Top hledané
Výsledky (0)
Na Slovensku dnes probíhají prezidentské volby.

Slovensko volí následníka Čaputové. Došlo na kolaps v komisi nebo výhružky zbraní

Radim Červenka
23. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zuzana Čaputová

Prezidentské volby na Slovensku vypukly právě dnes. Největší favorité voleb již odvolili, stejně jako dosavadní prezidentka Zuzana Čaputová, která odmítla obhajobu mandátu. Volební místnosti se uzavřou o dvacet minut později, kvůli incidentu v jedné z volebních místnosti, v jiných případech zasahovala i policie.

Na Slovensku mohou celou sobotu občané hlasovat pro nového prezidenta. Pokud by jeden z kandidátů získal přes 50 % všech hlasů stal by se vítězem již v dnešním prvním kole volby, nicméně je tato varianta jen velmi málo pravděpodobná. Vše nasvědčuje tomu, že o konečném vítězi rozhodne až druhé kolo v němž se utkají dva nejúspěšnější kandidáti

Podle dosavadních průzkumů jsou jednoznačnými favority voleb předseda Národní rady a vládní kandidát Peter Pellegrini, kterému konkuruje kandidát podporovaný parlamentní opozicí a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok. Průzkumy obou kandidátům dlouhodobě přisuzují zisk v rozmezí 30 % až 40 %.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Podle průzkumů je to opravdu těsné

"Nejnovější průzkum NMS pro slovenské prezidentské volby. Pellegrini 50,9 % Korčok 49,1 % Pellegrini zatím vyhrává všechny průzkumy pro II. kolo. Ale teď už je to opravdu těsné – 1,8 % je jen 40 000 hlasů! Následující dva týdny budou ještě velká zábava!"

analyzoval na síti X politický analytik a profesionální volební sázkař Michal Sirový průzkumy veřejného mínění s tím, že rozdíl v preferencích mezi oběma kandidáty je takřka zanedbatelný.

Voleb se neúčastní současná prezidentka Zuzana Čaputová, jenž odmítla příležitost obhajovat její právě končící mandát. Už nyní je tak jasné, že ji v prezidentském křesle nevystřídá žena, jelikož mezi devíti kandidáty jsou pouze muži.

„Prosím, nenechávejte zodpovědnost na jiných a využijte právo, které vám náleží. Udělejme už dnes to, co je důležité, s vědomím, že dnes a nyní držíme v rukou svou budoucnost. Prezident může garantovat ústavnost, důstojnou reprezentaci země, zájem o nejdůležitější témata společnosti a vyvíjet legitimní tlak na změnu. A to vůbec není málo,"

uvedla v televizním projevu před začátkem voleb současná prezidentka.

Prezidentka Čaputová odvolila v odpoledních hodinách a již dopoledne odvolili oba favorité voleb. Ivan Korčok v Senci na jihu Slovenska, kde bydlí a Pellegrini hlasoval v centru Bratislavy. Kandidáti, kteří se vyjádřili před volebními místnostmi, také vyzývali občany k volební účasti, např. Ivan Korčok argumentoval tím, že čím vyšší účast tím větší bude legitimita vítěze voleb a je potřebná pro spojování rozdělené slovenské společnosti, která se aktuálně projevuje intenzivními protivládními demonstracemi. 

Kolaps v komisi nebo výhružky zbraní

Ačkoli ještě nejsou známa žádná čísla, očekává se vysoká volební účast, která by mohla atakovat až 70 % zúčastněných voličů. Pro srovnání v minulých volbách se účastnilo pouze 45 % voličů v prvním kole a v druhém účast dosáhla dokonce jen na 42 %.

Nejnižší volební účast ze všech volebních okrsků je tradičně na košickém sídlišti Luník IX. Oblast převážně osídlená romským obyvatelstvem je považována za největší romské ghetto v Evropě. V minulých volbách se zde přišlo vyjádřit k volbě prezidenta pouze 2,8 % obyvatel, před deseti lety zde účast dosáhla jen na 1,5 %. Podle vyjádření předsedy volební komise pro TASR ani letos obyvatelé sídliště o prezidentské volby nejeví zájem.

V 17:00 proběhla tisková konference Státní komise pro volby, kde její předseda Eduard Burda informoval o incidentu, kdy došlo ke kolapsu jednoho člena volební komise v Senici. Situace tak vedla komisi k oficiálnímu prodloužení termínu, kdy je možné hlasovat do 22:20. Původně se měly volební místnosti uzavřít přesně ve 22:00.

Nešlo o jediný incident v průběhu volebního dne. V Liptovském Mikuláši ohlásil občan nález podezřelého letáku s volební tématikou. Stejně jako v Česku tak i na Slovensku je ve volebním místnostech zakázána volební agitace. K případu tak dorazila slovenská policie.

Policie byla přivolána i do jedné z volebních komisí v Bratislavě. Jeden z členů komise byl na návrh komise odvolán stranou, která ho nominovala, jelikož mělo jít o konfliktního jedince. Dotyčný však do místnosti stejně dorazil a vyhrožoval, že si přinese zbraň. Ke konfliktu pak byla přivolána policie.

Zdroje: aktuality.sk, seznamzpravy.cz, irozhlas.cz, twitter.com, ct24.ceskatelevize.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze