Top hledané
Výsledky (0)
Jak je to se zdravím a klimatizací?

Stále vyšší poptávka po klimatizovaném bydlení. Je klimatizace dobrá pro naše zdraví?

Barbora Večeřová
01. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Klimatizace se stává oblíbenou součástí domácností.

Horké letní dny si většina z nás už asi jen těžko umí představit bez klimatizace. Kolem jejího používání ale stále koluje množství mýtů, kvůli kterým se jich stále někteří lidé obávají. Při dodržování určitých pravidel pak klimatizace mohou být opravdovou záchranou, když teploměr začne ukazovat vyšší teploty. 

Obývací pokoj
Kuchyň

Škodí klimatizace zdraví, nebo ne? 

Tahle otázka se neustále opakuje na nejednom pracovišti nebo v kdejaké domácnosti. Někdo by měl klimatizaci nejradši na plné obrátky, jiní dávají přednost otevřenému oknu a klimatizaci příliš nedůvěřují. Často je to právě z toho důvodu, že se bojí, že jim klimatizace způsobí zdravotní potíže. Jak to tedy doopravdy je? Používání klimatizace při vysokých teplotách doporučuje například i Ministerstvo zdravotnictví. Není tedy nutné bát se klimatizaci zapnout. Není to však tak jednoduché, její používání má svá pravidla. 

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Není se čeho bát. Pokud dodržujete pravidla!

Možná už jste to slyšeli, není ale od věci si to zopakovat. Teplotní rozdíly mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměly být větší něž maximálně pět stupňů. Každý z nás jsme jistě zažil situaci, kdy venku bylo přes třicet stupňů a klimatizace v autě dosáhla sotva na osmnáct. To je jedna z hlavních chyb. Teplotu klimatizace bychom měli přizpůsobovat venkovní teplotě, aby přechod z jednoho prostředí do druhého nebyl takový šok. Další častou chybou je, že klimatizace bývá puštěná celý den. Ideálně by však měla fungovat jen několik hodin denně. Nejvíce z nás klimatizaci pravděpodobně používá v autě. Ani tam si ale nemůžeme dělat, co chceme. Přibližně patnáct minut před tím, než auto opustíme, bychom měli studený vzduch vypnout. Zároveň také platí, že proud vzduchu by neměl směřovat přímo na nás. 

Otevřít v galerii (4)
Klimatizace v autě by se měla vypínat patnáct minut před výstupem.
Klimatizace v autě by se měla vypínat patnáct minut před výstupem.Zdroj: Profimedia
Otevřít v galerii (4)
Kuchyň
KuchyňZdroj: Y&T Luxury Property

Kvalitní klimatizace zdraví spíše prospívá 

Současné klimatizace jsou už na takové úrovni, že dokáží mnohem více než jen chladit vzduch. Umí si poradit i s vlhkostí vzduchu nebo s filtrací některých neobvyklých nečistot a prachů pomocí různých kvalitních filtrů či dokonce celých filtračních systémů, které zachycují alergeny, bakterie nebo třeba cigaretový kouř.

"Pořízení klimatizace jsem se docela dlouho bála. Pak mě ale přítel přemluvil a do našeho nového bydlení jsme si ji pořídili. A nemůžu si ji vynachválit. Pořízením klimatizace to sice nekončí, musíme ji pravidelně čistit, ale jsem s ní moc spokojená. Léto bez klimatizace už si asi ani nechci představovat,"

řekla pro LP-Life Denisa Staňková, která si klimatizaci pořídila s přítelem před dvěma lety.

Pokud se o klimatizaci dobře staráte a prochází pravidelnou údržbou, pomáhají spolehlivě vytvářet příjemné a zdravé prostředí v domácnosti či kanceláři. 

 

Oblíbenost v domácnostech je stále vyšší 

Právě v domácnostech se objevují čím dál častěji. Zatímco u kancelářských prostor jde již po několik desítek let téměř o standard, v domácnostech jde o rostoucí trend až v posledních několika letech. 

Otevřít v galerii (4)
V kancelářích je klimatizace standardem.
V kancelářích je klimatizace standardem. Zdroj: Profimedia

„Registrujeme větší zájem o instalaci klimatizací v domácnostech. Většinu poptávek tvoří rodinné domy, poslední dobou mají zájem stále více i lidé bydlící v bytech. Podle našich dat lidé klimatizace už nevnímají jako zlo způsobující nemoci, ale spíše jako chytré pomocníky v domácnosti. Při každé instalaci se snažíme na majitele apelovat, aby nezanedbával údržbu, ta je totiž naprosto klíčová,“

potvrzuje pro LP-Life Daniel Krechler ze společnosti, která se věnuje instalaci klimatizací. 

Klimatizace se nyní stává jedním ze základních požadavků i při hledání nového bydlení. Naštěstí stále více bytů, které jsou v prodeji, jí je vybaveno alespoň v některých nejdůležitějších místnostech. A nejde pouze o novostavby, ale také o byty v historických budovách. Jedním takovým bytem je i byt na Novém Městě, jehož pokoje orientované na jižní stranu jsou klimatizované. 

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město, Praha 1
Otevřít v galerii (4)
Ložnice
Ložnice Zdroj: Y&T Luxury Property

Zdroje: Ministerstvo zdravotnictví ČR, vitalia.cz, peknebydleni.cz, lidovky.cz, bestdrive.cz, vlastní dotazování 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze