Top hledané
Výsledky (0)
Když má dobrá myšlenka horší provedení...

Španělská vláda vypustila body positivity kampaň, která rozčílila modelky i veřejnost. Kvůli retuši i zneužití fotek

Anja Samardžija
09. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Na plakátu byly upraveny fotky modelek

Španělské ministerstvo zahájilo kampaň, která má povzbudit ženy, aby na plážích ukazovaly svá těla taková, jaká jsou, bez jakýchkoli omezení a obav. Před pár dny ale bylo zjištěno, že umělkyně, která plakát pro kampaň dělala, použila fotky modelek bez jejich svolení a dokonce i upravovala jejich těla.

Hlavní myšlenkou byl boj proti "estetickému" násilí

„Léto je i naše,“

zní slogan nad fotografií pěti žen různých tvarů a velikostí.

„Každé tělo je plážové tělo,"

řekl ministr Ion Bellara.

Ředitelka ženského institutu Antonia Morilas uvedla, že přísné standardy krásy nejen že ovlivňují sebevědomí žen, ale také jim upírají jejich práva. Ženy si mají užívat léto, kdekoli a s kým chtějí, zní heslo kampaně.

„Dnes připíjíme na léto pro všechny, bez stereotypů a estetického násilí na našem těle." 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

 

Fotky byly použity bez souhlasu modelek

Pro kampaň bychom měli samá slova chvály, ale před pár dny se objevily informace, které celou myšlenku španělské vlády učinily paradoxní. Plakát dělala umělkyně ArteMapache a jako inspiraci použila fotky modelek. Sian Green-Lord byla šokována, když zjistila, že její fotka byla použita v kampani bez jejího svolení a ještě k tomu fotku upravili tak, aby nebylo vidět, že má protetickou nohu - což úplně znesmyslňuje pointu body positivity kampaně. 

Ani nevím, jak vysvětlit množství vzteku, který právě teď cítím... Doslova se třesu, jsem tak naštvaná. Jedna věc je používat můj obrázek bez mého svolení, ale druhá věc je upravovat moje tělo, moje tělo s mojí protetickou nohou... Ani nevím, co říct, ale je to víc než špatné.“ 

Otevřít v galerii (1)
Sian-Green Lord
Sian-Green LordZdroj: Profimedia

Sian bohužel není jedinou ženou, čí fotky byly upravovány a použity bez svolení. Britská modelka Nyome Nicholas-Williams také nevěděla, že její fotka byla použita v kampani a tuto informaci dostala od jednoho ze svých Instagram sledovatelů. Obličej modelky byl také nalepený na tělo někoho jiného.

„Není to volně přístupná fotka, vyfotila jsem se na svůj Instagram. Vážně jsem takové jednání ještě nezažila, dost mě to vzalo,“

řekla modelka.

ArteMapache se na Twitteru omluvila slovy:

„Nejprve bych se chtěla veřejně omluvit modelkám za to, že jsem se nechala inspirovat jejich fotografiemi pro kampaň "Léto je i naše" a že jsem použila nelicencovaný typ písma [myslela jsem si, že je zdarma].“

Uživatelé Twitteru byli naštvaní a jeden z nich napsal: 

"Léto je také naše. Co není tak naše, jsou autorská práva žen na fotky, které na plakátu odhalujeme. Žádné estetické násilí proti těmto tělům, ale docela dost ekonomického násilí."

 
Zdroje: The Guardian, euronews.com, Twitter, BBC
 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze