Top hledané
Výsledky (0)
V pondělí tam měl přijet ruský ministr zahraničních věcí a už v pátek prezident Vučić očekává německého kancléře. Srbsko si brzy bude muset vybrat stranu.

Srbsko si bude muset vybrat stranu. Rusko, nebo zbytek Evropy?

Anja Samardžija
09. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Lavrov a Vučić v roce 2021

Ruský ministr Sergej Lavrov měl v pondělí přijet na dvoudenní návštěvu srbského Bělehradu. Jeho cesta se zkomplikovala poté, co Bulharsko, Severní Makedonie a Černá Hora uzavřely svůj vzdušný prostor. Návštěvu Srbska ruským představitelem kritizují i opoziční strany, podle kterých není možné, aby za současné situace ruský ministr zahraničí navštěvoval Srbsko. To by si mělo vybrat, pokud se postaví na stranu zbytku Evropy, nebo bude sympatizovat se státem, který započal invazi na Ukrajinu. 

Ministr zahraničních věcí Ruské federace měl přijet do Bělehradu 6. června a zůstat tam dva dny. V plánu měl navštívit srbského prezidenta Vučiće, ale i patriarchu Srbské pravoslavné církve. Podle Zacharové důvodem návštěvy mělo být "probírání otázky bilaterální politické a ekonomické spolupráce, výměny názorů na situaci v balkánském regionu i aktuální mezinárodní problémy."

Oznámení, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštíví Bělehrad, přišlo jen pár dní po jednání dvou prezidentů - Alexandra Vučiće a Vladimira Putina. V tomto rozhovoru bylo dohodnuto, že Srbsko získá tříletý kontrakt na dodávky ruského plynu za příznivé ceny.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Co na to říká srbská opozice?

„Existují dva důvody, proč se Rusko rozhodlo poslat Lavrova do Bělehradu. Prvním je to, že provokativní návštěvou ještě více izoluje Srbsko od západu a přibližuje ho k Rusku, a druhým důvodem je poskytnutí útěchy občanům Ruska a vytváření představy, že Rusko není tak izolované, jak se zdá, a že šéf diplomacie může někam vycestovat bez ohledu na osobní sankce,“

řekl pro opoziční médium N1 srbský novinář a politický analytik Boško Jakšić.

Po ohlášení návštěvy Lavrova promluvila i jedna z největších srbských opozičních stran - Hnutí svobodných občanů (Pokret slobodnih gradjana), kteří ostře odsoudili toto rozhodnutí státu.

"Hnutí svobodných občanů odsuzuje příjezd ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova na ohlášenou návštěvu Srbska 7. června. Je nepřijatelné, aby během vojenské agrese této země na území Ukrajiny byl ministr Lavrov slavnostně přivítán v Bělehradě, protože Srbsko se tak kromě Běloruska stává jedinou zemí v Evropě, kde jsou ruští představitelé vítaní,"

napsali na svém Instagramu.

 

Sezení na dvou židlích

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhlo více než sto dnů. Ačkoliv celá Evropa uvalila Rusku sankce, Srbsko zůstává jediným státem, který se tomu brání. Srbsko a Rusko totiž mají úzké historické, náboženské a kulturní vazby a Moskva poskytla Bělehradu klíčovou podporu v Radě bezpečnosti OSN, čímž zablokovala nezávislost Kosova, kvůli čemuž je i většina srbského obyvatelstva orientována prorusky. Na druhou stranu Vučić odsoudil ruskou agresi a tvrdí, že tato země je stále na cestě do Evropské unie. V pondělí očekával ruského ministra zahraničních věcí a už 10. června přijede do Bělehradu německý kancléř Olaf Scholz. Vučić v pondělí večer na státní televizi zdůraznil, že "Scholz přijede do Bělehradu s těžkými zprávami, které se mnohým Srbům nebudou líbit" a že z celé situace ve světě má velmi špatný pocit.

Ohledně příjezdu Olafa Scholze do Bělehradu promluvil i německý velvyslanec v Srbsku Thomas Schieb, který řekl, že se Srbsko jako kandidátská země zavázalo ke společné zahraniční politice EU a do toho spadá i rozhodnutí o uvalení sankcí. Vypadá to, že se hlavě Srbského státu zkracuje čas pro sezení na dvou židlích a že si brzy bude muset vybrat mezi západem a východem.

Otevřít v galerii (1)
Olaf Scholz navštíví Srbsko v pátek.
Olaf Scholz navštíví Srbsko v pátek. Zdroj: Profimedia

Zdroje: iDnes, The Guardian, N1 info

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze