Top hledané
Výsledky (0)
Většina návštěvníků si může myslet, že Dubaj je domovem gigantických mrakodrapů, v případě Al Karama to ale neplatí.

Stěhuji se do Al Karama: multikulturní čtvrť s omezeným luxusem a slavným trhem s fakeovým zbožím

Kristina Valachyová
14. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
11 minut
Speciální rubrika
Skupina umělců použila budovy ulice 18 B v Karamě jako své plátno a vytvořila na nich velké nástěnné malby s graffiti

Skupina umělců použila budovy ulice 18 B v Karamě jako své plátno a vytvořila na nich velké nástěnné malby s graffiti, které ve městě vzbudily pozornost. Za každým rohem vás čeká spousta barevných překvapení, od obrovských ptáků a abstraktního expresionismu až po obrazy podmořského světa nebo kytar.

Komunita v Al Karama

Dubaj je známá jako město snů. Je domovem kulturně různorodých čtvrtí, které uspokojí nejrůznější potřeby místních obyvatel, expatů i turistů. Kromě mnoha luxusních čtvrtí, jako jsou Business Bay nebo Downtown, má Dubaj i mnoho tradičních komunitních čtvrtí, jako Bur Dubai nebo Deira. Takovou čtvrtí je i Al Karama, jedna z nejstarších částí Dubaje, která slouží jako multikulturní hotspot pro turisty.

Živá, multikulturní čtvrť Karama umožňuje nahlédnout na město z úplně jiné perspektivy. Nenajdete zde žádné gigantické mrakodrapy, zato si tu zaručeně vychutnáte autenticitu každodenního života při hledání výhodných nákupů v malých obchůdcích ve stylu bazaru.

Ve čtvrti Al Karama spolu harmonicky žijí obyvatelé z různých sociálních vrstev, příslušníci rozličných národností a kultur, vytvářející společně jedinečnou kulturní tapiserii, která se odráží v místních restauracích, obchodech a společenské atmosféře.

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Jednou z místních pozoruhodných komunit je ománská menšina, která se původně usadila v Karamu počátkem 80. let s podporou prvního moderního dubajského vládce, šejka Rašída bin Saíd Al Maktúma, zesnulého otce současných vládců. Asi osmi tisícům Ománců, části desítek tisíc, kteří byli v 60. letech vysídleni ze Zanzibaru a ocitli se bez státní příslušnosti a bez domova, nabídl šejk Rašíd útočiště v rámci výstavby kolonie Hamdan, sídliště bytových domů, které v Karamě stojí dodnes.

Nemovitosti

Je třeba poznamenat, že absence moderních mrakodrapů popularitu této čtvrti nijak nesnížila. Al Karama si získala pozornost místních lidí i zahraničních turistů díky rozvoji cenově dostupných nákupních center ve městě.

Většinu rezidenčních nemovitostí k pronájmu v Al Karamě tvoří byty, ale v nabídce je i řada komerčních objektů. Čtvrť pojme tisíce lidí a nabízí řadu možností k bydlení. Díky kulturnímu vyžití a dostupnému nájemnému jsou pronájmy v Al Karamě velmi žádané a volné byty jsou obvykle velmi rychle obsazeny. V porovnání s jinými oblastmi v Dubaji však zjistíte, že zdejší apartmány jsou jen skromně zařízené a abyste se v nich mohli usadit, budete si muset koupit vlastní nábytek.

Zájemci o nájemní bydlení v Al Karamě zde naleznou garsonky, 1, 2 a 3-pokojové byty. Pronájmy v této oblasti jsou poměrně cenově dostupné pro všechny příjmové skupiny, přičemž nájemné za pronájem studia v Al Karama začíná u částky 25 000 AED (ročně), zatímco za 1-pokojové byty je to v průměru 49 000 AED (téměř 304 tisíc korun). Ti, kteří hledají více prostoru, se mohou rozhodnout pro 2-pokojové byty od 64 000 AED (přibližně 397 tisíc korun) nebo 3-pokojové od 86 000 AED (téměř 534 tisíc korun) ročně.

Všechny tyto byty mají slušné zázemí, pokud jde o fitness a volný čas, které zahrnuje bazény, sauny, parní lázně a vyhrazená dětská hřiště. Ve většině obytných budov je také soukromé parkoviště, 24-hodinová ostraha nebo zajištěná údržba.

Komerční nemovitosti, které jsou Al Karamě k pronájmu, většinou sestávají z obchodů a kanceláří. Pronájem kanceláře vás může vyjít od 30 000 do 80 000 AED (přibližně od 186 tisíc do 496 tisíc korun). Ceny pronájmů obchodů se tu pohybují od 26 000 AED do 800 000 AED (přibližně od 161 tisíc do 5 milionů korun).

Omezený luxus

Na dubajské poměry se Al Karama v porovnání s jinými městskými částmi může jevit jako jedna z těch méně luxusních. Přestože poskytuje dostatek užitečných zařízení a služeb, včetně přístupu k základním potřebám a levným možnostem stravování, někdo může být zklamán nedostatečným výběrem špičkových obchodů a restaurací nebo luxusních rekreačních zařízení. Al Karama je obecně uznávaná spíše pro svou cenovou dostupnost a praktičnost než pro svou okázalost, takže lidé, kteří hledají honosnější a nablýskanější životní styl, se možná budou muset poohlédnout po jiných dubajských adresách, aby tyto výhody získali.

Doprava a parkování

Parkovací místa jsou v této oblasti omezená kvůli vysoké hustotě obyvatelstva v okolí a přítomnosti mnoha podniků a obytných budov. Jelikož se jedná o starou zástavbu, mnohé obytné domy nenabízejí možnosti parkování, což nutí část obyvatel parkovat mimo budovy. K omezeným parkovacím místům v Al Karamě přispívá také velký počet místních obchodů. Nejjednodušším způsobem přepravy je proto veřejná doprava.

Veřejná doprava

Jelikož se Karama se nachází v srdci Dubaje, je dobře dostupná a snadno se sem dostanete z kteréhokoli koutu města. Do Karamy se snadno dopravíte veřejnou dopravou, stačí využít třeba dubajské metro a vystoupit buď na stanici ADCB, anebo na BurJuman, které jsou výchozími body ke klíčovým částem Al Karamy. Z autobusového nádraží v Al Karamě vyjíždí mnoho autobusových linek, které vás zavezou do různých částí města. Chcete-li navštívit okrajovou část čtvrti, můžete se také vydat na krátkou procházku ze stanice metra Oud Metha. Můžete se tu také pohybovat autem, vzít si taxi nebo využít sdílené služby jako Uber a Careem. Pokud jste turista, bude pro vás tou nejpohodlnější a nejlevnější možností cestování metrem. Můžete vystoupit na některé z výše uvedených stanic a vybrat si, jestli odtud půjdete pěšky nebo si vezmete autobus či taxi.

Supermarkety

V Al Karamě je spousta supermarketů, které uspokojí každodenní potřeby obyvatel. V blízkosti Emirates Post Office, hned vedle Karama Parku, se nachází Lulu Supermarket a přes silnici od parku Zabeel je Lulu Hypermarket. Všechno možné můžete nakupovat i v obchodním domě Karama Center a pokud jste milovníky mořských plodů, můžete zamířit na místní rybí trh, který naleznete přes silnici od obrovského supermarketu Spinneys.

V Karamě můžete doslova nakupovat, dokud nepadnete. Centrální nákupní centrum, známější jako Karama Market, shromažďuje více než 300 obchodů rozmístěných v několika budovách. Kromě dárků a suvenýrů je oblast známá také prodejem nepřeberného množství módního zboží. Karama Market je mimo jiné dobře známý jako destinace pro ty, kteří hledají padělky zboží luxusních značek. Buďte připraveni smlouvat a mějte u sebe dost hotovosti pro lepší vyjednávací sílu.

Populárním obchodním domem v Al Karamě je Burjuman Mall, který se nachází na okraji čtvrti. Je nejstarším nákupním centrem v Dubaji a nabízí nejnovější módní, kosmetické a lifestylové produkty od předních světových prodejců. Najdete zde také nejmodernější kino Vox cinemas, rodinné zábavní centrum Magic Plant, Carrefour i bohatý výběr stravovacích zařízení, díky čemuž je toto nákupní centrum perfektní rodinnou destinací, která nabízí pro každého něco. Z oblíbených značek zde naleznete H&M, Forever 21, Splash, Brands for Less, Next, LC Waikiki, Aldo, Inglot, Charles & Keith a mnoho dalších.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

V dubajské čtvrti Al Karama se nachází známý Fake Market s padělky převážně z Číny

Tato část města však působí celkem ošuntěle a příliš neladí s jinými panoramaty města Dubaj. Je zřejmě jen otázkou času, kdy ji město nechá srovnat se zemí a postaví zde další moderní nákupní centrum. Mnohé evropské turisty však trh v Al Karamě stále přitahuje, protože tu mohou najít spoustu lákavých nabídek. Seženete tu mimo jiné levné napodobeniny hodinek Rolex, brýlí Gucci nebo kabelek Versace. Padělané zboží je velmi levné, čemuž však samozřejmě odpovídá i jeho kvalita a snadno se může stát, že doslouží třeba po půl roce. Není proto vhodné nechat tu příliš mnoho peněz.

Muzeum budoucnosti

Muzeum budoucnosti ležící v sousedství čtvrti Al Karama je jedním ze zdejších nejznámějších lákadel. Pokud se sem vypravíte, zažijete cestu časem do budoucnosti. Areál muzea je jedním z kulturních divů, který představuje vize budoucnosti aplikováním moderních technologií na tradiční formy umění.

Kromě toho se zde konají různé přednášky a výstavy, kterých se můžete zúčastnit, abyste se dozvěděli více o nejnovějších poznatcích. Jedná se o bezkonkurenční centrum inovací, ve kterém vás zaručeně čekají vzrušující zážitky.

Kostely, chrámy a mešity

V Karamě nalezli svůj domov lidé z mnoha zemí světa, a proto se zde mísí řada různých kultur a náboženství. Muslimským obyvatelům Al Karamy slouží velká mešita hned vedle supermarketu Lulu. Další mešita se nachází ve čtvrti Oud Metha, je vzdálena jen 9 minut jízdy a stojí hned vedle katolického kostela Panny Marie. V Oud Metha najdete také mnoho dalších kostelů, jako například kapli svatého Matouše, městský kostel v Dubaji, ukrajinský řeckokatolický kostel nebo indický ortodoxní kostel sv. Tomáše. Nejbližšími chrámy dalších náboženství jsou Šivův chrám, Kršnův chrám nebo svatyni Širdí Sáí Báby, ke které je připojena gurudwara. Všechny se nacházejí severně od čtvrti Bur Dubai, nedaleko Dubajského muzea a oblasti Souk.

Školy a univerzity

V Al Karamě a okolí je velký výběr škol a vzdělávacích zařízení. V bezprostředním okolí najdou obyvatelé i množství mateřských škol, jako jsou Cambridgeshire Nursery, British Orchard Nursery nebo Chubby Cheeks Nursery.

Sousední Oud Metha je také známá jako školní čtvrť, nachází se v ní Katolická střední škola St. Mary, soukromá škola Dubai Gem a škola GEMS Winchester School pro ty, kteří hledají vzdělání podle britských učebních osnov. Indická střední škola se řídí národními osnovami Indie a Lycée Français International se zase řídí francouzskými osnovami.

V blízkosti Al Karamy se nacházejí dvě univerzity, přičemž první je Al Dar University College přes Dubajský záliv a Kanadská univerzita v Dubaji, která je vzdálena 11 minut jízdy nedaleko centra Dubaje po ulici Sheikh Zayed.

Zdravotní péče

Al Karama má štěstí v tom smyslu, že se v ní a všude v blízkém okolí nachází řada zařízení zdravotní péče. Rashid Hospital Dubai a Metropolitan Medical Center naleznete v blízkosti stanice metra Oud Metha, vedle American Hospital Dubai nedaleko Iranian Club Dubai. Můžete se také vydat do nemocnice Aster Mankhool nedaleko Al Raffa nebo do Mezinárodní moderní nemocnice (International Modern Hospital) vzdálené jen 6 minut jízdy autem.

V Al Karamě je také mnoho klinik, jako například Aster Clinic Karama, Al Raas Private Medical Clinic a New Apollo Polyclinic. Mezi další kliniky v okolí patří Kaul Clinic, Star Poly Clinic, Lifeline Medical Center a Primacare Clinics, které se nacházejí ve vzdálenosti snadno dostupné autem v blízkosti čtvrtí Burjuman a Al Fahidi.

Restaurace

Pokud existuje něco, čím se Al Karama proslavila, je to pestrá nabídka možností stravování.

Zdejší široký výběr restaurací patří k tomu, co činí tuto lokalitu tak známou. Čtvrť většinou obývají přistěhovalci různých asijských národností, včetně Filipínců, Pákistánců a Indů, takže zde najdete paletu orientálních kuchyní, které zdejším usedlíkům připomínají domov, a to je přesně to, co čtvrť nabízí.

Najdete zde autentická jídla pocházející z Thajska, Srí Lanky, Číny, ale samozřejmě i arabské pochoutky. Podniky této multikulturní části města nabízí pestrou škálu kulinářských zážitků: od indonéské kavárny Batawi, nepálské restaurace Yalla Momos až po africký steakhouse Jambo's Grill Café a filipínskou restauraci Seafood in a Bucket. Můžete si vybrat ze širokého sortimentu světových kuchyní. Nabídce stravování v Karamě však dominují především indické restaurace, protože nejvíce místních přistěhovalců tvoří Indové, a proto zde najdete i některé z nejlepších jihoindických a severoindických restaurací.

Jednou z nejlépe hodnocených restaurací v této oblasti je China Bistro nedaleko hotelu Park Regis. Je to neformální restaurace, která nabízí asijskou kuchyni včetně thajských, čínských a japonských jídel, s oblíbenými jídly, jako jsou nasi goreng, khao suey, ryby, sushi, knedlíčky a nudle. Nejoblíbenější indickou restaurací v této oblasti je Maharaja Bhong. Mezi jídly, které v této restauraci musíte podle místních určitě ochutnat, patří amras puri, palak paneer, farsan, khichda, rajhasthani a veg thali jako jídla vhodná pro vegany.

Ti, kteří k životu potřebují kofein, mohou v okolí navštívit skvělé kavárny.

Pláže poblíž Al Karamy

Přestože v bezprostředním okolí čtvrti Al Karama žádná pláž není, mohou místní obyvatelé a návštěvníci využít množství veřejných zón podél zátoky Dubai Creek. Pokud si chcete udělat jednodenní výlet, v blízkosti Jumeirah a okolních čtvrtí se nachází několik pláží přístupných veřejnosti.

Většina možností je vzdálena přibližně 20 minut.

Park Zabeel

Al Karama nabízí snadný přístup k řadě významných památek a volnočasových aktivit.

Zabeel Park je největším parkem v Dubaji a jediným svého druhu. V parku, který má rozlohu 45 fotbalových hřišť, nechybí nejrůznější atrakce. Kromě dostatku zelených ploch a míst pro grilování je zde také dětské městečko, místo věnované aktivitám pro děti. Najdete zde také mnoho širokých dlážděných stezek a běžeckých tratí, vinoucích se svěží zelení parku.

Návštěvníci si mohou vychutnat jogging uprostřed přírody anebo si odpočinout na jedné z mnoha laviček, kterými jsou cesty lemovány. Park Zabeel nabízí spoustu dalších atrakcí včetně dinosauřího parku, tématického parku Dubai Garden Glow, projížděk na loďkách, kriketového hřiště, blešího trhu a mnoha dalších. Za zmínku určitě stojí i dubajské delfinárium, vzdálené 10 minut od areálu, kde se pravidelně konají vystoupení s delfíny. Pokud se vypravíte do parku Zabeel, musíte navštívit i vyhlídkovou budovu Dubai Frame, která nabízí panoramatické výhledy na celé město. The Frame, který byl otevřen v roce 2018, se honosí titulem největší budovy ve tvaru rámu na světě.

Chcete sjednat dobrý obchod? Vydejte se na dubajský bleší trh, opět do parku Zabeel, kde najdete spoustu oblíbeného zboží. Tento bazar pod širým nebem se koná jednou za měsíc a nabízí celou řadu vintage předmětů včetně domácích potřeb, textilu, keramiky, hraček, her, knih, oblečení, starožitností a řemeslných výrobků.

Pokud se chcete vyžít především sportovně, můžete se vydat do golfového a jachtařského klubu Dubai Creek Golf and Yacht Club, když přejedete přes zátoku Dubai Creek.

Outdoorové aktivity, fitness a krása

Al Karama je jednou z dubajských čtvrtí, která je plná nejmodernějších tělocvičen a fitness center. Nachází se zde mnoho tělocvičen světové úrovně, jako například Champions UAE, Eagle Gym, Body Fitness, Power Gym nebo Ichiban Fitness Club, abychom jmenovali alespoň některé.

V Al Karamě můžete zamířit i do několika lázní, jako jsou Perfect Match Spa, Magic Spa nebo Golden Sun Spa.

Komunitní akce

Dalo by se říci, že Karama sama o sobě je jednou velkou komunitní akcí, protože celá oblast neustále pulzuje aktivitou. Každý svátek je tu oslavovaný na maximum. V Burjuman Mall probíhá množství akcí pro dospělé i děti a také v parku Karama se konají akce pro rodiny.

Bydlení v Karamě nabízí mnoho výhod, ale jelikož se tato oblast sestává hlavně z apartmánů, je vhodná spíše pro jednotlivce a malé rodiny. Pokud se však plánujete do této čtvrti přestěhovat, měli byste se seznámit s výhodami i nevýhodami zdejšího bydlení. I když je oblast dobře propojena silniční sítí a systémem veřejné dopravy, stále existuje problém s parkováním a dopravou ve špičkách ráno a večer.

Zdroj: Bayut.com, Visitdubai.com, Focus.hidubai.com, Squareyards.ae, Newwayint.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: