Top hledané
Výsledky (0)
Stačí cvaknout hokejovou legendu a je z vás miliardář

Staré „Najky“ za deset milionů korun? V Kanadě žádný problém!

Karolína Lišková
04. srpna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty čtení

Společnost Nike je velmi oblíbená nejen u mladých a sportovně založených lidí. V dnešní době tyhle boty za pár tisíc korun nicméně s nálepkou luxusu nosí celý svět. Ale pouze jeden vyvolený za ně zaplatil 10 milionů korun! A to ještě za staré a použité. Řeč je o unikátních Moon shoe neboli měsíčních botách, které vydražil kanadský investor Miles Nadal.

Měsíční boty byly vyrobeny v roce 1972.
Majitelem bot je Kanaďan Miles S. Nadal z Toronta.
Židovský podnikatel vděčí za vše své matce, která ho řádně vychovala.

Ručně ušité tenisky rukou spoluzakladatele společnosti Nike a sportovního trenéra Billa Bowermana se vydražily na konci července za 437 500 dolarů. Bowerman je v roce 1972 ušil speciálně pro běžecké závody, které měly americké atlety kvalifikovat na olympiádu. Vůbec poprvé zde byla použita tzv. vaflovací technika, kdy se hmota nalije do formy a zapeče se do výsledného tvaru doslova jako vafle. Vzniklo pouze 12 párů. 

„Myslím, že tenisková kultura zažívá velký průlom,“

řekl po dražbě Nadal.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Luxusem dohání dětství bez peněz

Jedny z nich se teď vyjímají u Milese Nadala doma. Je to přesně ten typ člověka, co má rád staré věci a plesnivé sýry. Kromě bot totiž sbírá i automobily, nejen ty retro. Miluje luxus, který v dětství neznal...

Ve vlastním muzeu už má 99 párů vzácných tenisek v hodnotě téměř dvaceti milionů korun (nepočítáme tam měsíční boty). Vlastní i model z limitované edice Nike, která v letech 2011-2016 vydala pár připomínající tenisky Michaela J. Foxe z filmu Návrat do budoucnosti II se samozavazovací technologií nebo boty ze speciální edice značky Yeezy Kanyeho Westa.

Fotoaparátem to začalo

Pochází z kanadské židovské rodiny, která sice bydlela na nejlepší adrese v Torontu, ale dle multimiliardářových slov neměla rodina tolik peněz jako ostatní sousedé a jeho rodiče se museli pořádně otáčet, aby zabezpečili jemu i bratrovi kvalitní vzdělání a příležitosti.

Když ve svých dvanácti letech dostal fotoaparát, hned jeho mysl napadl byznys plán. Své fotografie prodával. Začínal jako fotograf na dětských táborech, kde si bral za každou fotku smějící se a šťastné ratolesti od rodičů pět dolarů za kus.

Tenhle byznys se natolik rozjel, že Miles musel brzy najmout zaměstnance - své rodiče, kteří fotografie rozváželi a vybírali peníze.

Wayne Gretzky

Díky slavné osobě jménem Wayne Gretzky, což je pro Kanaďany něco jako pro nás Karel Gott, který si Milesovu práci zamiloval, musel mladý fotograf zakázky odmítat, protože prostě nestíhal. Pak už je to jako v pohádce - firma se rozrostla do obřích rozměrů, Miles Nadal se stal několikrát podnikatelem roku a vydělal balík. Takže proč si neudělat radost starými teniskami!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze