Top hledané
Výsledky (0)
Luxusní reopening je plánovaný na leden 2020

Podívejte se s námi do Státní opery před otevřením! Takhle probíhá rekonstrukce!

Karolína Lišková
06. června 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Už tři roky Praha postrádá nejúžasnější plesovou událost Ples v Opeře. Historická budova totiž prochází rekonstrukcí. Luxusní róby bohužel neoblékneme ani příští rok, na nový kabát se ale může těšit právě tato budova. Opravy se totiž konečně chýlí ke konci a stavitelé slibují zcela nový zážitek pro návštěvníky.

Není oprava jako oprava. Ta poslední byla naposled v sedmdesátých letech a podle ředitele Národního divadla Jana Buriana to nedopadlo příliš dobře.

Před lety zakryli to, co neměli!

Nynější rekonstrukce odhalila zakryté malby a fresky. Možná i to je jeden z důvodů, proč se  prodražuje. Celkovou cenu zatím nikdo nevyčíslil, ale už teď je to přes miliardu korun! Snad i proto Národní divadlo umožnilo vstup veřejnosti do prostor stavby. Pokud jste neměli možnost se tam jít podívat, přemýšlíte, jak to tam asi teď vypadá a už nyní čekáte luxus v podobě položených koberců a nablýskaného zdobení, vaše představy jsou realitě na míle vzdálené.

Za oponou číhá obří díra v zemi

Na první pohled je Opera pořád rozkopaná, zaprášená a špinavá. Vás jen napadne, že tohle nemůžou dělníci nikdy stihnout. Největším šokem je obří díra v zemi za oponou, točna. Ta nejdůležitější část Opery. 

„Bude to v Česku nejunikátnější zařízení. Nejenže se bude s dekoracemi otáčet, ale bude je umět zvedat, a to i tak, že se budou jednotlivé stoly naklánět,“

slibuje ředitel Národního divadla Jan Burian. 

V průběhu stavby se totiž ukázalo, že kdyby byla stará točna pouze repasovaná, tak nejen že by se nezískaly lepší možnosti pro divadlo, ale hlavně by ji nikdo nemohl už obnovit. Muselo by se totiž probourat kousek divadla. 

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Zlatý lustr na spadnutí

Co vás ale určitě dostane, je další dominanta Opery - luxusní zlatý lustr. Ten se měl původně rozmontovat a odvézt, odborníci ale zjistili, že by se musel rozřezat. Takže ten byl rekonstruován na místě. Nyní je pokrytý igelitem, aby se nezaprášil a nepoškodil, je však tak obrovský a visí snad jen na vlásku, že máte pocit, že na vás musí prostě spadnout.

„Sundali jsme z něj jednadvacet reproduktorů, které tam byly umístěny. Nahradili jsme je pouze dvěma, výkonnějšími. V lustru slouží k simulaci prostorového zvuku,“

vysvětlil tiskový mluvčí Hochtiefu Michal Talián a návštěvníky ubezpečil, že je vše v pořádku zajištěno. 

Slavnostní otevření se uskuteční 5. ledna příštího roku velkolepým koncertem a do června budou moci diváci chodit na jednotlivá představení, jak se budou postupně obnovovat. Plný každodenní provoz kromě pondělí začne od září 2020.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Státní opera
Wilsonova 4, 110 00 Praha 1
+420 224 901 448