Sousedské vztahy se utužují ve vnitrobloku aneb Stěhuji se na Jiřák!

Klimatická oáza za oknem a se štěstím i fajn sousedé - to je vnitroblok!
22. září 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Velkým fenoménem bydlení se v posledních letech staly vnitrobloky! Lákavé prostory, ze stran města ovšem dost opomíjená záležitost. Protože uvnitř města stále roste tlak na využití prostoru, není divu, že takových míst najdeme jako šafránu. Když už ale jsou, stojí rozhodně za to! Lidé prostě milují místa, kde mohou být sami sebou i uprostřed rušného města. Vnitrobloky jsou typické pro starší, dnes tolik lukrativní zástavby, jako jsou Karlín, Žižkov, Vršovice nebo Vinohrady. 

Vnitroblok je ideální místo pro navazování vztahů

Při pohledu z okna už není nutné hledat jen široké výhledy a panorama Prahy! Je možné se naopak soustředit na to, co máme pod okny. Protože i tím, co máme na dosah, je tvořeno živé město.

Řeč je o pražských vnitroblocích, které se mohou doslova stát naší srdcovou záležitostí. Vnitrobloky mohou být naší oázou klidu, zeleně, zábavy.

Vnitrobloky ožívají ve všech evropských městech s obdobnou historií – najdeme je v Německu i v Rakousku, stávají se velmi populární součástí standardního bydlení a infrastruktury města. 

„Vnitrobloky obecně jsou stejně skvělé jako terasy či mezonety, jen si to ještě ne všichni uvědomují, a často z nich nedokáží využit maximum,“

říká pro LP-Life bytová designérka Jana Malá.

„Zeleň vnitrobloků přispívá také ke zmírnění vlivů změny klimatu ve městech. Najdeme tu nejen vzduch při pobytu v bytě, ale naopak i stín v horkém létě, kdy si tady můžeme příjemně posedět. Bohužel jsou dosud vnitrobloky správou zeleně ve městech opomíjeny, protože se nejedná o veřejné prostory, které nejsou evidovány, ani cíleně rozvíjeny. Přitom dokážou výrazně pomoci v kulturním a komunitním rozvoji i vývoji trendů zahradní architektury.“

Ideální místo, kde tvořit sousedství  

Vnitroblok nebo dvůr je naprosto ideálním místem, kde lidé mohou tvořit příjemné sousedské vztahy a utužovat je. Je to perfektní místo pro sousedské posezení, společné hraní na kytaru, společenské hry, místo, kde si můžou pohrát děti na soukromém hřišti, nebo se tu sousedky mohou předhánět v pěstitelských aktivitách.

Jen málokdo zná v dnešní době skutečné své sousedy. Procházením po chodbě a míjením se na parkovišti je skutečně nepoznáme. Vnitrobloky tak mohou zlepšit sousedské vztahy a dodat náplň všedního dne.  

Sousedské vztahy se tu utužují rychle
Sousedské vztahy se tu utužují rychle • Zdroj: Freepik

Vnitrobloky jsou hojně využívány i ve filmech, které jen s nostalgií a trochou závisti sledujeme - každý jsme určitě záviděli dětem z Chobotnic ze třetího patra, Pepínovi ze S tebou mě baví svět, a už méně Bolku Polívkovi, když se ve vnitrobloku coby záletný manžel v Mužích v naději pokoušel ukrýt ke svému zeti a dceři.  

Děti je budou milovat  

Velkými milovníky skrytých míst ve vnitrobloku budou rozhodně vaše děti. Dnes má člověk strach pustit svoje ratolesti před dům nebo byt, opravdu nikdy nevíte, co se může stát. “Vypustit” je hrát si na společný dvorek je ale úplně jiná písnička. A věřte, že i vy si tam najdete to svoje. Sice se nejedná o klasickou zahradu, ale péči taky potřebuje! Pokus tedy nechcete mít ze svého vnitrobloku pouze vyschlý a zarostlý prostor. Možnostem se meze nekladou!  

Houpačka mlže být také součástí vnitrobloku
Houpačka mlže být také součástí vnitrobloku • Zdroj: Unsplash

Klimatická oáza  

Jedná se o většinu dne zastíněnou “zahradu”, která skvěle zadržuje vodu a dobře se s ní hospodaří. Zapomeňte na beton! Trávníku rozhodně litovat nebudete. Představte si tam malou zahrádku s bylinkami, venkovní sezení s grilem a houpačku pro děti. Nebo barevné kamínky všech možných odstínů a v nich nejrůznější květiny, plodiny a byliny!

Může být lépe strávené odpoledne se sousedy a rodinou?  

Děti vám mohou pomoci i se zahradničením
Děti vám mohou pomoci i se zahradničením • Zdroj: Unsplash

Terasa do vnitrobloku  

A pokud máte opravdové štěstí a najdete byt s terasou orientovanou do vnitrobloku, tak jste to vlastně všechno vyhráli! Další velkou výhodou takového dvora je klid! Vy si můžete v klidu uvařit kávu a opalovat se na terase, a přitom po očku sledovat vaše děti, jak blbnou venku. A takový komfort si opravdu nemůže dovolit jen tak někdo. Pravdou je, že při občasných společenských dýcháncích můžete mít pocit, že se zábavy účastní i nepozvaní, ale i to utuží sousedské vztahy anebo vám dovolí poznat i ty sousedy, kteří se právě přistěhovali.  

Žena si užívá na terase
Žena si užívá na terase • Zdroj: Freepik

Lidé se ovšem bojí investovat  

Podle Michala Křivohlávka a Barbory Týcové, kteří stojí za projektem Bieno a rekonstruují zaniklé vnitrobloky, je až 80 % takových míst opuštěných. Lidé mají podle nich mnohdy strach, že by je taková přestavba vyšla draho.  

“Investice do vnitrobloku se rovná většímu nákupu v Kauflandu. Při opravě vnitrobloku ve Stupkově ulici vycházela částka 2.000 Kč na osobu. Málokterý jedinec by dal 690.000 Kč, ale když se to rozpočítá mezi 330 lidí, už to jde,” 

říká Michal Křivohlávek pro LP-Life a dodává: 

“Vždy se lidí na začátku ptáme, jestli chtějí tři lavičky, nebo vodopád. Někteří chtějí kompletní rekonstrukci a jiným stačí pouze dílčí kosmetika. Když chtějí pár laviček, kompostér, pískoviště a záhonek, může to trvat třeba jen rok.” 

Vnitrobloky se stávají fenoménem
Vnitrobloky se stávají fenoménem • Zdroj: Freepik

O takových místech víme na Vinohradech  

Královské Vinohrady. Místo, které Pražanům žijícím zde můžeme jenom závidět. Místo, které je tak blízko centra, ale zároveň velmi blízko přírodě. Vždyť je obklopeno hned několika parky - Grébovkou, Folimankou, Riegerovými sady a Olšany. Navíc je tu velké množství skvělých restaurací a barů.  

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138, Praha 3

Jedním z nich je kavárna Zanzibar v Americké ulici. Tenhle podnik nabízí úplně všechno - výborné snídaně, brunche, obědové menu, ale i večerní drinky. Tohle místo můžeme jedině doporučit. Co se týče restaurací na Vinohradech, tady už to bude komplikovanější, těch je totiž strašně moc! Restaurace Kravín, Bruxx, Grosseto, Stejkárna Vinohrady...no opravdu si tady najde každé to svoje!  

"Zejména v posledním roce, kdy jsme všichni strávili doma více času, než je zdrávo, ocenili ti šťastnější z nás možnost pobývat doma, ale venku. A nemusí to být jen terasa - to místo, které si lze zvelebit k obrazu svému. Vnitrobloky coby tepelné ostrovy nabízejí stín na horkého léta a dokáží nás efektivně ochlazovat. S tímto účelem byly i kdysi před sto lety zakládány, a jejich vzhled se ani v moderní společnosti moc nezměnil, na rozdíl od všeho ostatního kolem. Dnes je lze proto skvěle využít pro volný čas, můžeme se zde ukrýt před prašností ulic a jejich hlukem. Jsou pravou oázou v srdci města. A nabízejí nepřeberné možnosti transformace!,"

řekl pro LP-Life student krajinářství Marek Bůček, který se ve své diplomové práci věnuje právě tematice vnitrobloků.  

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84, Praha 3

Když by vás s dětmi omrzel vnitroblok  

Pokud by vás přeci jenom omrzel váš milovaný vnitroblok, stačí se obléknout a vyrazit do ulic. Můžete se projít na Žižkovskou věž, pod kterou přímo najdete hřiště na minigolf. To vaše děti ocení, že? Pokud byste raději za kulturou, tak skočte do Divadla Na Vinohradech.

V říjnu bude možné vidět například Popelku nebo Revizora.  

Vnitrobloky, stejně jako Vinohrady, nabízejí opravdu spoustu možností. A i ti největší milovníci města se někdy rádi jenom tak zastaví a užívají si chvilku klidu. Každý z nás to potřebuje. Pokud tedy váháte nad koupí bytu s vnitroblokem, teď už budete mít jasno. A ocitnete se třeba i ve vašem oblíbeném filmu!

Zdroje: vlastní dotazování, vnitrobloky.cz, city-dog.cz, Český rozhlas

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jestli někdo vraždí kvůli módě, tak já to nejsem. Ale zaručeně ti pomůžu zahladit stopy. Miluju dobrou kávu a toulky po Praze s příjemnou hudbou v uších. Červená rtěnka je správnou volbou, vždycky!
Kateřina Ostrejšová
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

2 + KK 100 m², bal. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník-263m2
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník-263m2

5 + KK 263 m²
26 558 615 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 942 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej na Praze 7 - 124m
Praha 7

Byt na prodej na Praze 7 - 124m

3 + KK 124 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², bal. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m
Praha 5

Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m

5 + 1 257 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m

4 + 1 130 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha 3
Praha 3

Byt na pronájem-Praha 3

5 + KK 184 m²
80 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 116 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt v historické budově Praha 6 - 210m
Praha 6

Byt v historické budově Praha 6 - 210m

4 + KK 210 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m

5 + KK 251 m², ter. 26 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 358m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 358m

Atypický 358 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks