Top hledané
Výsledky (0)
Holešovice se proměnily z rybářské vesnice do průmyslové oblasti, která je nyní moderní a luxusní rezidenční čtvrtí.

Stěhuji se do Holešovic: Z průmyslové oblasti se stala rezidenční čtvrť naplněná moderním uměním a architekturou

Radim Červenka
28. dubna 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Holešovice jsou plné moderní architektury a romantických míst

Vesnice se v meandru Vltavy nacházela dlouhá staletí než k ní dorazila průmyslová revoluce. Výrobní haly v Holešovicích již často neslouží svému původnímu účelu a zaujaly milovníky moderního umění a architektury, což je případ galerie DOX nebo Vnitroblocku. Dnes má čtvrť charakter rezidenční oblasti, která přitahuje moderní architekturu i dynamicky mění svůj ráz za účelem komfortního bydlení i v menších detailech, jakým je projekt rekonstrukce vnitrobloků u starší zástavby.

Vzducholoď v Holešovicích

Slované se kolem břehu Vltavy v místě dnešních Holešovic usídlili už někdy v 6. století. Tradičně se věnovali rybolovu a spojili svůj život s rytmem vltavských záplav. Dlouhá staletí se na tom mnoho neměnilo. Obec, pojmenovaná pravděpodobně po bezvousém muži "Holeši", ještě v polovině 19. století byla jen větší vesnici čítající cca 3 000 obyvatel, aby po vzniku první republiky se z Holešovic stala jedna z nejlidnatějších částí Prahy čítající ve 20. letech 20. století již téměř 50 000 lidí.

K trvalému pobytu je dnes v místní části Holešovice přihlášeno podstatně méně lidí. Za populačním boomem stála industrializace a příchod řady průmyslových provozů. Vše vyvrcholilo stavbou dráhy metra v 70. letech, aby se průmysl začal z lokality poroučet po sametové revoluci.

Prodej bytu 3+kk, Praha 7 - 117
Prodej bytu 3+kk, Praha 7 - 117, Praha 7

Mrakodrapy, rezidence, parky a opravené vnitrobloky starších činžáků

Povodně z roku 2002 se na Holešovicích také podepsaly, i když po regulaci toku Vltavy již oblast dávno nebyla záplavovou lokalitou. Definitivně byl ukončen provoz místního přístavu pro říční plavbu, což se stalo jakousi tečkou za průmyslovou érou Holešovic.

Z již integrální části Prahy se však nestalo město duchů. Volné prostory přilákaly aktivity stavitelů a developerů. Stavebníky značně inspirovala přístavní minulost. Na místě starého přístavu zde vyrostl kancelářský Lighthouse Waterfront Towers. Tří věžový mrakodrap, který má v sobě naskládáno 19 pater se již delší dobu řadí mezi deset nejvyšších budov tohoto druhu.

Podobně se přístavní minulostí inspirovalo i multifunkční centrum Port7, kde se mimo jiné nachází řada obchodů. V jeho těsné blízkosti pak byla přestavěna bývalá mlékárna na rezidenční objekt. Zároveň platí, že celá městská část nebyla srovnána se zemí, aby uvolnila prostor moderní architektuře a najdeme zde i romantickou starší zástavbu. Její účelnosti se pak věnuje i vedení Prahy 7. Dnes Holešovice také nabízí řadu rezidenčních lokalit.  

„Vnitrobloky jsou pro mnoho obyvatel těmi nejbližšími zelenými místy stranou od ruchu okolního města. Máme proto velkou radost, že se podařilo další z těchto prostorů zvelebit, aby co nejlépe mohl sloužit nejen lidem z okolních domů. Společně s parkem U Vody, který jsme otevřeli loni v létě, se jedná o další příjemné zelené zákoutí pro setkávání a trávení volného času obyvatel dolních Holešovic, kteří nemají po ruce velké městské parky,“

 komentoval starosta MČ Praha 7 Jan Čižinský aktuální projekty, kterými se snaží místním zpříjemnit volnočasové aktivity.

Prodej bytu 3+kk, Praha 7 - 117
Prodej bytu 3+kk, Praha 7 - 117, Praha 7

Přístaviště vystřídala dřevěná vzducholoď

Lákadlem nejen pro místní jsou v Holešovickým dvě moderní kulturní centra. Každý může navštívit populární industriální kavárnu Vnitroblock doplněnou galerií moderního umění, která ve své produkci prolíná s tanečním studiem a artlabem.

Již svým architektonickým provedením pak pozornost přitahuje tamější DOX. Centrum rovněž svým názvem odkazuje na minulost lokality, ale samo skrývá pozoruhodnou minulost. Kulturní prostor, který se nechce omezovat jen na výstavy jako ostatní "kunsthalle", se ve svých počátcích neodrazil od ruky natažené k dotačním programům, ale vznikl z vlastní soukromé iniciativy kulturních mecenášů.

Pomník si tím vytvořili zdařilý. Minimálně prostřednictvím pohledu na typickou dřevěnou vzducholoď, která k DOXu neodmyslitelně patří. Holešovice tak mají rozhodně, co nabídnout, i když už řadu let nejsou ani rybářskou vesnicí ani průmyslovým centrem. 

Zdroje: autorský text, DOX, Lighthousetowers.cz, Kudyznudy.cz, TZ MČ Praha 7

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze