Top hledané
Výsledky (0)
Klimatická oáza za oknem a se štěstím i fajn sousedé - to je vnitroblok!

Sousedské vztahy se utužují ve vnitrobloku aneb Stěhuji se na Jiřák!

Kateřina Ostrejšová
22. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Vnitroblok je ideální místo pro navazování vztahů

Velkým fenoménem bydlení se v posledních letech staly vnitrobloky! Lákavé prostory, ze stran města ovšem dost opomíjená záležitost. Protože uvnitř města stále roste tlak na využití prostoru, není divu, že takových míst najdeme jako šafránu. Když už ale jsou, stojí rozhodně za to! Lidé prostě milují místa, kde mohou být sami sebou i uprostřed rušného města. Vnitrobloky jsou typické pro starší, dnes tolik lukrativní zástavby, jako jsou Karlín, Žižkov, Vršovice nebo Vinohrady. 

Při pohledu z okna už není nutné hledat jen široké výhledy a panorama Prahy! Je možné se naopak soustředit na to, co máme pod okny. Protože i tím, co máme na dosah, je tvořeno živé město.

Řeč je o pražských vnitroblocích, které se mohou doslova stát naší srdcovou záležitostí. Vnitrobloky mohou být naší oázou klidu, zeleně, zábavy.

Vnitrobloky ožívají ve všech evropských městech s obdobnou historií – najdeme je v Německu i v Rakousku, stávají se velmi populární součástí standardního bydlení a infrastruktury města. 

„Vnitrobloky obecně jsou stejně skvělé jako terasy či mezonety, jen si to ještě ne všichni uvědomují, a často z nich nedokáží využit maximum,“

říká pro LP-Life bytová designérka Jana Malá.

„Zeleň vnitrobloků přispívá také ke zmírnění vlivů změny klimatu ve městech. Najdeme tu nejen vzduch při pobytu v bytě, ale naopak i stín v horkém létě, kdy si tady můžeme příjemně posedět. Bohužel jsou dosud vnitrobloky správou zeleně ve městech opomíjeny, protože se nejedná o veřejné prostory, které nejsou evidovány, ani cíleně rozvíjeny. Přitom dokážou výrazně pomoci v kulturním a komunitním rozvoji i vývoji trendů zahradní architektury.“

Ideální místo, kde tvořit sousedství  

Vnitroblok nebo dvůr je naprosto ideálním místem, kde lidé mohou tvořit příjemné sousedské vztahy a utužovat je. Je to perfektní místo pro sousedské posezení, společné hraní na kytaru, společenské hry, místo, kde si můžou pohrát děti na soukromém hřišti, nebo se tu sousedky mohou předhánět v pěstitelských aktivitách.

Jen málokdo zná v dnešní době skutečné své sousedy. Procházením po chodbě a míjením se na parkovišti je skutečně nepoznáme. Vnitrobloky tak mohou zlepšit sousedské vztahy a dodat náplň všedního dne.  

Otevřít v galerii (5)
Sousedské vztahy se tu utužují rychle
Sousedské vztahy se tu utužují rychle Zdroj: Freepik

Vnitrobloky jsou hojně využívány i ve filmech, které jen s nostalgií a trochou závisti sledujeme - každý jsme určitě záviděli dětem z Chobotnic ze třetího patra, Pepínovi ze S tebou mě baví svět, a už méně Bolku Polívkovi, když se ve vnitrobloku coby záletný manžel v Mužích v naději pokoušel ukrýt ke svému zeti a dceři.  

Děti je budou milovat  

Velkými milovníky skrytých míst ve vnitrobloku budou rozhodně vaše děti. Dnes má člověk strach pustit svoje ratolesti před dům nebo byt, opravdu nikdy nevíte, co se může stát. “Vypustit” je hrát si na společný dvorek je ale úplně jiná písnička. A věřte, že i vy si tam najdete to svoje. Sice se nejedná o klasickou zahradu, ale péči taky potřebuje! Pokus tedy nechcete mít ze svého vnitrobloku pouze vyschlý a zarostlý prostor. Možnostem se meze nekladou!  

Otevřít v galerii (5)
Houpačka mlže být také součástí vnitrobloku
Houpačka mlže být také součástí vnitroblokuZdroj: Unsplash

Klimatická oáza  

Jedná se o většinu dne zastíněnou “zahradu”, která skvěle zadržuje vodu a dobře se s ní hospodaří. Zapomeňte na beton! Trávníku rozhodně litovat nebudete. Představte si tam malou zahrádku s bylinkami, venkovní sezení s grilem a houpačku pro děti. Nebo barevné kamínky všech možných odstínů a v nich nejrůznější květiny, plodiny a byliny!

Může být lépe strávené odpoledne se sousedy a rodinou?  

Otevřít v galerii (5)
Děti vám mohou pomoci i se zahradničením
Děti vám mohou pomoci i se zahradničením Zdroj: Unsplash

Terasa do vnitrobloku  

A pokud máte opravdové štěstí a najdete byt s terasou orientovanou do vnitrobloku, tak jste to vlastně všechno vyhráli! Další velkou výhodou takového dvora je klid! Vy si můžete v klidu uvařit kávu a opalovat se na terase, a přitom po očku sledovat vaše děti, jak blbnou venku. A takový komfort si opravdu nemůže dovolit jen tak někdo. Pravdou je, že při občasných společenských dýcháncích můžete mít pocit, že se zábavy účastní i nepozvaní, ale i to utuží sousedské vztahy anebo vám dovolí poznat i ty sousedy, kteří se právě přistěhovali.  

Otevřít v galerii (5)
Žena si užívá na terase
Žena si užívá na terase Zdroj: Freepik

Lidé se ovšem bojí investovat  

Podle Michala Křivohlávka a Barbory Týcové, kteří stojí za projektem Bieno a rekonstruují zaniklé vnitrobloky, je až 80 % takových míst opuštěných. Lidé mají podle nich mnohdy strach, že by je taková přestavba vyšla draho.  

“Investice do vnitrobloku se rovná většímu nákupu v Kauflandu. Při opravě vnitrobloku ve Stupkově ulici vycházela částka 2.000 Kč na osobu. Málokterý jedinec by dal 690.000 Kč, ale když se to rozpočítá mezi 330 lidí, už to jde,” 

říká Michal Křivohlávek pro LP-Life a dodává: 

“Vždy se lidí na začátku ptáme, jestli chtějí tři lavičky, nebo vodopád. Někteří chtějí kompletní rekonstrukci a jiným stačí pouze dílčí kosmetika. Když chtějí pár laviček, kompostér, pískoviště a záhonek, může to trvat třeba jen rok.” 

Otevřít v galerii (5)
Vnitrobloky se stávají fenoménem
Vnitrobloky se stávají fenoménem Zdroj: Freepik

O takových místech víme na Vinohradech  

Královské Vinohrady. Místo, které Pražanům žijícím zde můžeme jenom závidět. Místo, které je tak blízko centra, ale zároveň velmi blízko přírodě. Vždyť je obklopeno hned několika parky - Grébovkou, Folimankou, Riegerovými sady a Olšany. Navíc je tu velké množství skvělých restaurací a barů.  

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138, Praha 3

Jedním z nich je kavárna Zanzibar v Americké ulici. Tenhle podnik nabízí úplně všechno - výborné snídaně, brunche, obědové menu, ale i večerní drinky. Tohle místo můžeme jedině doporučit. Co se týče restaurací na Vinohradech, tady už to bude komplikovanější, těch je totiž strašně moc! Restaurace Kravín, Bruxx, Grosseto, Stejkárna Vinohrady...no opravdu si tady najde každé to svoje!  

"Zejména v posledním roce, kdy jsme všichni strávili doma více času, než je zdrávo, ocenili ti šťastnější z nás možnost pobývat doma, ale venku. A nemusí to být jen terasa - to místo, které si lze zvelebit k obrazu svému. Vnitrobloky coby tepelné ostrovy nabízejí stín na horkého léta a dokáží nás efektivně ochlazovat. S tímto účelem byly i kdysi před sto lety zakládány, a jejich vzhled se ani v moderní společnosti moc nezměnil, na rozdíl od všeho ostatního kolem. Dnes je lze proto skvěle využít pro volný čas, můžeme se zde ukrýt před prašností ulic a jejich hlukem. Jsou pravou oázou v srdci města. A nabízejí nepřeberné možnosti transformace!,"

řekl pro LP-Life student krajinářství Marek Bůček, který se ve své diplomové práci věnuje právě tematice vnitrobloků.  

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84, Praha 3

Když by vás s dětmi omrzel vnitroblok  

Pokud by vás přeci jenom omrzel váš milovaný vnitroblok, stačí se obléknout a vyrazit do ulic. Můžete se projít na Žižkovskou věž, pod kterou přímo najdete hřiště na minigolf. To vaše děti ocení, že? Pokud byste raději za kulturou, tak skočte do Divadla Na Vinohradech.

V říjnu bude možné vidět například Popelku nebo Revizora.  

Vnitrobloky, stejně jako Vinohrady, nabízejí opravdu spoustu možností. A i ti největší milovníci města se někdy rádi jenom tak zastaví a užívají si chvilku klidu. Každý z nás to potřebuje. Pokud tedy váháte nad koupí bytu s vnitroblokem, teď už budete mít jasno. A ocitnete se třeba i ve vašem oblíbeném filmu!

Zdroje: vlastní dotazování, vnitrobloky.cz, city-dog.cz, Český rozhlas

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: