Top hledané
Výsledky (0)
Boj s epidemií budou nyní řídit hejtmani krajů.

Sněmovna neprodloužila nouzový stav. Skončí v neděli 14. února

Karolína Lišková
11. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Po celodenním jednání ve Sněmovně je rozhodnuto. Nouzový stav skončí v neděli 14. února. Přestože premiér Andrej Babiš v závěsu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným a vicepremiérem Janem Hamáčkem apelovali na jeho prodloužení do 16. března, nezískali dnes ve Sněmovně dostatečný počet hlasů. Sněmovnou neprošel ani druhý návrh poslance poslance KDU-ČSL Stanislava Juránka, který navrhoval prodloužení nouzového stavu do 28. února. To znamená, že od pondělí by se život v Česku měl vrátit opět do normálních kolejí. Otevřít by se měly obchody, restaurace i fitness centra.  

„Pokud nebude i po 14. únoru pokračovat nouzový stav, do dvou týdnů by mohla být situace ve většině nemocnic v Česku stejná jako nyní v chebské nemocnici,“

řekl novinářům před čtvrtečním hlasováním Sněmovny o prodloužení nouzového stavu ministr zdravotnictví Jan Blatný. Dodal však, že by se i tak muselo Česko po nějaké době k nouzovému stavu vrátit.

Podle analytiků a epidemiologů by bez něj mohl být do dvou týdnů ve většině nemocnic v ČR stav, který je dnes v těch nejvíce postižených covidem-19.

„Ve chvíli, kdy se nám nepodaří dohodnout na nouzovém stavu, je to na odpovědnosti nás všech,”

řekl ministr.

Otevřít v galerii (3)
Ministra zdravotnictví Jan Blatný.
Ministra zdravotnictví Jan Blatný. Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Stejně se budeme muset do nouzové stavu vrátit

„Je jen otázkou času, kdy dojde k postupnému zhoršení situace a kdy bychom se k nouzovému stavu museli vrátit. Bude nás to akorát všechny stát daleko více, a nejen peněz,”

uvedl hned po ranním jednání vlády Blatný s tím, že věří tomu, že se kabinetu podaří najít shodu s opozicí.

Do jakékoliv shody nebo dohody ale doslova „hodili vidle“ Okamurovci.

„Hnutí SPD konzistentně opakuje, že prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Proč bychom měli měnit stanovisko?“

tázal se místopředseda dolní komory a předseda hnutí Tomio Okamura. Právě toto stanovisko – jak poznamenal – tlumočil při jednání koalice a opozice, kdy opozice navrhla dohodu o podpoře prodloužení.

Otevřít v galerii (3)
Tomio Okamura
Tomio OkamuraZdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Podle něj SPD od jara navrhuje změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, který by umožnil ochranu rizikových skupin a udržení zdravotního systému bez plošného stavu nouze.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Odpovědnost se hodí na hejtmany

Podle Mikuláše Ferjenčíka by konec nouzového stavu znamenal, že boj s epidemií by řídili místo premiéra hejtmani.

„Pevně věřím, že jim to půjde lépe,“

napsal na Twitter.

S tím souhlasí i vicepremiér Jan Hamáček. I podle něj budou nyní vedle ministerstva zdravotnictví, které může vydávat některá opatření v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, na řadě hejtmani.

Ve hře je ale nyní to, že hejtmani po nedělním konci nouzového stavu vyhlásí v jednotlivých krajích stav nebezpečí, což umožní pokračování některých opatření proti šíření nákazy.

Všechno se otevře?

Když od pondělí skončí nouzový stav, podnikatelé budou moci otevřít své podniky. Provoz stravovacích zařízení je však možné podle Hamáčka regulovat právě podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

„Restaurace zůstanou zavřené za předpokladu, že obstojí nařízení ministerstva zdravotnictví před případnými soudními procesy,“

uvedl.

Otevřít v galerii (3)
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. Zdroj: Profimedia.cz

Děti zpět do škol

Pokud jde o školy, řídí se jejich provoz podle školského zákona. Napříč stranami však panuje shoda, že by se měly postupně opět zprovoznit. Hamáček podotkl, že v případě, že stav nouze padne, bude obtížné je rychle zprovoznit se systémem testování.

Vlastní rezervy

Když kraje vyhlásí stav nebezpečí, skončí podle Hamáčka i zásobování krajů ze státních hmotných rezerv.

„Kraje se budou muset spolehnout na vlastní zásoby,“ doplnil.

Volný pohyb jen někde

Při zrušení nouzového stavu přestává platit také zákaz vycházení, respektive omezení volného pohybu osob. Takže budeme moci být venku i po 21. hodině.

I tak ale vláda ve čtvrtek rozhodla o omezení pohybu ve třech okresech. Jde o Cheb, Sokolov a Trutnov, kde jsou čísla nákazy nejvyšší. Obyvatelé tak z těchto míst nesmí vycestovat nikam jinam. Existují samozřejmě výjimky, jako jsou cesty do zaměstnání. Zákaz platí od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Na dodržování nařízení bude od pátku dohlížet policie.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze