Top hledané
Výsledky (0)
Slováci houfně míří do Česka, k ekonomickým motivům se přidává nespokojenost s politickou situací.

Slováci utíkají před Ficem do zahraničí. Dlouhodobě je lákaly především pracovní příležitosti

Radim Červenka
03. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Slovensko

Odchod lidí a prohlubování demografické krize je čím dál závažnější problém pro Slovensko. Zejména mladí lidé opouští zemi ať už kvůli lepším pracovním příležitostem v zahraničí nebo kvůli vysokoškolskému studiu. Slovensko je rekordmanem s podílem studentů v zahraničí. Současná mladá generace je v současnosti navíc frustrovaná politickými kontroverzemi jenž provází současný kabinet premiéra Roberta Fica.

Slovensko aktuálně čeká, jak dopadne druhé kolo prezidentských voleb. Posílit může aktuální vládní koalice vítězstvím předsedy koaliční strany Hlas Petera Pellegriniho anebo Ficův kabinet může získat protiváhu prostřednictvím k vládě kritického kandidáta a vítěze prvního kola voleb Ivana Korčoka.

Prezident má však na Slovensku jen omezené pravomoci a pro řadu liberálně orientovaných občanů Slovenska se politický styl staronového premiéra Roberta Fica, doprovázený např. kontroverzemi kolem zmírňování trestů za hospodářskou kriminalitu nebo postátňováním veřejné televize, stal zdrojem určité frustrace z tamějšího veřejného života. Proti krokům vlády se pravidelně odehrávají masové demonstrace a i zahraniční média si povšimla intenzivní migrace mladých lidí, kteří Slovensko opouští. Mladí Slováci žijící v blízkém zahraničí v Rakousku a zejména v Česku nejsou ničím novým.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

 

Statisíce Slováků v Česku

Slováci patří k největším menšinám žijícím v Česku. Nicméně přesný počet Slováků, kteří v Česku žijí je otázkou, jelikož se vzhledem k společné státní minulosti a velmi podobnému jazyku identifikují různě.

 "Pro ilustraci: při posledním českém sčítání obyvatel v roce 2011 zatrhlo

  • 82 tisíc lidí (0,8 % obyvatel Česka) slovenské státní občanství,
  • 147 tisíc lidí (1,4 %) slovenskou národnost,
  • 154 tisíc lidí (1,5 %) slovenský mateřský jazyk a
  • 290 tisíc lidí (2,8 %) místo narození na Slovensku. 

Jsou mezi nimi i ti, kteří v Česku žijí pouze přechodně, například studenti,"

poukázal na různost dat, které má k dispozici Český statistický úřad ve své analýze ČRo. Slováci do Česka dlouhodobě míří kvůli pracovním příležitostem a možnosti bezplatného studia na českých vysokých školách. I data potvrzují, že v Česku přibývají zejména mladí Slováci. Už data ze zmíněného sčítání lidu poukázala na to, že průměrný Slovák v Česku je mladší než průměrný Čech a a v průměru je u nich častější vysokoškolské vzdělání.

Na Slovensku se však příchod obyvatelstva do Česka propisuje v negativním demografickém trendu. Přestože i na Slovensko míří migrační proudy, země se dlouhodobě vylidňuje. Česko je tak jedinou postkomunistickou zemí, kde dlouhodobě přibývá obyvatel.

Mladí přemýšlí o odchodu ze země

Uvedené trendy by mohla posílit i kontroverzní politika současné slovenské vlády. Pro řadu zejména mladých lidí může být podpůrnou motivací vydat se do zahraničí a zejména v Česku je nečeká jazyková a ni kulturní bariéra. V prvé řadě jde o mladé studenty. 20 % slovenských vysokoškolských studentů je zapsáno na zahraničních univerzitách, evropským standardem jsou 4 %. Absolventi se pak často do mateřské země nevrací. V mladé generaci se rekrutují také voliči současné opozice, kteří jsou k současné vládě velmi kritičtí.

"Robert Fico je sice premiérem už počtvrté, ale doteď nepochopil, že tak jako pan Mečiar v 90. letech i on vytváří toxické prostředí, které vede pouze k tomu, že vzdělaní, kvalifikovaní a úspěšní Slováci a Slovenky opouští zemi a hledají štěstí jinde v Evropě,"

uvedl na síti X Slavomír Maňásek na síti X, který stojí v čele panevropské organizace Vault Europa.

Zahraniční reportéři z Guardianu několik mladých Slováků žijících v Praze také vyzpovídali a ti novinářům potvrdili, že politickou situaci v mateřské zemi vnímají a odrazuje je k případnému návratu do rodné země.

"Většina lidí v mé bublině je naprosto frustrovaná výsledkem voleb a alespoň přemýšlí o odchodu. Slovenská společnost se neuvěřitelně polarizovala a je tam hodně zadržované agrese,"

uvedl pro Guardian třiadvacetiletý Jakub, který se odstěhoval do Prahy ze Slovenska a plánuje v Česku zůstat.

Zdroje: theguardian.com, twitter.com, novinky.cz, irozhlas.cz, ČSÚ, autorský text

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze