Top hledané
Výsledky (0)
Česko se potýká s problematikou ve stavebnictví.

Stavební produkce klesá: Bytových domů je málo a staví se dlouho. Po dvou letech začne jejich zásoba ubývat

Aneta Šimečková
06. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Výstavba bytů klesá

Letošní stavební produkce zatím meziročně klesla zásluhou inženýrského stavitelství a objem nových staveních zakázek táhnou dolů rovněž hlavně inženýrské stavby. Orientační hodnota stavebních povolení se drží na dobré úrovni a tahounem růstu jsou změny dokončených staveb. Bytová výstavba se přesunula do fáze dokončování.

„Vidíme, že stavebnictví se v posledních letech dařilo. Tam jen vidíme dva poklesy, a to v roce 2016, kde to bylo z důvodu vysoké srovnávací základny z roku 2015. Poté vidíme logický pokles v roce 2020 z důvodu covidu. Loni stavební produkce vzrostla a v druhé polovině roku došlo ke stagnaci. Pozemní stavitelství spíše stagnuje,“

uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ na tiskové konference.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Objem nových stavebních zakázek, které ČSÚ sleduje za stavební podniky s 50 a více zaměstnanci, se v 1. pololetí 2023 meziročně snížil o 15,8 % a dosáhl hodnoty 146 mld. Kč
v běžných cenách. Stejně jako v případě stavební produkce stojí za poklesem hodnoty stavebních zakázek inženýrské stavitelství, kde srovnávací základna především ve 2. čtvrtletí byla velmi vysoká a čtvrtinový pokles tak není velkým překvapením. V pozemním stavitelství nové stavební zakázky meziročně klesly o 3,5 % zásluhou výsledku za 1. čtvrtletí.

„Vývoj cen do roku 2020 byl podobný. Letos je situace zklidňující. Index cen materiálových vstupů stagnoval,“

zmiňuje Cuřínová s tím, že se ceny propisují do bytové výstavby a můžeme vidět, že v posledních letech se dokončování staveb dařilo. Boomu staveb ze 70. let se nepodařilo v roce 2022 přiblížit. 

Struktura dokončených bytů

„Vidíme, že rodinné domy bývají 4+1, bytové 2+1. Vývoj v dispozicích se nemění. Doba výstavby se navýšila hlavně v bytových domech. Bytových domů je malé množství. Záleží i na struktuře a záleží zda se jedná o trend delší výstavby nebo o jednorázový výkyv. To zatím nevíme,“

komentuje situace s výstavbami Cuřínová. 

„U bytové výstavby víme, že nějaká zásoba je ale po 2 letech začnou i dokončené byty klesat,“

dodává. 

Bytová výstavba se letos přesunula do fáze dokončování. Zatímco v lednu až červenci 2023 zahajování výstavby bytů pokleslo o téměř pětinu, dokončování se dařilo. Dokončeno bylo 20 825 bytů a tento počet meziročně vzrostl o 3,2 %. Růst táhlo dokončování bytových domů a bytů v nebytových budovách a na vzestupu byly také konverze bytových budov. Bytů v rodinných domech pak bylo dokončeno o 2,8 % méně než loni.

Otevřít v galerii (1)
Informace z ČSÚ o stavebnictví
Informace z ČSÚ o stavebnictvíZdroj: ČSÚ, se svolením ČSÚ

Kdo staví byty

Zaměstnanců je ve stavebnictví 216 tisíc za 2. čtvrtletí 2023 a jejich průměrná mzda byla 37 000 korun. Většina jsou muži a žen je pouhých 17 %. Mzda žen je podle statistik ČSÚ nižší než u mužů. Průměrný věk zaměstnance v roce 2022  je 44 let. V těchto letech dosahují zaměstnanci nejvyšších mezd. Většina z nich má středoškolské vzdělání bez maturity. Vysokoškoláků je 15 % a mají vyšší mzdy. Zaměstnanců do 30 let je pouze 13%.

Stavební úřady v lednu až červenci 2023 vydaly 45,5 tisíce stavebních povolení, což představovalo meziroční pokles o 10,7 %.

„Orientační hodnota povolených staveb i přes pokles vydaných povolení v lednu až červenci vzrostla o 7,8 % a dosáhla hodnoty 327 miliard korun. Tahounem růstu byly zejména změny dokončených nebytových budov a nová výstavba dopravních staveb,“

říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

A co brání stavebnictví v růstu? Nálada u stavebních firem je meziročně výrazně nižší. Nedostatečná poptávka se uvádí v srpnu jako hlavní bariéra ve stavění, zároveň i nedostatek zaměstnanců. 

Zdroj: ČSÚ, redakce

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze