Top hledané
Výsledky (0)
Co má společného film Zmenšování a nová výstava v UPM v Praze? Luxusní malé světy!

Jedinečná putovní výstava dětských domečků v Uměleckoprůmyslovém museu (do 17.6.)

Eva Ledecká
27. února 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Tateův domeček

Výstava domečků pro panenky Small worlds u nás nemá obdoby. Nejen, že se v našich zemích takováto výstava uskutečňuje vůbec poprvé, mnozí se dokonce díky ní o tomto fenoménu, který se našim končinám celkem úspěšně vyhnul, poprvé dozvídají.  

O co tady vůbec jde?

Jde o luxusní miniatury domů včetně do detailu vyšperkovaných interiérů, které ukazují, jak se žilo v době jejich vzniku. Pokud navštívíte Uměleckoprůmyslové museum v Praze, budete mít jedinečnou možnost nahlédnout do pokojů domů v období 18. století po současnost. Maličké domečky si můžete rozsvítit a vyslechnout si příběhy jejich obyvatel. Hlavně můžete obdivovat jejich luxusní mistrovské zpracování, o které není nouze. V pokojíčku, který měří okolo 10 cm² nechybí koberečky, tapety na zdech, obrázky na stěnách, malé nádobí včetně ovoce, a spoustu dalších detailů.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Pokud jste již viděli nový film americké produkce Zmenšování, tak přesně v takovéto velikosti je Pohodov!

Luxusní historické interiéry v maličkých rozměrech

Unikátní putovní výstavu, která má právě svou zastávku v Praze, připravilo V&A Museum of Childhood v Londýně, které sbíralo tyto mnohdy „kabinetové domky“ od roku 1872. Muzeu je z největší části věnovali dědici původních majitelů, kteří pochází povětšinou z významných rodů, a sběratelé.

Tyto zmenšeniny domů mají bohatou historii na západ od našich hranic: v Anglii, Německu či Holandsku. Právě v Holandsku zaznamenaly velký boom v 17. a 18. století, kdy se vyráběly ve tvaru skříně, jejichž vnitřky se dělily na jednotlivá patra a místnosti.

Hračky pouze na neděli!

Domečky v Anglii sloužily především jako didaktické hračky, v Holandsku naopak měly především reprezentační roli a děti se na ně mohly jen dívat. Občas se těmto luxusním domečkům říkalo nedělní, neboť pouze o svátcích měly děti dovoleno přemístit v nich panenku nebo jiný předmět.

Výstava potrvá až do 17. června a je tak zajímavá a poutavá, že nadchne dosplé i děti. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
17. listopadu 2 110 00 Praha Česká republika
778 543 900