co mají, s dalšími soudu došla trpělivost. Kdo se dostal znovu do spárů exekutorů?

Šli po nich exekutoři: Kůrka, Valášek ani Vařeka neměli na zaplacení dluhů, dnes jsou v insolvenci

Denisa Zajíčková
06. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Martina Pártlová a Josef Vařeka tvoří krásný pár

Čas od času si užívají velkolepé mejdany, drahé dovolené, ale dříve si se svými dluhy nevěděli rady. Řeč je o českých celebritách, které skončily až u insolvenčního soudu - například influencer Pepa Kůrka, Datel nebo Pepa Vařeka, snoubenec zpěvačky Martiny Pártlové. 

Influencer Datel s přítelkyní Bárou
Marek Taclík v seriálu ZOO

Pokud je dlužník v prodlení s placením svých závazků, může za splnění dalších podmínek vyhlásit osobní bankrot - v zákoně nic takového sice neexistuje a jde o oddlužení formou splátkového kalendáře nebo konkursem, veřejnost ale tenhle pojem (bůh ví proč) miluje. A tak u něj klidně zůstaneme. Soudy ale v poslední době začalo zajímat, že někteří influenceři, byť jsou podle návrhu na povolení oddlužení často skoro na mizině a vydělávají pár tisíc, létají na drahé dovolené, užívají si wellness víkendů, nosí oblečení těch nejdražších značek a stále propagují další a další produkty na sociálních sítích. Už přitom dávno není tajemstvím, že za to dostávají slušně zaplaceno.

Vyřízená věc Marka Valáška

Populární a úspěšný influencer Marek Valášek, který na internetu vystupuje jako Datel, se dočkal odhalení své insolvence nemile - v první řadě soutěže LikeHouse to prozradili sami tvůrci, když nechali účastníky hádat, kdo dluží více než milion korun. Marek nebyl rád - ačkoliv insolvenční rejstřík je veřejný, takže zjistíte o všech všechno. Stačí znát jméno.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Marek tehdy vysvětloval, že byl mladý a hloupý, proto své dluhy platí a brzy bude mít čistý stůl. Tím by celá aféra skončila a už by se o tom nemluvilo - konec konců insolvenci má kde kdo. Jenže mu to nebylo dost, dával na odiv luxusní dovolenou na Zanzibaru (kterou mu měla platit přítelkyně Bára), brýle od Louise Vuittona nebo luxusní tašku od Prady, až došla trpělivost nejen soudu, ale také českým občanům. Ti dokonce psali na soud, aby Valáškovy příjmy prověřili. Ten totiž uváděl, že jako zaměstnanec vydělává pár korun (asi 16 tisíc hrubého), za zápasy Clash of the Stars nic nedostává (zřejmě jako jediný), vše platí Bára a on je na mizině. 

„Tato vleklá kauza, která na veřejnost působ, že si Valášek z insolvenčního řízení žádnou hlavu nedělá, v mých očích snížila nejen důvěru v justiční systém ČR, ale i ve spravedlnosti v ČR obecně,“ napsal například Martin V. krajskému soudu. S Valáškem nemá nic společného, už se však nemohl nadále dívat na to, jak si žije. A tak přišel soud.

Stará se o něj Barča, říkal

A fanoušci začali sledovat každý malý detail, aby Valáška nachytali při nepoctivém záměru. „Nevím o tom, že by lidi v insolvenci byli tolik kontrolováni za své mimopracovní aktivity jako já, nebo nemohli chodit do posilovny, případně se o víkendu účastnit turnaje ve svém sportu. Pokud tomu tak je, tak mi to mělo být řečeno před vstupem do celého procesu oddlužení, byl bych doma a díval se pouze na televizní zpravodajství a Ulici. Já se přitom jen ve svém volném čase snažím tím, co mě baví, vydělat další peníze na zaplacení svých dluhů,“ píše ve svém vyjádření.

Báru prý drahými dary nezahrnuje. „Stará se o mě, jak nejlépe jde a každý den děkuji tam nahoru, že mi přišla do cesty. Miluji jí a snažím se jí to každý den vracet, ne však finančně, na to aktuálně ve své situaci nemám,“ upřesňuje. „Rád bych uspokojil všechny své věřitele a také se o to ze všech svých sil snažím, ale jsem jen člověk, mám emoce a jedno vědomí, musím si občas odpočinout a zápasím zcela pro radost, jsem pouze a jen šťastný z toho, že díky své práci z minulosti mohu v této rostoucí organizaci zápasit a případně vydělat nějaké peníze navíc, a dát je lidem, kterým je dlužím. Dále chci nastínit všechny budoucí příjmy, respektive příjmy navíc mimo běžnou mzdu. Z prvních dvou zápasů dostanu odměnu ve výši 20 000Kč, celkem tedy 40 000Kč a z nadcházejícího titulového mě čeká odměna ve výši 50 000Kč. To je celkem 90 000Kč a veškeré tyto příjmy jsem připraven zaslat na své dluhy a uspokojit tak své věřitele. Že někde vyjde článek o tom, že jsem vydělal 300 000Kč za zápas, považuji za zcela urážlivé vůči celému sportu MMA a je to pro mě zcela nepochopitelné,“ sliboval ještě v květnu. 

Nepomohlo mu to a soud insolvenci zrušil pro nepoctivý závěr dlužníka. Datlova přítelkyně Bára je přitom v očekávání, a tak banda exekutorů nebude něco, co by si v posledních týdnech přála řešit. Datel se však nechal slyšet, že se to pokusí zvrátit a vše dopadne dobře. Budiž mu to přáno.

Pepa Kůrka všechno přiznal

I účastník mnoha reality show a čerstvý otec Pepa Kůrka bojuje s insolvencí. A i u něj soud přezkoumával, kolik vlastně vydělává. V počátečním návrhu uváděl 13.500 Kč. Nedávno si například užil dovolenou v Itálii nebo wellness víkend, se kterými se pochlubil na sociálních sítích. I kdyby však takové výlety byly darované, insolvence si žádá, aby hodnota darů byla vnesena do insolvence, kde bude použita k uspokojení věřitelů.

„K zprávě insolvenčního správce dlužník uvádí, že si byl vědom, že dělá něco špatně, když příjmy nenahlásil, nicméně v předmětné době přítelkyně zdědila byt, jenž rekonstruovali, navíc i čekali dítě, takže ty peníze potřebovali na tyto potřeby. On sám z nich osobně̌ neviděl nic,“ uvedl Kůrka u soudu. „K dotazu soudu na dovolené v Itálii a Wellness pobyt dlužník uvádí, že v obou případech měli s přítelkyní tyto pobyty jen za propagaci, peněžní plnění nedostali. Wellness pobyt netrval ani celý den, v Itálii byli v apartmánu asi 5 dní, přičemž se tam sami dopravili autem, ostatní tam měli zajištěné,“ doplňuje soud. 

Kůrka neuvedl například příjmy z Výměny manželek nebo Surivoru, které mu vyplatila Nova. Soudu došla trpělivost i tady a před pár dny insolvenci zrušil. 

Otevřít v galerii (1)
Angie Mangombe a Josef Kůrka
Angie Mangombe a Josef KůrkaZdroj: Profimedia

Pepa Vařeka poctivě platí

Muzikant Pepa Vařeka se před časem dostal do problémů také. Jeho úpadek byl zjištěn v lednu 2021. Tedy v době, kdy byl v očekávání jejich společného potomka, se také rozhodl, že si vyřeší všechny své „hříchy z mládí“. Na rozdíl od dvou předchozích však plní, co má a insolvenční správce pravidelně informuje, že jejich spolupráce probíhá bez problému. 

Měsíčně splácí 9 tisíc a peníze posílá pravidelně. I on si však užívá luxusních dovolených po boku své přítelkyně - nedávno byli například v Chorvatsku, Seychelách nebo na Bali. Nedávno požádal zpěvačku Martinu Pártlovou o ruku, ta ale zatím váhá a do chomoutu se nežene. Jakkoliv jim někteří nedávali šance kvůli věkovému rozdílu, zdá se, že jim to klape na jedničku.

Nejsou však jediní, které život na pár let dostal na kolena. Insolvencí se nedávno prošel například herec Marek Taclík, herečka Zuzana Gajerová nebo Zdeněk Godla, kterému ji také nedávno zrušili.

Zdroj: redakce, insolvenční rejstřík, Instagram

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze