Top hledané
Výsledky (0)
Jeden ze strážců prezidenta Pavla se údajně o víkendu zastřelil. Hrad o detailech mlčí. Nás zajímalo, jak náročná tato pozice pro člověka je. Zeptali jsme se psycholožky.

„Bodyguardi zažívají extrémní tlak na psychiku. Je u nich zvýšené riziko sebevražd,“ říká psycholožka

Barbora Štöklová
14. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Bodyguard

Cílem povolání bodyguarda je zajistit bezpečnost svého klienta za každých okolností. To zahrnuje neustálé sledování okolí, identifikaci potenciálních hrozeb a rychlou reakci na jakékoli nebezpečí. Tato neustálá bdělost vyžaduje maximální koncentraci a vnímavost, což může být fyzicky i psychicky vyčerpávající, komentuje psycholožka Adéla Fayad pro LP-Life. 

Práce bodyguarda je nesmírně náročná, a to z mnoha důvodů. Nejedná se pouze o fyzicky náročné povolání, ale především o práci, která klade značné psychické požadavky na jednotlivce vykonávajícího tuto profesi. Kromě toho je bodyguard v neustálé pohotovosti. Bez ohledu na to, kde se klient nachází nebo co právě dělá, musí být bodyguard připraven k okamžitému zásahu v případě hrozby. Taková neustálá pohotovost vyžaduje značnou energii a disciplínu. Pracovníci v této profesi se často dostávají do stresových situací, a to buď při reálných hrozbách nebo při předcházení rizikovým situacím. Musí zůstat klidní a schopní rozhodování i pod tlakem. Povolání bodyguarda vyžaduje mnoho cestování a lidé tak nemusejí mít možnost pro vytvoření domova a zázemí, kam by se za rodinou vraceli. Život bodyguarda může představovat jistou samotu, kdy jste obklopeni lidmi a zároveň jste sami.

„Bodyguardi musí umět zacházet se zbraní, umět se fyzicky bránit a to vyžaduje velmi dobře vyvinuté kognitivní funkce. Hovoříme zde o udržení pozornosti, rychlých reakcí a vyhodnocování nepředvídatelných situací a rychlé rozhodování,"

komentuje psycholožka.

Jedním z nejnáročnějších aspektů jsou právě stresové situace, kterým musíte jako osobní strážce čelit. Rychle reagovat a udržet klidnou hlavu, ať už jde o ochranu života svého klienta nebo svůj vlastní. Dlouhodobý stres, který může tato práce přinést, může mít závažný dopad na psychiku. Odpovědnost za život a bezpečnost klienta je enormní. Malá chyba nebo nedostatečná pozornost může mít fatální následky. 

„Povolání je tak psychicky náročné, že může mít výrazný dopad na psychiku a chování. Mohou se objevit symptomy vyhoření, úzkost, posttraumatická stresová porucha, narušení spánku a další problémy. Prolongovaný stres může mít vliv na celkovou kvalitu života. Existuje riziko, že v některých extrémních případech může člověk v této profesi zažít traumata nebo se dostat do situací, kde je nucen zasáhnout a ohrozit životy jiných. Takové události mohou způsobit závažné psychologické následky,"

dodává.

Může být jedinec, který vykonává práci bodyguarda větší předpoklad spáchat sebevraždu?

„Ano, může existovat zvýšené riziko sebevraždy u některých jedinců pracujících jako bodyguard nebo v podobných náročných profesích, které jsou spojeny s vysokým stresem, tlakem, a vystavením potenciálním rizikům. To však neznamená, že každý bodyguard má automaticky větší riziko sebevraždy, ale je důležité rozumět, že tato práce může být psychicky náročná a může mít vliv na duševní zdraví."

Pokud se cítím dlouhodobě psychicky vyčerpaný nebo pociťuji prvky syndromu vyhoření, jak to mohu řešit?

Pokud cítíte pocit vyhoření, je důležité jednat a hledat podporu. Vyhoření je stav, kdy se dlouhodobě vystavujete stresu a náročným situacím. To může vést k únavě, ztrátě motivace, emocionální vzdálenosti a mnoha dalším nepříjemným příznakům. Doporučuji se obrátit na odborného terapeuta nebo psychologa. Tito profesionálové mají zkušenosti s prací s lidmi, kteří procházejí vyhořením, a mohou vám pomoci získat vhodné nástroje pro zvládání stresu a pro obnovu duševního zdraví. Dále mluvte o svých pocitech s blízkými osobami. Rodina, přátelé nebo kolegové mohou být cennou podporou. Když si sdílíte své pocity, může to pomoci zmírnit izolaci a můžete získat rady od lidí, kteří vás znají.

Nakonec je prý velmi důležité, aby bodyguardi měli přístup k profesionální psychologické podpoře, aby mohli zvládat stresové situace a minimalizovat rizika negativních psychologických dopadů. 

 

Dle informací rádia Prostor, se ochránce Petra Pavla zastřelil, i když ještě pár dní před událostí stál po jeho boku. Spekuluje se o sebevraždě. Situaci ohledně smrti v řadách prezidenta Pavla pro vás budeme dále sledovat.

 

Zdroj: Idnes.cz, vlastní dotazování 

 

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze