Top hledané
Výsledky (0)
Světový den sexuálního zdraví se každoročně připomíná 4. září, a to již od roku 2010. Jeho cílem je po celém světě podporovat povědomí o sexuálním zdraví.

Den sexuální osvěty je 4. září: letos je hlavním tématem souhlas před stykem. Ten by měl být vysloven více než jednou

Barbora Štöklová
04. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Téměř 70 % Češek (69 %) si pak dokonce myslí, že sex bez souhlasu by měl být nelegální.

Světový den sexuálního zdraví připadá na 4. září. Letos se zaměřuje na konsent, neboli souhlas k sexuální aktivitě. Přestože většina české populace chápe, že je souhlas potřeba, jeho konkrétní podoba je nejasná. Podle odborníků by se neměl omezit na jedno ano před sexem, měl by být součástí kontinuální partnerské komunikace. Klíčová prevence je pak vzdělávání, a to nejen na školách, ale i v barech.

V roce 2017 se rozpoutala globální vlna diskusí a otevřenosti ohledně sexuálního obtěžování a násilí, a to díky hnutí známému jako #MeToo. Tato kampaň zasáhla stovky tisíc žen a mužů po celém světě, v různých profesích a sociálních skupinách. Zásadně změnila způsob, jakým společnost nahlíží na souhlas k sexu a sexuálnímu obtěžování jako takovému.

Co je souhlas k sexu?

Souhlas k sexu je dobrovolný, informovaný, a jednoznačný projev ochoty účastnit se sexuálních aktivit. Je to základní právo každého jednotlivce rozhodnout o tom, co s jeho tělem udělá. Bez souhlasu jsou sexuální aktivity považovány za násilí a obtěžování.

„Souhlas je základem každého pozitivního sexuálního zážitku. Týká se respektu k autonomii a rozhodování každého člověka v jeho intimním životě bez ohledu na rasu, tělesné schopnosti, pohlaví nebo sexuální orientaci. Souhlas je povolení. Nikdo se nemůže dotýkat těla jiné osoby bez svolení,“ 

říká Adam Durčák, který se zabývá zdravou sexualitou.

62 % české populace chápe, že je k sexu potřeba souhlas 

Podle nedávného výzkumu, který realizoval Konsent, organizace zabývající se prevencí sexuálního násilí a obtěžování, ve spolupráci s agenturou NMS Market Research, 62 % Čechů chápe, že k sexu je potřeba verbální či neverbální souhlas. Téměř 70 % Češek (69 %) si pak dokonce myslí, že sex bez souhlasu by měl být nelegální. Pro většinu lidí je však konsent tématem, jejíž konkrétní podobě příliš nerozumí. 

 „Souhlas je především důležitá součást kontinuální partnerské komunikace. Romantickou atmosféru určitě nijak nezkazíte, když se prostě budete průběžně během intimní chvilky ptát: Chceš vyzkoušet …? Mohu …? Je ti to příjemné? Mám pokračovat?“

radí Adam Durčák.

Prevence: vzdělávání na školách, ale i v barech

Hlavním způsobem prevence je podle odborníků vzdělávání. V současnosti je potřeba zlepšit sexuální výchovu zejména na základních školách.

„Z dostupných dat víme, že kolem 72 % studentů se nedozvědělo nic o souhlasu v rámci sexuální výchovy, což je zásadní chyba. Je potřeba učit nejen biologii toho, jak všechno funguje, ale i sociální a vztahovou úroveň sexu. Právě za tímto účelem jsme vyvinuli několik metodik a kurzů pro učitele, nebo i rodiče a pečující,“

vysvětluje Andrea Laštovičková z organizace Konsent.

„Snažíme se také proškolovat veřejnost, personál v barech a klubech, zkrátka na místech, kde často k sexuálnímu obtěžování dochází,“

dodává Laštovičková.

Historie kampaně #MeToo

Kampaně #MeToo začala v říjnu 2017, kdy herečka Alyssa Milano vyzvala ženy, aby na sociálních médiích sdílely své zkušenosti s sexuálním obtěžováním a násilím. Konkrétně na svém Twitteru napsala. „Pokud by všechny ženy, které byly někdy sexuálně zneužity nebo obtěžovány, napsaly na svou sociální síť „Me too“, možná by si lidé uvědomili závažnost problému,". Tato výzva byla inspirována odhalením dlouholetého sexuálního zneužívání hollywoodským producentem Harvey Weinsteinem. Od té chvíle se tisíce lidí začaly dělit o své příběhy, a to nejen ze showbyznysu, ale i z různých odvětví pracovního života, včetně politiky, vědy, medicíny a dalších. Kampaně #MeToo se brzy stala symbolem odvahy a solidarity mezi oběťmi sexuálního obtěžování a násilí.

Otevřít v galerii (1)
Herečka Alyssa Milano
Herečka Alyssa MilanoZdroj: Profimeda

Dotknutí a změna společnosti

Kampaň #MeToo dotkla se mnoha lidí a měla hluboký dopad na společnost. Kampaň #MeToo přinesla do popředí problém sexuálního obtěžování a násilí, který byl dlouho tabuizován. Díky ní, se lidé začali zamýšlet nad tím, co je akceptovatelné a co ne v oblasti sexuálního chování. Několik význačných osobností, včetně Harveyho Weinsteina, bylo soudně stíháno za obvinění z sexuálního obtěžování a násilí. To ukazuje, že nikdo není nad zákonem, a že i ti nejmocnější mohou nést následky za své činy. Kampaň měla vliv na pracovní prostředí, kde se začalo více dbát na prevenci sexuálního obtěžování. Firmy a organizace začaly přemýšlet nad tím, jak zajistit bezpečné a respektující prostředí pro všechny zaměstnance. Mnoho lidí se začalo více zamýšlet nad svými vlastními postoji k souhlasu k sexu a svým hranicemi. Díky kampani #MeToo se stala tato témata součástí širší diskuse mezi jednotlivci, partnery a ve výchově dětí. Kampaň poskytla obětem sexuálního obtěžování a násilí prostor sdílet své příběhy bez strachu z odsudku. 

Zdroj: Aktuálně.cz, Wikipedia.cz, Růžovýslon.cz, 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze