Top hledané
Výsledky (0)
Snoop Dogg si ne vždycky vydělával muzikou. Špinavé peníze mu rozhodně cizí nebyly.

Jeden z nejbohatších muzikantů planety slaví 50. narozeniny: Cesta Snoop Dogga na rappový vrchol

Kateřina Ostrejšová
20. října 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Snoop Dogg

V devadesátých letech čelil obvinění z vraždy, prodával drogy a v jednu chvíli dokonce i dívky. Život Snoop Dogga připomíná spoustu věcí, rozhodně ne ale obyčejný a běžný život. I přes veškeré drogové drama ovšem vypráví příběh interpreta, který se z vězeňské cely dostal na vrchol rappové scény a vybudoval si pozici jednoho z nejbohatších a nejúspěšnějších rapperů světa. Majetek milovníka marihuany se odhaduje na 150 milionů dolarů.  Dnes slaví 50. narozeniny, tak se pojďme ohlédnout za jeho dramatickou cestou plnou drog, počátků hudby i vězení. 

Znáte jeho pravé jméno?  

Snoop Dogg, vlastním jménem Cordozar Calvin Broadus, se narodil na počátku sedmdesátých let na Long Beach v Kalifornii. Jméno si nechal po své matce, protože otec, veterán z Vietnamské války, opustil rodinu, když byly Cordozarovi pouhé tři měsíce. 

Od sborového zpěvu k rappu 

Otevřít v galerii (4)
Snoop Dogg v roce 2000
Snoop Dogg v roce 2000Zdroj: Profimedia
Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Přezdívku Snoopy získal mezi rodinnými příslušníky, kteří mu tak říkali, protože jim připomínal oblíbenou dětskou postavičku. Dětství malého Snoopyho se v ničem od ostatních dětí příliš nelišilo. Věnoval se sborovému kostelnímu zpěvu a hrál na klavír. Zlom nastal v šesté třídě, kdy objevil svoji velkou lásku k rappu. S touto scénou se ovšem obzvlášť v osmdesátých a devadesátých letech nesl pouliční život plný drog a násilí. A tomu se nevyhnul ani Snoop Dogg.  

“Hip hop je to, co hýbe světem.” 

První vězení  

Hned po absolvování střední školy putoval na šest měsíců do vězení za držení kokainu. Tam měl zřejmě dost prostoru na rappování a vymýšlení nových textů. Když mu bylo dvacet, společně se svými bratranci a kamarádem založili kapelu 213 a nahráli první demo album. To se dostalo do správných rukou – producentovi Dr. Dreovi a byl to právě Snoop Dogg, tehdy pod přezdívkou Snoop Doggy Dogg, který ho nejvíc zaujal.  

“Někdy je ztráta to nejlepší, co se vám může stát. Naučí vás, co máte udělat příště.“ 

Silná dvojka určující trendy 

Otevřít v galerii (4)
Snoop Dogg v roce 2000
Snoop Dogg v roce 2000Zdroj: Profimedia

V roce 1992 se stal klíčovým rapperem na Dreově velmi úspěšném prvním sólovém albu ”The Chronic”, ve kterém oba z nich čerpali inspiraci z krutých příběhů ulice. A to se jim povedlo víc než dobře, tahle dvojka byla tak silná, že přesunula centrum hip hopu z New Yorku do Kalifornie. Inspirovali se jimi pozdější hvězdy jako Notorious B.I.G.Tupac nebo Jay-Z.  

Snoop Doggova popularita v devadesátkách raketově stoupala. A to především díky prvnímu albu Doggystyle v roce 1993, které vyšlo v říjnu. V žebříčku Billboard 200 debutovalo na prvním místě, jenom v USA se během prvního týdne prodalo téměř 900 tisíc kopií.  

„Myslím, že Dr. Dre dal Snoopovi zvuk, který v myslích fanoušků hip-hopu rezonuje po generace. Díky tomu se ze Snoopa stala ikona,“ 

mluví o Snoop Doggovi rapper B-Real. Nahrávání prvotního alba doprovázely ale i problémy, a to se zákonem. Během nahrávání byl Snoop zatčen v souvislosti se střelbou za volantem. Všech obvinění byl nakonec zbaven, dlouho ale musel řešit oplétačky u soudu.  

Umělec první ligy, to potvrdil následujícím albem  

Na první příčky hitparád se dostalo i jeho další album z roku 1996 Tha Doggfather, a to i navzdory absence Dr. Drea, který se neshodl na smlouvě. Snoop Dogg tak jenom potvrdil svoji sílu vě světě rappu.  

I svými dalšími dvěma alby zabodoval na nejvyšších pozicích v hip-hopových žebříčcích: Da Game Is To Be Sold, Not to Be Told (1998) a No Limit Top Dogg (1999). 

Na kontě má sedmnáct řadových alb 

Jeho prvního alba se do dneška prodalo celosvětově více než 11 milionů kopií. Milionové prodeje doprovázely i jeho další desky – na kontě má celkem sedmnáct řadových alb, po celém světě se jich prodalo více než 35 milionů kopií. 

Otevřít v galerii (4)
Snoop Dogg v reklamní kampani
Snoop Dogg v reklamní kampaniZdroj: Profimedia

Jeden z nejbohatších rapperů světa  

Čistá hodnota majetku Snoop Dogga se odhaduje na 150 milionů dolarů. Peníze pochází nejen z jeho hudby, ale také z filmové a televizní kariéry. Naposledy si v loňském roce díky kampani pro společnost Just Eat přišel na více než 5 milionů dolarů. Rapper osobně natočil a nazpíval song, který má přilákat nové zákazníky společnosti, jež rozváží hotová jídla.  

Vedle hudby si ve velkém vydělává marihuanou 

Otevřít v galerii (4)
Snoop Dogg je milovníkem marihuany
Snoop Dogg je milovníkem marihuanyZdroj: Profimedia

Snoop Dogg se láskou k hulení nikdy netajil. Vidět ho s jointem v ruce je možné prakticky v každém videoklipu a velmi často o marihuaně i mluví. I proto začal do byznysu s konopím investovat dost peněz. Spustil například vlastní řadu marihuanových produktů Leafs by Snoop.  

Ať už je Snoop Dogg jakýkoliv a má za sebou kde co, jedno se mu musí nechat - položil základní kámen rappovému světu a výrazně ovlivnil jeho dnešní podobu. My mu přejeme k 50. narozeninám všechno nejlepší! 

Zdroje: E15, Forbes, Biography, Wealthygorilla

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze