Top hledané
Výsledky (0)
Největší šance na vítězství v prezidentských volbách mají Peter Pellegrini a Ivan Korčok

Slováci budou rozhodovat o dalším směřování země. Největší šance mají Pellegrini a Korčok

Radek Polák
16. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Hlavním favoritem je Peter Pellegrini

Slovensko čeká první kolo prezidentských voleb. V sobotu 23. dubna se proti sobě postaví dva hlavní favorité: Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Bude se jednat o střet dvou rozdílných světů. Posunou se naši sousedé ještě více na Východ?

Nová vláda Roberta Fica úřaduje od října loňského roku. Od té doby toho stihla hodně. Změnu zahraničně-politické orientace země, kdy se svými kroky a prohlášeními čím dál více obrací na Východ, jak ukázalo třeba setkání s ruským ministrem zahraničí Lavrovem nebo zlehčování a relativizování ruské okupace Ukrajiny. Vnitropoliticky citlivá je pak zejména snaha o prosazení kontroverzní novely trestního zákona, která má snížit tresty za korupci a hospodářskou kriminalitu a zkrátit promlčecí lhůty. Nejnovějším majstrštykem je pak touha po ovládnutí tamní veřejnoprávní televize a rozhlasu. Nepřekvapuje, že uvedené kroky už stihly vyhnat na náměstí tamních měst tisíce protestujících.

V této atmosféře se na Slovensku konají volby, jež mají rozhodnout o nové hlavě státu. Zuzaně Čaputové končí totiž mandát již v červnu.

Panoptikum

Do prezidentského klání se přihlásilo více než deset kandidátů. Jsou mezi nimi mimo jiné i otevření příznivci fašistického Slovenského štátu, jako je Marian Kotleba. K Rusku se zase otevřeně hlásí bývalý předseda Nejvyššího soudu ministr spravedlnosti Štefan Harabin. Na antievropskou notu hrají ale i někteří další. Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko se již v rozhovoru pro Slovenský rozhlas nechal slyšet, že by na první zahraniční návštěvu nejel do Česka, ale právě do Ruska. S programem na vystoupení Slovenska z Evropské unie pak přímo kandidují předseda občanského sdružení Slovenské Hnutí Obrody Róbert Švec i bývalý příslušník policejního sboru Milan Náhlik.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

K hlavním favoritům patří ale jiní, zejména pak předseda tamního parlamentu a vládní strany Hlas – sociální demokracie Peter Pellegrini a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok. Podle nejnovějších průzkumů by Pellegriniho volilo v prvním kole přes 35 a Korčoka 34 procent Slováků. Rozdíl se však snižuje. Na konci ledna byl totiž ještě 2,5procentní. Důvodem může být vystřízlivění části veřejnosti z toho, jak se vládní koalice složená z Pellegriniho Hlasu, Slovenské národní strany, především ale z Ficova Směru – sociální demokracie v praxi chová.

Otevřít v galerii (2)
Bratislava je kvůli svému liberálnímu příklonu řadě Slováků trnem v oku
Bratislava je kvůli svému liberálnímu příklonu řadě Slováků trnem v okuZdroj: Pixabay

Rozhodne druhé kolo

Největší šance na vítězství se přesto dávají Peteru Pellegrinimu. Důvod? Ve druhém kole, jež by se mělo konat 6. dubna, by ho totiž s největší pravděpodobností podpořili příznivci Štefana Harabina, jemuž předpovědi v prvním kole přisuzují okolo 10 procent. A to bude nejspíše rozhodující, protože ostatní kandidáti mají mnohem méně. Bývalý předseda slovenské vlády a poté ministr financí Igor Matovič hlásí podporu zhruba 5 procent. Andrej Danko a Ján Kubiš, který dříve působil mimo jiné i na pozici ministra zahraničí, by dostali po 3 procentech hlasů.  

O co se v prezidentské kampani hraje? Především o další směřování Slovenska. Podle Korčoka se totiž země po nástupu nové vlády dostává do složité a nepříjemné situace.

Ztrácejí zábrany a chovají se jako majitelé této země. Slovensko nejde dobrým směrem,“

řekl v jedné z předvolebních debat. A právě účasti v nich se Pellegrini brání. Podle expertů je důvodem zejména fakt, že je argumentačně slabý a v přímé konfrontaci by nemusel uspět. Současně s tím navíc usiluje o dvě velice rozdílné skupiny voličů. Na jedné straně to jsou prodemokraticky a prozápadně orientovaní Slováci, na druhé pak ale také o ti, co za vším vidí „americké agenty, které platí finančník George Soros“. Pellegrini toho využil například v momentu, když se snažil Korčoka očernit, že prý nezastupuje zájmy Slovenska.

Považuji za velmi nebezpečné pro národně-státní zájmy Slovenské republiky, když opoziční prezidentský kandidát Ivan Korčok otevřeně mluví o zrušení práva veta v oblasti zahraniční politiky. Zjevně se nezbavil nánosů uvažování, že jakékoliv cizí zájmy jsou mu přednější než národně-státní zájem Slovenské republiky,"

řekl tento levicový politik, jak upozornila Česká tisková kancelář.

Pellegrinimu kromě národovecky zaměřených lidí pomohou nejvíce asi senioři. Těm nová vláda na podzim stihla odsouhlasit třináctý důchod a zdvojnásobit dotace na jejich rekreační pobyty. Největší seniorská organizace v zemi s téměř stotisícovou základnou, která si říká Jednota důchodců, dokonce několik dnů před volbami ústy svého předsedy Michala Kotiana tohoto politika oficiálně podpořila.

Pokud se většina voličů opravdu přikloní na jeho stranu, může to mít jeden důsledek – další odchod mladých Slováků do zahraničí, včetně Česka. Zatímco Čechů u našich sousedů pracuje okolo 6,5 tisíce, u nás je takových Slováků zhruba 25krát více. Studentů je podle dat Českého statistického úřadu více než 20 tisíc.

„Mladí lidé po maturitě zvažují, že půjdou pryč ze Slovenska. Oni se často stydí za to, co se tady děje ve veřejném prostoru,“

upozornil na předvolebním setkání Korčok.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Počkejme si do dubna, jak vše dopadne. Již nyní je však zřejmé, že „Nad Tatrou sa blýska“.       

Otevřít v galerii (2)
Na Slovensko budeme navzdory tamní politické situaci jezdit pravděpodobně i nadále
Na Slovensko budeme navzdory tamní politické situaci jezdit pravděpodobně i nadáleZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, CNN Prima news, FB Ivana Korčoka

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze