Top hledané
Výsledky (0)
Jedna z největších filmových hvězd v dějinách české kinematografie slaví 81. narozeniny.

Smutný konec české Bardotky: Krásná Jana Brejchová dnes slaví 81. narozeniny a je odkázána na pomoc druhých

Martina Šmalclová
20. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Jiří Sovák, Jana Brejchová a Lubomír Lipský

Muži z ní šíleli a ženy mohly jen tiše závidět. Její blond hříva, výrazné oči, odzbrojující úsměv, luxusní postava, a především nesmírný talent, zařídily, že se jí začalo přezdívat „česká Bardotka“. Jana Brejchová vždy žila bohatý nejen profesní, ale i soukromý život. Stihla se čtyřikrát vdát a za svůj život si zahrála ve více než stovce snímků, čímž se nesmazatelně zapsala do filmových dějin. Od kolapsu v říjnu 2013 je však odkázaná na trvalou pomoc v léčebně pro dlouhodobě nemocné a nelehký vztah má i se svou sestrou Hanou. Pojďte si společně s LP-Life.cz připomenout její život.

Ze sekretářky herečkou

Jana Brejchová se narodila 20. 1. 1940 v Praze. Své dětství prožila v chudých rodinných poměrech spolu s pěti sourozenci. První filmovou roli získala Jana už ve svých čtrnácti letech, kdy si zahrála v dramatu Olověný chléb. V té době začala pracovat také jako písařka a sekretářka a ve volných chvílích se věnovala hraní. Další nabídky se jenom hrnuly a opravdový zlom přišel v roce 1957 spolu se snímkem Vlčí jáma režiséra Jiřího Weisse, s nímž se zúčastnila i Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách.

Málokdo možná tuší, že i tak skvělá herečka, jako Jana Brejchová, se vždy potýkala s trémou a plachostí. Koneckonců i její blízká kamarádka Jiřina Jirásková kdysi prohlásila:

„Jakmile se sejde víc než pět lidí, Jana nepromluví.“

Otevřít v galerii (5)
Jan Werich a Jana Brejchová ve filmu Král a žena
Jan Werich a Jana Brejchová ve filmu Král a ženaZdroj: archiv České televize

Poprvé se vdávala v osmnácti

Své první "ANO" řekla Jana Brejchová Miloši Formanovi, a to v jejích pouhých osmnácti letech. Manželství jim vydrželo čtyři roky. Těsně po rozvodu s Formanem se v roce 1962 provdala za německého herce Ulricha Theina. Toto manželství však zanechalo bolestnou stopu v jejím životě. Dítě, které s Ulrichem počala, se narodilo mrtvé.  

Osudové manželství s Vlastimilem Brodským

Otevřít v galerii (5)
Těhotná Jana Brejchová s Vlastimilem Brodským
Těhotná Jana Brejchová s Vlastimilem BrodskýmZdroj: archiv Terezy Brodské

Potřetí se Jana Brejchová provdala za svého hereckého kolegu Vlastimila Brodského, který ji uchvátil svou inteligencí, vtipem a moudrostí. Společně si zahráli například ve filmech Hodíme se k sobě, miláčku…? Ženu ani květinou neuhodíš nebo Farářův konec. Manželství vydrželo 17 let a vzešla z něj dcera Tereza, která kráčí v maminčiných hereckých stopách. Dnes je to právě ona, která je Janě Brejchové největší oporou. Vždy ale nebyl jejich vztah zalitý sluncem. Tereza nemohla dlouhé roky matce odpustit, že upřednostnila kariéru před rodinným životem a v době jejího dětství ji na několik let svěřila do péče své nejstarší sestry Blanky.

Po rozvodu s Vlastimilem Brodským udržovala Jana Brejchová vztah s Jaromírem Hanzlíkem a následně Jiřím Zahajským, za kterého se v roce 1992 provdala. Manželství ukončila hercova smrt v roce 2007.

Otevřít v galerii (5)
Jana Brejchová s dcerou Terezou Brodskou
Jana Brejchová s dcerou Terezou BrodskouZdroj: David Neff / MAFRA / Profimedia

Pokud si budete chtít zpříjemnit den s některým filmem, ve kterém krásná herečka zazářila, rozhodně máte z čeho vybírat. Mezi její nejznámější snímky patří Vlčí jáma, Vyšší princip, Kdyby tisíc klarinetů, Zabil jsem Einsteina, pánové, V zámku a podzámčí, Skalpel nebo trilogie Pod Jezevčí skálouNa pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Nezapomenutelné jsou i její role v legendárním muzikálu Noc na Karlštejně nebo v seriálech Arabela a F. L. Věk.  V roce 2006 si zahrála ve filmu Kráska v nesnázích po boku Anny Geislerové a i ona na Janu Brejchovou vzpomíná víc než vřele.

„Jana Brejchová je herečka, ke které jsem vždycky vzhlížela. Líbí se mi, jakou má dikci, jaké má oči, prostě všechno. Je to hodně intuitivní herečka, vřelá, ale zároveň plachá bytost,“

řekla Anna Geislerová.

Otevřít v galerii (5)
Seriál Arabela
Seriál ArabelaZdroj: archiv České televize
Otevřít v galerii (5)
Jana Brejchová se soškou Českého lva
Jana Brejchová se soškou Českého lvaZdroj: Profimedia.cz

Jana Brejchová získala řadu ocenění. Mimo jiné titul Zasloužilá umělkyně, v roce 2004 pak státní vyznamenání od Václava Klause - Medaili Za zásluhy II. stupně za přínos v oblasti kultury a umění a v roce 2010 sošku Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Komplikovaný vztah se sestrou Hanou

V posledních letech Janu Brejchovou trápí zdraví a bojuje s degenerativním onemocněním mozku, které ji upoutalo na lůžko v LDN v pražském Motole. Ani přes těžké onemocnění se jí dosud nepovedlo napravit komplikovaný vztah se sestrou Hanou, která se kdysi díky Miloši Formanovi proslavila jako hlavní hrdinka filmu Lásky jedné plavovlásky.

Přejeme Janě Brejchové všechno nejlepší a především hodně zdraví do dalších let.

Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113
Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze