Top hledané
Výsledky (0)
Mezonetový byt je malý luxus "domu" uprostřed města.

Stěhuji se do mezonetového bytu: nabízí světlost, vzdušnost, a s tím spojený jedinečný design

Radim Červenka
13. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Stěhování

Jednou z možností jak si v rámci vlastního bydlení dopřát trochu luxusu je mezonetové bydlení. Cílem velkorysého pojetí těchto bytů je spojit prvky bydlení v bytě a zároveň v domě. Mezonety jsou populární po celém světě, i když termín v jiných zemích může odkazovat na mírně odlišné druhy bytů. Bydlení v mezonetu je designově velmi atraktivní, ale má svá specifika, s nimiž je při "zabydlování" dobré počítat. 

Co je to vlastně mezonet? Ačkoliv asi každý někdy v nějakém byl a řada z nás v nich bydlí, definice tohoto druhu bydlení není zcela jednoznačná. Slovo samotné pochází z francouzského "maisonette" a znamená "malý domek". Název sám tak přímo odkazuje na propojení prvků bytu a samostatnému domu v jedno, což je pro mezonet typické.

Napříč Evropou je základním znakem mezonetového bydlení více pater, do nichž je vestavěny samotný byt. Někde však může jít i o termín, který odkazuje na malé venkovské chaty či chalupy se dvěma patry, kdy je v horní části oddělený prostor pro ložnici.

Luxusní mezonet 4+1, Praha 2 Vinohrady – 140m2
Luxusní mezonet 4+1, Praha 2 Vinohrady – 140m2, Praha 2

"Domek" uprostřed městského ruchu

U nás se termín používá také pro bydlení s více patry, ale zásadně takové, které je vestavěno do jednoho bytu uvnitř bytového domu. Jakkoliv jsou dvoupatrové rodinné domky v Česku zcela běžné, jako mezonety je nevnímáme. V Americe je naopak obvyklé, že mezonet má ke každému patru i vlastní vchod. Vlastní vchody do mezonetových bytů je také často odlišují od běžných bytů např. Velké Británii.

Ale vraťme se z ciziny zpět do našich luhů a hájů. Odkaz na domek je typický pro pojetí mezonetové vnitřní architektury. Principiálně totiž jde o jakýsi malý domek uprostřed městské bytové výstavby. Bydlení, které má přinést uprostřed městského ruchu trochu velkorysosti samostatné stavby

Ačkoliv rodinné domy jsou podstatně větší než mezonetové byty, velkorysé prostorové pojetí je jedním z typických znaků, kterými mezonet láká své obyvatele. Od prostoru bytu se odvíjí jeho základní charakteristiky. Zpravidla otevřený přístup do patra navazuje pocit vzdušnosti, který bývá umocněn důrazem na velké množství oken a tím pádem nabízí nadstandartní světlost a vzdušnost mezonetu.

V centru pozornosti je schodiště

Pro leckoho je velký prostor symbolem domácího luxusu a nejinak je tomu i u mezonetu. S tím se však pojí i další úskalí luxusního bydlení, a to jsou náklady. V mezonetu musíme počítat s většími náklady na vytápění, než u klasicky konstruovaného bytu. Na vině jsou velmi vysoké stropy a velké množství vzduchu, které se musí v bytě ohřát. 

Fyzika velkého prostoru mezonetového bytu přináší ještě jedno úskalí. Teplý vzduch stoupá nahoru, tudíž se lehce může stát, že vrchní patro typicky využívané jako ložnice je přetopené, zatímco obývací spodní část je chladnější. Obvykle si přejeme, aby tomu bylo přesně naopak. Se vším si dnes dokážeme poradit, je tak možné použít chytré vytápěcí systémy anebo dispozice změnit proti proudu tomu, na co jsme u mezonetového bydlení zvyklí.

Dalším, klíčovým prvkem, na nějž musíme u mezonetu myslet je schodiště. Milovníkům bytového designu přináší možnost k estetické realizaci, ale nesmíme zapomínat na praktičnost cesty do patra. Pohodlnější jsou rovné schody s dostatečnou šířkou, než úzké točité schodiště, které sice může být krásným designovým prvkem, ale v případě stěhování nábytku se může stát logistickým oříškem.

Obzvláštní pozornost schodiště vyžaduje pokud plánujeme bydlení pro děti. Pro ty nejmenší může být pád zdrojem pláče, ale i tomu se dá předcházet neklouzavou úpravou povrchu schodů a také důslednou výukou dětí, jak se po schodech pohybovat.

Výhled, jakému se jen tak něco nevyrovná

Mezonet však není bydlení, které by bylo atraktivní v prvé řadě jedinečnou praktičností. Cílí spíše na zájemce s estetickým cítěním. I proto na mezonetové bydlení narazíme často ve vrchních patrech bytových domů. Úspory na vytápění nám to nepřinese, ale výhledy z takovéhoto bydlení můžou být jedinečné.

Luxusní mezonet 4+1, Praha 2 Vinohrady – 140m2
Luxusní mezonet 4+1, Praha 2 Vinohrady – 140m2, Praha 2

Řadu mezonetových bytů najdeme i v Praze. Kromě unikátních paneláků s mezonety z 60. let, nejsou ničím neobvyklým ve zrekonstruované zástavbě historických domů hlavního města. Výhled na vinohradské panorama přímo z ložnice má své kouzlo, pro každého milovníka historické architektury. Ať už jde o jedinečné secesní domy, typické pro celou čtvrť anebo pohled na unikátní kostel Nejsvětějšího srdce páně od slavného Jože Plečnika.

Zdroje: camp.praha.cz, chytre-bydleni.cz, haart.co.uk, wikipedia.org, autorský text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze